موضوع کارآموزی کارخانه دیبا نخ 136 صفحه + doc

در قدیمیترین نوشته هایی كه دربارة صنعت منسوجات پنبه ای به شكل ابتدایی باقی مانده است ، شواهدی می توان یافت دال بر اینكه ، قبل از شروع عمل ریسندگی ، راههای مختلفی برای استخراج مواد اضافی یا آشغال از پنبه خام مورد استفاده بوده است

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 136

حجم فایل: 2.652 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست

عنوان صفحه

پیشگفتار ……………………………………………………………………………………..

مقدمه ………………………………………………………………………………………….

پیدایش بافندگی در ایران ………………………………………………………………..

فصل اول …………………………………………………………………………………….

1-2-عدل پنبه……………………………………………………………………………….

2-1 مخلوط پنبه …………………………………………………………………………

3-1 ماشین حلاجی یا ماشین بالش …………………………………………………

4-1 دستگاه تغذیه ………………………………………………………………………

5-1 مخروطیهای دستگاه تنظیم خوراک …………………………………………..

6-1 زننده ها ……………………………………………………………………………..

7-1 میله های اجاقی ………………………………………………………………………

فصل دوم …………………………………………………………………………………….

1-2 دستگاه یونی فلاک ریتر ……………………………………………………………

2-2 مخلوط کننده مینی میکس شرکت ریتر ……………………………………..

3-2 تمیزکننده ERM شرکت ریتر ………………………………………………….

4-2 مفهوم اساسی تغذیه شوت فید …………………………………………………

5-2 سیستم تک شوتی …………………………………………………………………

6-2 ترازو WTC ………………………………………………………………………

7-2 زننده IM …………………………………………………………………………..

8-2 کاردینگ ……………………………………………………………………………….

فصل سوم ……………………………………………………………………………………

1-1 چند لاکنی 1 ……………………………………………………………………….

فهرست

عنوان صفحه

2-3 چندلاکنی 2 ………………………………………………………………………….

فصل چهارم …………………………………………………………………………………

1-2 ریسندگی چرخانه ای …………………………………………………………….

2-4 نمای کلی از یک واحد چرخانه ای …………………………………………

3-4 برتری ماشین های چرخانه ای ………………………………………………..

فصل پنجم …………………………………………………………………………………..

1-3 سالن مقدمات بافندگی …………………………………………………………..

2-5 آهار …………………………………………………………………………………..

3-5 اهمیت عملیات آهار …………………………………………………………….

4-5 انواع الیاف در آهار ……………………………………………………………..

5-5 مواد افزودنی برای آهار ………………………………………………………..

6-5 لوازم و وسایل مربوط به آهار و کنترلها …………………………………..

فصل ششم ………………………………………………………………………………….

1-6 بافندگی …………………………………………………………………………….

2-6 انواع ماشینهای بافندگی ………………………………………………………..

3-6 ماشینهای بافندگی راپیری ………………………………………………………

4-6 ماشینهای بافندگی ارجت ………………………………………………………

5-6 ماشینهای بافندگی واترجت ……………………………………………………

6-6 مکانیزم تشکیل دهنه کار ………………………………………………………

7-6 انواع دهنه ………………………………………………………………………….

8-6 نوع تشکیل دهنه ………………………………………………………………….

9-6 چگونگی تشکیل دهنه …………………………………………………………..

فهرست

عنوان صفحه

10-6 انواع دهنه در لحظه دفتین زدن ………………………………………………..

11-6 لحظه تشکیل دهنه ……………………………………………………………….

فصل هفتم …………………………………………………………………………………….

1-7 تاریخچه شرکت دیبا نخ ……………………………………………………

2-7 وضعیت تولید ریسندگی دیبا نخ …………………………………………

3-7 اجرای پروژه بافندگی دیبا نخ …………………………………………….

4-7 وضعیت ضایعات تولید دیبا نخ …………………………………………..

5-7 وضعیت مواد اولیه ارسالی به سالن ………………………………………….

منابع و ماخذ …………………………………………………………………………………

موضوع کارآموزی

کارخانه دیبا نخ

پیشگفتار

در قدیمیترین نوشته هایی كه دربارة صنعت منسوجات پنبه ای به شكل ابتدایی باقی مانده است ، شواهدی می توان یافت دال بر اینكه ، قبل از شروع عمل ریسندگی ، راههای مختلفی برای استخراج مواد اضافی یا آشغال از پنبه خام مورد استفاده بوده است.

وجود قطعات نسبتاً كوچك آشغال ، حتی در زمانی كه عمل ریسندگی به وسیلة ادوات دستی انجام می شد ، برای تهیة نخهای نازك بسیار نا مطلوب بود . روی این اصل ، برای پاك كردن هر چه بیشتر پنبه از نا خالصی ، از « كمان » حلاجی از راههای مختلف استفاده می كردند . بنابراین تعجب آور نیست كه ، از همان اوایل ماشینی شدن صنعت نساجی ، مخترعین با مسئله استخراج آشغال از پنبه دست به گریبان بودند . طبیعیترین راه حل این مسئله این بود كه توده های فشرده الیاف را به وسیله زدن یا « حلاجی كردن » از هم باز كنند . این عمل در آن واحد دو مزیت داشت ، و آن این بود كه باز كردن پنبه ( كه برای ریسندگی ضروری است ) و زدودن آشغال در یك مرحله انجام گرفت .

پیش از اینكه ماشین پرس روغنی در صنعت نساجی مورد استفاده قرار گیرد ، عدلهای پنبه ابداً فشردگی عدلهای پرس شدة امروز را نداشتند ، و مراحل باز كردن پنبه احتیاج به عملیات مكانیكی زیادی نداشت ؛ بدین سبب پدید آوردن و تكمیل ماشینهای حلاجی ( ماشینهای باز كننده و تمیز كردن پنبه ) به اندازة ماشینهای سایر رشته های دیگر صنعت نساجی مورد توجه قرار نگرفت .

در آخرین سالهای قرن هجدهم صنعت نساجی از شكل یك صنعت خانگی به صورت « سیستم كارخانه ای » درآمد و این تحول سبب شد كه در متخصصین فنی كارخانه ها تحركی ایجاد شود تا هوش و استعداد اختراعی خود را به كار بیندازد ؛ در نتیجه ماشینهایی پدیدار شد كه ماشینهای حلاجی كنونی بر اساس ساختمان آنها طرح شده است .

مقدمه

هر کارخانه نساجی اعم از کارهای ریسندگی ، بافندگی ، تکمیل در خود باید قسمتهایی دیگر برای کنترل و سالنهای مختلفی داشته باشد و در حالت کلی ابتدا پنبه ورودی به انبار پنبه سپس به سالن حلاجی بعد سالن ریسندگی و سپس به سالن مقدمات و از آنجا به بافندگی و از بافندگی به متراژ و از متراژ به سالن تکمیل رجوع داشته می شود و از آنجا عدلهای پارچه با طرحهای مختلف که عموما طرحها نیز بنا به درخواست خریدار می باشد طرح می خورند .یک قسمت به نام آزمایشگاه کنترل کیفیت باید در هر کارخانه وجود داشته باشد که مانند اتولولر در دستگاه ها کار می کند در این قسمت ما بر روی تمامی مواد اولیه و محصولات تولیدی کنترل کامل را باید داشته باشیم و با پیدا کردن ایراد کار توسط قسمت مربوط رفع عیب می گردد . برخی از ایرادها مکانیکی وعده ای نیز برقی و عده ای مربوط به خود پنبه است به هر صورت وظیفه خیلی مهمی بر عهده این قسمت می باشد که اگر این قسمت کار خود را خوب انجام ندهد راندمان کاری کارخانه خیلی افت می کند .

پیدایش بافندگی در ایران

صنعت پارچه بافی و زمان پارچه بافته شده در ایران دقیقاً معلوم نیست ولی شواهدی در دست است كه پارچه بافی و پارچه بافته شده در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح رواج داشته است.

از حفریات شوش آثار بدست آمده گواه بر این است که در آن زمان نساجی به صورت كارگاهی وجود داشته است بنابراین پارچه بافی ازصورت تک دستگاهی به صورت كارگاهی بوده است . هرودت مورخ یونانی می‌نویسد پارچه‌های

زر بافت ایران در بین جهانیان مشهور و معروف بوده و رومیان برای خریدن آن مبلغ گزافی خرج می‌كردند. همچنین از قبر شارلمانی پادشاه معروف فرانسه یک قطعه پارچه زر بافت بدست آمده كه متعلق به دوران سلطنت ساسانیان است و از جمله شاهكارهای هنری ایران به شمار می‌رود.

از انواع پارچه‌های آن دوره زری لبه بافی، زری اطلس، زری پشت كلاف، زری برجسته گلدار و ختائی را می توان نام برد. ضمنا مهمترین بافنده پارچه‌های زری در ایران مردی به نام خواجه غیاث بوده و نمونه‌های پارچه‌ای كه به وسیله این شخص هنرمند بافته شده است، در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.

در زمان قدیم صنعت ابریشم بافی تا مدتها در انحصار چینی‌ها بود و بر حسب عادت ملل قدیم، صنایع ارزنده و زیبایی از ابریشم به وجود آوردند، به طوریكه در بازار جهانی برای خود جایی باز كردند، تا آنجائی كه خود چینی‌ها با وجود دارا بودن مقام اول به وجود آورنده ابریشم در ردیف خواستار و خریداران پارچه‌های ابریشمی ایران در آمده بودند.

بعد از پارچه‌های ابریشمی پارچه‌های مخمل ایران شهرت جهانی داشت و در شهرهای شوشتر، یزد، اصفهان، كاشان و ری پارچه‌های بافته می شد.

در موزه‌های تروپولیتن نیویورک نمونه‌های عالی و بی نظیری از مخملهای ایران وجود دارد كه به عقیده باز دید کنندگان این موزه مجموعه‌ای از منسوجات قدیم و مخملهای ایران به شمار می ‌رود.

از آغاز پیدایش انسان ، همواره چگونگی پوشش و نجات او از سرما مطرح بوده است. مصریها نزدیک به 5500سال پیش هنرریسندگی و بافندگی پنبه راآموختند و چینیها با پرورش کرم ابریشم در حدود 3600سال پیش مشکلات پوشش خود را حل کردند. در سده هفدهم دانشمند انگلیسی به نام رابرت هوک “Robert- Hooke” پیشنهاد کرد که می‌توان الیاف را با توجه به شیوه‌ای که کرم ابریشم عمل می‌کند تولید نمود. پس از آن ، یک بافنده انگلیسی به نام لویزشواب Lois- Schwabe توانست الیاف بسیار ظریف شیشه را با عبور شیشه مذاب از منافذ بسیار ریز تهیه نماید. پس از چندی ، سایر دانشمندان موفق به استخراج سلولز چوب و در نتیجه تولید الیاف شدند در سده‌های هجده و نوزدهم، همراه با انقلاب صنعتی ، ریسندگی و بافندگی مبدل به تکنولوژِی تهیه پارچه از الیاف گوناگون طبیعی و مصنوعی شد.

فصل اول

سیستم حلاجی پنبه

1-1 عدل پنبه

معمولاً پنبه به شكل عدلهای مخصوص تحویل كارخانجات نساجی می گردد ، و در نقاطی كه این كارخانه ها نزدیك مزرعه پنبه اند ، اغلب از عدلهای فشرده نشده یا به اصطلاح مسطح استفاده می شود . پنبه را در كارخانه پنبه پاك كنی پس از استخراج تخم پنبه عدلبندی می كنند ؛ اندازة هر عدل در حدود 48 * 27 * 54 اینچ ( یا تقریباً 120 * 70 * 140 سانتیمتر ) ، وزن آن در حدود 500 پوند ( یا 230 كیلوگرم ) ، و وزن مخصوص آن تقریباً بین 10 الی 15 پوند در فوت مكعب ( 160 تا 240 كیلوگرم در متر مكعب ) است ، در امریكا ، برای حمل عدلها به نقاط دور دست ، ابعاد عدلهای مسطح معمولی را در ایستگاههای باربری به وسیلة پرسهای قوی تا تقریباً 24 * 28 * 156 اینچ ( 60 * 70 * 140 سانتیمتر ) تقلیل می دهند ؛ وزن مخصوص عدل در این موقع در حدود 25 پوند در فوت مكعب ( یا 400 كیلوگرم در متر مكعب ) می شود . برای صادر كردن پنبه به خارج ، آن را بوسیلة پرسهای قوی در عدلهایی با وزن مخصوص 35 الی 40 پوند در فوت معكب ( 560 تا 640 كیلوگرم در متر مكعب ) بسته بندی می كنند كه ابعاد آنها تقریباً با عدلهای استاندارد یكی است و فقط ضخامتشان تقلیل بیشتری می یابد و تقریباً به 15 اینچ ( 38 سانتیمتر ) می رسد .

اغلب اظهار نظر شده است كه الیاف ظریف پنبه وقتی تحت چنین فشار زیادی قرار بگیرد صدمه خواهد دید ؛ در صورتی كه این طور نیست . البته اگر چنین فشار عظیمی به لایة نازكی از الیاف وارد می شد آنها را خرد می كرد و صدمه می زد . ولی ، هنگامی كه تودة پنبه زیاد باشد ، یك حالت ارتجاعی بین انبوه الیاف به وجود می آید ، و مشاهدات میكروسكوپی نشان می دهند كه در بسته بندی با فشار زیاد به الیاف صدمه ای وارد نمی شود .

مقدار نا خالصی پنبه معمولاً به شرایط آب و هوایی زمان باز بودن غوزة پنبه ، و طریق كشت و پنبه چینی بستگی دارد . وجود شن و خاك در پنبه یا ناشی از وزیدن باد به زمین خشك و غبار آلود شدن هوا در موقع باز بودن غوزه است و یا به علت پاشیدن خاك به غوزه های بازی كه در قسمت پایین بوته قرار دارند . در حالت اخیر غالباً روی غوزه هایی كه با زمین تماس دارند لكه های كثیفی باقی می ماند . پنبة خاك آلود را معمولا از ظاهر تیرة آن می توان تشخیص داد . استفاده از روش پنبه چینی ماشینی كه اخیراً معمول شده است باعث می شود كه مقدار زیادتری آشغال به صورت برگ و ساقة خشك همراه پنبه وارد ماشین پنبه پاك كنی شود . در موقع پاك كردن پنبه این مواد گیاهی خشك به آسانی خرد شده به ذرات ریز تبدیل می شود ؛ این نوع آشغال را به اشكال می توان در مراحل بعدی خارج كرد و در نتیجه ممكن است باعث پایین آمدن مرغوبیت و ارزش محصول نهایی شود .

وقتی كه پنبه ارسالی وارد كارخانه می شود ، اول آن را وزن و سپس برچسب آن را بازرسی می كنند . یك عدل ممكن است دارای چنیدن برچسب باشد : مثلاً ممكن است یك برچسب را موقع پرس كردن ، یكی دیگر را در انبار قبل از فروش و سومی را موقع حمل كردن از انبار به عدل بزنند . بعلاوه روی پوشش عدل را نیز با شابلونهای مخصوصی می نویسند تا اگر احیاناً تمام برچسب ها كنده شد و نوع پنبه ، جنس و وزن عدل نا معلوم بود ، حداقل مبدأ عدل مورد نظر مشخص باشد .

2 ـ 1 مخلوط پنبه

در موقع طرح ریزی سالن مخلوط كنی و انتخاب نوع ماشینهای آن نكات زیر را در نظر داشت :

معمولاً این طور تصور می شود كه چون پنبة هر عدلی از یك مزرعه است بنابراین مشخصات آن باید كاملاً یكسان باشد . این نظریه ممكن است صحیح باشد ، ولی غالباً اختلاف زیادی در مشخصات خاك یك مزرعه پنبه وجود دارد و محصول پنبه یك قسمت مزرعه ممكن است كاملا با محصول قسمت دیگر مزرعه فرق داشته باشد . شاید بتوان ادعا كرد كه شرایط آب و هوا و طرز كشت برای تمام مزرعه الزاما یكسان است ، ولی به هیچ وجه نمی توان مطمئن بود كه شرایط خاك هم یكسان باشد .

البته قسمت اعظم تفاوتهایی كه در جنس پنبه دیده می شود ناشی از آن است كه ، ضمن عدلبندی پنبه هایی كه از نقاط مختلف گرد آمده اند با هم مخلوط می شوند ؛ و هر چند این تفاوتها ظاهراً بدان سبب است كه جنس پنبه یك گروه یا مارك ( تحت یك درجه بندی ) از این عدل تا عدل دیگر فرق می كند ، ولی حتی در یك عدل هم تفاوتهایی كه ناشی از روشهای مختلف كشت و شرایط رشد است مشاهده می شود . پنبه ای كه معروف به داشتن الیافی با طول و مشخصات یكسان است ممكن است از این عدل تا عدل دیگر كه از یك گروه یا مارك باشند فرق كند ؛ و حتی اغلب در یك عدل هم اختلافات فاحشی مشاهده می شود . یا ، به طوری كه اغلب پیش می آید ، پنبه هایی را باید مصرف كرد كه از نقاط مختلفند ولی درجه بندی طول الیاف و مشخصات آنها یكی است . به طور كلی برای به دست آوردن نخی كه حتی المقدور یكنواخت باشد مخلوط كردن چندین عدل نه تنها مطلوب بلكه ضروری نیز هست .

ماشینهای عدل شكن و عدل باز كن

چون پنبه را برای مدت زمان زیادی ( معمولاً چندین ماه ) به صورت عدل كه تحت فشار 2 الی 2 تن بر اینچ مربع ( تقریباً 240 الی 315 كیلو گرم بر سانتیمتر مربع ) بسته بندی شده نگهداری می كنند ، پنبه یك حالت سخت و تخت شده ( نظیر نمد ) دارد ، و برای آنكه آن را دوباره به وضع قبل از عدلبندی برگردانند عملیات مخصوصی لازم است .

اولین قدم برای رسیدن به این وضع باز كردن نوار ها و پوشش عدل است ، كه در نتیجه عدل بلافاصله منبسط می شود ولی لایه هایی كه در موقع بسته بندی به نوبت پرس شده اند همچنان سخت و فشرده باقی می مانند و پاره كردن آنها بسیار مشكل است . هر اندازه عدل پنبه را پس از باز كردن نوار های آن بتوان مدت بیشتری به حال خود گذارد ، به همان میزان نیز ماشینهای باز كننده سریعتر می توانند كار باز كردن آن را تمام كنند ؛ و ادعا می شود كه با استفاده از این روش می توان محصول ماشین عدل شكن را افزایش داد .

3 ـ 1 ماشین حلاجی یا ماشین بالش

پس از اینكه عملیات باز كنی و تمیز كنی زیادی روی پنبه صورت گرفت ، پنبه وارد ماشین حلاجی یا بالش می شود كه آخرین مرحلة عمل آوری و پیچیدن در سالن حلاجی است .

در گذشته معمول این بود كه ، ماشین حلاجی را با یك باز كنندة خارپشتی به كار برند ، و از این تركیب متكایی به دست می آمد موسوم به « متكای ماشینهای باز كننده » . این متكاها را سپس روی حصیر ماشین حلاجی نهایی قرار می دادند ، یا در بعضی موارد از ماشینهای حلاجی میانه و نهایی استفاده می شد . به كار بردن ماشین حلاجی نهایی به تنهایی و یا همراه با ماشین حلاجی میانه در مراحل حلاجی یك كارخانه ، به طول الیاف پنبة تحت عمل بستگی داشت و از این عملیات تكراری دو هدف مورد نظر بود : یكی تمیز كاری بیشتر پنبه ، و دیگری یكنواختی بیشتر و بهتر متكای حاصل . تمیز كاری و یكنواخت كردن لایة متكا دو هدف اصلی عمل ماشینهای حلاجی به شمار می رود ، ولی در ضمن مزایای دیگری از قبیل خرد شدن پنبه به پنجكهای كوچكتر و مخلوط شدن بیشتر آنها نیز وجود دارد . با به كار بردن ماشینهای حلاجی میانه و نهایی ، ریسنده می توانست ، اولاً با استفاده ار یك نوع زنندة خاص و زدن بیشتر پنبه و ثانیاً با مخلوط كردن چند متكا در ماشینهای نهایی ، به این هدفها برسد .

هر چند كار اضافی حمل این متكاها از یك ماشین به ماشین دیگر مستلزم صرف نیروی كار بیشتر بود ، ولی رسیدن به یكنواختی در محصول در همان مراحل اولیه یكی از هدفهای مورد نظر محسوب می شد و با مخلوط كردن چهار متكا در یك ماشین حلاجی و یا 16 متكا در دو ماشین حلاجی ، از طریق « قانون میانگینها » در جهت عملی ساختن این هدف گام بر می داشتند . گرچه اكنون بیش از 40 سال از آغاز تهیة متكا به روش « یك مرحله ای » كه بعداً شرح خواهیم داد می گذرد ، ولی بسیاری از ریسندگان هنوز از ماشین حلاجی نهایی استفاده می كنند و مدعی هستند كه با این طریق متكا های بهتر و یكنواخت تری به دست می آورند .

عمل ماشین حلاجی بستگی به نحوة تغذیة ماشین ندارد ، چه تغذیه به وسیله ماشین تغذیه اتوماتیك ( با پنبة پاره پاره ) و چه به وسیله متكا های ساخته شده صورت گیرد . حصیر ، تغذیه ماشین پنبه را به دستگاه تغذیه ، كه به طوری كه دیدیم ممكن است دستگاه دو غلطكی یا غلطك پیانویی باشد ، می رساند و بدین ترتیب آن را به زننده می دهد تا زده شود . زننده نیز ممكن است از نوع تیغه ای ، خار پشتی ، یا كیرشنر باشد . قطر آن معمولاً 16 اینچ یا 18 اینچ است و با سرعت 750 تا 1100 دور در دقیقه روی یك سری میله های اجاقی كار می كند . و باز كردن و تمیز كردن پنبه را بطور خیلی مؤثری انجام می دهد .

پنبه با جریان هوا از محفظة زننده به سمت قفسهای تراكم حركت می كند و ممكن است از روی یك سری میله ها اجاقی بگذرد . ولی این ترتیب تدریجاً عوض شده است واكنون بیشتر از یك ورقة صیقلی استفاده می كنند . جریان هوایی كه پنبه را به سوی قفسها می برد توسط یك مكنده ایجاد می شود كه به وسیلة لوله های مناسبی به دوانتهای قفسها مربوط است . پنبه به صورت یك لایة یكنواخت روی سطح قفسها جمع آوری می شود ، و عمل زننده مقدار قابل ملاحظه ای غبار و آشغال ریز را از پنبه جدا می كند كه از سطح مشبك قفسها عبور می كند و از دهانة خروجی مكنده خارج می شود . اكثر ماركهای مختلف این ماشین از نظر اصول كار و مشخصات كلی مشابه است و تنها در جزئیات مكانیكی اختلاف دارد .

همان طور كه قبلاً ذكر شد ، یكنواختی ( لایة ) متكایی از خواص ضروری محصول نهایی به شمار می رود ، و هر چند در این مورد نمی توان به حد كمال رسید ، در هیچ یك از مراحل تولید نباید گذاشت كه این عامل از یك حد معینی پایینتر رود .

چه در مورد حلاجی یك مرحله ای كه در آن یك ماشین حلاجی به كار می رود ، و چه در سیستمهای قدیمتر ، كه از ماشین حلاجی نهایی استفاده می كنند ، هدفهای اصلی این عملیات یكسان است و عبارتند از : ( الف ) تهیه متكای یكنواخت ، ( ب ) باز كردن بیشتر پنبه تا كوچكترین تكة ( پنجك ) ممكن ، و ( ج ) استخراج هرچه بیشتر مابقی آشغالی كه هنوز در پنبه باقی مانده است .

در اكثر كارخانه ها معمول چنین است كه هر متكای تهیه شده را وزن كنند و متكاهایی را كه خارج از حدود تعیین شده و مورد قبول كارخانه است از نو عمل آورند . این حدود بر حسب سطح مرغوبیت محصول ، كه مورد نظر مدیران كارخانه است ، تعیین می شود و از یك كارخانه به كارخانه دیگر فرق می كند ، ولی برای یك متكای 40 پوندی تغییری برابر با 4 +و – تا 6 + و ـ انس رقم نسبتاً خوبی برای تولرانس وزن یا حدود تقریب وزن به شمار می رود . با این روش كنترل ، هر چند مقصود ما از نقطه نظر یكسان نگاهداشتن وزن متكاها به طور تقریب و سریع تأمین می شود ، ولی به هیچ وجه نا یكنواختیها یی را كه در داخل هر متكا وجود دارد و ممكن است بسیار زیاد نیز باشد نشان نمی دهد ، و این نا یكنواختی را میتوان با وزن كردن متكا یارد به یارد ( یا متر به متر ) بررسی كرد . پیدایش و به كار بردن ماشینهای آزمایش نا یكنواختی متكا چه از نوع مكانیكی و چه الكترونیكی ، روشن ساخته است كه تا چه حد نا یكنواختی « داخل » متكا ممكن است زیاد باشد و در عین حال در موقع وزن كردن ، در اثر « تعدیل » یافتن قسمتهای سبك و سنگین در 40 یارد طول لایة متكا ، این نا یكنواختی آشكار نشود .

مدت هاست كه این عمل میان ریسنده های مجرب و با بصیرت معمول شده است كه متكایی را از ماشین حلاجی به طور اتفاقی انتخاب كنند ، آن را باز كرده به دقت به قطعاتی به طول یك یارد یا متر تقسیم و هر یك را جداگانه وزن كنند ، و سپس وزن های این قطعات را با هم مقایسه كرده به میزان نا یكنواختی درون متكا پی ببرند .

4-1 دستگاه تغذیه

كنترل یكنواختی در ماشین حلاجی با طرز تغذیه شروع می شود و ، اگر پنبه ای كه به ماشین حلاجی تغذیه می شود به اندازة كافی باز شده باشد و ماشین تغذیه یا ناودان تغذیه كننده به طور یكنواخت آن را تحویل دهد ، دستگاه تغذیه ماشین می تواند لایة پنبة یكنواختی به زننده ارائه دهد تا آن را بزند . سازندگان ماشینهای نساجی سیستمهای مختلفی برای قسمت تغذیه ماشین به كار می برند ، ولی تمام سیستمهای مورد استفاده را میتوان به دو دسته تقسیم كرد : ( الف ) دستگاه غلطك پیانویی ( یا غلطك وپدال ) ، ( ب ) دستگاه سه غلطكی .

غلطكهای به كار رفته قطرشان 2 یا 2 اینچ است و شیار دارند ، و یا دارای شیار و عاج هستند تاگیر خوبی بر پنبه داشته باشند . سیستمی كه در شكل 56 نشان داده شده نوعی دستگاه تغذیه است این طور استدلال شده كه در دستگاه تغذیه غلطك پیانویی امكان صدمه دیدن الیاف بلند خیلی بیشتر است ، زیرا نوك اهرمهای پیانو و غلطك تغذیه به مسیر زننده خیلی نزدیكند . ولی وقتی كه پنبه به وسیلة یك جفت غلطك تغذیه به زننده تحویل داده می شود ، فاصلة بین نقطة گیر غلطك ها و محل « ضربة » زننده به قدری است كه صدمه به الیاف را به حداقل می رساند .

این نكته كه پنبه را در مقابل عمل زننده باید محكم نگاهداشت به آسانی قابل درك است ، زیرا در غیر این صورت زننده پاره های بزرگی از پنبه را از نقطة گیر دستگاه تغذیه بیرون می كشد و در نتیجه میزان باز كردن پنبه و استخراج آشغال كمتر می شود . در دستگاه سه غلطكی معمولا به وسیله فنر به غلطك بالایی ( از جفت غلطك جلویی ) فشار كافی وارد می كنند تا از این عمل « قاپیدن » حتی المقدور جلوگیری شود . در حالی كه در دستگاه تغذیة غلطك پیانویی این فشار را با گذاشتن وزنة كافی روی اهرمهای پیانو تأمین می كنند .

اهرمهای پیانویی ، كه تعداد شان تقریباً 16 عدد است ، پهلوی همدر تمام عرض ماشین قرار دارند ، و برای جلوگیری از اصطكاك آنها را روی یك تیغه ( تكیه گاه ) سوار كرده اند . به انتهای بازوی دراز اهرمهای پیانو ، دستگاه تنظیم خوراك ماشین حلاجی متصل است ، و در موقع كار ماشین وزن این دستگاه است كه فشار بین غلطك و اهرمهای پیانو را ایجاد می كند . معمولاً یك میلة سرتاسری در تمام عرض اهرمها قرار دارد تا در موقعی كه بین غلطك تغذیه و اهرمهای پیانو پنبه وجود ندارد اهرمها را نگهدارد و از تماس پدالها با غلطك تغذیه جلوگیری كند . در دستگاه تغذیة غلطك پیانویی نا یكنواختی در عرض لایة پنبه در نقطة گیر جبران می شود ؛ بدین ترتیب كه یك محل ضخیم در لایة پنبه سبب می شود كه اهرم همان محل ، بدون تأثیر بر نقاط دیگر ، به پایین فشار داده شود ، در حالیكه در سیستم تغذیه سه غلطكی یك محل ضخیم در لایة پنبه سبب می شود كه فشار روی قسمتهای مجاور آن كاهش یابد و در نتیجه احتمال دارد كه زننده پنبه را از این نقاط كه فشار كاهش یافته است بقاپد .

در جایی كه از دستگاه تغذیه ، برای آشكار ساختن نا یكنواختیهای لایة پنبه و به كار انداختن دستگاه تنظیم خوراك ماشین حلاجی ، از اهرمهای پیانو و غلطك مربوطة آن ( در عقب جفت جلویی ) استفاده می كنند ؛ و چون این نا یكنواختیها قبل از غلطكهای تغذیه آشكار می شود ، ادعا شده است كه فاصلة زمانی بین نقطة آشكار سازی و نقطة تغذیه به قدری است كه دستگاه تنظیم خوراك ماشین می تواند سرعت غلطكهای تغذیه را میزان كند وبه این وسیله با افزایش یا كاهش مقدار پنبه ای كه به جلو رانده می شود نا یكنواختی را كه در نقطة قبلی آشكار شده است جبران كند .

یك سیستم تغذیة غلطك ـ پیانویی دارای این مزیت است كه هم نقطة گیر آن به زننده نزدیكتر است و هم اهرمهای پیانویی جداگانه ای برای آشكار سازی نا یكنواختیها دارد . از این شكل میتوان مشاهده كرد كه زننده پنبه را ، از روی لبة اهرمهای پیانو می زند ، ولی این اهرمها به دستگاه تنظیم خوراك ماشین متصل نیست و برای خود وزنه ای جداگانه دارد كه فشار در نقطة گیر را تأمین می كند . این طرز تركیب اهرمها تغییر سرعت غلطك تغذیه را ، تقریباً در همان لحظه ای كه محل ضخیم یا نازك دارد و از زیر غلطك تغذیه عبور می كند ، امكانپذیر می سازد . زیرا نا یكنواختی لایة پنبه ، به طریقی كه تا اندازه ای مشابه دستگاه تغذیة سه غلطكی است ، قبلا به وسیله پدالهای تنظیم كننده آشكار شده است . به علاوه با این تركیب خاص ، لازم نیست كه وسیلة آشكار سازی یا پدالهای تنظیم خوراك ماشین خودش پنبه را در مقابل عمل زننده محكم بگیرد و بنابراین می توان آن را حساستر تنظیم كرد .

5-1 مخروطیهای دستگاه تنظیم خوراك

سیستمهای مختلف تغذیه در بالا تشریح شد و به آنجا رسید كه چگونه از آنها برای تنظیم كردن خوراك ماشین حلاجی استفاده می شود . اكنون تئوری مربوط به استفاده مخروطیها برای تغییر دادن سرعت تغذیه به منظور مقابله با

نا یكنواختیها ی لایة پنبه را شرح می دهیم .

اهرمهای پیانو یا پدالها ـ كه تعدادشون در حدود 16 عدد است و مجاور هم در سرتاسر ماشین حلاجی قرار دارند ـ به ترتیب خاص با چنگال تسمة مخروطیها اتصال دارند و حركات متناسبی به چنگال مزبور منتقل می كنند كه در نتیجة آن ، سرعت غلطك تغذیه افزایش یا كاهش می یابد و محلهای ضخیم یا نازك در لایة تغذیه شده را جبران می كند . اگر لایة پنبه ای كه تغذیه می شود كاملا یكنواخت باشد تمام اهرمهای پیانو نسبت به غلطك تغذیه ای كه همراه آن در كارند در یك سطح قرار می گیرند ، ولی اگر محل ضخیمی پیش بیاید ، اهرم یا اهرم هایی كه قسمت ضخیم روی آنها حركت می كند به پایین فشار داده می شود . پیش آمدن یك قسمت نازك در لایة تغذیه اثر معكوس خواهد داشت و سبب می شود كه نوك اهرم بالا بیاید . چون هدف این است كه در زمانهای مساوی مقادیر مساوی پنبه تحویل زننده داده شود ، واضح است كه اگر قسمتهای ضخیم و نازك به طور مساوی در سرتاسر لایه پخش شده باشند این مقصود عملی می گردد . در چنین صورتی ، نوك نیمی از اهرمها پایین خواهند گرفت ونیم دیگر بالا خواهند آمد ، و به این ترتیب همدیگر را خنثی خواهند كرد . ولی این وضع تغذیه فقط

لحظه ای طول می كشد ؛ چون در سیستمهای تغذیه به طور متوسط در هر لحظه یا قسمتهای ضخیم زیر غلطك بیشترند و یا قسمتهای نازك ، و فزونی یكی بر دیگری گاهی اندك و گاهی بسیار است .

به هر حال ، مادامی كه ضخامت متوسط لایة پنبه تغییر نكرده است مهم نیست كه محلهای ضخیم یا نازك چقدر هر یك از اهرمها را جا به جا كند ، و در این مورد سرعت غلطك تغذیه تغییر نخواهد كرد . اگر محلهای ضخیم از محلهای نازك بیشتر باشد ، كاملا روشن است كه پنبه بیش از حد به جلو تغذیه می شود ، در حالی كه اگر عكس این عمل اتفاق افتد ، پنبه ای كه به جلو تغذیه می شود كافی نیست . بنابراین اگر مقدار متوسط تغذیه زیاد از حد باشد باید سرعت غلطكهای تغذیه را تقلیل داد ، و اگر ضخامت متوسط خیلی كم باشد سرعت را افزود ، تا یكنواختی حاصل شود . تغییر صحیح سرعت غلطك تغذیه ، طبق ضخامت لایة پنبه و یا مقدار پنبه ای كه تغذیه می شود ، عامل بسیار مهمی به شمار می رود ، و بجاست چگونگی انجام یافتن آن را مورد بررسی قرار دهیم .

افزایش یكنواخت ضخامت لایة پنبه ای كه از بین غلطك تغذیه و اهرمها عبور می كند باید تسمة مخروطیها را نیز به طور یكنواخت در طول دو مخروطی حركت دهد . در مثالهای فوق ، كلفتی تسمه ای كه دو مخروطی را به هم متصل می كند منظور گردیده است ، زیرا خط مركزی تسمه قطر مؤثر مخروطیها را تعیین می كند و در موقع ساختن مخروطیها باید آن را در نظر گرفت .

وسیلة تغییر مكان تسمة مخروطیها به اهرمهای پیانو متصل است و حركت خود را از طریق دستگاه تنظیم خوراك ماشین حلاجی از آنها می گیرد . ظاهر این وسیله بر حسب مارك ماشین تغییر می كند ، ولی اساس كار آن همیشه یكی است .

6-1 زننده ها

قبل از اینكه پنبه به ماشین حلاجی برسد ، معمولا تحت عملیات باز كردن و تمیز كاری بسیار زیادی قرار گرفته است ، با این حال هنوز مقداری آشغال در پنبه باقی مانده است كه میزان آن به راندمان تمیز كاری و تعداد ماشینهای باز كننده و تمیز كننده در خط حلاجی بستگی دارد . هدف در ماشین حلاجی ، باز كردن بیشتر پنبه به قطعات یا پنجكهای كوچكتر و استخراج هرچه بیشتر آشغال باقی مانده در پنبه است ، و سپس تهیه متكا برای ماشین كارد . عامل اصلی برای رسیدن به این هدف زننده است ، و همیشه نظرات مختلفی در مورد نوع زننده ای كه در این نقطه از مرحلة حلاجی باید استفاده كرد وجود داشته است . اگر طرز عمل انواع مختلف زننده های موجود را بررسی كنیم ، این نظرات متفاوت را میتوان حل كرد .

باز كردن بیشتر پنبه ، كه در بالا به آن اشاره شد ، توسط زننده صورت می گیرد . دستگاه تغذیه ماشین ، كه یا عبارت از دو غلطك ویا غلطك و اهرمهای پیانو است ، لایة پنبه را به دم زننده می دهد و زننده قطعات كوچكی از آن را با خود می كشد . میزان تمیز كاری بستگی به این دارد كه زننده ، در موقع زدن باریكة پنبه ای كه به آن ارائه شده است ، چه مقدار ذرات آشغال را بتواند از لای میله های اجاقی ، كه قسمتی از زننده را احاطه می كنند و در ضمن الیاف را در داخل محفظه زننده نگاه می دارند ، به بیرون براند اغلب از سه نوع زننده استفاده می شود كه معمولاً قطرشان 16 اینچ یا 18 اینچ است و معروفند به :

( الف ) – زنندة خارپشتی ،

( ب ) ـ زنندة تیغه ای ( كه دارای دو یا سه تیغه است ) ،

( ج ) ـ زنندة كیرشنر یا زنندة كاردینگ .

در گذشته هر یك از این زننده ها را برای عمل كردن یك نوع پنبة خاص با درجة معینی به كار برده اند . به طور كلی ، زنندة خارپشتی را به عنوان زننده ای كه عمل باز كردن را خیلی خوب انجام می دهد به شمار می آورند ، در حالی كه همه موافقند كه زنندة تیغه ای یك تمیز كنندة فوق العاده خوب است . زنندة كیرشنر تقریباً یك عمل شانه زنی روی پنبه انجام می دهد .

1-6-1 زننده خارپشتی

مناسبترین زننده برای عمل كردن پنبه های تمیز تر و طول الیاف بلند تر ، زنندة خارپشتی است كه در مقایسه بازكننده های دیگر در هر دور تعداد ضربة كمتری به هر اینچ لایة پنبة تغذیه شده وارد می كند ، تیغه های این زننده با زوایای مختلف و به طرز خاصی كار گذاشته شده است تا در یك دور كامل زننده سرتاسر عرض لایة پنبة تغذیه شده زده شود . بنابراین ، یك تیغة مفروض ، در هر دور زننده یك بار لایة پنبه را در همان محل قبلی می زند .

برای مثال ، اگر یك زننده دارای 18 دیسك و هر دیسك دارای 12 تیغه یا پره باشد ، از هر دیسك یك پره ، یعنی كلاً 18 پره با هم بر باریكة پنبه وارد می آید . این عمل در هر دور كامل زننده 12 بار انجام می شود و در كار كردن مؤثر و روان این نوع زننده سهم بسزایی دارد . روی این اصل این زننده خیلی مورد پسند ریسندگان پنبه های الیاف بلند شده است .

2-6-1 زننده های تیغه ای

در گذشته ، در مورد نسبت راندمان تمیز كاری دو نوع زنندة تیغه ای اختلاف نظر های زیادی وجود داشت . بعضی ریسنده ها عقیده داشتند كه زنندة دو تیغه ای بر زنندة سه تیغه ای ترجیح دارد ؛ ولی اكنون عموماً پذیرفته اند كه عمل زنندة نوع سه تیغه ای مؤثر تر است . به علاوه این زننده انعطاف بیشتری دارد ، زیرا برای تغییر دادن تعداد ضربه در هر اینچ امكانات بیشتری در اختیار ما

می گذارد .

یك خاصیت بارز زنندة تیغه ای این است كه هر تیغه ، سرتاسر باریكة پنبه ای را كه از دستگاه تغذیه سر بیرون آورده است در یك زمان می زند ، به ترتیبی كه ممكن نیست هیچ قسمت از آن باریكة ضربه نخورده بگذرد . بعلاوه ، مخصوصا قابل توجه است كه زنندة تیغه ای در استخراج قطعات پوست تخم پنبه كه مقداری الیاف به آنها چسبیده است و به این سبب خوب تحت عمل زننده های دیگر قرار نمی گیرد ، بسیار مؤثر است . بازرسی ضایعات استخراج شدة زنندة تیغه ای این خاصیت ویژه آن را نشان می دهد .

3-6-1 زنندة كیرشنر

هر چند زنندة كیرشنر سالهاست كه به بازار آمده است ولی نسبتاً فقط در این اواخر این نوع زننده بیشتر مورد استفادة عموم قرار گرفته است . چون در مراحل اولیة عملیات حلاجی ، استخراج آشغال بهبود یافته و اكنون خیلی بهتر انجام می شود ، استخراج نا خالصی در مرحلة ماشین حلاجی از تهیه متكای یكنواخت و خوش ساخت اهمیت كمتری دارد . زنندة كیرشنر تشكیل شده است از سه بازویی كه روی یك آسه سوارند و تخته های درازی به این بازو ها محكم شده است . روی هر یك از این تخته ها تعداد زیادی « سوزن » یا خار فولادی تیز قرار دارند كه سر تا سر عرض لایة پنبه را به حد كافی « شانه » می كنند .

4-6-1 محافظت و نگهداری زننده ها

باید به خاطر داشت كه سوزنهای زنندة كیرشنر خیلی زودتر و ساده تر صدمه می بیند تا پره ها و تیغه های زننده های دیگری كه تا كنون تشریح شده اند ، و لازم است كه این زننده مرتباً بازرسی شود و سوزنهای صدمه دیده را باید راست و صاف كرد و یا در آورد ؛ در غیر این صورت ممكن است به پنبة زیر عمل صدمه وارد شود ، بخصوص با ایجاد نپ و پارگی در الیاف . تخته های سوزندار جدید را میتوان زود جا انداخت و همیشه باید تعدادی از آنها در انبار موجود باشد .

وقتی كه یره های زنندة نوع خارپشتی و یا تیغه های زنندة تیغه ای ساییده و لبگرد می شوند تأثیر بدی روی راندمان تمیز كاری آنها می گذارد ، و معمولا این زننده ها را سرته می كنند تا لبة تیز و تازه ای پنبه را بزند . برای آنكه این كار عملی باشد طول محور زننده را در دو سر آن مساوی می سازند .

7-1 میله های اجاقی

مانند انواع دیگر زننده ها كه در ماشینهای پنبه پاك كنی گوناگونی به كار می روند ، در ماشین حلاجی هم یك سلسله میله های اجاقی قسمتی از محیط زننده را ( از هر نوع كه باشد ) احاطه كرده اند تا بدین ترتیب نا خالصیهایی كه زننده از پنبه جدا می كند بتوانند به آسانی از لای این میله ها عبور كنند . معمولا این

میله ها در قابهای منحنی قرار دارند و مقطعشان به شكل مثلث است ، و در بعضی موارد قابل تنظیم هستند به طوری كه می توان زاویة میله ها را تغییر داد و لبة كمتر یا بیشتری را در مسیر پنبة گذران قرار داد . در موقع زدن پنبه به وسیله زننده ، چون آشغال وزن مخصوصش از الیاف پنبه بیشتر است ، مقدار حركت آن بیشتر خواهد بود و در نتیجه تمایل دارد كه به طور مماس از مسیر حركت زننده خارج شود ، و این سبب می شود كه به وسیلة لبة میله های اجاقی به داخل جعبة آشغال كه در زیر زننده قرار دارد هدایت شود .

در بعضی مواقع معمول است كه یك جریان هوای ملایم و تحت كنترل را از لای میله های اجاقی به داخل زننده عبور دهند تا از رد شدن زیاد الیاف خوب از بین میله ها جلوگیری و به حركت پنبه به طرف قفسها كمك كند . ولی این جریان هوا از بین میله ها را باید به دقت كنترل كرد ، وگرنه اگر سرعت آن زیاد باشد ذرات سبكتر آشغال به داخل محفظة زننده بر می گردند و دوباره پنبة تمیز شده را آلوده می كنند . برای اجتناب از این پیشامد ، بعضی از سازندگان ماشینهای حلاجی هوا را در نقطه ای بعد از میله های اجاقی وارد مسیر حركت پنبه به سوی قفسهای تراكم یا استوانه های آبكشی می كنند .

1-7-1 تنظیم فاصله ها

روش معمول این است كه فاصلة قسمتهای اصلی در اطراف زننده را نسبت به زننده تنظیم می كنند ؛ به عبارت دیگر ، زننده را می توان به عنوان ستاد یا مبدأ ثابت فرض كرد . دستگاه تغذیه و میله های اجاقی نسبت به زننده تنظیم می شوند ؛ تیغة پاك كننده ، كه برای منحرف كردن جریان هوا و هدایت پنبه به طرف استوانه های آبكشی به كار می رود ، نیز نسبت به زننده تنظیم می شود . فاصلة بین تیغه پاك كننده و زننده اهمیت زیادی دارد ، زیرا اگر این فاصله زیاد باشد ممكن است پنبه عوض این كه تخلیه شود چندین بار در محفظة زننده بگردد و در نتیجه مقداری نپ و گلوله پنبه تولید كند و الیاف نیز صدمه ببینند .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” موضوع کارآموزی کارخانه دیبا نخ ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – موضوع کارآموزی کارخانه دیبا نخ – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دستگاه تغذیه;میله های اجاقی ;تمیزکننده ERM شرکت ریتر

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *