گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی 31 صفحه + doc

گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 31

حجم فایل: 25 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

عنوان صفحه

1-مقدمه 2

2-سیستم شاسی و بدنه و ترمز پژو 405 3

3-سیستم فرمان هیدرولیكی پژو 405 5

4-سیستم فنربندی پژو 405 6

5-سیستم سوخت رسانی 9

6-سیستم خنك كار پیكان و پژو 405 11

7-سیستم انتقال قدرت در پژو 405 18

8-جمع آوری موتور 20

خلاصه ای بر ترمزهای ABS 25

ترمزهای ضد بلوكه ABS 26

اساس كار سیستم ABS 28

ترمزهای ABS در خودروهای سنگین 33

ABS در شركتهای بزرگ خودروسازی 36

اصول هیدرولیك 40

ترمز پر قدرت كلسی – هیز 44

مقدمه

ایـنجـانـب ………………… بشمـاره دانـشجـوئی……………. كارآموزی خود را در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر علامه مجلسی (ره ) شروع نمودم .

در این دوره كارآموزی،با وجود استادانی مجرب و تحصیل كرده و وجود اتومبیلهایی از نوع پژو(GLX)و بازدید از قسمتهای مختلف آن خصوصا موتور، به نكات جدید و جالبی رسیدم.از آنجائیكه در دوران تحصیلی از مكانیسم چنین اتومبیلهایی اطلاع كافی نداشتم برای من بسیار تازگی داشت و جالب بود.

امیدوارم باز هم بتوانم با تلاش و پشتكار خود و كمك شما عزیزان به نكات جدید و آموزنده دیگری دست پیدا كنم.

شاسی و بدنه و ترمز:

دو پنجره جلو و عقب و در واقع مكانهایی كه امكان چرخش الكترود وجود ندارد از جوش مقاومتی استفاده شده است.

ترمز:سیستم ترمز در پژو دیسكی توربین دار و در عقب كاسه ایی می باشد.

بدین صورت كه یك بوستر یا تقویت كننده از فشار وارده بر روی پدال تاثیر می پذیرد . بر اساس همان روغن را از پمپ بالا به چرخها (4 چرخ) می فرستد كه در چرخهای جلو فشار وارده بر روی پمپ اثر كرده و پمپ كه تماس مستقیم با لنت ها دارد باعث فشرده شدن آنها روی دیسك می شود و باعث توقف می شود و در عقب فشار روغن روی پمپی بنام كاتوسكا اثر كرده كفشكها را از هر دو طرف به بیرون فشار داده و باعث چسبیدن كفشكها به كاسه می شود و عمل توقف در چرخهای عقب نیز صورت می گیرد.در ضمن مكانیزم ترمز دستی در پژو به صورت سیمی بوده و با كشیدن اهرم ترمز دستی اهرمها باعث چسبیدن كفشكها به كاسه می شود.شایان ذكر است كه سیستم ترمز در پیكان كاملا شبیه این سیستم بوده و فقط در چرخهای جلوی پژو دیسك توربین دار و در پیكان دیسك است.

قسمت تصادف:آن چیزی كه در هنگام تصادف اتفاق می افتد یكی تاب برداشتن در قسمت شاسی است ولی چیزی كه باعث تعجب است در تصادف هایی كه تخریب آن معمولی می باشد سقف در جوار ستون های بین دو شیشه عقب و جلو تحت خمش و اكثراً به سمت داخل قرار می گیرد بسته به شدت تصادف كم و زیاد می شود . در ضمن در اكثر تصادفهایی كه جلوی اتومبیل به سختی آسیب می بیند موتور سالم می ماند.

در یك تحلیل می توان گفت كه طراحی پژو به صورتی است كه در جریان ضربات نیرو به موتور وارد نمی شود و بیشتر به كناره یا ورودی اتومبیل منتقل می گردد.

دوماً نیرو به سرنشین وارد نمی شود كه این امر با ستون های محكم كه چهار چوب بالایی پژو هستند امكان پذیر می شود.

فرمان هیدرولیكی(GLX):

پژوهای جدید همگی از سیستم هیدرولیك فرمان سود می برند .در این سیستم كه از لحاظ ظاهری شبیه سیستم قبلی است تنها یك سیلندر هیدرولیكی و همچنین سوراخها و منفذهای تنظیم پیستون كه روی پیستون قرار دارند را دارا می باشد.بدین صورت كه علاوه بر در گیری پیستون و شانه ، میله فرمان سمت راست به سر پیستون متصل شود در نتیجه هر گونه حركتی از پیستون به سمت چپ و راست شدن چرخها ی جلو می شود.بدین صورت كه روی پیستون 4 سوراخ وجود دارد كه هر كدام نقش خاصی را بر عهده دارند.

با چرخش فلكه فرمان پیستون نیز كه این منفذها در آن قرار دارند، می چرخد و سوراخهای محیطی را در هر شرایط و بطور مختلف تطبیق می دهد . كه این تطابق باعث می شود كه با استفاده از فشار روغن هیدرولیك كه در پمپ فرمان آنرا تأیین می كند پیستون به نرمی و راحتی به چپ یا راست حركت می كند و این امر موجب می شود كه چرخش راحت تر و نرمتر در حالت سكون صورت بگیرد.

سیستم فنربندی پژو:

سیستم فنربندی پژو: سیستم فنربندی پژو در جلو مقابل بازوهای عرضی و فنر های مارپیچ است و در عقب بصورت بازوهای طولی و فنرهای از نوع میله پیچشی .

در سیستم تعلیق برای هر چرخ یك دستگاه جداگانه در نظر گرفته شده است كه در هر طرف شامل فنر مارپیچ و كمك فنر تلسكوپی و یك میله موج گیر می باشد .

در ضمن اهرمها و اتصالات عرضی مربوط به سیستم تعلیق در عقب پژو 405یك سیستم منتقل است و به نام بازوهای دنباله دار معروف است .نام دنباله ای به این جهت به این اعضاء داده می شود كه ظاهراً دنبال اتومبیل كشیده می شود و همانطور كه گفته شد در این سیستم از بازوهای دنباله ای و فنرهایی از نوع میله پیچشی دیده می شود . این نوع فنرها به شكب میله ای با دو سر هزار خار دار است كه از طریق این هزارخارها یك سر آن به نقطه ای از شاسی و سر دیگر آن به یكی از اتصالات فنر بندی متصل می شود . با حركت چرخ و اتصالات فنر بندی به بالای پائین میله تحت پیچش قرار گرفته و حالت فنر یت آن با حركت چرخ مقابله می كند كه به صورت عرض قرار گرفته استفاده می شود .جلو پیكان مستقل و عقب پیكان از نوع فنر شمشی است (برگی) و تعلیق غیر مستقل است و در پژو هر دو مستقل است .

این طراحی سبك است و می تواند بصورت بسیار جمع و جوری طراحی شود تنها اشكال آن تغییر زاویه انحراف از قائم چرخها به هنگام چرخش اتومبیل است . به عقیده بسیاری از رانندگان كه از نوع مختلفی از اتومبیلها را سوار شده اند، فنر بندی پژو را نسبتاً خشك می نامند.

البته در اتومبیلهای امروزی با كمك فنرهای بادی و هیدرولیكی سعی در بر طرف كردن این عیب دارند.

1-سیستم های فنربندی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف-مستقل ب-غیر مستقل

منظور از فنربندی مستقل برای چرخها،یعنی مثلاً در جلوی یك اتومبیل این است كه سیستم اجازه حركت مستقل و جداگانه به هر یك از چرخها می دهد.در حالی كه در یك سیستم غیر مستقل چرخها از یكدیگر تاثیر می پذیرند.

سیستم سوخت رسانی:

سیستم سوخت رسانی در پژو از باك بنزین،پمپ بنزین برقی ،پمپ بنزین مكانیكی،صافی بنزین،هواكش،المنت،كاربراتور و مانیفولد گاز تشكیل شده است.

بدین صورت كه یك پمپ بنزین برقی كه درون باك 70 لیتری پژو كه در زیر صندلی عقب است بنزین را به سمت پمپ بنزین مكانیكی پمپاژ می كند.پمپ مكانیكی بصورت دیافراگمی عمل می كند و دارای یك شیطانك و میله دیافراگم و فنر می باشد.فنر برای تنظیم فشار بنزین ورودی و شیطانك برای پمپاژ بنزین به كاربراتور می باشد.با چرخش میله سوپاپ شیطانك كه به محیط بادامك اتكا دارد حركت ضربه ای داشته و بوسیله میله دیافراگم ،دیافراگم را به نوسان وا می دارد كه سبب پمپ كردن بنزین به كاربراتور می گردد.بدین صورت بنزین بعد از خروج از پمپ بنزین مكانیكی و عبور از صافی بنزین وارد محفظه مقسم بنزین می شود.

مقسم بنزین چسبیده به كاربراتور می باشد كه سه لوله به آن متصل بوده كه بالایی،میانی،انتهایی نامیده می شود.

بنزین به قسمت بالایی مقسم رفته و از لوله پایین به كاربراتور می رود و در صورت اضافه بودن بنزین توسط لوله میانی به باك برگشت داده می شود.هوای مورد نیاز برای سیستم سوخت رسانی بعد از عبور از قسمت جلو پنجره به المنت می رسد . از طرفی یك لوله دیگر گرمایی حاصل از احتراق را از روی مانیفولد برداشته و به المنت می رسد.المنت چیزی جز تعدیل كننده حرارت نیست ،بنابراین بعد از اینكه هوا به ایده آل ترین شرایط برای احتراق آماده شد به درون هواكش می رود.

هواكش به صورت كاغذی است و از آنجا به كاربراتور می رود البته بخارات حاصل از سوختن بنزین و تبخیر بنزین به هواكش رفته و از آنجا دوباره به جریان سوخت رسانی وارد می شود . البته از بالای درب روغن نیز یك لوله از طرفی به هواكش و از طرف دیگر با خلاء مانیفولد در تماس است و بخارات جمع شده روغن روی درب روغن با استفاده از این خلاء به جریان سوخت رسانی وارد می شده و باعث می شود كه در محوطه سوپاپها مقداری هر چند كم روغن وجود داشته باشد . بنزین بعد از عبور از این صافی كه بسیار ریز است وارد كاربراتور می شود و به محض پر شدن محفظه ورود بنزین قطع می شود.در ضمن كاربراتور پر و دارای دو دریچه ورودی است كه یكی در همه دورها كار كرده و دیگری تنها در دور تند به عبارتی پدال دوم كار می كند . بطوریكه اگر گاز تا یك حدی فشرده شود ، باعث تكان دادن اهرم دور تند می شود و دریچه 2 را باز می كند . در كاربراتور پژو 3 مدار وجود دارد كه اولی مدار دور آرام كه دارای یك سنسور برقی می باشد و با آن تنظیم می شود.

مدار شتاب كه این به صورت دیافراگمی عمل كرده و در دور بالاتر مدار غنی سازی كه مربوط به دریچه 2 است شروع به كار می كند.البته مدار شتاب در دور بالا هم عمل می كند ولی بصورت یكنواخت در واقع آنهم یصورت یك مدار غنی ساز در می آید.در ضمن مدار ساسات نیز بوسیله تحریك سیمی راه اندازی می شود.با تحریك بیشتر هوای كمتری درون كاربراتور جریان می یابد.

سیستم خنك كاری پیكان :

مدار خنك كاری سیستم موتور پیكان چنین است(شكل بعد)

1-ترموستات

2-سر سیلندر

3-سوپاپ كنترل بخار

4-بخاری

5-بلوكه سیلندر

6-واتر پمپ

7-رادیاتور

8-مخزن انبساطی

شرح مدار خنك كاری :

1-آب بوسیله پره های پمپ گریز از مركز از پایین رادیاتور مكیده شده و با فشار به بلوكه سیلندر ارسال می شود.پس از جذب گرمای سیلندرها به مجاری سرسیلندر هدایت می شود در سر سیلندر گرمای محفظه احتراق سیستم های سوپاپ و گیتها را می گیرد.

2-وقتی موتور سرد باشد ترموستات مدار خروجی از سر سیلندر را بسته و آب از مدار فرعی ترموستات و لوله برگشت بخار به ورودی پمپ باز می گردد یعنی در مدار بسته ای حركت می كند.

3-وقتی درجه حرارت به اندازه لازم برسد،سوپاپ ترموستات باز شده و آب گرم از سر سیلندر به بالای رادیاتور ارسال می شود.

4-بخاری اطاق خودرو كه گرمای خود را از آب گرم موتور می گیرد.آب گرم موتور از مدار فرعی موتور تاسیس می شود.

5-در رادیاتور از نوع سوپاپ دار است . فشار آب موتور بالاتر از فشار جو نگهداری می شود.لذا نقطه جوش آب بالا رفته و در مناطق گرم از جوش آوردن موتور جلوگیری می كند.

بنابراین برای جلوگیری از جوش آوردن موتور توجه به آب بندی و سالم بودن در رادیاتور ضروری است.

6-وقتی درجه حرارت آب بالا رود فشار مدار به علت انبساط حجم افزایش یافته و با باز شدن دریچه سوپاپ از بالا رفتن فشار مدار از حد مجاز جلوگیری می شود.

7-وقتی درجه حرارت موتور كاهش یابد پس از خاموش كردن موتور آب انقباظ حجمی پیدا نموده و خلاء در رادیاتور بوجود می آید . برای جلوگیری از تغییر شكل رادیاتور سوپاپ خلاء آن باز شده و آب از مخزن در سیستمی كه آب بندی است و یا هوا به رادیاتور راه یافته و فشار آن متعادل می شود.

طرز كار دستگاه در موقع ترمز كردن :

هنگامیكه روی پدال ترمز فشار وارد شود فشار هیدرولیكی در سیلندر اصلی افزایش می یابد . سیلندر اصلی در این دستگاه از نوع سیلندر ترمزهای معمولی است افزایش فشار در سیلندر اصلی به سیلندر چرخ نمی رسد بلكه به سمت بزرگ پیستون كنترل وارد می شود این فشار موجب می شود كه پیستون كنترل حركت كرده صفحه ضمیمه به آن سوپاپ خلا را مسدود و سوپاپ هوا را باز كند . فشار جو از راه سوپاپ هوا به سمت در پوش دار در صفحه قدرت راه می یابد در این حالت خلا هنوز به سمت دیگر صفحه قدرت وارد می كند به این ترتیب اختلاف فشار باعث حركت صفحه به طرف راست می گردد این عمل میله فشار را حركت می دهد و پیستون قدرت نیز كه در جلو آن قرار گرفته حركت می كند سوپاپ یك طرفه مایع بسته می شود و بلا فاصله روغن ترمز جلوی پیستون قدرت تحت فشار را می گیرد حركت بیشتر صفحه قدرت و پیستون قدرت تولید فشار زیادی در سیلندر اصلی می نماید كه در نتیجه به سیلندر چرخ منتقل می گردد و عمل ترمز انجام می گیرد این فشار زیاد به سمت پیستون كوچك كنترل نیز وارد می گردد و با حركت پیستون كنترل كه بدواٌ سوپاپ هوا را باز و سوپاپ خلأ را مسدود نمود مخالفت می نماید .

با این حال چون سمت بزرگتر پیستون كنترل چندین برابر سمت كوچك می باشد فشاری كه به سمت كوچكتر وارد می شود بایستی چندین برابر فشار طرف بزرگ تا اینكه نیروها در حالت تعادل قرار گیرد.

ترمز هوایی:

در ترمز هوایی از هوای فشرده برای وارد ساختن نیروی كفشكهای ترمز استفاده می شود . دستگاه كمپرسور هوا مخزن ذخیره هوای فشرده در این دستگاه ضروری است زیرا در تمام مواقع حتی هنگامی كه موتور كار نكند بایستی هوای فشرده برای ایجاد نیروی ترمز كافی وجود داشته باشد . كمپرسور هوا كه یك تلمبه هوای كوچك می باشد فشار را در داخل مخزن های هوا ثابت نگه می دارد هنگامی كه با فشار هوا وارد مخزن های ترمز می گردد محفظه ترمز باعث می شود كه كفشكها به سمت بیرون حركت كنند و به كاسه ترمز بچسبند .

ترمز الكتریكی:

در این سیستم برای فشار دادن كفشكها به كاسه ترمز از الكترومگنت ( مغناطیس الكتریك ) استفاده می شود . هر یك از چرخها دارای یك الكترومگنت دایره ای نیمه ثابت و یك دیسك آهنی بنام آرمیچر است كه با آرمیچر می گردد . الكترومگنت با جریان باطری كار می كند . یك دستگاه كنترل كه داخل اتومبیل در جلوی راننده قرار گرفته راننده را قادر میسازد كه الكترومگنت را به باطری متصل كند و شدت جریانی را كه نیز از الكترومگنت عبور می كند به دلخواه تغییر دهد . تغییر شدت جریان كه توسط پدال ترمز انجام می گیرد باعث تغییر نیروی ترمز می شود موقعی كه ترمز خلاص باشد هیچ جاذبه مغناطیسی بین الكترومگنت دیسك آرمیچر در چرخ وجود ندارد هنگامی كه راننده با فشار دادن پدال ترمز نیروی ترمز را وارد می كند جریان از داخل سیم پیچ الكترومگنت عبور می كند و یك حوزه مغناطیس به وجود می آورد كه باعث تولید جاذبه مغناطیسی بین الكترومگنت نیمه ثابت و دیسك دوار می گردد بدین ترتیب الكترومگنت به اندازه چند درجه در جهت حركت چرخ می چرخد روی الكترومگنت یك برجستگی وجود دارد كه به یك بادامك متصل شده است حركت الكترومگنت و اهرم ( برآمدگی ) روی آن باعث فشار دادن بادامك به انتهای كفشك ترمز و چسبیدن به كاسه ترمز چرخ می شد هر چه راننده بیشتر به پدال ترمز فشار وارد سازد جریان بیشتری از الكتومگنت عبر می كند و حوزه مغناطیسی آن افزایش می یابد و در نتیجه ترمز شدیدتری از آن حاصل می گردد .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی;کاراموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی;کارورزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی;دانلود گزارش کارآموزی بازدید از قطعات پژو GLX در مجتمع كارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *