نقاشی دیواری دو امام زاده در استان گیلان شهر لاهیجان 14 صفحه + doc

در استان گیلان تعداد زیادی امامزاده و بقعه وجود دارد كه در هیچ استانی به تعداد مكان های متبركه این استان امامزاده دیده نمی شود این مكان ها ، آرامگاه ها ، پناهندگان سادات علوی و وابستگان خاندان نبوت است كه همیشه مورد احترام مردم گیلان قرار داشتند این مكان ها با معماری استان گیلان یعنی سقف های سفالی و ایوان به دور بنا ساخته شده اند و امامزاده ه

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 14

حجم فایل: 96 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقدمه :

در استان گیلان تعداد زیادی امامزاده و بقعه وجود دارد كه در هیچ استانی به تعداد مكان های متبركه این استان امامزاده دیده نمی شود . این مكان ها ، آرامگاه ها ، پناهندگان سادات علوی و وابستگان خاندان نبوت است كه همیشه مورد احترام مردم گیلان قرار داشتند .

این مكان ها با معماری استان گیلان یعنی سقف های سفالی و ایوان به دور بنا ساخته شده اند و امامزاده هایی كه در دهكده ها وجود دارند هنوز دارای ساختار قدیمی یعنی چوب و شیروانی هایی است با ساقة برنج و تعدادی از این امامزاده ها دارای نقاشی‌های دیواری بزرگی است كه روایت كنندة زندگی ائمه و امامانی چون واقعة عاشوراست . اماكنی چون بقعة ملا پیرشمس الدین در مسجد دهكدة لاشیران حكومتی كه چند نقاشی دیواری بزرگ دارد . بقعة‌ میر شهید در محلة اردوبازار لاهیجان . ایران بقعة حسن بگ دشت در محلة اردوبازار لاهیجان ، بقعة سیدمرتضی در دهكدة ماچیان رانكو . امامزاده درویش علی در متا محلة نوبیجار و این مجموعه بررسی است از نقاشی های دیواری دو امام زادة چهار پادشاهان و آقامیرصادق در شهر لاهیجان .

فهرست مطالب

عنوان صفحه

– مقدمه

– بقعه چهارپادشاهان در لاهیجان ……………………………..1

– (كروكی) محل قرارگیری نقاشی های امام‌زاده …………….. 5

– بقعة آقا میرصادق در لاهیجان ……………… 6

– (كروكی) محل قرارگیری نقاشی های امام زاده …………. 12

– عكس هایی از نقاشی دیواری چهارپادشاهان ……………. 22 صفحه

– عكس هایی از نقاشی دیواری آقا میرصادق ……….. 17 صفحه

«بقعة چهارپادشاهان در لاهیجان‌»

این بقعه در محلة میدان لاهیجان قرار دارد و ابتدا‌ آرامگاه سید خرم‌كیایا سید خوركیا مقتول در سال 647 هـ . ق بوده ، چون سادات زیدی كیائی را در جوار سیدخرم كیا به خاك سپردند این محل به نام چهارپادشاه شهرت یافت – در سال 791 هـ.ق درجنگ رشت – شرحی كه رابینو دربارة این بقعه می نویسد – «قسمت اعظم بنای چهار پادشاه مزار سیدهادی كیاست . این بنا وقتی بر پا شد كه اجساد برادرانش سید علی كیا ، سید حسن كیا و افراد دیگر یعنی ابراهیم كیا و سید عبدالله كیا پسران سیدعلی كیابن ناصركیا را در اینجا به خاك سپردند . اینان در سال 791 در جنگ رشت كشته شدند و اجساد ایشان 5 ماه پس از كشته شدنشان به اینجا منتقل شد » .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” نقاشی دیواری دو امام زاده در استان گیلان شهر لاهیجان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – نقاشی دیواری دو امام زاده در استان گیلان شهر لاهیجان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
نقاشی دیواری ;دو امام زاده در استان گیلان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *