مقاله بررسی پوكی استخوان 15 صفحه + doc

مقاله بررسی پوكی استخوان در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: پزشکی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 15

حجم فایل: 19 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله بررسی پوكی استخوان در 15 صفحه ورد قابل ویرایش

شیوه درمان

در صورت مشخص بودن علت استئوپروز باید آن را درمان کرد. هدف از درمان ، جلوگیری از پیشرفت بیماری و کمک به بهبود آن می‌باشد. تغییر در رژیم غذایی ، مواد پروتئینی ، کلسیم مکمل ، املاح و ویتامین‌ها و مخصوصا ویتامین D باید، مقدار کافی از راه غذایی و دارویی به این بیماران داده شود. کلسی تونین ، از دست دادن استخوان را مهار می‌کند. تجویز استروژن یا استروژن همراه با پروژسترون و اندروژن و املاح فلوئور در درمان این بیماران موثر است. اگر چه از علایم هشدار دهنده مهم در شما بروز نکرده باشد، ممکن است مبتلا به پوکی استخوان شده باشید. گرچه پوکی استخوان را نمی‌توان بطور قطعی درمان کرد، ولی درمان نسبی آن امکانپذیرست.

مباحث مرتبط با عنوان

• استخوان

• استخوان جمحمه

اسکلت بدن زن شناسی

پوكی استخوان، Osteoporosis، چیست؟

در خبر ها خواندم كه : ‌”هشتاد درصد زنان ایرانی مستعد پوکی استخوان هستند. قد كودكان ایرانی به دلیل زیاد روی در مصرف نوشابه های گازی، چیپس و پفك، 6 سانتی متر كوتاهتر شده است.“

از همینرو تصمیم به نوشتن مطلبی راجع به «پوكی استخوان» و روشهای جلوگیری از آن گرفتم تا بلكه احساس تأسّف و درماندگی خود را، آنهم بعد از خواندن این مطلب،بكاهم.

پوكی استخوان بیماری است كه باعث نازك و شكننده شدن استخوانها می شود. كلمه “Osteoporosis” اصلاً به معنای ”استخوان سوراخ شده“ است. پوكی استخوان به ” درد خاموش“ معروف است؛ چون قدرت و استحكام استخوانها را تدریجی و خیلی آرام، بدون هیچ نشانه ای، از بین میبرد. همین امر باعث آسان ترك خوردن و دردهای شدید استخوانی میشود. هنگامیكه استخوانها توسط این بیماری ضعیف و نازك می شوند، حركات بسیار ساده، مانند خم شدن برای برداشتن خریدهای روزانه و یا عطسه های محكم و حتی راه رفتن باعث روند ترك و شكستگی هرچه بیشتر می شود. مچهای دست، پا، ستون فقرات و لگن خاصره رایج ترین نقاط در بدن هستند كه در معرض این بیماری قرار میگیرند. پوكی استخوان به عنوان یك بیماری در بین افراد مسن بسیار رایج است ولی تخریب تدریجی استخوانها هم میتواند از سنین جوانی و در اثر غفلت ما نیز آغاز شود. منتها، هنگامی ما متوجه غفلتهای پیش پا ا فتاده خویش میشویم كه بسیار دیر شده است. زنان مخصوصا بیشتر در معرض ابتلا به پوكی استخوان هستند و علت آن هم در نقش مهمی است كه هورمون استروژن، Estrogen، در سلامت و استقامت استخوانها بازی میكند. در زمان یائسگی، میزان هورمونهای استروژن و پروستروژن ناگهان كاهش می یابند و معمولاً در این زمان است كه استخوانها خیلی سریعتر پوك و نازك می شوند و دردهای استخوانی خود نمائی میكنند.

فاكتورهای ریسك این بیماری را بشناسیم؛

در بوجود آمدن پوكی استخوان یك عامل، فاكتور، مشخص كشف نشده است ولی عوامل متعددی در پدید آمدن این بیماری نقش بسزائی دارند كه آنها را «عوامل ریسك» میخوانیم. شناخت این فاكتورها برای درك بهتر این بیماری و مبارزه با آن بسیار مهم است. مسلّم است كه بعضی از این عوامل موثّرتر از دیگر عواملند؛ آنها را با * درفهرست زیر مشخص كرده ام؛

• جنسیّت

• سن (50 سالگی یا بیشتر)

• یائسگی كمبود هورمونهای جنسی برای دراز مدت *

• برداشتن تخمدانها توسط جراحی و یا یائسگی قبل از 45 سالگی*

• كمبود كلسیم در رژیم غذائی

• بطور محدود در معرض آفتاب بودن و یا مقدار ناچیز ویتامین D در غذا

• كمبود فعالیتهای جسمانی

• وجود ترك و شكستگی در گذشته*

• سابقه پوكی استخوان در خانواده*

• افراد با استخوانهای باریك و نازك

• سیگار كشیدن

• كافئین (ماده تحریك كننده موجود در چای، پپسی و قهوه)الكل

• مراحل اولیه كم كاری غده تیروئید*

ولی باید اضافه كنم كه فقدان این عوامل، به خودی خود نشان مصونیت ما از این بیماری نیست.

استخوانها متعلق به شما هستند، از آنها مراقبت كنید؛

بهترین روش برای جلوگیری از بوجود آ‌مدن و پیشرفت پوكی استخوان، پرورش استخوانهائی با چگالی وزنی بالا در دوران طفولیت و نوجوانی و مستحكم نگهداشتن آنها درطول بزرگسالی میباشد. بعلاوه شما می توانید ریسك ابتلا به این بیماری را با عوض كردن عاداتی كه تحت كنترل شماست، كاهش دهید. بطور مثال: ترك سیگار، كم كردن تعداد چای و مواد حاوی كافئین (بیش از 3 لیوان چای، قهوه و یا پپسی در طول روز ننوشید)، اطمینان از مقدار كافی كلسیم و ویتامین D در رژیم غذائی و ورزش؛ ورزشهائی كه مخصوصا تحمل وزن در آنها دخالت دارد. در اینگونه فعالیتها تمام وزن بدن بر روی پاها متمركز می شود، مثلا: راه رفتن، دویدن، رقصیدن، aerobics، كوهنوردی، تنیس، بدمینتون و غیره…

كلسیم؛

یك رژیم غذائی مناسب و متعادل، شامل كلسیم كافی، برای داشتن استخوانهائی محكم بسیار ضروری است. در واقع تمام سلولهای بدن شما برای عملكرد بهینه خود به وظایف خود محتاج به كلسیم هستند. استخوانهای شما به منزله انبار و یا بانك كلسیم در بدنتان عمل می كنند كه اگر كلسیم لازم را از غذای مصرفی بدست نیاورد، كلسیم مورد نیاز را از استخوانها قرض میگیرد. در سنین جوانی، كلسیم موجود در غذا، به بالا بردن جرم استخوانهایتان كمك میكند ولی وقتیكه پا به سن می گذارید، متاسفانه بدن شما دیگر قادر به جذب بالای كلسیم نیست و به همین جهت نیاز بدنتان به غذاهایی با میزان فراوان كلسیم، افزایش می یابد. در جدول زیر، مقدارروزانه لازم كلسیم در سنین مختلف مشخص شده است؛

سن مقدار نیاز روزانه به كلسیم

4 تا 8 800 میلی گرم

9 تا 18 1300 میلی گرم

19 تا 50 1000 میلی گرم

بالای پنجاه سالگی 1500 میلی گرم

زنان باردار و یا شیرده 1000میلی گرم

كلسیم را میتوانید در: لبنیات (شیر، ماست، پنیر، كره، سرشیر، بستنی، دوغ و …)، انواع ماهیها، آب پرتقال، بادام، دانه كنجد، لوبیا، موز و انجیر و …بیابید.

مادران عزیز، امیدوارم به سلامتی خود و فرزندانمان بیشتر اهمیت دهیم. آیا حیف نیست كه سلامتی، شادابی و رشادت قد خود و عزیزانمان را با خوردن چیپس و پپسی به خطر افكنیم . . .؟!

شاد و تندرست باشید.

هلیا

ك لكول جلوگیری از پوكی استخوان توسط محققان ایتالیایی شف مو

رم، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۵/۱۱/۰۵ بـر اسـاس بـرآوردهـــای اخیر تقریبا 1 نفر از هر 4 خانم و 1

• ورزشهای با راکت مثل تنیس

افزایش تراکم ماهیچه ای

داشتن ماهیچه های قوی به شما در داشتن استخوانهایی نیرومند ومتعادل کمک می کند. این فعالیت ها را می توانید در خانه با کمک گرفتن از قوز بند و مچ بند و در باشگاه ورزشی از طریق دستگاه های مخصوص انجام دهید. همچنین برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید با مربی ورزشی خود مشورت کنید. او تشخیص می دهد که کدامیک از تمرینات و حرکات برای شما مناسب تر هستند.

عادات زندگی

3 عادت روزمره : سیگار، کافئین و الکل رفته رفته تاثیر منفی را بر روی سلامت استخوان ها
می گذارند.

سیگار

• باعث بروز یائسگی زود هنگام در خانم ها می شود (که تاثیر مستقیم بر روی استخوان ها می گذارد)

• بر روی سوخت و ساز کلیه تاثیر منفی می گذارد.

• قابلیت جذب مواد غذایی را کاهش می داده، بدن لاغر می شود و به کمبود کلسیم مبتلا می شوید.

کافئین

• ادرار آور است؛ به این معنا که اگر از چای، قهوه و نوشابه های گاز دار استفاده کنید، تعداد دفعات بیشتری باید به دستشویی مراجعه کنید و در نتیجه از طریق ادرار کلسیم دفع می کنید.

• نباید بیش از 3 مرتبه در طول روز از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نمود به جای آن می بایست از نوشیدنی های کلسیم دار مانند شیر استفاده کرد.

الکل

• هنوز ارتباط دقیق بین پوکی استخوان و الکل مشخص نشده است.

• این ماده تاثیر منفی بر روی عملکرد کلیه ها می گذارد و به همین دلیل فرایند جذب کلسیم را مختل می کند.

• الکل نیز به عنوان یکی از مواد ادرار آور به شمار می رود و از این رو میزان کلسیم دفع شده را افزایش می دهد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله بررسی پوكی استخوان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله بررسی پوكی استخوان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تحقیق بررسی پوكی استخوان ;پژوهش بررسی پوكی استخوان ;مقاله بررسی پوكی استخوان ;دانلود تحقیق بررسی پوكی استخوان ;بررسی پوكی استخوان ;پوكی استخوان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *