مقاله نیروگاه شهید بهشتی 81 صفحه + doc

نیروگاه شهید بهشتی در 81 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 81

حجم فایل: 38 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

نیروگاه شهید بهشتی در 81 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

فهرست مطالب:

مقدمه

نیروگاه شهید بهشتی لوشان

بویلر

وظیفه دیگ بخار

اساس كار دیگهای بخار

اجزاء دیگ بخار

اكونومیزر ECONOMIZER

لوله های دیوراه ای و محوطه احتراق

قسمتی از محوطه احتراق دیك

درام

تقسیم آب و بخار

مقطع درام

سوپر هیتر

دی سوپر هیتر

دی سوپر هیتر

ری هیتر Reheater

مثالی در مورد نحوه قرار گرفتن ری هیتر در داخل دیگ بخار

مسیر آب و بخار در داخل دیگ بخار

فن یا دمنده هوا Forced Draught Fan

گرم كن بخاری

ساختمان ساده یك گرم كن بخاری

ژنكستروم یا گرم كن دوار هوا

دریچه های كنترل هوا یا دامپرها

گردش دهنده مجدد دود

فن مكش دود از بویلر

دود كش

توضیح در خصوص مسیر هوا و دود در داخل دیگ بخار

مسیر هوا و دود در داخل دیگ بخار

توربین

سیكل آب و بخار

دیاگرام ساده سیكل آب و بخار نیروگاه

مقدمه

نیروگاه شهید بهشتی لوشان كه در كیلومتر 90 جاده رشت به تهران قرار دارد ، این نیروگاه تشكیل شده از چهار واحد كه دو واحد آن بخار و دو واحد آن گازی می باشد . تولیدی واحد بخار هر كدام mw120 و در مجموع mw 240 می باشد و تولیدی واحد گازی هر كدام mw 60 كه در مجموع mw 120 می باشد. حال توضیحاتی مختصر و مفید راجع به واحد های بخار می پردازیم .

واحد بخار در مجموع تشكیل شده از بویلر ، توربین و الكتریك یا ژنراتور كه از ابتدا شرحی در رابطه با بویلر و بعد توربین و بعد ژنراتور می پردازیم.

فصل اول

بویلر

1-وظیفه دیگ بخار

همانطور كه در توضیح داده شد در ابتدا وظیفه دیگهای بخار تولید بخار جهت به حركت درآوردن موتورهای بخار نظیر موتور وات برای انواع كارهای صنعتی بوده است كه می توان موتورهای بخار قطارها یا پمپ ها را مثال زد. ولی پس از كشف موتورهای دیزل و همچنین موتورهای الكتریكی موتورهای بخار مورد استفاده ای نداشته و لذا نیروگاهها بكار می روند. بنابراین در عصرل حاضر دیگهای بخار با استفاده از سوخت های فسیلی و یا اتمی وظیفه تامین بخار را برای نیروگاههای برق عهده دارد هستند.

2-اساس كار دیگهای بخار :

در ابتدا آب تغذیه ای وارد مخزن استوانه ای شكل به نام درام شده و پس از طی لوله های پائین آورنده وارد لوله های دیواره ای می شود . در این محوطه درجه حرارت آب دائماً اضافه شده تا حدی كه به نقطه جوش می رسد و سپس مقداری بخار در لوله های ایجاد می گردد. در نهایت مخلوط آب و بخار وارد همان مخزن استوانه ای شده و توسط تجهیزات مخصوصی در این مخزن بخار ها جدا شده و آبها مجدداً مسیر فوق الذكر را ادامه می دهد . بخارها پس از خروج از این مخزن وارد لوله ها معمولاً در معرض حرارت ناشی از دود بویلر قرار دارند. بنابراین به درجه حرارت بخار داخل آنها افزوده می شود و در نهایت به صورت بخار خشك این لوله ها را ترك نموده و به طرف توربین هدایت می گردند.

3-اجزاء دیگ بخار

ابتدا به شرح اجراء دیگ بخار كه در مسیر آب و بخار قرار دارند می پردازیم :

اكونومیزر ECONOMIZER

اكونومیزر حاوی تعدادی لوله موادی است كه در آخرین مراحل دود خروجی از بویلر قرار دارند . داحل این لوله ها آب تغذیه ورودی به بویلر جریان دارد . این آبها مادامی كه لوله های اكونومیزر را طی می نمایند . حرارت دود را جذب نموده و سپس به سمت درام هدایت می گردند. اساس كار این اكونومیزر و بطور كلی نامگذاری آن بر این است كه در واقع درآن از حرارت دود استفاده می شود كه در بویلر های قدیمی این حرارت بوسیله دود و بدون استفاده از دودكش دیگ خارج می گردید. بنابراین راندمان بویلرهای قدیمی كمتر از بویلر های جدید كه اكونومیزر در آن بكار رفته است می باشد . بنابراین مهمترین فلسفه وجودی اكونومیزر در داخل دیگهای بخار بالا بردن راندمان دیگ بخار و بطور كلی نیروگاه می باشد .

4-لوله های دیوراه ای و محوطه احتراق

همانطور كه از نام محوطه احتراق پیداست ،فضایی است كه عمل احتراق در آن صورت می گیرد. اطراف این محوطه عموماً تعداد زیادی لوله های موازی نزدیك به هم كه لوله ها دیواره ای موسوم هستند پوشیده شده است . بخشی از حرارت حاصل از احتراق از طریق تشعشعات و جابجایی به این لوله ها منتقل می گیرد. این لوله ها نیز حرارت را بوسیله هدایت ،به آب داخل خود منتقل می نمایند . بنابر این در كوره هر سه نوع انتقال حرارت با یكدیگر انجام می گیرند حاصل این تبادل حرارت جذب حرارت توسط آب داخل لوله ها و تبدیل آن به بخار است به عبارت دیگر كلیه بخار تولیدی دیگ در این لوله های دیواره ای باعث خنك شدن فضای اطراف كوره می شوند و لذا مشكلی از نظر عایقكاری دیواره ای اطراف محفظه احتراق پیش نخواهد آمد به عبارت دیگر لوله ها دیواره ای همانطور كه از نامشان پیداست دیواره كوره را تشكیل داده و با حذب حرارت و انجام آن به آب داخل خود دیواره كوره را خنك می نمایند .

در گذشته دیوارهای اتاق احتراق از آجرنسوز ساخته می شدند كه بعلت حرارت زیاد در این محوطه به سرعت خراب می شدند.این اشكال در عصرحاضر بوسیله لوله های دیواره ای خنك شونده با آب(لوله های دیواره ای ذكر شده)حل شده است.

قسمتی از محوطه احتراق دیك

در شكل سعی شده است بطور بسیار ساده ای قسمتی از محوطه احتراق نشان داده شود.همانطوریكه ملاحظه می شودبین لوله های دیواره ای یك نوار فلزی كه بهfinموسوم است قرار دارد.این فین رابط بین لوله ها بوده وهمچنین از نظرتبادل حرارت نیز نقش مؤثری بعهده دارد.

همواره جریان آب در داخل لوله های دیواره ای از پایین به بالا است.هر چه آب درطول كوره به طرف بالا حركت می نماید حرارت بیشتری جذب نموده ودر نتیجه بخار بیشتری تولید می گردد.در بویلر های گردش طبیعی این حركت به صورت طبیعی(بخاطر اختلاف دانسیته آب بین ولوله های پایین آورنده ودیواره ای)انجام می گیرد ولذا در خاتمه لوله های دیواره ای مخلوطی از آب وبخار موجود خواهد بود.كه به محض ورود به درام آب وبخار از یكدیگرجدا می شوند.در بریلر های گردش اجباری جریان آب در داخل لوله های دیواره ای به كمك یك پمپ كه در مسیرلوله های پایین آورنده نصب است انجام می گیرد ،در این نوع بویلرطراحی مجموعه محوطه احتراق ولوله های دیواره ای به نحوی است كه كلیه آبهای موجود در لوله های دیواره ای پس از طی محوطه احتراق به بخار تبدیل شده ومستقیماً به سوپرهیترها هدایت می گردند.ولذا ساختمان درام از این نوع بریلرها قابل حذف خواهد بود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله نیروگاه شهید بهشتی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله نیروگاه شهید بهشتی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
نیروگاه شهید بهشتی;تحقیق نیروگاه شهید بهشتی;دانلود نیروگاه شهید بهشتی;دانلود تحقیق نیروگاه شهید بهشتی;نیروگاه شهید بهشتی لوشان;تحقیق نیروگاه شهید بهشتی لوشان; نیروگاه شهید بهشتی لوشان;تحقیق درمورد نیروگاه شهید بهشتی لوشان;دانلود نیروگاه شهید بهشتی لوشان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *