گزارش كارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان 50 صفحه + doc

گزارش كارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان در 50 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 50

حجم فایل: 58 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان در 50 صفحه ورد قابل ویرایش

بررسی فرایند تولید رب گوجه فرنگی

اهداف تحقیق:

چگونگی و چرائی تولید رب گوجه فرنگی

این هدف بیانگر ساختار فنی و تكنولوژیكی كارخانه خواهد بود كه به خواننده در متن كمك خواهد كرد اولا با انواع دستگاههای تولید رب و چگونگی كاركرد دستگاهها فضای لازم جهت استقرار كارخانه نحوه مكان یابی، تأمین پرسنل موردنیاز و غیره كمك كند.

دوماً : یك اطلاعات كلی از فرایند تهیه رب از اولین مرحله دریافت گوجه تا آخرین مرحله رب گوجه فرنگی به صورت تئوری در متن توضیح داده خواهد شد.

ب : فواید استفاده از رب گوجه فرنگی

امروزه نیاز انسان به مواد غذائی سالم بخصوص مواد غذایی كه به صورت صنایع بسته بندی شده در بازار عرضه می شود برای مصرف كننده بسیار حائز اهمیت است چرا كه نوع محصول – درجه كیفیت و خدمات فروش و چگونگی دستیابی به محصول نهائی از طریق فروشگاههای زنجیره ای و تعاونی های پخش مواد غذایی از جمله موارد است كه استفاده از یك نوع محصل را برای مشتری در بحث خرید و فروش كارخانه پیش روی فروشندگان قرار می دهد.

اما بحث فواید استفاده از رب گوجه فرنگی در این مقوله است كه چون این محصول در درجه اول باعث ایجاد رنگ و طعم در غذا می باشد یك نوع چاشنی كیفیت پخت غذا محسوب می شود و در درجه دوم با داشتن ویتامین A و C كه برای انسان مفید می باشد استفاده از این نوع محصول را در دستور كار غذایی خانواده قرار داده است.

فرضیه ها:

الف : ساختار و استقرار كلی كارخانه در تهیه رب گوجه فرنگی

ب: بررسی و بیان تركیبات تولیدی رب

ج: تأثیر محصول سالم بر كیفیت رب گوجه فرنگی

د: رب گوجه فرنگی و نحوه تأثیر آن بر طعم غذا

روش های گردآوری اطلاعات:

الف: طی دوره كارآموزی و با استفاده از معلومات كارشناس تغذیه كارخانه

ب : استفاده از نمودارهای صنعتی موجود در كارخانه

5- نمودار تجهیزات و دستگاههای شركت 2- نمودار تحویل كالا 3- نمودار درجه كیفیت محصول 4- نمودار استقرار سمت اداری كارخانه

5- مراجعه به كتابهای صنایع غذایی موجود در دفتر شركت

6- استفاده از راهنمائی های استاد راهنما جهت تنظیم و مرتب سازی مطالب در طرح تحقیقی

واژه های اختصاصی پروژه تحقیقی:

كنسرو: صنایع محافظت كردن از محصول بسته بندی شده را گویند كه امروزه با پیشرفت تكنولوژی نوع كنسرو با وجود تاریخ تولدی و انقضاء و در نزد مشتری و كارخانه سازنده قابل شناسایی است.

پری هیتر: دستگاه تبادل حرارت است كه با نصب این نوع تكنولوژی در جهت حرارت دادن جهت خروج تفاله آن استفاده می شود.

سورتینگ یا نوار نقاله : گوجه های شستشو داده شده به وسیله این دستگاه به داخل خط تولید انتقال داده می شود.

بچ : مخزن تلغیظ گوجه : گوجه حرارت داده شده به وسیله پمپ به این مخزن انتقال داده می شود وقتی آب گوجه به بریكس 37-35 درجه رسید رب از مخزن تخلیه می شود.

خردكن یا منوپمپ : دستگاه خردكن یا پمپ گوجه خرد شده را به مخزن آب گوجه انتقال می دهد.

پاستوریزاستور: همان طور كه از اسمش مشخص است پاستوریزه كردن آب گوجه را با مقدار نمك افزودنی در درجه حرارت 90-85 درجه انجام می دهد.

كانتی نیوس: دستگاه حالت دهنده به رب این دستگاه باعبور دادن آب گوجه از بین بخار آب باعث حالت دادن به آب گوجه و رساندن بخاز آب گوجه به نوعی فرموله سفت می باشد.

زمان اجرا:

در پروژه تحقیقی فوق مهمترین زمان در تمامی مراحل تولید فصل برداشت گوجه می باشد زیرا این زمان این امكان را فراهم می كند كه با مواد اولیه در زمان برداشت و نحوه شستشوی گوجه خریداری شده و حمل مواد اولیه برخورد مستقیم داشته باشیم.

بنابراین زمان اجرای مناسب از ماه اردیبهشت تا آخر فصل مرداد می باشد كه به طور مداوم گوجه مورد نیاز كارخانه خریداری می شود چرا كه در غیر اینصورت كارآموز قادر به مشاهده چگونگی كیفیت مواد اولیه كارخانه و چگونگی حمل و سایر مشخصات محصول نخواهد بود.

مشكلات اجرا:

1- به علت استقرار كارخانه در منطقه كشاورزی از آب چاه باید استفاده ‌شود.

2- استقرار كارخانه در منطقه كشاورزی رفت و آمد مناسب را با مشكل روبرو می سازد.

3- نبود مواد اولیه بسته بندی قوطی و كارتن در منطقه كشاورزی نحوه تهیه این اقلام را مشكل ساخته است.

4- هزینه حمل فروشنده و خریدار كالا باعث بالارفتن بهای تمام شده محصول می‌باشد.

مقدمه:

رب گوجه فرنگی یكی از مهمترین محصول از محصولات مورد استفاده خانواده ها می باشد كه علاوه بر دادن رنگ و طعم مناسب به غذا چاشنی استفاده در تمامی غذاهای مورد پخت می باشد كه این موضوع باعث شده است كه در نحوه فرایند محصول و بسته بندی و عرضه آن تحولات كلی صورت گیرد.

وجود ویتامین C A در محصول كه برای انسان مفید می باشد استفاده از گوجه فرنگی را در خانواده ها خیلی حساس نموده است گوجه فرنگی و رب آن كه در ابتدا توسط خانواده ها و بدون داشتن استاندارد صنعتی تولید و به مصرف می رسید باعث بوجود آمدن بیماری های مثل كپك زدن و فاسد شدن رب تهیه شده می شد كه با بوجود آمدن تكنولوژی پیشرفته و ازدیاد جمعیت لزوم تولید بهداشتی و صنعتی آن دیده شد و با شروع كنسروسازی و صنایع بسته بندی كه برای سالم ماندن مواد غذایی بود رب نیز از جمله مواد غذایی بود كه به صورت كنسرو و بسته بندی شده ارائه شده این نوع تكنولوژی هم از حیث بسته بندی و هم از حیث حمل و نقل بسیار مؤثر است با این مزایا رب كنسرو شده در دسترس همه قرار گرفته و كمتر غذائی است كه در آن از رب استفاده نشود.

تعریف صنایع غذایی:

در حالت كلی تولید و نگهداری بهداشتی مواد غذائی شامل پاستوریزاسیون استرپزاسیون، بسته بندی و تمامی پروسه های كه در صنعت روی مواد غذائی برای تولید محصول مرغوب و نگهداری – بهداشتی آنها انجام می گیرد را می گویند.

مبحث مهم كنسروسازی:

كنسروسازی از واژه مهم Conserve در لغت به معنی محافظت كردن و نگهداشتن است.

2 دیدگاه در این مورد وجود دارد كه عبارتند از:

الف : دیدگاه كل در كنسروسازی:

این دیدگاه شامل آن دسته از مواد غذائی كه بوسیله تكنیك هایی چون انجماد – فریزاسیون و خشك كردن، افزودن شیمیایی از فاسد شدن مواد غذایی برای رسیدن به ماندگاری بالا جلوگیری می كنیم.

ب : دیدگاه جزئی در كنسروسازی

این دیدگاه شامل آن دسته از مواد غذایی است كه در داخل ظروف یا قوطی هایی كه بصورت غیرقابل نفوذ كه از ورود هوا به درون مواد غذایی جلوگیری می كند.

تاریخچه كنسروسازی:

این تاریخچه به سال 1895 میلادی برمی گردد كه به دستور ناپلئون بناپارت انجام شد بدین صورت كه تنها مشكلی كه لشگر بناپارت داشت شكل نگهداری مواد غذایی بود چون موقعی كه غذا بدست لشكریان می رسید فاسد شده بود در نهایت پس از چندین سال كه غذا در سالهای اول به صورت انجماد شده به دست مصرف كننده می رسید شخصی به نام نیكلاس آیرت قناد اسپانیایی توانست صنعت كنسروسازی را ابداع كند.

نظریه تجربی نیكلاس آیرت:

اگر غذای حیوانی را در ظرف شیشه ای قرار دهیم و درب آن را محكم با چوب پنبه ببندیم كه هوا وارد آن نشود و بسته به نوع مواد غذایی به اندازه كافی حرارت دهیم و اگر درب شیشه را به مدت معین باز نكنیم می توانیم آن را برای مدت طولانی نگهداری و سپس استفاده نمائیم.

پس بنابراین نیكلاس آیرت پدر علم كنسروسازی است.

نظریه سوم:

فاسد شدن مواد غذائی اكثراً براساس نفوذ باكتری صورت می گیرد كه برای غلبه بر اینها بایستی از واردات باكتری و حرارت های بالای نقطه جوش برای نگهداری استفاده شود.

تاریخچه شركت تعاونی گلچین مغان

این كارخانه در 15 كیلومتری شهرستان پارس آباد مغان در مسیر جاده پارس آباد اردبیل قرار دارد.

كارخانه رب گلچین در سال 1379 با سرمایه گذاری كاركنان فرمانداری شهرستان پارس آباد احداث شد در واقع كلیه كاركنان فرمانداری در آن سهام بوده اند و یك شركت سهام عام محسوب می شده است اولین بهره برداری شركت در سال 1381 انجام گرفت ولی به علت عدم توانائی مسئولان در اداره شركت و عدم كفایت گروه مهندسی نتوانست به عنوان گروه تعاونی صنایع غذائی كار خود را ادامه دهد.

بنابراین در سال 1382 دو نفر سرمایه گذار خصوصی كلیه سهام كارخانه را به قیمت 280 میلیون تومان خریداری كردند كه مالكین كارخانه با سرمایه مجدد در كارخانه توانستند كارخانه را گسترش دهند و به كار تولید رب گوجه فرنگی بپردازند.

این كارخانه در زمینی به مساحت تقریبی یك هكتار و دو هزارمتر یعنی 12000 متر مربع واقع شده است از خصوصیات كلی این شركت وجود باسكول 60 تنی در نزدیكی درب ورودی شركت می باشد سهامداران كارخانه توانستند با جذب نیروی انسانی مناسب و تولید بموقع اولین فروش خود را در سال 1382 به انجام برسانند.

پیشرفت سریع و خدمات نیروی فعال باعث شد كه كارخانه در سالهای اخیر نیز بتواند به عنوان یك شركت تعاونی صنایع غذایی جوابگوی نیازهای منطقه و سطح كشور نیز باشد از آنجا كه این كارخانه تولیدی رب گوجه فرنگی در منطقه كشاورزی مغان می باشد قابل پیش بینی است كه به سبب كشت وسیع گوجه و حاصلخیزی خاك دشت مغان بتواند این شركت را از فعالان مؤثر در صحنه صنایع غذایی در سطح كشور و فرامنطقه قرار دهد.

برج خنك كننده:

این سیستم دستگاهی از لحاظ استقرار در بیرون از سالن تولید قرار گرفته است و وظیفه خنك كودن دستگاهای تبادل حرارت و كند از را بر عهده دارد این برج با دور نمودن آب دریافتی ا ز داخل سالن تولید و انتقال دوباره آن به دستگاههای كند از باعث می شود كه هوای ایجاد شده در خلاء كه هوای گرم می باشد توسط برج خنك كننده تبدیل به هوای خنك شود چرا كه هوائی كه به عنوان بخار در داخل دستگاه كند از وجود دارد و در صورتی كه به 70 درجه سانتی گراد برسد باعث خرابی رب داخل كند از خواهد شد

پس بنابراین برج خنك كننده با دریافت آب گرم دستگاه و تبدیل آن به آب سرد در بیرون خط تولید یك خلاء هوای سرد آب سرد را وارد دستگاه می نماید و دستگاها نیر بخار مناسب با دستگاه مخزن 2و1 را به مخزن ها وارد و از مخزن خارج می سازد كه بخار توسط پمپ از دستگاه كند از به برج انتقال داده می شود كه ورودی بخار از بالای دستگاه برج خنك كننده خواهد بود در داخل برج سیتم خنك كننده پله ای وجود دارد زمانی كه بخار به برج برخورد می كند از بالا به طرف پائین از روی سیستم پله ای مانند شناور می شود كه حرارت بخار در حدود 90 درجه گرما می باشد كه چون در داخل سیستم پله ای مانند خلاء آب سرد وجود دارد و در مرحله اول برج 60 درجه سرما و در مرحله دوم 65 درجه و در مرحله سوم پله ها 35 درجه سرما وارد و از گرما كاهش می یابد كه توسط سیستم پمپ سرمایشی كه در پایین برج استقرار یافته است آب سرد و به داخل كند از هدایت می شود.

استقرار انبار كارخانه:

انبار كلی كارخانه به 3 صورت وجود دارد

1- انبار محصولات فله ای 2- انبار محصولات بسته بندی شده 3- انبار مواد اولیه

الف: انبار محصولات فله ای كه در مجاورت سالن تولید قرار گرفته است و از طریق یك ورودی 3 متری با ارتفاع و طول 3 متر با سالن تولید ارتباط پیدا می كند محصول فله ای به وسیله لیفتراك به داخل انبار انتقال داده می شوند البته قابل ذكر است كه محصولات فله ای توسط بشكه های 90 و 100 Kg نگهداری می شوند فضای این انبار در حدود 50 متر و عرض و 10متر ارتفاع می باشد و قادر به گنجایش تمام محصولات دریافتی فله ای كارخانه می باشد

انبار محصولات بسته بندی شده:

محصول بسته بندی شده شامل رب بسته بندی شدهkg 1 و kg 5/0 می باشد كه یا در داخل كارتن جمع آوری شده است و یا به صورت باز بر روی پالت به تعداد 1961 عدد جمع آوری شده است قوطی های جمع آوری شده بررسی پالت جهت فروش عمده و نقل و انتقال بین شهرها بیشتر استفاده می شود ولی قوطی های جمع آوری شده در داخل كارتن 94 تایی در هر صنفی فروش دارد این انبار از لحاظ استفاده به گونه ای است كه در هنگام تولید كارخانه اگر كارخانه بخواهد فروشی انجام دهد هیچ نوع وقفه‌ای در كار فرایند تولید ایجاد نخواهد شد.

انبار مواد اولیه:

مواد اولیه خط تولید گوجه فرنگی می باشد ولی به علت اینكه گوجه نمی تواند به صورت انبار نگهداری می شود در انبار مواد اولیه مانند نمك طعام و كارتن- قوطی- چسب و سایر لوازم مورد نیاز به اندازه ظرفیت كارخانه نگهداری می شود.

چگونگی نگهداری رب فله ای:

رب كه در دستگاه بچ یا مخزن تغلیظ گوجه به بركیس 35 می رسد برای ذخیره شدن در داخل بشكه های 90یا200 كیلویی كه در داخل آن نایلون مخصوص بسته بندی رب قرار دارد ریخته می شود. این بشكه ها به صورت درباز به مدت 24 ساعت یا بیشتر نگهداری می شوند تا رب سرد شود وقتی كه رب سرد شد بر روی آن نمك می ریزند و درب نایلون آن را می بندند و درب بشكه را می گذارند وبرای ذخیره كردن به سالن شماره 3 حمل می شود.

رب های فله ای كه به صورت فوق ذخیره می شوند در فصلی كه كارخانه گوجه نمی خرد دوباره به دستگاه دو مرحله ای كانتی یوس هدایت می گردد تا به بریكس 25برسد و برای بسته بندی نیم كیلویی و یك كیلویی آماده گردد. و اگر كارخانه بخواهد بسته بندی نكند آن را به صورت بشكه ای یا در ظروف پلاستیكی دیگر به بازار عرضه می كند. ولی برای اینكه رب قابل استفاده در صنایع غذایی گردد باید رب به بریكس 25 برسد تا بتوان آن را برای مصرف به بازار عرضه كرد. رب فله ای خود مزایا و معایبی برای كارخانه دارد كه معایب آن نگهداری رب در انبار و هزینه نگهداری آن می باشد و مزایای رب آن است كه در فصل برداشت گوجه برای آنكه برای بسته بندی باید رب گوجه از كانتی ینوس دو مرحله ای برای بسته بندی هدایت شود وقت زیادی برای بسته بندی شدن باید كانتی ینوس دو مرحله ای كم كار كند و این كار باعث می شود كه رب كمتری تولید شده و در نتیجه كمتر از ظرفیت كارخانه رب تولید شود كه به ضرر كارخانه می باشد.

كنترل كیفی:

قسمت كنترل كیفیت رب تولید شده در قسمت سالن شماره 2 قرار دارد.

در این قسمت سه نوع آزمایش روی رب گوجه فرنگی آزمایش می شود.

1- شیمیایی

2- میكروبی

3- فیزیكی

4- آزمایش شیمیایی:

در آزمایشگا شیمیایی بریكس گوجه اندازه گیری می شود كه باید 25 باشد و همچنین غلظت نمك رب نیز در این مرحل صورت می گیرد كه باید 2 الی 3 در صد وزن رب باشد. و تعیین اسیدیته یا PH آن نیز كه در حدود43/3 باشد رب اسیدی بوده و غیر قابلعرضه به بازار می باشد تغییر رنگ رب گوجه فرنگی كه باید كاملا قرمز باشد و عاری از هر گونه مواد خارجی از جمله ذرات سیاه رنگ و خلال گوجه می شود در قسمت آزمایش شیمی صورت می گیرد.

2- آزمایش میكروبی:

در آزمایشگاه رب گوجه فرنگی پس از كشت بر روی محیط كشت به مدت 10 روز در گرم خانه 45 درجه نگهداری می شود. بعد از 10 روز نمونه های كشت داده شده درزیر میكروسكوپ یا با چشم غیر مسلح كپكها شمرده می شوند اگر كپكها روی محصول كشت شده باشند رب قابل عرضه به بازار نبوده و باید از رده خارج گردد. یا محروم شود اگر نتیجه آزمایش منفی باشد به بازار عرضه می شود.

3- آزمایش فیزیكی:

در آزمایش فیزیكی كه قوطی مورد بررسی و آزمایش قرارمی گیرد كه باید قلاب سروته و تعداد قلاب بدنه طبق استاندارد باشد. در این آزمایش ارتفاع دوخت و ضخامت قلاب سو و قلاب بدنه توسط میكرومتر اندازه گیری می شود كه باید از حد معینی كه اداره استاندارد تعیین كرده نباید خارج باشد. در صورت كم و زیاد بودن قلاب با تنظیم دستگاه این مشكل حل میشود

بعد از اینكه بروی رب گوجه فرنگی هر سه آزمایش شیمیایی میكروبی و فیزیكی صورت گرفت و رب از لحاظ كیفیت تولید و بسته بندی ایرادی نداشت و طبق استاندارد شد قابل عرضه به بازار می باشد.

پرسنل یا نیروی انسانی شاغل در كارخانه:

كارخانه درفصل كار و برداشت درصورتی كه بتواند روزانه 240 تن گوجه فرنگی خریداری كند در سه شیفت به كار می پردازد و در صورتی كه نتواند گوجه مورد نظر را خریداری كند در دو شیفت كار می كند و در غیر اینصورت یك روز در میان و یا حتی در بعضی مواقع دو روز در میان به كار انداخته می شود.

تعداد پرسنل ثابت و قراردادی (فصلی) كارخانه در هر شیفت كاری 15 نفر می باشد كه 3 نفر آن ثابت می باشد و بقیه به صورت فصلی به كار گرفته می شوند كه سه نفر ثابت شامل مكانیك دستگاهها و ناظران بحث گوجه می باشد و شش نفر بر روی سوزنیگ كار می كنند و دو نفر در روی رب فله ای و انبار كردن آنها كار می كنند و یك نفر بروی باسكورلمی باشد. و سه نفر در كار ریختن گوجه در شستشوی مقدماتی فعالیت می كنند و یك مهندس صنایع غذایی كارهای آزمایشگاهی را انجام می دهد.

شستشوی دستگاها:

شستشوی مخزنها و بقیه دستگاههای كارخانه هفته ای یكبار به وسیله سود مخصوص شستشو داده می شوند. كه این سود در مرحله اول به صورت جامد می باشد و بعد از مخلوط شدن به وسیله آب به مایع تبدیل شده و برای شستشو مخزن استیلی به كار می رود و ربهای چسبیده شده به مخزن توسط سود از بین برده شده و مخزن تمیز می گردد.

قسمتهای دیگر كارخانه هر روز به صورت مداوم تمیز می گردند تا از اجتماع پشه و دیگر حشرات جلوگیری شود.

چكیده مطالب:

در هر پروژه ی تحقیقی منابع اطلاعات از مواد اولیه شروع می شود تا به محصول نهائی برسد در پروژه فوق فصل اول كتاب به فرضیه ها و اهیمت موضوع در زندگی بشر و اهمیت ارائه تحقیق بیان شده است.

فصل دوم: خصوصیات كلی فصل دوم در هر تحقیقی كلیات موضوع می باشد كه شامل متن تاریخچه- تعاریف صنایع غذایی و تعاریف علمی گوجه، نظریه های موجود و سیستم موجود در شركت و چارت سازمانی شركت تجهزات و ماشین آلات و چگونگی كاركرد ماشین آلات میزان تحصیلات كاركنان و سایر مشخصات كلی كارخانه مورد بحث قرار گرفته است كه خواننده با مراجعه به فصل دوم می توانند اطلاعات مورد نیاز در موارد بالا تهیه نماید.

فصل سوم: بررسی فرایند تولید

در فصل سوم موضوع تهیه رب گوجه فرنگی مورد اهمیت است كه چگونگی دریافت گوجه فرنگی از كشاورزان وشستشوی اصلی و مقدماتی و انتقال به دستگاه سورتینگ كه خود شامل جداسازی ضایعات اولیه از گوجه می باشد وسپس دستگاه خردكن یا منو پمپ دریافت گوجه از سورتینگ و له كردن آن و انتقال به صافی1 مرحله ای 2 مرحله‌ای و پس جداسازی تفاله از گوشت گوجه كه بعد از این مرحله انتقال به دستگاه كند از و دریافت حرارت مناسب و سپس از دستگاه كند از به مخزن بچ كه اگر رب فله ای بود نگهداری می شود ولی اگر فله ای نبود به دستگاه پاستوریزاسیون جهت پاستوریزه كردن و انتقال به دستگاه بسته بندی هدایت می شود در تمامی مراحل فوق كه در فصل سوم كلاً توضیح داده شده است سیستم كار كارخانه به صورت خودكار اتوماتیك خواهد بود فقط نظارت فنی و كیفی بر روی دستگاه و محصول انجام می گیرد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ;کاراموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ;کارورزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ;دانلود گزارش کارآموزی بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ;بررسی فرایند تولید در كارخانه رب گلچین مغان ;فرایند تولید ;كارخانه ;رب گلچین; مغان ;رب گوجه فرنگی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *