گزارش كارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس 42 صفحه + doc

گزارش كارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس در 42 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: گزارش کارآموزی و کارورزی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 42

حجم فایل: 2.973 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس در 42 صفحه ورد قابل ویرایش

چکیده

شرکت ناظرین جوش پارس، با در خدمت گرفتن مهندسینی مجرب و کاردان و با داشتن وسایل ایمنی و حفاظت فردی مناسب، با گرفتن پروژه های عظیم جهت جوشکاری و نظارت در تهران و اطراف مشغول به کار است. حقیر جهت کارآموزی به این شرکت مراجعه کرده و مدتی را با این عزیزان سپری نمودم.

از آنجا که شرکت با قبول پروژه به محل های ساخت و ساز عزیمت می کند، فلذا بنده هم مجبور به همراهی آنها در پروژه های مختلف از جمله ساختمان در دست ساخت وزارت مسکن و شهر سازی بودم که در حال احداث در بلوار آفریقا، خیابان ارمغان شرقی است.

حقیر در این مدت مسائل زیادی از آنها آموختم و فکر می کنم که اکنون به یک جوشکار مجرب تبدیل شده ام. سرپرست ما جناب آقای مهندس مجتبی ابوالقاسمی بجز کارهای عملی از حقیر بسیار کارهای دیگر که مروبط به ایمنی هم هست سپردند که آنها را در گزارش کارورزی آورده ام.

کار جوشکاری در این شرکت اغلب در ارتفاعات است، به همین خاطر رعایت نکات ایمنی در کار بسیار مؤثر و حیاتی است.

استفاده از تجهیزات ایمنی از جمله کلاه و عینک مخصوص و دستکش و پیش بند و غیره از نکاتی بود که بنده همواره توصیه گر آن به کارمندان و جوشکاران بودم.

سرپرستان با ایجاد فضایی مناسب کار و برادرانه و با معرفی من به دوستان به عنوان کارشناس ایمنی شرایط خوبی برای رشد و نمو کارکنان و کار ایجاد کرده بودند.

البته لازم است چند نکته را در این گزارش بیان کنم:

از ابتدای تأسیس شرکت تابحال، هنوز حادثه مورد اعتنایی در این شرکت در طول کار رخ نداده و اگر هم حادثه ای بوده در حد سرپایی بوده و قابل اعتنا نیست.

از آنجا که کارکنان شرکت زیاد نیستند، شرکت کارشناس ایمنی نداشت و در طول این مدت من با سرپرست آنها کار می کردم.

جناب ابوالقاسمی در طول کار، مرا به آوردن مقالات و ترجمه ها و مطالب در خصوص ایمنی مجاب کردند که همه را جزو گزارش کارورزی آورده ام.

یکی از مسائل مهم در جوشکاری، بازرسی و نظارت بر آن است که این کار را بنده بعنوان کار عملی انتخاب و گزارش آنرا به عنوان کارورزی آورده ام. قطعا بازرسی، اثر بسیار بالایی در تحویل و انجام کار ایمن دارد و رابطه ای با ایمنی و رعایت آن دارد.

فهرست مطالب

چكیده

الف

فصل اول:

1

1- ضرورت بازرسی

2

2- انواع سیستم‌های بازرسی

6

3- چگونگی بازرسی

6

فصل دوم:

1-2- ایمنی در جوشكاری

8

9

2-2- بازرسی در جوشكاری

14

1-2-2- بازرسی با مواد نفوذ كننده PT

14

مقدمه

14

اصول بازرسی با مواد نفوذ كننده

14

آماده سازی و تمیز كاری سطح

16

كاربرد مواد نفوذ كننده

17

ظهور

18

برتریها و محدودیت‌ها

18

گستره كاربرد

18

2-2-2- آزمون فراصوتی UT

22

مقدمه

22

ماهیت صوت

22

سیستم‌های نمایش

22

روش‌های بازرسی

23

تشخیص نقصها

25

شرایط سطح

25

پاره‌ای از كاربرد‌های آزمون فراصوتی

26

3-2-2- شرح وظایف

28

عملكرد

28

مراحل كار در كارگاه

29

فصل سوم : نتیجه گیری

31

1- ضرورت بازرسی

مهندسان با تعیین خواص مواد به وسیله انجام آزمونهای استاندارد بر روی قطعات آزمون كاملا آشنایند. بیشتر دانستنی‌های ارزشمند، از قبیل داده‌های مرتبط به خواص كششی، فشاری، برشی و ضربه‌ای ماده به كمك این آزمونها به دست می‌آید، اما این گونه آزمونها ماهیتی ویرانگر دارند. وانگهی خواص ماده كه به كمك آزمون استاندارد ویرانگر تعیین می‌شود، لزوما رهنمون روشنی به سوی مشخصه‌های كاربردی قطعه پیچیده‌ای كه بخشی از مجموعه مهندسی بزرگتری است، ارائه نمی كند. در ماده یا قطعه در حین ساخت، انواع نقصها به اندازه‌های مختلف ممكن است بوجود آید و ماهیت اندازه دقیق نقص بر كاركرد آتی آن قطعه نیز تاثیر می‌گذارد. نقصهای دیگری مانند تركهای ناشی از خستگی یا خوردگی، در حین كار با ماده نیز ممكن است بوجود آید. منشاء انواع نقص در مواد و قطعات در شكل 1 دیده می‌شود. بنابراین برای آشكار سازی نقصها در مرحله ساخت، و همچنین برای آشكار سازی و مشاهده آهنگ رشد آنها در حین عمر كاری هر قطعه یا مجموعه، باید وسایل قابل اطمینانی در اختیار داشت.

مراحل بازرسی و آزمایش جوش:

الف) بازرسی قبل از جوشكاری

شامل كنترل نقشه كشی در اجرای جوش، انتخاب فرایند جوشكاری، آزمایش كیفیت مواد مصرفی وسایل و تجهیزات جوشكاری، برشكاری و ……

ب) بازرسی ضمن جوشكاری

شامل پخ سازی مناسب _ تمیزی محل جوشكاری _ مونتاژ قطعات، وضعیت جوشكاری و …..

ج) بازرسی بعد از جوشكاری

ارزیابی مناسب بودن سازه جوش داده شده برای هدف تعیین شده و انجام آزمایشات و بازرسی های اتصال جوش كه شامل مخرب (DT) و آزمایش‌های غیر مخرب (NDT) می‌باشد

2- انواع سیستمهای بازرسی

روشهای متعدد آزمون غیر مخرب در عمل با شیوه‌های بیشماری انجام می‌شود و گستره تجهیزات موجود نیز گسترده است. برای هر یك از اصول آزمونی – به عنوان مثال استفاده از روشهای جریان گردابی – دستگاه كوچك چندكار و قابل حملی همراه با انتخاب تعدادی پروب به قیمت چند هزار پوند می‌توان خریداری كرد. آزمونگر ماهر از چنین دستگاهی برای آشكار سازی انواع گوناگون نقص در قطعات و مواد گوناگون می تواند استفاده كند. در مقیاسی دیگر، هر شركت می‌تواند با سرمایه گذاری كلان و طراحی سیستم كاملا خودكاری در ارتباط با خط تولید، نسبت به بازرسی مستمر تعداد زیادی از شمش‌های فلزی نورد شده اقدام كند. در هر دستگاه با وجود نظارت عمده در طراحی، پیچیدگی و قیمت، از اصول فیزیكی یكسانی برای آشكارسازی نابهنجاری‌ها استفاده می‌شود.

3- چگونگی بازرسی

هنگام استفاده از سیستمهای آزمون غیر مخرب باید دقت كافی به عمل آورد، و فرآیند را به گونه‌ای كنترل كرد كه نه تنها كیفیت، بلكه كمیت دانستنیهای به دست آمده نیز دقیق و سودمند باشند. آزمون غیر مخرب نامناسب می‌تواند به خطاهای جدی در بررسی كیفی قطعه منجر شود.

لازم است كه خطرناك ترین حالتهای ممكن را برای شكست قطعه پیش‌بینی كرد، و از این رهگذر، قبلا انواع و ابعاد جدی نقصهای بالقوه خطرناك را شناخت. در وهله نخست، مسئولیت امر به عهده طراح فرآورده است و اوست كه باید در ابتدا مشخص كند چه نقصهایی غیر قابل پذیرش‌اند و در مورد روش مناسب بازرسی راهنمایی كند.

استفاده از روشهای بازرسی، همیشه برای تشخیص ناپیوستگی بسیار كوچك، لازم نیست. مثلا هر پوسته گرافیتی در چدن خاكستری نوعی ناپیوستگی دارد. ناپیوستگی به همین اندازه، به عنوان پوسته گرافیتی نمونه وار، ممكن است مثلا در یك قطعه آهنگری آلومینیومی اهمیت قابل توجهی داشته باشد و به همین ترتیب از روش آزمونی با حساسیت بالا استفاده خواهد شد. اما چنانچه از روشی با همین حساسیت برای قطعات ریختگی آهنی استفاده شود، بیشتر پوسته‌های گرافیت مشخص می‌شوند و خود عاملی برای پنهان ماندن تركهای بزرگتر ناپذیرفته خواهد بود. برای كاربرد موفقیت آمیز آزمونهای غیر مخرب، سیستم آزمون و هدفهای آن با هدفهای بازرسی و نوع تركهایی كه قرار است آشكار شوند، باید تناسب داشته باشند فرد مسئول باید آموزش دیده و مجرب باشد و بر اساس استانداردهای پذیرفته شده توانایی تشخیص هر نوع ویژگی ناخواسته را در قطعه ناجور داشته باشد. دست نیافتن به هر یك از شرایط، زمینه پیدایش خطا در موقع آشكارسازی تركها و در نتیجه ایراد خسارت جدی در كاركرد قطعه شود در خور توجه خاص است با انتخاب استانداردهای ناقص، تركهایی كه بر روند قطعات بدون تاثیرند و یا تاثیر جزئی دارند، جدی، و تركهای مهم بدون اهمین پنداشته می‌شوند.

برتریهای آزمون غیر مخرب:

شناسائی نقصهائی كه آشكار شدن آنها به شكست فاجعه بار قطعه منجر می‌‌شود و از نظر اقتصادی نیز پرهزینه و شامل خطرات جانی است از برتریهای روشن و مشخص كاربرد آزمون غیر مخرب است. با وجود این، استفاده از این روشهای آزمون برتریهای بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

اجرای هر نوع سیستم بازرسی هزینه‌ای در بر دارد، اما غالبا استفاده مؤثر از روشهای بازرسی مناسب سبب صرفه جوییهای مالی قابل توجهی خواهد شد. نه تنها نوع بازرسی بلكه مراحلی كه طی آن بازرسی انجام می‌شود، اهمیت دارند. كاربرد روش آزمون غیر مخرب برای بازرسی قطعات ریختگی و آهنگری كوچك، پس از اتمام كلیه عملیات ماشینكاری نوعی اسراف خواهد بود. در این حالت بهتر است قطعات را پیش از شروع ماشینكاری پر هزینه بررسی كنند و آنهائی را كه تركهای غیر قابل قبول دارند رد كنند باید تاكید شود كه تمام تركهای آشكار شده در این مرحله سبب رد قطعه نخواهد شد. برخی از ناهمواریهای سطحی در حدی هستند كه در مرحله ماشینكاری از بین می‌روند.

در حالی كه بازرسی كنترل كیفیت دقیق می‌تواند سبب صرفه جوئی مالی شود و از شكست فاجعه بار قطعه در حین كار جلوگیری كند، لیكن تحمل سیستمهای بازرسی متعدد و یا خیلی حساس ممكن است از نظر اقتصادی و زمانی نوعی اسراف به شمار آید. بازرسی بیش از حد ممكن است به افزایش كاركرد فرآورده و یا اعتبار آن منجر نشود. كمال كطلق در تولید غیر ممكن است و سعی در دستیابی به حالت ایده‌آل بسیار پرهزینه خواهد بود.

روش بازتاب با پروب زاویه‌ای

نقص‌ها را با استفاده از یك پروب زاویه‌ای را در حالت بازتاب نیز می‌توان آشكار ساخت. هنگام كاربرد پروب زاویه‌ای در این نوع آزمون، مدرج كردن دقیق تركیاب با استفاده از قطعه آزمون مرجع اهمیت دارد. طراحی و كاربرد قطعات تنظیم در بخش بعدی تشریح شده است.

بازرسی با استفاده از پروب موج سطحی

از موج ریلی یا سطحی برای آشكارسازی ترك‌های سطحی می‌توان استفاده كرد. وجود نقص سطحی سبب بازتاب موج سطحی و ایجاد سیگنال پژواك به روش معمول خواهد شد.

موجهای سطحی، مسیر سطح را دنبال می‌كنند و بنابراین روش مذكور برای قطعات شكل دار مانند پره‌های توربینی مناسب است.

تشخیص نقص‌ها

بوسیله روش‌های فراصوتی، نه تنها محل دقیق نقص‌های داخلی را می‌توان تعیین كرد، بلكه در بسیاری موارد، امكان تشخیص نوع نقص نیز وجود دارد. در این بخش انواع مختلف سیگنالهای دریافتی از انواع نقص‌های ویژه را بررسی می‌كنیم.

الف) نقص‌های جوشكاری

آزمون فراصوتی با استفاده از پروپ‌های زاویه‌ای به روش بازتاب یا عبوری، روشی مطمئن برای آشكار سازی نقص‌ها در جوش‌های لب به لب و تعیین موقعیت دقیق آنهاست. اما تعیین ماهیت دقیق نقص نسبتا مشكل است و غالبا به مهارت و تجربه فرد بستگی دارد. چنانچه پس از بازرسی فراصوتی نسبت به كیفیت جوش تردیدی وجود داشته باشد، عاقلانه است كه سطح مضنون را بروش پرتو نگاری بررسی كرد.

ب) نقصهای شعاعی در لوله های استوانه‌ای و محور‌ها

معمولا نقص شعاعی موجود در قطعه استوانه ای را با استفاده از بازرسی پروب عمودی نمی‌توان آشكار ساخت، زیرا نقص مذكور نسبت به باریكه فراصوتی موازی خواهد بود. در این شرایط، كاربرد روش بازتاب با پروب زاویه‌ای وجود نقص را به روشنی نشان می‌دهد.

شرایط سطح

بطور آرمانی، برای آزمون فراصوتی مؤثر، به سطح صاف در ماده یا قطعه نیاز است. سطوح زبر قطعات ریختگی یا آهنگری ممكن است اشكال بوجود آورند. این مشكل با استفاده از لایه ضخیم روغن بعنوان جفت كننده با استفاده از روش غوطه وری در آب برای آزمون قطعات، حل می‌شود. زنگ زدگی، پوسته‌های سطحی و رنگ ورآمده را همیشه باید پیش از آزمون از روی سطح فلز زدود، در غیر اینصورت ممكن است نتیجه‌های ضعیفی بدست آید. اگر آزمون قطعاتی با سطح خمیده مورد نظر باشد، احتمالا نیاز به پروب آزمون ویژه‌ای خواهد بود، این پروب‌ها پروب مبدلی دارند كه درون روكش پرسپكسی جاسازی شده‌اند و به شكلی متناسب با خمیدگی‌های قطعات در آمده‌اند.

پاره‌ای از كاربرد‌های آزمون فراصوتی

روشهای آزمون فراصوتی برای آشكار سازی، تشخیص و تعیین اندازه نقص‌های سطحی در گستره گسترده‌ای در مواد فلزی، به شرط اینكه دسترسی به یك سطح برای امكان بازتاب وجود داشته باشد، مناسب‌اند. سیستم‌های خودكاری وجود دارند كه برای بازرسی عادی اقلام تولیدی در مرحله میانی قطعات را می‌توان در محل مورد آزمون قرار داد. توانایی اخیر، جاذبه ویژه‌ای به این روش برای بازرسی معمولی چرخ‌های هواپیما، كامیون و قطار برای بررسی ترك‌های جدید ناشی از خستگی می‌بخشد. در بازرسی هواپیما، برای هر كار خاصی از روش‌های آزمون ویژه‌ای استفاده می‌شود و مراحل عنوان شده در راهنماهای دستی اختصاصی را، در صورت لزوم دستیابی به نتایج سازگار باید دنبال كرد. در بسیاری از مواد، برای هر نوع بازرسی ویژه از پروبی با طراحی خاص استفاده می‌كنند. دستگاه‌های فراصوتی امروزی جمع و جور و سبكند و از طریق جریان شبكه استاندارد یا باطری‌های داخل خودشان تغذیه می‌شوند.

دستگاه‌های نمونه وار ابعادی حدود 100*250*300 میلیمتر، و وزنی كمتر از 5 كیلوگرم دارند. دستگاه مذكور كاملا قابل حمل، ارزان و بی‌نهایت فراگیر است. و این موارد كمك كرده است تا آزمون فراصوتی به ابزاری ضروری برای كنترل كیفیت و اطمینان از كیفیت تبدیل شود.

همان‌گونه كه قبلا اشاره شد، اندازه گیری‌های دقیق ضخامت را می‌توان با استفاده از تكنیك پژواك- پالس فراصوتی انجام داد. برخی از دستگاه‌های فراصوتی را مخصوصا به منظور اندازه گیری ضخامت می‌سازند و بجای داشتن لامپ پرتو كاتدی برای نمایش سیگنال، رقم مستقیمی را برای ضخامت مقطع بر حسب میلیمتر و اینچ ارائه می‌كند.

با وجودی كه در بخش‌های قبل بیان شد كه صوت نمی‌تواند به آسانی از میان فاصله هوائی بگذرد و به جفت كننده سیالی بین مبدل و قطعه آزمون نیاز دارد، لیكن در موارد خاص امكان انجام این عمل بدون جفت كننده برای نوعی مبدل خاص وجود دارد.

از پروبهایی كه سطح نرم دارند، نیز بدون جفت كننده استفاده می‌شود. این نوع پروب را با پولی‌اورتان نرم روكش می‌دهند كه قابل تغییر شكل و تنظیم برای انطباق با سطح نا‌هموار است. یكی از كاربرد‌های این نوع پروب بررسی كیفیت جوش‌ها در میله‌های فوقاتی سلول‌ها برای باطری‌های انباره الكتریكی است.

مبدل‌های صوتی الكترومغناطیسی وسیله دیگری برای اجتناب از كاربرد جفت كننده هستند. در این حالت هیچ تماس مستقیمی بین مبدل و قطعه آزمون وجود ندارد. مبدل از یك آهنربای الكتریكی قوی و پیچه‌ای با بسامد رادیویی تشكیل شده است. اندركنش بین میدان مغناطیسی و جریان‌های گردابی پر بسامد القایی تولید می‌كنند كه موجب تحریك موجی كشسان در درون ماده می‌شود. فاصله بین مبدل و قطعه كار چند میلیمتر است. یكی از كاربرد‌های این نوع مولد فراصوتی، اندازه‌گیری میزان خورندگی لوله‌های دیگ بخار است.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس;کاراموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس;کارورزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس;دانلود گزارش کارآموزی جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس;جوشكاری در شرکت ناظرین جوش پارس;جوشكاری ;شرکت ناظرین ;جوش پارس

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *