ویندوز ریجستری 81 صفحه + doc

آشنایی با مفاهیم اولیه رجیستری (REGISTRY) مقدمه ای بر ریجستری هماهنگونه كه در فصل گذشته اشاره شد، نسخه های قدیمی ویندوز پارامترهای مربوط به پیكربندی خود را در فایلهای مقدار دهی Systemini و Winini تنظیم و نگهداری می كردند از ویندوز 95 به بعد برنامه ریجستری كه حاوی تمام اطلاعات مربوط به پیكربندی سیستم میباشد ارایه شده است اطلاعات رجیستری در

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 81

حجم فایل: 55 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

ویندوز ریجستری

آشنایی با مفاهیم اولیه رجیستری (REGISTRY)

مقدمه ای بر ریجستری

هماهنگونه كه در فصل گذشته اشاره شد، نسخه های قدیمی ویندوز پارامترهای مربوط به پیكربندی خود را در فایلهای مقدار دهی System.ini و Win.ini تنظیم و نگهداری می كردند. از ویندوز 95 به بعد برنامه ریجستری كه حاوی تمام اطلاعات مربوط به پیكربندی سیستم میباشد ارایه شده است. اطلاعات رجیستری در دو فایل پنهان User.dat و System در پوشه C:Windows ذخیره می شوند. اطلاعات مربوط به نرم افزارهای موجود در سیستم در فایل System.dat و همچنین اطلاعات مربوط به كاربرد نرم افزارها در فایل User.dat ذخیره می شوند.

قسمتهای مختلف سیستم رجیستری استفاده می كنند كه برای پیكربندی هركدام كلید واژه ای در رجیستری پیش بینی شده است. به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ـ راه انداز دستگاهها : راه انداز دستگاهها باید اطلاعات مربوط به IRQ و DMA كه مورد نیاز دستگاه می باشد را فراهم نماید. راه اندازها این پارامترها را با رجیستری ویندوز مبادله می كنند.

ـ برنامه های Setup : نصب هر برنامه در محیط ویندوز توسط برنامه Setup انجام می شود. هر كدام از برنامه های Setup این تغییرات در رجیستری نگهداری می شوند. لذا باید توجه داشت كه حذف فایلها و پوشه های یك برنامه برای حذف آن برنامه كافی نیست. بلكه باید پارامترهای تنظیم شده در رجیستری را نیز حذف كنید. برای این منظور باید برنامه Unistall ویندوز را اجرا نمایید.

ـ Windows Kernel : یكی دیگر از قسمتهای ویندوز كه در لحظه راه اندازی ویندوز به رجیستری مراجعه و از آن استفاده می كند، هسته ویندوز است. این قسمت از ویندوز تمام اطلاعات مربوط به راه انداز دستگاهها و همچنین اطلاعات مربوط به اولویت باز شدن هر كدام از آنها را از رجیستری می خواند.

ـ Hardware Recognizer : بعد از راه اندازی ویندوز، تشخیص دهنده سخت افزار(HR) لیستی از دستگاههایی كه شناسایی (Detect) شده اند را در رجیستری ویندوز ذخیره می كند.

ـ Plug & Play Manager :‌ مدیر P&P یك خاصیت جدید ویندوز می باشد كه هر جزء سخت افزاری با دو مشخصه Vender ID و Device ID شناسایی كرده و می شناساند. تركیب این دو مشخصه باعث می شودكه دستگاه مورد نظر در سیستم كامپیوتر شما منحصر به فرد شود. هنگام راه اندازی سیستم بر مدیر P&P اطلاعات مربوط به گذرگاه دستگاه مورد نظر را از رجیستری ویندوز درخواست می كند و نسبت به وجود راه انداز مناسب آن دستگاه بررسی های لازم را انجام می دهد. در صورتیكه برنامه راه انداز نصب نشده است امكانات لازم را برای نصب راه انداز به طور خودكار فراهم می كند.

ـ User Profile : پروفایلهای كرابر در ویندوز همه اطلاعات مربوط به كاربر از قبیل نام كاربر، مجوزهای كاربر و غیره را در رجیستری ویندوز نگهداری می كنند. این پروفایلها از طریق گزینه Control Panel/ System / User File تنظیم می شوند.

ـ Hardware Profile : پروفایلهای سخت افزاری نیز راه انداز دستگاههایی را كه در زمان راه اندازی سیستم باید فعال شوند را مشخص می كنند. این پروفایلها برای باركردن راه اندازها از رجیستری ویندوز استفاده می كنند. این پروفایلها از طریق گزینه زیر تنظیم می شوند:

Control Panel/ System/ Haedware Profile

آشنایی با فایلهای رجیستری

وقتی یك نسخه از ویندوز را در یك بخشی از دیسك سخت نصب می كنید، برنامه Setup رجیستری را نصب كرده و از آن برای ذخیره تمام موارد مربوط به پیكربندی و راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای نصب شده در سیستم استفاده می كنند.

با نصب كردن رجیستری، Setup دو فایل User.DAT و System.DAT را ایجاد میك ند. این فایلها دارای خاصیت پنهانی (Hidden)، سیستمی (System) و فقط خواندنی (Ready _ Only) می باشند كه در پوشه Windows نگهداری می شوند.

فایل USER.DAT

فایل USER.DAT برای ذخیره اطلاعات مخصوص كاربر طراحی شده است. این فایل اطلاعات زیر را شامل می شود:

ـ كاغذ دیواری، رنگها. پارامترهای ماوس، پارامترهای مربوط به Accessibility و تنظیم مربوط به Control Panel

ـ آیكونهای Descktop

ـ میانبرها در پوشه های موجود در منوی Start

ـ مشخصات مربوط به Explorer ویندوز

ـ تنظیم های مخصوص ملحقات و لوازم (Accessories ) ویندوز

ـ كلمات عبور و اتصالات شبكه

هر وقت كه می خواهید از ویندوز خارج شوید، سیستم یك كپی از USER.DAT به عنوان پشتیبان تهیه می كند این فایل هم تمام خاصیت های پنهانی، سیستمی و فقط خواندی را داشته و با نام User.DA0 ذخیره می شودو ردر صورتیكه فایل USER.DAT خراب شده باشد عمل تهیه پشتیبان باید به صورت دستی انجام شود.

اگر شما تنها كاربر منحصر به رد كامپیوترتان هستید، سیستم شما فقط یك فایل USER.DAT دارد. اگر شما گزینه Profile را از Control Panel / System فعال كرده اید، ویندوز در هریك از زیر پوشهها یك فایل USER.DAT ایجاد می كند .این زیرپوشه ها در مسیر Windows/ rofile /Folder / نگهداری می شوند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” ویندوز ریجستری ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – ویندوز ریجستری – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
دانلود مقاله ویندوز ریجستری;خرید مقاله ویندوز ریجستری;خرید و دانلود مقاله ویندوز ریجستری;دانلود و خرید مقاله ویندوز ریجستری;دانلود رایگان مقاله ویندوز ریجستری;دانلود رایگان تحقیق ویندوز ریجستری

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *