مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار 155 صفحه + docx

مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار

دسته بندی: علوم انسانی

فرمت فایل: docx

تعداد صفحات: 155

حجم فایل: 274 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار

مقدمه:

خانواده، مهمترین واحد اجتماعی هر جامعه است كه با بستن پیمان زناشویی بین زن و مرد تشكیل می شود. خداوند در سوره نساء آیه 20 می فرماید: «و زنان از شما میثاق محكمی گرفته اند» این آیه می رساند كه پیمان ازدواج میان زن و مرد در قرآن میثاق محكمی است. در قرآن كلمه میثاق به معنی پیمان میان خدا و بندگان درباره توحید و احكام است و در هر جای قرآن كلمه میثاق با فعل «گرفتن» به كار رفته، نمایشگر پیمان الهی است . از این آیه می فهمیم كه چقدر پیمان ازدواج در اسلام محكم و استوار است، و ازدواج نه تنها پیمانی میان زن و مرد بلكه پیمانی بین زوجین باخدا است كه طبق آن با خدا عهد می بندند به دستورات قرآن در وظایف همسری و حقوق خانواده كه جزئیات آن در سوره های مختلف قرآن و روایات معبتر آمده است عمل كنند (بی آزار شیرازی،136، صفحه 64).

اما متأسفانه شواهد بسیار زیادی وجود دارد كه زوج ها درجامعه كنونی- به خاطر تغییرات سریع و بی سابقه در تمام جنبه های زندگی منجمله در باور ها و ارزش ها- مشكلات شدید و فراگیری را هنگام برقراری و حفظ روابط صمیمی و سازگارانه تجربه می كنند. افزایش روز افزون طلاق در دنیای كنونی، هر چند در مقیاسی بسیار كمتر، متأسفانه جامعه فعلی ما را نیز در بر گرفته است؛ و نارضایتی زن و شوهر از یكدیگر و نیز از هم گسیختگی كانون های گرم بسیاری از خانواده ها و تأثیرات سوء این جدایی بر افراد خانواده نیاز به رسیدگی و رفع این مشكل را مطرح ساخته است (سهرابی، 1377، صفحه 3).

با آنكه انجام پژوهش های متعددی پیرامون بررسی كارآمدی رواندرمانگری های مختلف برای درمان اختلافهای زناشویی در خور توجه و تحسین است؛ اما با استفاده از روش های زوج درمانگری غربی كه غالباً روش های جزئی نگر و موضعی نگر هستند. بعید به نظر می رسد كه بتوان به شناخت همه جانبه «شخصیت انسانی انسان» و حكم و ضابطه ای مطابق با واقع دست یافت. بنابرانی برای دستیابی به ریشه و علت ناسازگاری های زن و شوهرها و نیز حل و فصل این ناسازگاریها باید به منبع فیاض الهی روی آوریم و با الهام از مضامین آسمانی و با واقع بینی علت همه گرفتاریهای بشر را وتمام ناسازگاریهای فردی، زناشویی و اجتماعی را و تمام بیماریهای روانی را به غفلت نسبت دهیم، غفلتی كه برای نفس فطری است و هیچ كس به اندازه خداوند به نفس و وسوسه گری های آن آگاه نیست (اسرا/ 25؛ ق/ 16) ؛ و به اندازه او راه های تزكیه، اعتدال و درمان آن را اعلام نكرده است. (حجتی، 1366). همه این راه ها چیزی جز شناخت حالتهای نفسانی/ خود نیست. شناختی كه در همه ادیان الهی و به ویژه دین اسلام به آن تأكید شده و حتی در تمامی مكاتب رواندرمانگری غربی به صورت «ایجاد بینش در بیمار» به عنوان مهمترین اصل تغییر و درمان بر آن صحه گذاشته شده است. هر چند كسب بینش از سوی بیمار نسبت به حالتها و رفتارهای خود در جریان رو واندرمانگری غربی، عمق خودشناسی در ادیان الهی را ندارد. با این همه پژوهش ها نشان داده اند رواندرمانگرانی كه ایجاد بینش در بیمار را سرلوحه كار خود قرار داده اند توانسته اند تغییرات چشمگیر و با ثباتی را در شخصیت مراجعان خود نمایان سازند. انسان تنها با شناخت و هشیاری نسبت به حالت های نفسانی خود (به تعبیر اسلام: اماره، لوامه، مطمئنه و به تعبیر روانشناسان غربی: كودكانه، والدینی، بالغانه) است كه می تواند به تعمق و تفكر درباره راز آفرینش بپردازد و راه های ارتباط با خود خداوند را و دیگران را بشناسد. در چنین حالتی است كه هیچ اثری از خود خواهی ترس و اضطراب، تباهی و آزردگی مشاهده نمی شود و آنچه به چشم می خورد رضای خداست.

فهرست

2-3 روی آورد صفات

· گوردون آلپورت

2-4 روی آورد انسان نگری

· آبراهام مازلو

2-5 روی آورد هستی نگر

· ویكتور فرانكل

2-6 روی آورد كنش نگر

· ویلیام جیمز

2-7 روی آور شناختی نگر

· آلبرت الیس

3- همسر گزینی و تشكیل خانواده

3-1 تعریف خانواده

3-2 مرور كوتاهی بر تاریخچه خانواده درمانگری

3-3 نحوه شكل گیری زوج درمانگری

· الگوی كاركردی و درمان خانوادگی مك ماستر

· الگوی منحنی اولسون

· الگوی سیستمی بیورز

1. خانواده هایی با كاركرد بد

2. خانواده های مرزی

3. خانواده های متوسط

4. خانواده های با كفایت

5. خانواده های مطلوب

3-4 الگوهای بالینی القاطی در خانواده درمانی

· خانواده درمانی چند سطحی التقاطی فلدمن

· روی آورد خانواده درمانی التقاطی والش

· روی آورد زناشویی درمانگری التقاطی نیكلز

· خانواده‌درمانگری‌التقاطی:خانواده‌درمانگری‌روان‌پویایی‌متمركزبر مشكل

4- یافته های پژوهشی در قلمرو خانواده / زوج درمانگری

5-روش زوج درمانگری اسلامی

6-خلاصه

r فصل سوم: فرایند روش شناختی بررسی تجربی موضوع

1- انتخاب نمونه

1-1 جامعه مورد بررسی

1-2 روش نمونه گیری

1-3 اندازه نمونه

2- ابزار و روش اجرای پژوهش

2-1 پرسشنامه جهت گیری مذهبی آلپورت

2-2 پرسشنامه دو عضوی اسپانیر

2-3 پرسشنامه سازگاری خودشناسی

2-4 روش زوج درمانگری اسلامی

3-طرح پژوهش و روش های آماری

3-1 معرفی طرح های پژوهش

3-2 روش های آماری تحلیل داده ها

4-خلاصه

r فصل چهارم: ارائه و تحلیل نتایج كلی

1- یافته های توصیفی

2- یافته های مربوط به تحلیل نتایج در چارچوب فرضیه ها

3- خلاصه

r فصل پنجم: بحث و نتایج نهایی

1- بحث و بررسی درباره یافته ها

2-تفسیر نهایی و پیامدها

3-محدودیت ها

4-پیشنهادها

منابع و مآخذ

پیوست ها

پیوست الف- پرسشنامه جهت گیری مذهبی آلپورت

پیوست ب-پرسشنامه سازگاری دو عضوی اسپاینر

پیوست پ- پرسشنامه خودشناسی و محاسبه آلفای كرونباخ آن

پیوست ت- روش زوج درمانگری اسلامی

چكیده پژوهش به زبان انگلیسی

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
مقاله تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی;جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار; تأثیر زوج درمانگری اسلامی در افزایش خودشناسی، جهت گیری مذهبی و سازگاری زناشویی زوج های ناسازگار

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *