گزارش كارآموزی در اداره برق دهاقان 25 صفحه + doc

گزارش كارآموزی در اداره برق دهاقان در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: گزارش کارآموزی و کارورزی

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 25

حجم فایل: 21 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی در اداره برق دهاقان در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه
تاریخچه اداره برق دهاقان 1

نحوه كار دیزل 1

كنتور 2

انواع لامپ 5

فیوز المنت 6

پست 6

اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب محل پست 9

انواع پستها 11

اجزاء تشكیل دهنده پست ها 15

كنتور برقگیر 18

خصوصیات برقگیر – ایده ال 20

ترانسفورماتور 22

نقش روغن در ترانس 25

استقامت الكتریكی روغن 26

ترانسفورماتور های جریان و ولتاژ 30

ترانسفورماتور تغذیه داخلی 32

خازن ها 33

سكسیونر ها قیچی ای 34

تاریخچه ارداه برق دهاقان

در سال 1338 به صورت دیزلی شروع به كار كرده است كه كاركنان آن سه نفر بوده اند یك حسابدار به نام مهدی اسماعیلیان و مامور نصب كنتور و امور مالی اداره هم بوده است دو نفر هم مسئول دیزل و شبكه هوایی به نام حسین سهرابی و دستیار آن عبدالكریم احمدیان .

حسین سهرابی تا سال 1353 سر كار بوده و عبدالكریم احمدیان تا سال 1374 كه در این زمان دیزلی قبل از انقلاب فقط دهاقان عطاآباد و دزج برق داشته است .كه در زمان دیزلی فقط از زمان تاریك شدن هوا به مدت 4 ساعت برق دار بوده است .

سیستم قدیمی یا دیزلی شبكه هوایی بوده و بدون ترانسفورماتور هوایی .
نحوه كار دیزلی

برق تولید شده به صورت مستقیم در تابلو های خاص می آمد و سپس وارد شبكه می شود كه 1200 مشترك و همه مشتركین به جز تعداد اندك همه مصارف خانگی بوده است . در آمد و حقوق این شركت سهامی بوده كه سهام آن از صد تومان تا 20هزار تومان بوده است . تا اینكه این سیستم در تاریخ 29/12/1352 از دیزلی به شبكه سراسری در آمده است كه توسط همان افراد كه در شبكه قدیمی بوده و طراحی ان توسط مهندسین به شكل كنونی در آمده كه اكنون شامل 215 ترانس و 11 هزار مشترك و بیش از 17 روستای اطراف دهاقان می باشد كه شامل مصارف خانگی كشاورزی دامپروری صنعتی تجاری و موسسات عام المنفعه و غیره می باشد .

كنتور :

وسیله ای است كه برای اندازه گیری بر حسب كیلو وات می باشد.

انواع كنتور : 1- كنتور تك فاز 2- كنتور سه فاز

اجزای كنتور : 1- بوبین جریان 2- بوبین ولتاژ 3- دیسك 4- شیشه 5- نمراتور

نمراتور وسیله ای است كه برحسب یك دور زدن دیسك یك شماره می اندازد .

در پشت كنتور دو پیچ كوچك وجود دارد كه به وسیله یك رابط فلزی با هم دیگر در ارتباط می باشد در صورتی كه یكی از پیچها را شل كنیم این ارتباط قطع می گردد و نمراتور دیگر كار نمی كند .

كنتورها معمولاً در روستاها 15 آمپری و در شهرها 25 آمپر می باشد . برای جوشكاری ها 25 آمپری سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد .
آزمایش كنتور

معمولاً به برق اصفهان داده می شود تا آزمایش و پس از تعمیر كردن به دهاقان تحویل گردد ولی یك وسیله وجود دارد كه شامل یك كنتور 15 آمپر یك لامپ و یك هیتر برقی می باشد .

روش كار یك ورودی فاز و نول به كنتور قابل آزمایش داده سپس از خروجی ان به ورودی كنتور آزمایش كننده داده می شود و ورودی به مصرف كننده ها داده می شود در یك زمان مشخص مثلاُ یك دقیقه باید هر دو كنتور هم اندازه كار كرده باشند . در غیر این صورت كنتور آزمایش شده خراب می باشد .

نكته :

كنتورها حتماً باید به صورت عمودی بسته شوند .
علت خراب شدن كنتور

1- تاب افتادن در دیسك

2- سوختن یكی از بوبین ها جریان یا ولتاژ

خرابی كنتور

توسط مامور بازدید از كنتور می باشد كه به محض مشكوك شدن به كنتور بر حسب شماره های قبلی یك فرم پر كرده و تحویل مسئول مربوطه آن می دهد .

تفنگ امتحان

جهت امتحان خطوط فشار قوی برای عدم برق دار بودن خط پس از قطع برق به كار برده می شود .

پرچ :

وسیله ای است كه با استفاده از ان فیوز المنت را تعویض می نماییم .

دو نوع پرچ وجود دارد :

1- پرچ بلند : معمولاً مانند آنتن بوده كه بالا و پایین می شود .

2- پرچ كوتاه : كه یكنواخت و به اندازه مشخص می باشد .

پایه چراغ : 1- قدیمی یا مستقیم : كه لامپ 100 وات بیشتربسته می شود .

2- نوع جدید یا لاك پشتی : كه لامپهای 70 و 125 و 250 بسته می شود .

اجزای داخلی لامپ لاك پشتی : ترانس – سرپیچ – لامپ – كابل – پایه فلزی – خازن – ترمینال – استارت – شیشه
انواع لامپ

1- قرمز :بخار سدیم 2- سفید : بخار جیوه 3- معمولی

انتخاب لامپ برای پایه چراغ باید بر اساس توان ترانس داخل پایه چراغ بسته شود .

به چه علت سیم نول در بالاقرار می گیرد؟

به علت اینكه رعد و برق از سیم نول به زمین خارج گردد چون ه رده فاصله به ده فاصله سیم نول را زمین می كنند .
فیوز المنت

فیوز المنت درون تیغه كت اوت قرار می گرد و به منظور حفاظت از شبكه از جریان زیاد و بار زیاد محافظت می كند .
تعیین المنت سر خط

جمع كل توان ترانسها كه بعد از سر خط وجود دارد تقسیم بر 40 تعیین فیوز سر خط می باشد .
جمع كل توانسهای ترانسهای سر خط

40

اگر قسمتی از شبكه دو فاز گردد دوعلت وجود دارد .

1- فیوز المنت سوخته باشد .

2- جمپر سوخته باشد .
مقدمه

ازآنجایی كه برای تاسیس پستهای انتقال انرژى بودجه عظیمی مصرف و ماهها وقت لازم است تجهیزات و وسایل آن خریداری و تهیه و نصب و راه اندازی گردد لازم است از نگهداری آن نهایت دقت و تلاش به عمل آید در جهان امروز خصوصاً در كشورهای پیش رفته صدمه دیدن تجهیزات و دستگاههای موجود در پستهای برق تحت هر عنوانی تقریبا موضوعی منسوخ و فراموش شده است .زیرا كه صدمه دیدن تجهیزات و دستگاههای موجود در پستهای انتقال انرژی كلا ناشی از چندعامل بوده كه ذیل به این عوامل اشاره شده است : 1-عوامل خارجی (External) :مانند برخورد صائقه به خطوط انتقال انرژی با تجهیزات موجود . 2-عوامل داخلی (I nternal) : مانند اضافه ولتاژ های ناشی از قطع و وصل مدار (Translent Dver Voltage) 3- عوامل جوی : مانند باد –باران –یخ زدگی- سرمای شدید و… 4-عوامل ناشی از بهره برداری غیراصولی : مانند عدم بازدید به موقع و اصولی از تجهیزات در حال كار عدم توجه به عیوب و اشكالات پیش آمده و اعمال در گزارش آنها (مخصوصا در مراحل اولیه عیب) عدم به كارگیری مقررات و دستورالعملهای تدوین شده 5- عوامل مربوط به سرویس و نگهداری صحیح تجهیزات : مانند تاخیر در سرویس دستگاهها عدم استفاده از دستورالعملهای سازنده و…پشرفت تكنولوژی و دانش و تجربه بشری و به كار گیری حفاظت های لازم در طراحی اولیه دستگاههای برق سبب شده است كه دیگر عوامل جوی و یا عوامل داخلی و خارجی نتواند موجب صدمه دیدن تجهیزات و دستگاههای موجود در دستها گردد اما عدم بهره برداری و یا سرویس نگهداری صحیح هنوز در بعضی از كشورها و در برخی از بخشهای كشور ما نیز یكی او عوامل عمده در صدمه دیدن تا هنگام تجهزات و عدم استفاده كامل از عمرمفید بسیاری از این دستگاهها (مخصوصاً تجهیزات آسیب پذیر در سوئیج پستها)باشد.

بازدیدهایی كه توسط كارشناسان مختلف ازپستهای برق بعضی از كشورهای صنعتی به عمل آمده است نشانگر آن است كه در اكثراین كشورها اپراتورهای پستها از بین افراد با تجربه كه دارای شناخت كافی از تجهیزات پستها می باشند . انتخاب می شوند زیرا كه آنها می توانند با دانش و تجربه خود و با به كارگیری مقررات و دستورالعملهای موجود از بسیاری از صدمات وارده به تجهیزات جلوگیری و در مواقع اضطراری با تصمیم گیری صحیح و به موقع در خروج دستگاههای معیوب از خارشی های گسترده جلوگیری نمایند.
اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب محل پست

پارامترهائی كه اثر عمده ای برای انتخاب محل پست دارند عبارتند از :

1-نوع پست

در رده ولتاژی 230kv 400kv پستها به دو صورت معمولی و گازی می تواند احداث كردند كه بسته به پست فضای و زمین مورد نیاز خواهد بود به علاوه مشخص شدن پست در عواملی كه برای تعیین محل پست دخالت خواهند داشت تاثیر خواهد گذارد به طوریكه پستهای نوع گازی از عوامل خارجی وجوی مانند آلودگی ها جوی و حیوانات و پرندگان مصون بوده ولی پستهای روباز از عوامل خارجی تاثیر زیادی خواهند پذیرفت .

2-برآورد بار و ظرفیت پست :

ظرفیت در نظر گرفته شده برای پست با توجه به برآورد بار فعلی مركزیت ثقل بار در برآورد فعلی (حل تراكم آن) و رشد ایمنی بار منطقه یعنی پیش بینی كوتاه مدت و پیش بینی دراز مدت صورت خواهد گرفت كه تاثیر به سزایی در مساحت پست خواهد داشت .

3-تعداد فیدرها و سطوح ولتاژ:
تعداد سطوح ولتاژ پست تعداد فیدرهای هرسطح ولتاژی نقش تعیین كننده ای در رابطه با فضای مورد نیاز پست خواهد داشت .

4-جهت و محل ابتدا و انتهای خطوط انتقال نیرو :

برای سهولت ورود خروج خطوط از پست به دیگر پستها لازم است تعداد خطوط انتقال توجه به توسعه آن و هم اینطور جهت آنها مشخص باشد تا با انتخاب محل مناسب پست در ارتباط با مسیر خطوط و طول آنها انتخاب اصلح صورت گیرد .

5- وضعیت پست از نظر استقرار ساختمانهای جنبی

تعریف پست :

محل برقی فید مولد از قبیل ترانسفورماتورها كلیدها و غیره به منظور تبدیل یا مبادله انرژی چون لازم است كه از یك طرف در نقاط مختلف (تولید انتقال و توزیع ) ولتاوهای متفاوت داشته باشیم و از دیگر شبكه ارتباطی وجود داشته باشد .بنابراین بنابراین مراكزی كه این عملیات (قطع و وصل كردن و تبدیل سطح ولتاژ را در نقاط انتخاب ) را انجام دهند ضرورت پیدا می كند . این مراكز به پستهای فشار قوی موسوم می باشند . كه بستگی به سطح ولتاژ آنها طراحی و سایل و تجهیزات آنها از قبیل وسایل قطع و وصل ترانسفورماتورها وسایل ارتباط دهنده و سیستم های حفاظتی پیجیده تر و با اهمیت تر می گردد .

انواع پستها:

الف – پستهای بالابرنده ولتاژ (بست نیروگاهی):

ب- پستهای توزیع كاهنده ولتاز :

ج- پستهای كلید زنی

سكسیونر قیچی ای :

این سكسیونر برای فشارهای خیلی زیاد پس بار مناسب است زیرا سمت اینكه كنتاكت ثابت آن را شین با سیم هوایی تشكیل می دهد احتیاج به دو پایه عایقی مجزا از یكدیگر كه در فشارهای خیلی زیاد بسیار مناسب باعث بزرگی ابعاد و سنگینی وزن آن می شود ، نداردو فقط شامل یك پایه عایقی است كه جنگ یا تیغه قیچی مانند كنتاكت دهنده روی آن نصب می شود و با حركت قیچی مانندی با شین ، با سیم هوایی ارتباط پیدا می كنند .

مورد استعمال سكسیونر قیجی ای كه به آن سكسیونر یك ستونی نیز گفته می شود در شبكه است كه دارای دو شین به ازای هر فاز در سطوح و ارتفاع مختلف نسبت به زمین و بالای هم باشد و سكسیونر ارتباط عمودی بین این دو شین را فراهم می سازد .

ب) كلیدهای قابل قطع زیر بار

به علت اینكه در بشتر شبكه ها و پست های كوچك ،كلید قدرت و سكسیونر در وسایل اصافی مربوط به آنها منابع زیادی از مخارج و هزینه های كل تاسیسات را شامل می گردد و به علت اینكه در اغلب موارد نصب كلیدهای قدرت قطع و وصل سریع آن حتماً لازم و ضروری نیست و كلید قابل قطع زیر بار مورد استفاده قرار می گیرد . این كلید در ضمن اینكه وظیفه یك سكسیونر را انجام می دهد باید قادر باشد مانند یك دژنكتور قدرتهای كوجك الكتریكی را نیز قطع كند .لذا در سكسیونر قابل قطع زیر بار باید وسیله ای برای قطع فوری جرقه باشد .

این نوع كلید ها دارای قدرت وصل زیاد جریانهایی حدود 25-75KA را به نحوی وصل نیس كند و لی قدرت كم و از 150-400A یعنی در حدود جریان نامی آن تجاوز نمی كند لذا نتیجه می شود كه این كلید برای اتصال كوتاه ساخته شده و مناسب هم نیستند به همین دلیل در صورتی می توان آن را در شبكه فشار قوی به كار برد كه آن را مجهز به قطع كننده جریان اتصال كوتاه از قدرت قطع كلید را توسط فیوز محدود و مهار كرد .

از آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت كه سكسیونر قابل قطع زیر بار فقط برای جریان نامی شبكه مناسب است و جریان اتصال كوتاه را فیوز قطع كند البته باید متذكر شد پس از قطع جریان اتصال كوتاه توسط سوختن فیوز باعث قطع كلید به طور خودكار و سر فاز می گردد .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی در اداره برق دهاقان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی در اداره برق دهاقان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی در اداره برق دهاقان;کاراموزی در اداره برق دهاقان;کارورزی در اداره برق دهاقان;دانلود گزارش کارآموزی در اداره برق دهاقان;در اداره برق دهاقان;اداره برق; دهاقان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *