مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه 14 صفحه + doc

مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: معارف اسلامی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 14

حجم فایل: 13 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

كلیات تحقیق

تعریف و موضوع تحقیق:

كلمه حجاب هم به معنی پوشیدن است و هم به معنی پرده و حاجب است. بیشتر استعمالش به معنی پرده است. این كلمه از آن جهت مفهوم پوشش می دهد كه پرده وسیله پوشش است و شاید بتوان گفت كه به حسب اصل هر پوششی حجاب نیست، آن پوششی حجاب نامیده می شود كه از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد. و این مطلب باعث شده افرادی گمان كنند كه اسلام برای زن چنین مقرر كرده است كه كه همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود. پوششی كه اسلام برای زن واجب كرده است به این معنی نیست كه از خانه بیرون نرود زندانی كردن و حبس كردن در اسلام مطرح نیست پوشش زن در اسلام این است كه زن در معاشرت خود با مردان بدن خود را بپوشاند و به ؟؟ نپردازد. همچنین در جایی حجاب را به این صورت تعریف كرده اند : حجاب عاملی است كه خالق به وسیله آن تنظیم عادلانه حیات را انجام می دهد تا تعقل، عاطفه، اخلاق، ایثار و انسانیت همه بصورت منطقی در جایگاه خود قرار گرفته و انجام وظیفه نمایند بنابراین میتوان حجاب را ضامن پویایی و تكامل جامعه انسانی به سوی اهداف الهی دانست.

فرضیات تحقیق:

1) آیا رابطه معنی داری بین نقش حجاب و توسعه در جامعه وجود دارد.

2) آیا ارتباط معناداری بین حجاب و سلامت روان در جامعه وجود دارد.

3) آیا ارتباط معنی داری بین حجاب و نفی مردسالاری در جامعه وجود دارد.

4) آیا ارتباط معنی داری بین حجاب در جامعه و سلامت نسل و تحكیم خانواده وجود دارد.

ضرورت و اهمیت تحقیق:

موضوع حجاب از ابعاد مختلفی مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته و كتاب ها و مقاله های فراوانی در این زمینه تدوین شده است این پژوهش در پی آن است تا با بررسی نقش پوشش و حجاب گامی كوچك را در بر طرف ساختن این نیاز بزرگ در جامعه بردارد. و به مربیان و مسئولان فرهنگی جامعه بینش تازه ای درباره تأثیر روانی حجاب بر زنان و دختران ارائه دهد. زنان به عنوان نیمی از پیكرة جامعه نقش بسیار مهمی در ایجاد و گسترش عفت، پاكدامنی و اخلاق در بین جوامع بشری دارند. عفت و حیای زن كه یكی از مهمترین عوامل حفظ و بقای عفت عمومی است، نه تنها در تمام ادیان و مذاهب الهی تأكید شده است بلكه عقل و فكر بشری نیز آن را تأیید می كند.

از نظر اسلام اهمیت این موضوع به حدی است كه برخی روایات آن را تمام دین می دانند. روایتی از پیامبر اكرم (ص) آمده كه فرمودند الحیاء هوالدین كله یعنی اینكه حیا تمام دین است و همچنین امام علی (ع) نیز در مورد عفت و پاكدامنی می فرماید: «العفه رأس كل خیر» یعنی عفت و پاكدامنی منشأ هر خیری است. به همین منظور در تمام ادیان و مذاهب آسمانی قوانین گوناگونی برای حفظ وبقای عفت و حیای عمومی وضع شده است كه حجاب و پوشش زن از جمله آنهاست.

حجاب زن از آن جهت اهمیت دارد كه نه تنها حافظ اخلاق و تجسم تقوا وعقت در سطح جامعه است بلكه وجود چنین حكمی در اسلام نوعی بزرگداشت زن مسلمان و محفوظ نگه داشتن وی از نگاه مردان وسوسه انگیزاست.

اهداف تحقیق:

هدف از این تحقیق نشان دهنده مسئله حجاب به عنوان نه تنها عامل حفظ اخلاق و تجسم بلكه عامل تقوا و عقت در جامعه و محفوظ نگهداشتن زن از نگاههای مردان حریص بواسطه همین مسئله حجاب است. همچنین هدف از این تحقیق نشان دادن یكی از حقوقهای مسلم زن در جامعه كه هم باید خود زن و هم مرد آن را رعایت كند و این چیزی نیست جز مسئله حجاب. همچنین هدف دیگر از این تحقیق معرفی مسئله حجاب زن مسلمان ؟؟ به عنوان یك مسئله فردی است كه به عنوان بارزترین نكته برای تبلیغ دین شمرده می شود. همچنین از اطراف این تحقیق نشان دادن رابطه بین حجاب و سلامت روانی زن در جامعه است كه به موضوع این تحقیق اهمیت بیشتری داده است و نشان دادن حجاب بعنوان یك عامل برای خارج كردن زن از تبعیض به سوی سادات و همچنین آزاد ساختن زن از نگرش منفی به عنوان یك ابزار است می باشد.

) نمونه گیری تصادفی طبقه ای:

این روش زمانی اتفاق می افتد كه جامعه آماری از طبقات مختلف یا گروه هایی تشكیل شده باشد. در این روش به این صورت عمل می شود كه جامعه آماری و نمونه آماری را مشخص كرده و سپس درصد هر طبقه را به دست آورده و در نمونه آماری ضرب می‌كنیم تا تعداد نمونه هر طبقه به دست آید پس از اینكه نمونه برای هر طبقه مشخص شد وارد هر طبقه یا گروه كه می شویم و نمونه گیری تصادفی ساده را برای هر گروه به شكل های قبل انجام می دهیم.

5) نمونه گیری ناحیه ای: در صورتی كه حجم جامعه آماری بزرگ باشد یا نامحدود یا تعداد افراد جامعه مشخص نباشد و یا توزیع جغرافیایی اعضاء به صورت پراكنده باشد كه دسترسی به آنها مقدور نباشد در این صورت بین نواحی مختلف چند ناحیه به طور تصادفی و اتفاقی انتخاب می شود و نتایج به دست آمده آن به كل جامعه آماری تعمیم داده می شود. در ضمن نتایج آن نمی تواند قدرت تعمیم پذیری قوی داشته باشد.

انواع روش تحقیقی:

1) تحقیق تاریخی:

صرفاً رویداد تاریخی نیست بلكه گردش یكپارچه بین زمان ها و رویدادهاست.

به عبارتی دیگر تحقیق تاریخی در مورد موضوع معینی كه در گذشته اتفاق افتاده است تحقیق می كند. تلاش یك محقق در تحقیق تاریخی این است كه حقایق گذشته را از طریق تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار دهد تا صحت و سقم آن به صورت منظم مورد بررسی قرار گیرد.

2) تحقیق توصیفی: توصیف عینی و واقعی خصوصیات یك موقعیت یا یك موضوع می‌باشد و به این منظور محقق تلاش می كند بدون هیچ كم و كاستی و بدون دست كاری كردن در آن اصلاحات را جمع آوری كرده و نتیجه گیری كند.

3) تحقیق تداومی: این روش مراحل و نمونه های مورد مطالعه و یا اندازه آنها در گذشت زمان را مورد بررسی قرار می دهد مانند مطالعه طولانی رشد اخلاقی و جسمی در مراحل مختلف سنی و تعمیرات حاصله از زمان كودكی تا بزرگسالی و افرادی كه به عنوان نمونه انتخاب می كنیم.

4) تحقیق موردی: در این روش محقق بیشتر به نكات گذشته و مختلف در گذشته و حال و همچنین مطالعه میزان تعمیرات یك مورد خاص را دنبال می كند.

به عبارت دیگر در این تحقیق شناسایی قسمتی از اتفاق مورد نظر بررسی می شود كه می تواند فرد، گروه و یا مؤسسه باشد.

روش این تحقیق: روش این تحقیق كه موضوع آن حجاب در جامعه می باشد علی می‌باشد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی نقش حجاب در جامعه;پژوهش بررسی نقش حجاب در جامعه;مقاله بررسی نقش حجاب در جامعه;دانلود تحقیق بررسی نقش حجاب در جامعه;بررسی نقش حجاب در جامعه;نقش حجاب ;جامعه

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *