گزارش كارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی 25 صفحه + doc

گزارش كارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 25

حجم فایل: 21 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

تقدیر و تشكر

لوله ها و اتصالات 1

سیستم های تخلیه فاضلاب 2

چاهها و سپتینك تانكها 3

تعیین محل مسدود لوله فاضلاب 9

باز كردن فاضلاب نقاط مصرف 10

استفاده از شیلنگ 12

لوله باز كن برقی 13

پیاده و سوار كردن توالت های دیواری 14

رفع آبهای سطحی 16

انواع ناودانهای رایج در ایران 17

محاسبه ناودانها و كفشورها 20

تهویه وسایل بهداشتی و فاضلاب ساختمان 23

آموزش گرما 26

سپتینك تانكها 38

سپتیك تانكها:

سپتیك تانكها مخازن بدون نشتی هستند كه فاضلاب را در خود نگهداری كرده و موجب تجزیه آنها بوسیله باكتریها می شوند.

سپتیك تانكها بر خلاف چاهها بر رو ی فاضلاب عمل كرده و وسایل بهداشتی تری برای دفع فاضلاب محسوب می شوند. ساختمان و نصب سپتیك تانكها را بایستی با توجه به مقررات شهری انجام داد.

فاضلاب از طریق مجرای خروجی از منزل به سپتیك تانك داخل می شود در تانك مواد سنگین تر به ته آن نشست كرده و در آنجا تحت عمل باكتریها بحالت مایع در می آیند. مایعات از سپتیك تانكها خارج شده و از طریق مقسم ها به ناطقه تخلیه یا گودال جذب وارد می شوند در این جا فاضلاب جذب زمین می شوند.

طرز ساختن سپتیك تانكها:

سپتیك تانكها طوری ساخته می شوند كه دارای یك ورودی و یك خروجی هستند محل نصب خروجی همیشه پائین تر از ورودی است تا از برگشتن فاضلاب بداخل جلوگیری بعمل آید . برای نظافت تناوبی تانك دریجه بر روی آن تعبیه شده است.

بعضی از عواملی را كه بایستی در نصب یك سپتیك تانك و ساختن منطقه تخلیه در نظر داشت عبارتند از:

1-مقدار فاضلاب كه بایستنی دفع شود.

2-خصوصیات زمین محل از نظر جذب آب .

3-شیب زمین برای ساختن و نصب سپتیك تانكها توصیه می شود به افراد یا موسساتی مراجعه كنیم كه در این امر تخصص داشته و به مقررات شهری مربوط به این مورد آشنایی داشته باشند.

لوله ها و اتصالات :

برای سیستم های آبرسانی و فاضلاب منازل لوله های گوناگون و در كیفیت ها مختلفی وجود دارند و هر یك از این انواع مزایا و نواقص خاص خود را داراست.

برای انتخاب بهترین لوله ،آشنایی با انواع مختلف آن و هم چنین اتصالات و رابط های مختلف ضروری می باشد در لوله كشی منازل از چندین نوع لوله استفاده می شوند كه در این نوع عبارتند از:لوله چدنی –لوله برنجی و فولادی-لوله مسی-لوله پلاستیكی.

لوله چدنی:

از لوله چدنی معمولا در سیستم فاضلاب منزل در محل مجرای اصلی و لوله هوا گیر اصلی استفاده می شود این نوع لوله گاهی در خطوط افقی فاضلاب نیز بكار برده می شوند.

لوله چدنی از آنجا كه دوام فوق العاده زیادی را داراست برای لوله كشی در زیر زمین بسیار مناسب است اما بهرحال خیلی سنگین بوده و نصب آن نیز وقت گیر است.

سیستم های تخلیه یا فاضلاب :

سیستم فاضلاب منزل ،آب آلوده و مصرفی را از خانه دور ساخته و آنرا در فاضلاب عمومی یا چاه و یا سپتیك تانك خصوصی منزل تخلیه می كند.جریان فاضلاب صرفا بعلت فشار ناشی از ثقل زمین یا وزن آب صورت می گیرد.

سیستم فاضلاب از سیستم آب رسانی كاملا جدا است تا از آلودگی آب تازه شما جلوگیری بعمل آید اما بهر صورت مواردی هستند كه احتمال آلودگی در آنها وجود دارد . این موارد به ارتباط بینی موسوم بوده و در فوق شرح داده شده اند.

در سیستم فاضلاب خانه ،آب و كثافات از محل وسایل مصرفی و آبریزگاه ها و از طریق لوله های فاضلاب فرعی بطرف لوله اصلی فاضلاب حركت می كنند. لوله اصلی فاضلاب به مجرای تخلیه متصل می شود كه فاضلاب از طریق آن خانه را ترك می كند. دریچه های درب دارای (سه راهی درب دار) هستند كه معمولا در یكطرف هر خط افقی فاضلاب وجود دارند از محل این راه بازكن ها می توان در مواقع بند شدن فاضلاب به باز كردن آن مبادرت نمود.

هر وسیله مصرف آب به یك لوله هوا گیری وصل شده است كه این به نوبه خود به یك هوا گیر پشت بام متصل است هواگیر اصلی خود ادامه قسمت بالای لوله فاضلاب اصلی است و بهمه توالت های خانه متصل می باشد . هوا گیر های به وسایل مصرف آب دیگر وصل هستند .هوا گیر ها گازهای فاضلاب را خارج ساخته و موجب می گردند كه سیستم تخلیه منزل فشاری معادل فشار فضای آزاد داشته باشد.

برای جلوگیری از خروج یا تخلیه آب از تله ها یا سیفونهای آبی مربوط به وسایل مصرف آب فشار لوله های فاضلاب بایستی با فشار هوای آزاد برابر باشد. آبیكه كه در هر كدام از این تله ها وجود دارد موجب انسداد مسیر فاضلاب شده و از عبور گاز فاضلاب یا باكتریها به داخل خانه جلوگیری می كند.

چاهها و سپتیك تانكها :

چاهها و سپتیك تانكها جزو سیستم خای دفع كثافات خصوصی منازل محسوب می شوند و از آنها در منازلی استفاده می شوند كه به سیستم فاضلاب عمومی متصل نیستند.

چاهها چیزی جز مخزنی برای فاضلاب خام منازل نیستند و طبعا در آنها هیچگونه پیش بینی خاصی برای تجزیه فاضلاب نشده است و در چاهها فاضلاب صرفا به زمین های اطراف نفوذ كرده و دفع می شود.

چاهها جز سیستم های غیر بهداشتی محسوب می شوند زیرا فاقد هر گونه وسیله تجزیه فاضلاب هستند وقتی این چاهها در مجاوری یك منبع آب قرار گرفته باشند ،احتمال آلودگی منبع وجود خواهد داشت.

در صورتیكه منزل شما به چاه فاضلاب مجهز باشد است آنرا زود به زود تخلیه كنید . برای تجزیه و جذب بهتر فاضلاب مواد مایع كننده تجاری خاصی وجود دارند كه می توان آنها را خریداری نموده و بداخل چاه ریخت.

لوله چدنی در دو نوع سبك و سنگین وجود دادرد. این لوله ها بدو نوع ساخته می شوند.

1-طوقه دار 2-بی طوقه

لوله چدنی طوقه دار را می توان له صورت یك سر طوقه ابی یا دو سر طوقه ای خریداری كرد .چنانچه لوله دو سر طوقه ای در دسترس بوده و خریداری شود برای طول های كوتاه مفید خواهد بود زیرا وقتی این لوله به دو قسمت بریده شود هر دو قسمت یك سر طوقه دار یا گشاد را خواهند داشت.

لوله چدنی طوقه دار یا بی طوقه معمولا در دو قطر 5تا10 سانتی متری و طولهای 5/1 متر تا سه متر وجود دارد برای لوله های چدنی طوقه دار رابطه ها و اتصالات زیر وجود دارند.

1-زانویی 90درجه 2- سه راهی با دهانه های هم قطر كه از آن برای اتصال سه لوله یا دولوله ویك درپوش راه بازكنی استفاده می شود .3-دو راهی Y شكل كه از آن برای اتصال سه لوله یا دو لوله همراه با یك در پوش راه باز كنی استفاده می شود .4- سه راهی با یك دهانه باریك كه برای ارتباط لوله های فرعی فاضلاب به لوله های اصلی فاضلاب به كار می رود .

برای لوله های چدنی بی طوقه رابط ها و اتصالات زیر وجود دارند.

5- زانوئی 90 درجه 6-زانوئی 45 درجه 7- سه راهی با دهانه های هم قطر كه برای اتصال سه لوله و یا اتصال سه لوله و یك درپوش راه باز كنی به كار می رود .8- دو راهی Y شكل كه برای اتصال سه لوله و یه اتصال سه لوله و یك درپوش راه باز كنی به كار می رود.
نكات لازم در انتخاب كف خوابهای محوطه وناودانها

1-قطر هیچ ناودانی نباید از 3اینچ كمتر باشد برای تراسها وبالكنهای كوچك ناودانی به قطر 2 اینچ بكار می برند.

2-جنس ناودانها بایستی مقاوم بوده (در برابر حركات ساختمان تغییر شكل ندهد).

3-جنس و قطر ناودانها و اتصالات آن در سر تا سر مسیر باید یكسان باشد.

4- جنس كف خوابهای محوطه بایستی از چدن بوده و در مقابل حركت ماشین آلات استحكام كافی داشته باشد .

5-در زیر كف خوابهای محوطه بمنظور عدم دخول ماسه و آشغال به شبكه بایستی حوضچه ماسه گیر با توری تعبیه گردد. این حوضچه باید قابل تمیز شدن باشد و چنانچه سیفون نصب شود باید قابل دسترسی و تمیز كاری باشد. ابعاد توری حداقل دو برابر قطر كف خواب باشد.

6-در صورتیكه كف خوابی مجهز به شترگلو باشد اجباراً بهتر است به منظور تامین آن سیفون ،فاضلاب بیشتری مثل فاضلاب سرزیر ها و یا آن یخدان و یا یخچال و غیره را به آن هدایت نمود تا خشك نشود.

7-سیفون ها و لوله های محوطه را باید در عمقی از خاك قرار داد كه از خطر یخ زدگی محفوظ باشند.

محاسبه ناودانها و كفشورها:

منظور از محاسبه ناودانها و كفشورها انتخاب قطر مناسب برای تخلیه آبهای پشت بام و حیاط و محوطه و غیره می باشد. بطور كلی در این قسمت از لوله كشی دو نوع لوله خواهیم داشت كه عبارتند از لوله های قائم یا ناودانها و لوله های افقی منتهی به كفشورها.

لوله های قائم یا ناودانها:

بازاء هر 75 تا 250 فوت مربع سطح پشت بام یك اینچ مربع سطح مقطع ناودان در نظر می گیرند به بستگی به شدت بارندگی دارد. مقدار مطلوب 150 فوت مربع برای هر اینچ مربع سطح ناودان می باشد.

جداول موجود در بعضی از كتابها بر اساس مطالعات و تجربیات بدست آمده انواع ناودانها با مقاطع مختلف تهیه گردده است . به توسط این جداول می توان با در دست داشتن سطح پشت بام قطر ناودان مربوط را انتخاب نمود . برای اینكه شیب پشت بام زیاد شود و بار زیادی ایجاد ننماید بهتر است فاصله دو ناودان را كمتر از 75 فوت در نظر بگیریم . قطر سر ناودان را برابر قطر خود ناودان انتخاب می نمائیم.

جداول اندازه ناودانهای آب باران بر اساس 150 فوت مربع مساحت پشت بام برای هر اینچ مربع مساحت ناودان قطر مجاری آب باران Gutters به عوامل زیر بستگی دارد.

شیب پشت بام ، تعداد و فاصله ناودانها ،نوع مقطع مجزا ، بهترین شكل مقطع برای مجاری آب باران نیم دایره است.

این مجرا دور سطح شیبدار كشیده می شود و در مجاری با شكل مقطع دیگر عمق آن حداقل 2/1 عرض و حداكثر 4/3 آن می باشد.

در انتخاب قطر مجاری و قطر ناودانهای متصل نكات زیر باید رعایت شود:

1-اگر فاصله ناودانها از یكدیگر 50 فوت و یا كمتر باشد، قطر مجرای آبرو و ناودان باید یكی باشد و در ضمن نباید كمتر از 4 اینچ گردد.

2-اگر فاصله ناودانها بیشتر از 50 فوت باشد برای هر 20 فوت فاصله اضافه در پشت بام های غیر مسطح یك اینچ و در پشت بام های مسطح برای هر 20 فوت اضافه یك اینچ به قطر لوله ناودان باید اضافه شود.

3-در ساختمانهای مسكونی اگر ناودان مدور باشد قطر آنرا 3 تا 4 اینچ و اگر مستطیلی باشد ابعاد آنرا 3*2 یا 4*2 انتخاب می كنیم ،و برای آبروهای باران با مقطع نیم دایره قطر 5 اینچ مناسب می باشد.

هر 40 فوت ناودان مجرای آبرو فاصله دو پشت بام

= 4 6 50ft

= 5 7 50-70ft

5 8 70-100ft

تذكر:

1-قطر ناودانهای دایره ای نباید از 3 اینچ كمتر باشد.

2-ابعاد ناودانهای مستطیلی نباید از 2 1/4 *1 ¾ كوچكتر باشد (معمولا 2 اینچ مربع).

3-عرض مجرای آبروی باران Gutter‌ نباید كمتر از 4 باشد.

4-شیب مجرای آبرو باران باید از 1 اینچ در 16ft كمتر نباشد.

5-دور تا دور مجرای ناودان را دیوار جان پناه می كشیم دیوار از سرریز شدن پشت بام به علت گرفتگی مجرای ناودان جلوگیری می نماید.

6-تمام دریچه ها باید به تور سیمی (شبكه) یا صافی مجهز باشد.

تهویه وسایل بهداشتی و فاضلاب ساختمان

عمل تهویه در سیستم فاضلاب ساختمان به منظور دفع بوهای نامطلوب و نیز متعادل نمودن فشار هوای داخل فاضلاب با فشار محل می باشد و دارای محاسن زیر است.

1-مانع ازبین رفتن آب بندی سیفونها می شود.

2-جلوگیری از تاُخیردر تخلیه فاضلاب می نماید.

3-جلوگیری از فرسودگی لوله ها می نماید.

در پاره ای از موارد نامناسب بودن نوع تهویه ویا عدم تهویه مشكلات اساسی در سیستم بوجود می آورد كه اهم آن به شرح زیر می باشد.

1-سیفوناژ خودبخودی:

اگر وسایل بهداشتی لوله تهویه نداشته باشند و تخلیه فاضلاب با مقطع پر و سریع انجام شود در اثر عدم تعادل فشار آب سیفون خالی می گردد. در سیستم تهویه این مورد به ندرت پیش می آید و سازندگان سعی می كنند حجم سیفونها را زیاد كرد و قطر آنها را بیشتر از قطر لوله های ورود و خروج به سیفون در نظر بگیرند.

2-سیفوناژ غیر مستقیم:

علاوه بر سیفوناژ فوق كه در اثر عدم تهویه به وجود می آید و به طریق زیر نیز ممكن است كه آبندی سیفونها از بین برود.

الف: سیفوناژ در اثر تخلیه فاضلاب وسیله بهداشتی طبقه بالا و در نتیجه مكیدن آب سیفون طبقه پائین دراثر عبور سریع از لوله قائم مشترك آنها.

ب: فشار برگشت:در اثر مسدود شدن لوله و ایجاد فشار اضافه در لوله.

ج: تبخیر: در اثر عدم استفاده طولانی از وسیله بهداشتی

د: مكش لوله های موئین: موجب از بین رفتن آب بندی سیفون می شود.

هـ: اثر باد: در اثر وزش باد آب بندی سیفونها از بین می برد و برای جلوگیری از این پیشامد هواكش پشت بام را از محلهایی كه در معرض باد شدید قرار دارد دور نگهداشت.

و: تاخیر در تخلیه سیستم فاضلاب و ایجاد فشار اضافی در اثر تهویه مناسب آب بندی سیفونها را از بین می برد.

ی: خراب شدن لوله ها و اتصالات در اثر گازها و اسیدهای حاصل از تجزیه فاضلاب.

3-انواع تهویه :

بهترین طریقه تهویه آنست كه هر وسیله بهداشتی بطور جداگانه تهویه گردد، لیكن این روش هزینه زیادی در بر دارد ؤ لذا برای حصول به یك تهویه مناسب ، حداقل هزینه روشهای مختلف متداول است . لوله های هواكش عموماً دو نوع هستند:

I : لوله هایی كه برای تهویه وسایل بهداشتی بكار می رود.

II : لوله هایی كه جهت تعدیل فشار بكار می رود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی;کاراموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی;کارورزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی;دانلود گزارش کارآموزی تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی;تأسیسات فاضلاب در شركت پولاد سازی;تأسیسات ;فاضلاب ;شركت ;پولاد سازی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *