گزارش كارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید 50 صفحه + doc

گزارش كارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید در 50 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 50

حجم فایل: 44 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید در 50 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

خلاصه طرح 3

استاندارد آجر 6

خطوط مختلف تولید با توجه به خاك مصرفی 12

برش شمش گل و خشك كردن و یختن آجر خام 16

مشخصات فنی كوره هوفمن 21

شیوه های كنترل تولید محصول 24

مشخصات ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل 31

تاسیسات گرمایشی 36

محوطه خشك كن خشتهای تر 40

محاسبات 40

مقدمه:

آجر نیز از جمله مصالح ساختمانی می‌باشد كه تولید و عرضه آن بطور قابل ملاحظه‌ای كمتر از میزان تقاضا در جامعه می‌باشد یكی از علل عمدة این وضعیت سرمایه گذاری نسبتاً بالای این صنعت می‌باشد .

متأسفانه علیرغم اینكه ساخت ماشین آلات آجر و محصولات همردیف (نظیر بلوك، سفال ، و كاشی كف و. . . ) از تكنولوژی بالایی هم برخوردار نیست ولی هنوز وابستگی به ماشین آلات خارجی بویژه برای ظرفیت های بالا وجود دارد موضوع سرمایه گذاری نسبتاً بالا بویژه در صورتیكه امكان استفاده از ارز دولتی مقدر نباشد و عدم كارآیی روشهای كاملاً نسبتی جهت پاسخگویی به نیاز جامعه زمینة استفاده از طرحهایی كه ضمن استفاده از امكانات ماشینی و موجود در جامعه وابستگی تكنولوژیكی كمتر و سرمایه‌گذاری كمتری را نیاز داشته باشد، فراهم می‌سازد. بهمین منظور طرح براساس استفاده از حداكثر امكان ساخت داخل در زمینه ماشین آلات تهیه گردیده و در بخش دیگری از طرح نیز از روش صنعتی خشك كردن خشت استفاده خواهد شد كه البته با ملاحظاتیكه در نظر گرفته شده و در 0صورت اعمال كنترل‌های لازم نقاط ضعف روش مذكور برطرف و محصول تولیدی از كیفیت لازم و قابل قبول برخوردار خواهد بود. نكته قابل توجه دیگر هزینة حمل بالای این محصول می‌باشد كه احداث واحدهایی با ظرفیت پائین و مشابه ظرفیت طرح پیشنهادی را توجیه می‌نماید این هزینه برای یك قالب آجر در طی مسافت یكصد كیلومتر 6تا 7 ریال باشد كه كمی بیشتر از قیمت تمام شده طرح می‌باشد در حال حاضر هزینه یك قالب آجر كه از نقاط مختلف كشور جهت بازسازی به مناطق زلزله زده می‌رسد بین 75 تا 90 ریال است كه عمدتاً مربوط به هزینة حمل می‌باشد. تنها نكته‌ای كه در مورد محل اجرای طرح بایستی مورد توجه قرار گیرد، وجود فصول آفتابی در محل احداث طرح می‌باشد البته توجه به وضعیت آب و هوایی كشور این امكان در اكثر نقاط بویژه در مناطق مركزی ، شرقی ، جنوب و جنوب غربی كشور وجود دارد. به منظور جلوگیری از وقفه در تولید نیز كه ممكن است بر اثر اختلافات موقتی جوی پیش می‌آید تدابیر لازم از جمله انبار موقت خشت خام خشك شده ،‌انبار محصول و همچنین در نظر گرفتن چهار قمیره بصورت رزرو در كوره هوفمن طرح پیش‌بینی گردیده است.

1ـ خلاصه طرح

نام محصول :آجر نمای سفالین

ظرفیت سالانه: 20 میلیون قالب در سال

تعداد روز كار در سال : 270 روز

تعداد شیفت : آماده سازی و عمل آوری مواد 2 شیفت

خشك كن و كوره 3 شیفت

ساعات كار هر شیفت: 8 ساعت

سطح زیر بنا: 2281 متر مربع

مساحت زمین: 23200متر مربع

سرمایه گذاری ثابت: 265 میلیون ریال

كل سرمایه گذاری: 284 میلیون ریال

تعداد كاركنان: 61 نفر

قیمت فروش كل: 200میلیون ریال

سود ویژه: 80 میلیون ریال

ارزش افزوده سالیانه: 175میلیون ریال

سرمایه گذاری ثابت سرانه: 3 /4 میلیون ریال

ظرفیت در نقطه سر به سر: 8/10میلیون عدد

نرخ بازده: 30 %

2ـ مطالعات اقتصادی:

2-1 تعریف محصول :

آجر مادة ساختمانی سختی است كه از پختن خشت خام بدست می‌آید . خشت گلی است كه به آن شكل هندسی داده شده و از مخلوط كردن خاك با آب بدست می‌آید . جهت تهیة گل آب را در داخل خاك می‌ریزند و بعد از مخلوط نمودن آن را مالش می‌دهند بطوریكه دانه‌های خاك با آب مخلوط شود مواد خارجی و زائد نظیر سنگ ریزه ، ریشه های گیاهان و … نبایستی در گلی كه برای تولید خشت بكار می‌رود وجود داشته باشد در زمانهای قدیم برای اینكه كارگران كلیة مواد خارجی موجود در داخل گل را پیدا كرده و جدا نمایند صاحب كارگاه مخصوصاً سكه‌های پولی را داخل گل می‌اندازد و كارگران برای اینكه سكه را پیدا كنند بالاجبار مواد خارجی موجود در گل را نیز بیرون می‌آورند.

اشكال مختلف:

آجر در زمانهای مختلف در ابعاد متفاوتی ساخته شده و بكار می‌رفته است. در دوران ساسانیان آجر با ابعاد 7*40*40 سانتی‌متر ساخته می‌شده است و آجری كه بنام قراقی معروف می‌باشد دارای ابعاد 5*20*20 سانتی‌متر می‌باشد . آجر مورد نظر در طرح در حالت پخته شده دارای ابعاد 55*105*220 میلی‌متر می‌باشد كه حدود 20% حجم آن را فضای خالی (سوراخ) تشكیل می‌دهد (شكل یك) ابعاد آجر مذكور در حالتیكه بصورت خشت‌تر و خشت خشك می‌باشد عبارتند از:

در حالت خشك (میلیمتر): 56*107*224

در حالت خشت‌تر (میلیمتر) : 59*114*239

سایر مشخصات:

وزن آجر مورد نظر در حالت پخته شده درحالتیكه حدود 20% فضای خالی بصورت سوراخ و حفره در داخل آن می‌باشد 8/1 كیلوگرم خواهد بود. قدرت تحمل فشار این نوع آجر بایستی حداقل حدود 120 كیلوگرم بر سانتی‌متر مربع باشد . رنگ آجر تولیدی متناسب با حداكثر دمای پخت و همچنین تركیبات خاك می‌تواند بصورت قرمز یا سفید باشد.

استاندارد آجر :

آجر تولیدی مطابق استاندارد شمارة 7 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تولید خواهد شد. ویژگی‌های آجر مورد نظر در قسمت (4-2) استاندارد فوق الذكر آمده است.

2-2 موارد مصرف و كاربرد:

آجر تولیدی كه از كیفیتی مناسب و قابل قبول برخوردار است می‌ تواند در ساخت ساختمانهای مسكونی، تجاری و صنعتی و بعنوان آجر نما مورد استفاده قرار گیرد.

2-3 كالای رقیب جانشین :

با توجه به تنوع مصالح ساختمانی می توان عمدتاً از آجر معمولی (فشاری) ،‌سنگ سیمان سفید و رنگی و پوششهای فلزی (ورقهای فولادی و آلومینیومی رنگی) بعنوان كالاهای رقیب و یا كالاهائی كه بعضاً جانشین آجر نما خواهد شد نام برد. كاربرد هر یك از مصالح فوق به فاكتورهای متعددی نظیر ، جنس بدنه ساختمان و طراحی اولیه، دسترسی بیشتر به یكی از مصالح فوق نسبت به سایر مصالح ، نوع ساختمان از نظر صنعتی، تجاری یا مسكونی بودن ، كیفیت مورد انتظار : قیمت هر یك از مصالح فوق و بعبارت دیگر قدرت خرید افراد مختلف بستگی دارد، با توجه به این موضوع كه قیمت سنگ و پوششهای فلزی در مقایسه با آجر بالا می‌باشد و كیفیت پوششهای سیمانی و طول عمر آن در مقایسه با آجر بسیار كمتر می باشد می‌توان از آجر نما بعنوان یكی از مصالح ساختمانی كه از نظر قیمت و كیفیت در مجموع مناسب‌تر از سایر مصالح می‌باشد نام برد؛

2-4 قیمت فروش:

در حال حاضر بازار برای آجر نما نیز همانند برخی كالاهای دیگر قیمتهای متفاوتی وجود دارد ،‌ قیمت فروش این كالا بصورت دولتی 900 ریال ودر بازار آزاد متناسب با كیفیت آن 250 ریال برای هر عدد آجر نیز می‌رسد قیمت تمام شده آجر در طرح 850 ریال و قیمت فروش آن 950 ریال پیش‌بینی شده است.

مقایسه قیمت فروش آجر نما با سایر محصولات مشابه به بطور مجرد و به تنهایی معقول و منطقی نمی باشد و در حقیقت با توجه به اینكه نمای ساختمانی (روكار) با بدنه ساختمان (توكار) مستقیماً ارتباط دارد این مقایسه به مقایسه یك واحد از ساختمان مثلاً یك متر مربع از ساختمان های مختلف با نمای مختلف باز می‌گردد كه در حالتهای متفاوت نتایج متفاوتی بدست می‌دهد.

-7-5 تأسیسات گرمایشی :

جهت تأمین آب گرم مورد نیاز سرویس بهداشتی و حمام كارگران و یكدستگاه مخزن آب گرم با مشعل گازوئیلی به ظرفیت 200 هزار كیلوكالری در ساعت مورد نیاز میباشد . جهت گرم كردن و سرویس سالن تولید و قسمتهای اداری در فصولی كه تا حدودی نیاز به تعدیل درجه حرارت می‌باشد استفاده از بخاری كارگاهی و كولر با برآورد هزینه بیست میلیون ریال برآورد شده است.

3-7-6 – تجهیزات عمومی اطناء حریق :‌

با توجه به اینكه سوخت مصرفی كارخانه مازوت می‌باشد و نیز مواد اولیه مصرفی كارخانه خاك رس و آب می‌باشد ، احتمال وقوع آتش سوزی فراگیر در كارخانه نیست فقط یك كپسول 6 كیلوئی پودر جهت آتش سوزی های عمومی و یك عدد كپسول گاز كربنیك جهت آتش سوزی های ناشی از جریان برق به ارزش 4 میلیون ریال خریداری شده است.

3-7-7- اثاثیه و لوازم اداری :

با توجه به نیاز مدیریت كارخانه ، حسابدار و كارمند فروش به لوازمی از قبیل میز و صندلی، كامپیوتر و سایر لوازم اداری بوده كه مبلغ 150 میلیون ریال هزینه برداشته است.

3-8 برآورد زمین و زیر بنا:

3-8-1 – برآورد زیر بنای قسمتهای مختلف كارخانه:

انبار مواد اولیه : با توجه به اینكه ماندن خاك در فضای باز و دپو كردن آن منجبر به بهبود كیفیت تولید خواهد شد سطح مورد نیاز انبار سازی خاك به مدت یك ماه محاسبه شده است:

محاسبات: با توجه به محاسبات قسمت 3-4-2 مصرف سالیانه خاك برابر 37800 تن می‌گردد، در صورتیكه هر تن خاك به فضائی برابر 3/1 متر مكعب برای دپو شدن نیاز داشته باشد حجم مورد نیاز برای یك ماه ذخیره سازی خاك برابر است با:

متر مكعب 5460=(روز)30*(تن/متر مكعب)3/1*(تن در روز) 140 در صورتیكه متوسط ارتفاع خاك را هنگام دپوشدن 4/2 متر فرض كنیم .

محوطه خشك كن خشتهای تر :

خشك شدن خشتهای تر درآفتاب بر حسب شرایط آب و هوایی هر منطقه و فصول مختلف بستگی دارد و از س روز تا ده روز در شرایط آب و هوایی ایرا ن در فصول مختلف بستگی دارد و از سه روز تا ده روز در شرایط آب هوایی ایران در فصول بهار تا تابستان و پائیز متغییر می‌باشد به منظور بالا بردن ضریب اطمینان ، محاسبات مربوط به سطح محوطه خشك كن بر اساس زمان ده روز جهت خشك شدن خشت‌ها صورت گرفته است.

محاسبات:

با توجه به اینكه از ابعاد 59*114*239 میلیمتر می‌باشد و با توجه به اینكه خشت‌ها از بعد 59*239 میلیمتر بر روی زمین گذارده می‌شوند همچنین در نظر گرفتن فاصله 5 سانتی‌متر بین هر دو خشت سطح ناخالص مورد نیاز یك خشت خام برابر است با:

متر مربع 31% =100/1 * 9/10 *100/1 * 9/28

با توجه به اینكه تولید ده روز برابر 777770 قالب می‌باشد و با توجه به اینكه فرض براینست كه خشتها تا حداكثر دو عدد بر روی یكدیگر گذارده می‌شوند سطح مورد نیاز برابر می‌شود با:

متر مربع 12055=2/1*31%*777770

كه با اضافه كردن 2% این رقم بعنوان حریم محوطه و دیوارهای اطراف به رقم 12296 متر مربع خواهم رسید . مطابق آنچه در پلان كارخانه (شكل شماره 6) مشخص گردیده و محل مجاور یكدیگر مبا ابعاد 10*24-145*4/62و 3/92*38 جمعاً به مساحت 12315 متر مربع در نظر گرفته شده است كه نیاز مذكور را برآورد می‌سازد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید;کاراموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید;کارورزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید;دانلود گزارش کارآموزی تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید;تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک در كارخانه آجر سفال توحید

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *