نقشه كشی ساختمان 45 صفحه + doc

زبان نوشتار اما زبان نوشتار بخش اساسی و مهم سیستم انتقال اطلاعات در نقشه های را بر عهده دارد زیرا اتر سیمات اجرایی، بدون یادداشت های فنی، و اندازه نویسی، عنوان مشخصات مصالح و علائم اختصاری واقعا بی معنی می شوند زبان ترسیم ترسیم وسیلهای اساسی برای انتقال اطلاعات ساختمانی است و گاه یك تصویر اندازه صدها كلمه كارایی دارد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 45

حجم فایل: 92 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

1- زبان نوشتار

زبان نقشه ها و اطلاعات ساختمانی

تصاویر دو بعدی

2- زبان ترسیم

تصاویر سه بعدی

– زبان نوشتار: اما زبان نوشتار بخش اساسی و مهم سیستم انتقال اطلاعات در نقشه های را بر عهده دارد. زیرا اتر سیمات اجرایی، بدون یادداشت های فنی، و اندازه نویسی، عنوان مشخصات مصالح و علائم اختصاری واقعا بی معنی می شوند.

– زبان ترسیم: ترسیم وسیلهای اساسی برای انتقال اطلاعات ساختمانی است و گاه یك تصویر اندازه صدها كلمه كارایی دارد.

– تصاویر سه بعدی : تصاویر سه بعدی یا به صورت مركزی و پرسپكتیو هستند و یا به صورت تصاویر موازی می باشند. این تصاویر مانند عكس ، در یك تصویر، چند وجه جسم یا ساختمان را به نمایش می گذارند.

– تصاویر دو بعدی (ارتوگرافیك) :‌تصاویر دو بعدی از قبیل ، پلانها و مقاطع یك بدنه های ساختمان را به طور دقیق و در تصاویر جدا از هم معرفی می كنند.

اسكیس:‌طرح اولیه و سریع را اسكیس گویند.

مراحل طراحی نقشه های ساختمانی

1- انجام مطالعات اولیه، برنامه ریزی فیزیكی و تعیین اهداف پروژه:

اهداف كمی و كیفی هر پروژه بستگی به خواست و نیازهای استفاده كننده و امكانات و محدودیتهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فنی موجود است.

2- بررسی عوامل محیطی و جغرافیایی:

عوامل محیطی نقش تعیین كننده ای در شكل گیری ساختمان دارند. ساختمانهای هر منطقه با توجه به شرایط محیطی وضع زمین و نوع آب و هوای آن طراحی می شوند.

3- شناسایی كامل اجزای عملكردی ساختمان:

برای طراحی مناسب هر قسمت از ساختمان مهندس معمار باید كاملا با فعالیت های كه در آن قسمت انجام می گیرد آشنا باشد. مساحت فضاها و نوع لوازم و تجهیزات مورد استفاده را مشخص كند. نورگیری، تهویه و ارتباط متقابل فضاها را بررسی نماید و هر فضا را متناسب با نحوه استفاده ای كه دارد طراحی و تسهیلات لازم را پیش بینی نماید.

“ورودی ساختمان” نحوه دسترسی و ورود به بنا بخش مهمی از طرح آن را تشكیل می دهد.

ورودی واحدهای ساختمان مسكونی مانند شكل زیر ضمن دسترسی مناسب به خانه باید بخوبی حریم داخلی خانه را از فضاهای عمومی جدا كند و امكانات مربوط به ورود، تعویض لباس، درآوردن كفش، امكان استقبال و مشایعت مهمان را تأمین كند زیبا و راحت باشد. و فاقد فضاها بلااستفاده باشد و در شرایط اقلیمی نامناسب باید مانع نفوذ سرما، گرما و گرد و خاك شود. ورودی باید دسترسی راحتی به نشیمن، پذیرایی ، پله های طبقات و آشپزخانه داشته باشد.

“اتاق نشیمن” اتاق نشیمن محل زندگی خانواده و مهمترین قسمت خانه است فضای نشیمن اغلب مستقل از فضای پذیرایی طراحی می شود و حالتی خصوصی دارد. فضای نشیمن باید آفتابگیر باشد و ارتباط راحتی با بالكن و حیاط داشته باشد فضای نشیمن باید به نحوی طراحی شود كه فعالیت های مختلفی مانند نشیمن، صحبت كردن، تماشای تلویزیون، بازی بچه ها و مطالعه و … را عملی سازد.

نكته : اندازه فضای نشیمن با توجه به نوع فعالیتها و ابعاد مبلمان و لوازم مورد استفاده مشخص می شود مساحت آن معمولا 15 تا 30 متر مربع است.

“غذاخوری” فضای غذاخوری باید با آشپزخانه، پذیرایی و نشیمن خانوادگی ارتباط نزدیكی داشته باشد مهمان و خانواده را جداگانه طراحی كرد.

“آشپزخانه ” فضای آشپزخانه باید با ورودی اصلی، سرویس، غذاخوری، فضای نشیمن و پذیرایی ارتباط راحتی داشته باشد و در عین حال نسبت به اتاقهای خواب دور نباشد.

تذكر: مثلث كار به نحو مناسبی سینك ظرفشویی، اجاق یخچال را به هم وصل می كند. فضای آشپزخانه نیاز به نور طبیعی، دید و منظره و تهویه مناسب دارد. دسترسی آشپزخانه به تراس و حیاط امكانات مناسبی را در اختیار خانواده قرار می دهد.

نكته : مساحت آشپزخانه معمولاً از 11 تا 17 متر مربع می كند.

نكته: رنگ آشپزخانه معمولا روشن است، و جنس كف و دیوارهای آن باید قابل شستشو و نظافت باشند.

“اتاق های خواب” كه هم برای استراحت افراد خانواده و هم به عنوان یك فضای خصوصی برای فعالیت های شخصی افراد مانند، مطالعه كردن،‌انجام كارهای هنری و خیاطی، بازی بچه ها ، جمع آوری وسایل مخصوص كودكان و … مورد استفاده قرار می گیرد.

تذكر:‌بخش خواب باید در قسمت ساكن خانه طراحی شود و به حمام و سرویس دسترسی داشته باشد اتاقهای خواب بهتر است به تراس و حیاط دسترسی داشته و آفتابگیر باشند و از دید و منظره خوبی برخوردار باشند.

“پاركینگ” از جمله فضاهای واحدمسكونی است كه می توان جدای از فضای اصلی ساختمان ساخته شود. پاركینگ باید نزدیك به خیابان طراحی شود. و دسترسی از آن به داخل آن آسان باشد.

4- تجزیه و تحلیل زمین (آنالیز سایت) و مكان یابی ساختمان:

در تحلیل زمین پروژه عوامل مختلفی از قبیل، اندازه و شكل زمین، شیب، عوارض موجود، جنس و مقاومت خاك، امكانات دسترسی و همسایه های مجاور، مناظر مناسب برای دیدهای مزاحم و غیره مورد مطالعه واقع شوند. تا تصمیمات لازم جهت قرارگیری ساختمان، راههای دسترسی، جهت گیربنا و نحوه توصیع فضاهای باز و بسته و … گرفته شود.

5- بررسی مصالح و انتخاب سیستم ساختمانی مناسب:

سیستمهای ساختمانی متفاوتی را در قسمتهای مختلف كشورمان شاهد هستیم كه اهم آنها به این شرح می باشد” 1) ساختمانهای چوبی در مناطق معتدل و مرطوب شمال 2) ساختمانهای آجری و خشتی با پوشش طاقی در مناطق كویری 3) ساختمانهای خشتی، آجری و سنگی، با سقف تیر پوش در غرب كشورمان مناطق كوهستانی 4) ساختمانهای چادری در مناطق عشایر نشین 5) ساختمانهای اسكلت فلزی و بتنی با دیوارهای سبك در مناطق شهری.

– طراحی و ترسیم نقشه های مرحله اول (فاز یك )

اصولا نقشه های فاز یك فقط برای نمایش چگونگی ساختمان ، نحوه تنظیم فضاها و تناسب آنها مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق این ترسیمات كارایی و كیفیت طرح به طور دقیق ارزیابی می شود.

– نقشه های اجرایی ساختمان (فاز دو)

نقشه های اجرایی پروژه شامل مجموعه نقشه ها و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزیان و مجریان پروژه می باشد این نقشه ها براساس نقشه های فاز یك، كه به تصویب كارفرما رسیده است تهیه می شوند.

نكته: نقشه های اجرایی ساختمان معمولا با مقیاس 50/1 ،‌20/1 ،‌10/1 ،‌5/1، 2/1 ،‌1/1 و به طور دقیق ترسیم می شوند، و شامل اطلاعات هماهنگ شده در مورد شكل و ابعاد ساختمان، نوع جزییات مصالح و لوازم مصرفی می باشند.

نكته 2: نقشه های اجرایی ساختمان معمولا شامل چهار بخش است:

1) نقشه های معماری كه زیر نظر مهندس معمار تهیه می شود.

2) نقشه های سازه كه توسط مهندسان عمران تهیه می شوند.

3) نقشه های تأسیسات الكتریكی و مكانیكی ساختمان كه زیر نظر مهندس برق و مهندس مكانیك تهیه می شوند.

4) مدارك ضمیمه شامل دفترچه مشخصات فنی پروژه، فهرست مقادیر (متره) برآورد پروژه ، و مدارك پیمان ایجاد هماهنگی بین نقشه های سازه، تأسیسات معماری، از وسایل بسیار مهم در روند تهیه نقشه های ساختمانی است.

تذكر 1- نقشه های معماری بانماد “A” مشخص و به ترتیب شماره گذاری می شوند.

تذكر 2 – نقشه های سازه با نماد “S” مشخص و به ترتیب شماره گذاری می شوند.

تذكر 3- نقشه های تأسیسات مكانیكی با نماد “M” مشخص و به ترتیب شماره گذاری می شوند.

تذكر 4 – نقشه های تاسیسات مكانیكی با نماد “E” مشخص و به ترتیب شماره گذاری می شوند.

– تعریف پلان

یك برش افقی فرضی از ساختمان است كه از ارتفاع تقریبا 120 سانتی متری كف تقریبا معادل 3/1 ارتفاع طبقه انجام می گیرد تا طرح و جزئیات داخل ساختمان را نشان دهد.

1) علائم و ترسیم دیوارها:

نوع و ضخامت دیوارهای ساختمان بستگی زیادی به نوع سازه بنا، مصالح در دسترس و شرایط محیطی ساختمان دارد.

نكته 1- دیوارها از نظر تحمل نیرو و یا باربرند و یا غیر باربر كه غیر از وزن خود نیروی دیگری به آنها وارد نمی شود.

نكته 2- دیوارها از نظر تقسیم فضا دو نوع هستند:‌دیوارهای داخلی كه فضاهای داخل یك ساختمان را هم جدا می كنند و دیوارهای خارجی كه فضای داخل ساختمان را از فضای بیرون جدا می كنند.

نكته 3 – دیوارهای خارجی معمولا ضخیمتر از دیوارهای داخلی هستند و ضمن تأمین امنیت خانه حفاظ مناسب در مقابل نفوذ سرما گرما و صداهای مزاحم می باشند. دیوارهای خارجی باید دارای نمای زیبا و دوام كم در مقابل عوامل خارجی باشند.

تذكر : برای ترسیم دیوارها با توجه به مقیاس نقشه از خطوط mm 4/0 تا mm 6/0 استفاده می شود. در پلانها جزئیات امكان استفاده از خط 8/0 نیز وجود دارد.

2) نرده ها ، دست اندازها و دیوارهای كوتاه:

دست اندازها به عنوان محافظ و یا جداكننده فضا در جایی كه یك محیط باز مورد نیاز باشند استفاده می شوند، و علاوه بر جنبه كاركردی، طرح آنها در زیبایی نما و معماری ساختمان تأثیر بسزایی دارد.

نكته 1- حداقل ارتفاع نرده های محافظ 90 و فاصله میله های میانی آن حداكثر 15 سانتی متر می باشد.

نكته 2- دست اندازها و دیوارهای كوتاه با خطوط نازك بر حسب مقیاس نقشه (mm 2/0، 3/0 ،‌ 4/0) ترسیم می شوند.

3) درها و پنجره ها

درها و پنجره ها بعد از دیوار و سقف از جمله اجزای اصلی و ضروری تمام ساختمانها می باشند. در طرح و ترسیم نقشه های ساختمانها باید موقعیت، اندازه و شكل مناسب آنها با دقت در نظر گرفته شود. درهای خارجی و پنجره ها مانند دیوار و سقف سدی هستند در مقابل عوامل نامطلوب بیرونی.

ویژگی اساسی درها و پنجره ها

1- مقاومت و دوام در مقابل شرایط محیطی

2- پایداری شكل

3- حفظ حریم خصوصی و تأمین امنیت

4- عایق بندی حرارتی،‌صوتی و ممانعت از نفوذ سرما و گرما و صداهای مزاحم

5- ممانعت از ورود حشرات و جانوران موزی

6- آتشپاد (ضد آتش) بودن

“درها” (در) بازشوی در دیوار است كه كنترل ورود و خروج به ساختمانها و فضاهای داخلی را ممكن می سازد برای دسترسی می توان آن را باز كرد و جهت حفظ حریم و تأمین امنیت می توان آن را بست.

“انواع درها”

1) درهای ماشین رو 2) درهای بیرونی ساختمان 3) درهای داخلی 4) درهای سرویس 5) درهای ویژه (ضد آتش،‌گاوصندوق)

نكته 1- درهای استاندارد بیرونی و داخلی معمولا cm 90 عرض و cm 205 ارتفاع دارند كه گاه تا cm 240 نیز می رسند.

نكته 2- عرض درهای فرعی مانند دسترسی از پاركینگ به آشپزخانه ممكن است cm85 باشد.

تذكر: درها معمولا از فلز، چوب یا شیشه نشكن در انواع مختلف ساخته می شوند.

نكته 3 – درهای داخلی معمولا بدون آستانه هستند و باید به طرف داخل فضا و پشت به دیوار باز شوند و حدود 10 سانتی متر از دیوار پشت در فاصله دارند. در آشپزخانه معمولا به فاصله 60 سانتی متر از گوشه آشپزخانه نصب می شود تا از فضای پشت در برای استقرار كابینت استفاده می شود.

نكته 4- عرض درهای اتاق خواب، كار و غذاخوری حدود 85 تا cm 90 ، برای سرویسها cm 80-70 (دارای آستانه) و برای رختكن cm 70-60 می باشند.

“علاوه ترسیم انواع پنجره” پنجره نوعی باز شو در دیوار و یا بام است كه امكان ورود نور را از طریق شیشه های شفاف یا نیمه شفاف فراهم می سازد؛ تهویه فضاهای داخلی را تسهیل می كند و از طریق تأمین دید و منظره كیفیت فضاهای داخلی را بالا می برد. به طور تقریب حداكثر 20% مساحت فضا را سطح شیشه خور پنجره تشكیل می دهد.

تذكر: آستانه پنجره (قسمت پایینی چهارچوب) ممكن است هم باد چهارچوب باشد یا نسبت به آن برجسته ترسیم شود.

نكته 1- عرض پنجره ها معمولا از cm60-cm360 با گام 15 سانتی متر تغییر میكند ارتفاع پنجره ها معمولا از cm105-cm150 تغییر می كند. ارتفاع كف پنجره برای اتاق خواب از 70 تا 90 ، برای آشپزخانه از 90 تا 120 و برای فضاهای سرویس 160 به بالا تغییر می كند.

“تجهیزات و لوازم آشپزخانه”

1- انواع لوازم نگهداری مواد غذایی مانند یخچال، فریزر، كابینت ها و انبارها.

2- لوازم آماده سازی مواد غذایی مانند سینك شستشو ، میز كار، چرخ گوشت و …

3- لوازم پخت و پز مانند اجاق گاز، فر، كباب پز و سطح كار

4- لوازم اتاق خدمات مانند ماشین لباسشویی،خشك كن ، سینی لباسشویی، میز اتو، قفسه نگهداری وسایل نظافت و لوازم سفره.

“سرویس های بهداشتی” حمام ، توالت و دستشویی جز تسهیلات ضروری مسكن و اكثر ساختمان ها می باشند. با توجه به هزینه زیاد و پیچیدگی این قسمت از ساختمان از نظر ایزولاسیون، لوله كشی ، تهویه و شیب بندی ، ترسیم این قسمت باید با دقت بیشتر صورت گیرد.

تذكر: هر خانه حداقل به یك دستشویی، یك دوش و یك توالت نیاز دارد.

4) كف

كف در مقایسه با دیوار و سقف نزدیكترین و قابل استفاده ترین فضاست و بیشترین تأثیر را در زیبایی و كارایی فضا دارد.

الف – كفسازی با مصالح سخت: از مصالحی مانند سنگ، بتن ، سرامیك ،‌موزاییك و … برای كف سازی فضاهای مربوط و یا فضاهایی كه با كفش در آنها رفت و آمد می شود استفاده می شود.

ب – كفسازی نرمه : از مصالحی مانند چوب، انواع كفپوش های پلاستیك، موكت، قالی و … برای فضاهای زندگی مانند اتاق های خواب ، فضاهای نشیمن و پذیرایی و … استفاده می شود.

5) علامت شمال و جهت قبله

معمولا نقشه را به نحوی تنظیم می كنند كه جهت شمال پلان به طرف بالا باشد. جهت شمال را با علایم متعددی می توان نشان داد در هر صورت علامت شمال باید خوانا و زیبا باشد و شكل اندازه آن نیز باید با نقشه هماهنگ باشد. علامت شمال باید در جایی از نقشه قرار گیرد كه به راحتی قابل دیدن باشد. نشان دادن دقیق زاویه بین امتداد بدنه های زمین و یا ساختمان با امتداد شمال باید به دقت در پلانها مشخص شود.

– مشخص كردن مسیر و شیب رامپ (شیب راهه)

شیب راهه ، سطح شیب داری است كه برای ارتباط دادن فضای غیر هم سطح به كار می رود. ابعاد میزان شیب راهه ها به نحو استفاده آنها بستگی دارد.

– كفسازی و شیب بندی پاركینگ:

كف پاركینگ باید محكم، قابل نظافت و غیرصیقلی باشد و از زیرسازی محكمی برخوردار باشد كف پاركینگ در طبقه همكف معمولا بالاتر از محوطه ساخته می شود.

– پلان سقف كاذب:

سقف اكذب سقف سبكی است كه در زیر سقف اصلی ساخته می شود و از آن برای پوشاندن تیربارها و خرپاها، لوله ها و كانال ها و عناصر نازیبایی ساختمان و نیز به منظور تنظیم شكل و تناسب زیبایی فضاها استفاده می شود.

– نیواگذاری (تراز نویسی) :‌در نقشه های ساختمانی یك سطح اصلی و مشخص را در نزدیكی طبقه اول مانند نقطه پنج مارك،‌نقطه خاصی از كف حیاط یا جدول خیابان به عنوان سطح مبنا مشخص و تثبیت می شود آنگاه تراز سطوح دیگر را نسبت به آن نیواگذاری می كنند سطوح بالاتر با علامت+ و سطوح پایین تر از سطح مبنا را با علامت – نیواگذاری می كنند. معمولا تراز ارتفاعی سطح مبنا را نسبت به دریاهای آزاد درشت تر از سایر ترازها می نویسند و آنگاه آن را معادل 00.0 ـ+ قرار می دهند.

– مشخص كردن موقعیت ورودی:

فضاهای ورود به محوطه ساختمان را معمولا علاوه بر نوشته با استفاده از پیكان و نماد (ENT) مشخص می كند.

– قسمتی از كاغذ را كه باید برای ترسیم مورد استفاده قرار گیرد با ترسیم كادر مشخص می كنیم. وجود حاشیه برای خوانایی، سالم ماندن، آلبوم كردن و بایگانی نقشه ها ضروری است / اندازه متناسب با اندازه نقشه می تواند از یك تا سه سانتی متر تغییر كند. اندازه حاشیه نقشه های فارسی در سمت راست برگه و حاشیه نقشه های استاندارد و انگلیسی ،‌در سمت چپ برگه حدود یك سانتی متر اضافه می شود تا امكان آلبوم كردن و بایگانی كردن نقشه ها فراهم شود.

نكته 1- برای تیپ بندی درها از نماد D و برای پنجره ها از نماد W استفاده می شود، و پنجره های تیپ با یك شماره خاص تیپ بندی می شوند. در تیپ بندی درها و پنجره ها از نماد W برای چوب، M برای فلز و AL برای آلمینیوم استفاده می شود.

برای تیپ بندی درها و پنجره ای در پلان،‌دایره یا چند ضلعی به قطر حدود mm12 در جلو پلان آن ترسیم شده با یك خط افقی به دو قسمت تقسیم می شود. در بالای آن علامت اختصاری در و یا پنجره، جنس آن نوشته می شود و در زیر آن شماره تیپ آن را می نویسند.

نكته 2- موقعیت همه داكتها،‌روزنه ها ، گربه روها را با علایم مناسب در پلان مشخص نمایید.

آشنای با انواع گروه خط

1- اندزه گذاری پلانهای طبقات

1- خط اندازه سرتاسری: اولین خط اندازه از بیرون است كه طول كل ساختمان را نشان می دهد.

2- خط اندازه شكستگیها:‌محل اندازه شكستگیهای بدنه ساختمان را نشان می دهد و گاه شامل ضخامت و محل تلاقی دیوارهای داخلی و خارجی نیز می شود.

3- خط اندازه موقعیتها: نزدیك خط اندازه به ساختمان است كه محل استقرار و ابعاد درها، پنجره، محل تجهیزات و … را نشان می دهد.

4- خط رابط: خط نازك و ممتدی است كه هر اندازه را به عنصر ساختمانی آن مرتبط می كند.

5- اندازه ابعاد:‌این اندازه ابعاد مصالح و جزئیات ساختمانی را مشخص می كند.

– ترسیم پلان طبقات

1- ساختمانهای دو یا چند طبقه : ساختمان با چند طبقه سماوی هر طبقه پلان مستقلی دارد. پلانها به ترتیب در یك یا چند برگه پشت سر هم ترسیم و شماره گذاری می شوند “پلان زیرزمین A1001 ” ، “پلان هم كف A1002” ، “پلان طبقه اول و … A1003 برای معرفی طبقات مشابه از یك پلان تیپ استفاده می شود.

2- ساختمانهای نیم طبقه : ساختمانهایی كه كف طبقات آنها كمتر از یك طبقه با هم اختلاف سطح دارند اصطلاحاً نیم طبقه می گویند پلان دو نیم طبقه متوالی را می توان با هم ترسیم می كنیم. در شكل مقابل پلان زیرزمین جداگانه و پلان هم كف و نیم طبقه اول با هم ترسیم شده اند.

– زیرزمین :

زیرزمین به طبقه ای از ساختمان گفته می شود كه زیرطبقات دیگر قرار دارد و تمام یا قسمتی از آن در زیر خاك واقع می شود، و معمولا برای عملكردهای غیراصلی مانند انبار، پاركینگ ، موتورخانه، رختشورخانه، كارگاه و محل بازی مورد استفاده قرار می گیرد.

نكته 1- در طراحی زیرزمین باید جنس خاك و سطح آبهای زیرزمینی، حجم و هزینه عملیات خاكی مورد توجه قرار گیرد. در زمین های سخت و در جاهایی كه آبهای زیرزمینی بالاست،‌ایجاد زیرزمین، رایج نیست.

نكته 2 – دیوارهای زیرزمین علاوه بر ویژگیهای دیوارهای طبقات دیگر باید در مقابل نیروی رانش خاك و احتمال نفوذ رطوبت و ریشه های گیاهان مقاومت نماید. كف زیرزمین نیز كه در مجاورت خاك، رطوبت و تبادل حرارتی با زمین قرار دارد باید نسبت به رطوبت عایق بندی شود.

ترسیم نما در نقشه هایی اجرایی:

نكته 1 :‌در طراحی نما باید موارد زیادی مد نظر قرار گیرند. نما نشانگر سیمای بیرونی ساختمان است و باید زیبا بادوام و با هویت باشد.

نمای ساختمان باید با طرح فضاهای داخلی شیب و عوارض زمین تعداد طبقات ساختمان هماهنگ گردد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” نقشه كشی ساختمان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – نقشه كشی ساختمان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
نقشه كشی ساختمان;نقشه كشی;مسیر و شیب رامپ;پلان طبقات

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *