گزارش كارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد 37 صفحه + doc

گزارش كارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد در 37 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: گزارش کارآموزی و کارورزی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 37

حجم فایل: 36 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد در 37 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه مربوط به دوره كارورزی

با گذشت حدود دو ماه در یك دوره تخصصی كامل در مهرآباد كه مخصوص كارمندان شركت هواپیمایی است توانستم مدرك مربوط به حمل بار مرحله مقدماتی را بگذرانم و طریقه زدن بارنامه را در این دوره آموزش دیدم و در حال حاضر حدود یك ماه مشغول به زدن بارنامه در شركت ارفع تجارت عاد هستم.

برای تجارت هوایی بایستی در مرحله اول با یك شركت هواپیمائی كه زیر پوشش هواپیمای كشوری است قرارداد ببندیم.

مشتری از طریق تبلیغات با شركت هواپیمایی تماس می گیرد و بعد یكی از كارمندان شركت برای بازدید از باز به محل بار می رود سپس از طریق كتب قانون كه در انتهای این جزوه موجود می باشد تشخیص می دهند كه كالاما تجاری است یا غیر تجاری هر كالایی كه بتوان از طریق آن كالا مبلغ هنگفتی دلار ( ارز) وارد كشور كدر را كالای تجاری از نوع قیمتی می گویند كه برای حمل اینگونه كالاها مثل كالا زعفران و سنگهای گران قیمت احتیاج به یك سیستم امنیتی قوی داریم.

در مورد كالاهای غیر تجاری می توان گفت كه كالاهایی هستن كه به دلایل شخصی از یك كشور به كشور دیگر فرستاده می شود.

بعد از شناخت كالاهای مختلف حال به انواع كالا با نوع بسته بندی و حمل آنها آشنا می شویم:

كالاهای مرجوعی:

یكسری از كالاهایی هستن كه از یك كشور دیگر برای ما فرتساده می شود اما داخل ایران این نوع كالاها مجاز نیم باشند پس اجازه ورود به داخل كشور داده نمی شود و آنها را داخل یك سری انبارهای مخصوص نگهداری می كنند تا زمان پرواز مجدد بعد از این مرحله یك بارنامه صادر می شود و از طریق پس كرایه جواز صادر می شود و بار مرجوعی به كشور مقصد خود برگدانده می شود و كرایه حمل آن از صاحب كالا گرفته می شود اما زمانی امكان دارد كالاهای مرجوعی ما یك كالای فاسد شدنی باشد مثل سبزیجات اما به دلیل بسته بندی مناسب و آفت زدگی آن اجازه ورود آن به كشور مبدا ارانه هند در این صورت كالای ما به كشور مقصد برگردانده نمی شود بلكه از هواپیمایی كشور مقصد مقدار هزینه ای برای نابود كردن آن بار گرفته می شود و بعد شركت هواپیمایی هم جریمه می شود تا برای دفعات بعدی نسبت به بسته بندی و آفت كشی بار اطمینان حاصل كند و سپس آن را از طریق هوایی حمل كند.

فرش:

فرش برای خود یك تجارت جداگانه نسبت كه كالاهای دیگر دارد در مرحله اول اجازه خروج فرشهایی كه در آنها چهره به كار رفته به هر شخصی داده نمی شود و بعد از آن اگر كارگذار تشخیص دهد كه آن فرش یك عتیقه است بایستی فرش به فرهنگی فرستاده شود و آنها اجازه خروج بدهند.

بعد از این مرحله فرش بایستی بسته بندی شود كه در مورد فرش بسته بندی از نوع عدل بندی داریم كه آنها را در پایان تسمه كشی می كند براساس اظهار نامه فرستنده شركت هواپیمایی بارنامه صادر می كند اما از صدور بارنامه بایستی برای بار جار زو شود بعد از آن بارنامه صادر می گردد و Lable ها روی فرش بسته بندی چسبانده می شود و جواز از طریق گمرك صادر می گردد و تا زمان پرواز بار به همراه Lable های آن به انبار فرستاده می شود و یك كپی از برانامه به وسیله فكس به كشور مبدا فرستاد
می شود.

كالاهای فاسد شدنی:

پس از وارسی كارمندان شركت هواپیمایی نمونه آن بار را به سازمان حفظ نباتات فرستند تا آنها بر اساس آزمایشات تشخیص دهند كه آیا می توان این بار را به كشور مبدا فرستاد یا خیر، اگر جواز مربوط به سازمان حفظ نبایات را بدهد بعد از این مرحله بایستی بار را بسته بندی شود سپس شركت هواپیمایی برای بار خود در هواپمیایی جارزو می كند و تاریخ و ساعت پرواز مشخص می شود سپس بارنامه در شركت هواپیمایی صادر می شود و به همراه Lable ها بار به كمرگ فرستاده می شود بعد از این مرحله بایستی جواز صادر شود از طریق كمرگ و بار بسته بندی شده كه سردخانه فرستاده می شود تا زمان پرواز برسد.

كالای خطرناك:

برای این گونه كالاها احتیاج به یكسری قوانین خاص داریم كه براساس این قوانین بایستی این كالاها فرستاده شوند زیرا امكان دارد یكسری از موارد در ارتفاعات یا دمای خاصی باعث انفجار شوند.

پس بار كه به شركت آورده شد برای وارس بایستی كاتالیز آن از طریق آزمایشگاه فرستاده شود كه بر اساس كتاب كالاهای خطرناك آن را بسته بندی كنند كه برای بسته بندی این نوع كالاها احتیاج به دو نوع بسته بندی داریم داخلی و خارجی و بین آنها از یكسری فیلترهای خاص استفاده می شود تا در صورت نشت بار به بیرون از بسته بندی انتقال پیدا نكند برای این مرحله هم بارهای قبل عمل می كنیم.

انواع سازمانهای موجود برای حمل و نقل هوایی كالا در كل جهان و در پروازها داخلی كه هر كدام از این سازمانها وظیفه مربوط به خود را انجام می دهند.

1- سازمان یاتا IATA

2- سازمان ایكالود ICAO

3- سازمان بهداشت جهانی WHO

4- سازمان انرژی اتمی IAEO

سازمان یاتا IATA :

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی كه تاریخچه ایجاد آن به بعد از جنگ جهانی اول بر می گردد در آن زمان حدود 7 شركت هواپیمایی كوچك با هم تشكیل یك سازمان واحد با قوانین و ضوابط بكسان را دادند. تا امروز كه این 7 شركت تبدیل به 704

Line Air را داده اند كه كار آنها حمل بار و مسافر می باشد. از این 704 Air Line حدود 320 Air Line عضو كامل سازمان یاتا IATA هستن.

بعد از جنگ جهانی اول و ایجاد قوانین یكسان بین 7 شركت در 1957 ضوابط و شرایط خود را به تمام دنیا اعلام كردن كه شركتهای بعدی به سمت سازمان یاتا IATA رفتن كه فقط شركتهای هوایی عضو این شركتها هستن.

یك از شركتهای هواپیمایی كه عضو IATA است IRAN Air می باشد كه سالیانه بایستی پول به حساب IATA واریز نماید.

بایستی توجه داشت كه یك سری از كمیته ها هستن كه عضو سازمان یاتا IATA می باشند كه آنها را در زیر نامه برده ایم:

1- كمیته ترافیك

2- كمیته فنی

3- كمیته مالی

4- كمیته حقوقی

5- كمیته پزشكی

برای درك بهتر كاركرد هر یك از كمیته های موجود در سازمان یك مثال می زنیم.

اگر مسافری بخواهد به یك كشوری مسافرت كند كه از ایران پرواز مستقیم به آن كشور وجود نداشته باشد بایستی در چند مسیر مسافرت كند – مسیر پرواز را می توان بصورت زیر تعیین كرد:

از ایران به لیحا شركت هواپیمایی بلیطی صادر می كند به مقصد فراك فورد از آنجا به بعد مسئولییت بر عهده شركت هواپیمایی نمی باشد در مسیر دوم از بیلط برگه ای كنده می شود به نام فلات كپن كه كپی آن به كمیته مالی ارسال می شود به تسویه خالی مالی یاتا Clearing house فرستاده می شود گزارش این پرواز به IRAN Air و بعد باید آن را تایید كند.

– اگر هواپیمایی آن را تایید نكند پروا هر جا باشد توفیق می شود.

یاتا IATA اگر اعلام كند بلیطی با شماره فلان دست من است و شما پس از تایید بایستی مقدار ملینی پول به حساب سازمان IATA واریز نمایید IRAN Air حتماً آن پول را باید واریز كند كه این كار معمولاً هر 15 روز یك بار صورت می گیرد در سال 1365 یعنی اواسط جنگ ایران و عراق بود كه هواپیمایی حدود 375 میلیون دلار بدهی به یاتا IATA داشت كه یك هفته به IKAN فرست پرداخت بدهی را داد كه یك هیئت تقسیم كردن كه زیر نظر كمیته حقوق می باشد.

بایستی بدانیم كه هر واحد هواپیمایی یك كمیته حقوقی دارد.

در صورتیكه باری گم شود با به سرقت برود فرستنده یا گیرنده كه هواپیمایی اعلام
می كند تا در ازای هر 1kgl 6 دلار به صاحب كالا پرداخته شود در صورتیكه هواپیمایی مفقود شدن كالا را قبول نكند شكایت به دادگاه فرستاده می شود و با توجه به ترجمه قوانین موجود، مثلاً بند 4 یا 6 كه به قاضی پرونده داده می شود بایستی پرداخت زیان شود یا حتی در صورت سقوط هواپیمایی و از بین رفتن سرنشینان یا برا كمیته حقوقی مسئول می باشد و یا حتی اگر شخصی در حین سوار شدن یا پیاده شدن آسیب ببیند.

در صورتیكه وزیر خارجه دو كشور طی مذاكراتی برای همكاری هواپیمایی به توافق برسند كه مثلاً یك پرواز از كشور ایران به مقصد لندن باشیم هفته ای یكبار پس از توافق وزیرهای خارجه توافق نامه به مدیر عاملهای شركتهای هواپیمایی واگذار می شود كه با مذاكره تاریخ و زمان پرواز را مشخص كنند كه مربوط به كمیته ترافیك است در یك جمله می توان ترافیك را بصورت زیر تعریف كرد:

تهیه و تدارك تمام تجهیزات هواپیمایی ( خراب شدن هواپماها)

نماینده بهداشت جهانی می باشد كه یكی از وظایف مهم آن چك 063 به 3 ماه مهماندارها و خلبانها می باشد.

اگر خلبانی جراحی شده باشد یا حتی یكی از دندانهایش را بكشند اجازه پرواز به آنها داده نمی شود یا بعد از هر پرواز بایستی داخل هواپیما كاملاً اسپری پاشیده شود تا در صورت باز بودن درها و آمدن حشرات موری به داخل هواپیما از بین بروند. كه برای كنترل این كار بایستی یك از اعضاءكمیته پزشكی كنترل انجام این امر است و یا حتی كنترل كترینگ و رعایت بهداشت كامل یكی از وظایف مهم و قابل توجه كمیته پزشكی رعایت مقررات بین 11شركت هواپیما در مورد مصرف آشامیدنیها و مواد غذایی حلال می باشد. كه می توان Iran Air ، Amaratو …. را نام برد.

در تمام ایستگاه های شركت هواپیمایی یك شعبه برای هر شازمانی وجود داد تا بعد از هر پرواز از مسافران نسبت به سرویس دهی آن پرواز پرس و جو كند كه هر 4 یك بار مسئولین این سازمانها عوض می شوند.

از بین این 704 شركت هواپیمایی كه زیر نظر یك كمیته آموزش Trairing Cor است از 7 شركت هر سال یك نفر برای جلسه به كشوری كه جلسه كمیته آموزش در آن برگذار می شود و یا اینكه رد می شود.

كتاب تعیین نرخ Warklwide Rates

در قسمت اول این كتاب لیستی وجود دارد كه بر اساس آن تشخیص می دهیم كه كالای تجاری ما عضو كدام گروه است. در قسمت

2.3. Master item Numbring and Descoipion System.

بعد از این قسمت نام شهرهای مختلف جهان با حروف الفبای انگلیسی را می بینیم كه تعیین نرخ می كنیم. لیست شماره —-

استفاده از نرم افزارها

تا چند سال گذشته استفاده از این كتابها بصورت دستی صورت می گرفت اما سازمان IATA به علت از بین رفتن این كتابها و مصرف هزینه زیاد آنها تصمیم گرفتن كه آنها را به یك سیسم نرم افزاری تبدیل كنند كه با اتفا از این نرم افزارها كارها ساده تر انجام
می شود.

برای نصب این نرم افزار مانند نرم افزارهای دیگر عمل می كنیم و آن را روی سیستم Windows XP نصب می كنیم كاركرد آن بصورت لیست بندی قانونها با شماره كد آنها می باشد كه بر اساس كد مربوطه روی آن با موس كلیك می كنیم و لیستهای مربوط باز می شود برای تعیین نرخ اسم شهر مبدا را تایپ می كنیم و سپس بعد از نمایی لیست آن اسم شهر مقصد را تایپ می كنیم و بعد از چند لحظه لیست نرخها را به ما نمایش
می دهد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد;کاراموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد;کارورزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد;دانلود گزارش کارآموزی حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد;حمل و نقل هوایی در فرودگاه مهرآباد;حمل و نقل هوایی ;فرودگاه مهرآباد

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *