گزارش كارآموزی در صنایع كارخانه كاشی خزر 35 صفحه + doc

گزارش كارآموزی در صنایع كاشی خزر در 35 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 35

حجم فایل: 27 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی در صنایع كاشی خزر در 35 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

آزمایشگاه كارخانه 3

آسیاب های آزمایشگاهی 4

انواع خاكهای سرامیكی 4

سنگ شكنها 6

آسیاب 12

مواد افزودنی 13

فلوكولانتها 14

اسپری درایر 15

سیلو 17

پرس 18

كوره ها 19

لعاب 20

كائولن 27

طبقه بندی لعاب 32

تغییر لعاب شفاف 26

اكسیدهای رنگ كننده 37

مراحل تولید كاشی لعاب خورده 41

معاب لعاب 43
سوراخ شدن لعاب 45

مقدمه
سخنی در خصوص تاسیس شركت صنایع كاشی خزر

شركت صنایع كاشی خزر (سهامی خاص) با اخذ موافقت اصولی از وزارت صنایع و سرمایه اولیه سیصدو پنجاه میلیون ریال آذر ماه 1361 تحت شماره 46123 مورخ 11/9/61 به ثبت رسید و با انتخاب هئیت مدیره و مدیر عامل از میان سرمایه گذاران ، ضمن خرید زمین مورد نیاز ، در شهر صنعتی رشت بلافاصله امور اجرائی پروژه آغاز و همزمان اقدامات لازم جهت بررسی و انتخاب و خرید ماشین آلات خطوط تولید و كوره ها از كشورهای ایتالیا و آلمانغربی صورت گرفت .

در طول سالهای جنگ تحمیلی علیرغم مسائل و مشكلات عدیده با برخورداری ازمعاضدت و همیاری مقامات مسئول صنایع كشور و علاقمندی و پشتكار مهندسین و كارگران امور اجرائی پروژه متوقف نگردید و همراه با پیشرفت امور ساختمانی و آماده سازی سالن اصلی تولید و بخشهای وابسته ماشین آلات و دستگاهها و كوره های بیسكوئیت و لعاب به كشور وارد و با نظر كارشناسان داخلی و خارجی تا پایان سال 1368 نصب و راه اندازی شد به ترتیبی كه از اردیبهشت 1369 تولید آزمایشی و بهره برداری از كارخانه آغاز گردید . بدیهی است همزمان با پیشرفت امور اجرایی پروژه و حسب نیاز و مورد در دو نوبت سرمایه شركت به میزان یك میلیاردو پانصد میلیون ریال افزایش داده شد و در راین راستا شركت از تسهیلات اعتباری بانك تجارت به منظور تامین بخشی از هزینه ها و تهیه و تدارك مواد اولیه مورد نیاز بهره مند گردیده است . همچنین با افزایش ظرفیت تولید و نسب كوره های جدید و افزایش سرمایه اولیه در سال 82 ظرفیت سالانه كارخانه بالغ بر 2 میلیون متر مربع كاشی دیواری در طرحها و اندازه های 32*25 و 30*20 می باشد .

شركت صنایع كاشی خزر در جهت خود كفائی و تولید كاشی با كیفیت برتر و برابر با محصولات خارجی دارای واحد تحقیقات و آزمایشگاه مجهز و مدرن بوده كه با استفاده از تجارب متخصصین این رشته هموراه در خصوص كیفیت فیزیكی و شیمیایی مواد مصرفی و مورد نیاز به تحقیق پرداخته و با مصرف بهترین مواد در تولید و ارائه محصولاتی با كیفیت برتر را همواره مد نظر داشته و سرلوحه كار خود قرار داده است .

آزمایشگاه كارخانه

آزمایشگاه یك كارخانه كوچك است كه متخصصان در درون این كارخانه مسئولیت مهمی را بر عهده دارند .وظیفه متخصصین این واحد بررسی وتجزیه وتحلیل نوع خاك مورد آزمایش است . بدین معنی كه اگر خاك مورد آزمایش را كه مرغوبیت كافی ندارد ، تایید كنند .تمامی تولیدات كارخانه ، تولیداتی بدون كیفیت و فاقد ارزش می شود كه سبب ضرر و زیان فراوانی می شود .

به آزمایشگاه به این دلیل كارخانه كوچك گفته می شود كه تمامی مراحلی را كه برای تولید یك كاشی در محیط كارخانه لازم است به صورت كوچكتر در آن واحد انجام میشود .

لازم به ذكر است كه هر كارخانه تولیدی نیاز به یك آزمایشگاه مجهز دارد .

در آزمایشگاه از نمونه خاكهایی كه معمولا به صورت سنگ می باشد و از 4یا 5نوع خاك است، آزمایشهایی به عمل می آورنداز قبیل تعیین میزان درصد سیلیس ، آلومینا ، اكسید آهن و…..

پس از تعیین میزان درصد مواد تشكیل دهنده خاك تمام مراحل تولید كاشی در محیط آزمایشگاه انجام می شود. پس از طی تمامی مراحل و تولید كاشی نظر قطعی خود را در مورد آن خاكهای مصرفی بازگو می كنند .

آسیاب های آزمایشگاهی( جارمیل )

در آزمایشگاه برای بررسی و تحقیق در مورد تركیب مواد اولیه و بدنه و لعاب از این نوع آسیابها استفاده می شود كه جنس آنها از پورسلان سخت می باشد . مواد اولیه در این جارمیل ریخته می شود و گلوله های سرامیكی در ابعاد و گونه های مناسب افزوده می شود . سپس بوسیله یك موتور الكتریكی به صورت دورانی و یا رفت و برگشتی به حركت در می آید و پس از مدتی مواد را نرم می كند. مدت دوران یا لرزش بستگی به دانه بندی مورد نیاز داشته و هر چه جارمیل بیشتر حركت كند . دانه ها به ذرات كوچكتری تبدیل می شود
انواع خاكهای سرامیكی

به طور كلی خاكهای سرامیكی به دو گروه تقسیم می شوند .

خاكهای نوع اول :

خاكهای نوع اول خاكهایی است كه در كنار صخره های مادر كه فلدسپات باشد به وجود می آید و هنوز به وسیله باد و یا آب به سایر نقاط برده نشده باشد .سنگهای فلدسپاتی تحت تاثیر آبهای زمین كه به داخل آن نفوذ می كند مواد محلول خود را ازدست می دهند و متلاشی می شوند گاهی نیز بخار یا گازهای موجود در زمین این كار را انجام می دهند و در نتیجه خاكی به وجود می آورند كه كائولن نام دارد .

یكی از انواع مهم گل سرامیك كه مورد استفاده زیادی دارد كائولن است این گل تا اوایل قرن 18 در اروپا مورد توجه نبود و بعدا در سرامیك سازی طرف توجه قرار گرفت .اما در چین ، در اوایل 200 پیش از میلاد ظرف چینی سفید از آن ساخته می شد ایجاد كوره هایی كه درجه حرارت آنها 1200 درجه باشد به همرا ساختن ظروف چینی ظریف و شفاف در چین در حدود 600 سال بعد از میلاد اتفاق افتاد . از این نظر چینی ها 2000 ســـال جلوتر از اروپایی ها بوده اند . كائولن در چین بیشتر از هر كجای دیگری یافت می شود . چسبندگی كائولن چینی نیز بسیار زیاد است و برای تهیه مواد سرامیكی بسیار مناسب است . سرامیك سازان چینی در ابتدا ظروف سفید ولی كم دوامی از كائولن می ساختند ولی پس از چندین سال تجربه توانستند كوره هایی با درجه حرارت بالا به وجود بیاورند و یا چیزهایی به كائولن اضافه كنند تا بتوانند مواد سرامیكی را كه سخت ونسبتا شفاف است ، بسازند .

كائولن از تجزیه فلدسپات در مجاورت هوا و آب به وجود می آید ، ذرات آن نسبتا درشت و در مقایسه با گلهای نوع دوم چسبندگی كمتری دارد كائولن گلی نسبتا خالص اســــت و موادی نظیر آهن در آن یافت نمی شود . كائولن در دمای 1800 درجه ذوب می شود .

خاكهای نوع دوم

خاكهای نوع دوم آنهایی هستند كه از زادگاه اصلی خود توسط باد و باران به سایر نقاط برده می شود . مقدار خاكهای نوع دوم در طبیعت خیلی بیشتر از خاكهای نوع اول است .

خاكهای نوع دوم از نظر تركیب با هم تفاوت دارند در بعضی از انواع آنها كه كائولن دست دوم است آهن وجود ندارد ولی این نوع كائولن بسیار كمیاب است.

بال كلی كه یكی از انواع خاكهای نوع دوم است و به عنوان چسب مصرف می شود دارای مقداری آهن است . بال كلی برخلاف كائولن دارای دانه های ریزبوده و مقدارآهن در آن زیاد می باشد .

بال كلی و كائولن هر دو مكمل هم هستند و بدین جهت آنها را با هم مخلوط می كنند . نقطه ذوب بال كلی 1300 و انقباض بال كلی 20% است و آن را برای اصلاح گلهایی كه چسبندگی كمتری دارند مصرف می كنند ولی مقدار آن نباید بیشتر از 15% باشد .

اما گلی كه بیشتر برای تولید كاشی و ظرفهای معمولی سرامیكی به كار می رود گل معمولی سرامیك یا ارتن ور است كه دارای مقدار زیادی آهن بوده و در حرارت 950 تا 1100 درجه پخته می شود .

حال نوبت حمل خاكهایی است كه به صورت سنگهای عظیم الجثه هستند . برای این كار باید بهینه ترین روش را انتخاب كرد كه كمترین هزینه و سریعترین جابجایی را داشته باشد.این روش توسط مهندسین مجرب امكان می یابد آنها این روش را برای حمل ارایه می كنند .

بعد از اینكه ایـــــــن سنگهای عظیم الجثه به كارخانه حمل شدند به سالن تولید ارجاع میشوند و توسط سنگ شكنهای موجود در كارخانه آنها را به قطعات بسیار كوچكتر تبدیل می كنند .

سنگ شكنها

سنگ شكنها ماشینهایی هستند كه وظیفه كاهش اندازه سنگ معدن را تا اندازه دلخواه بر عهده دارند و بر دو دسته تقسیم می شوند

1- سنگ شكنهایی كه با نیروی فشار كار می كنند مانند سنگ شكنهای فكی ، مخروطی ، غلتكی

2- سنگ شكنهایی كه با ضربه عمل می كنند مانند سنگ شكنهای چكشی – ضربه ای

از میان مواد اولیه سرامیكی ، فلدسپار است كه به صورت سنگ معدنی به كارخانجات برده می شود .سنگ شكنهای موجود در كارخانجات مواد اولیه سرامیكی را از شكل معدنی تا اندازه ای خرد می كنند كه برای ادامه خردایش در آسیابهای گلوله ای مناسب باشند .( معمولا اندازه مواد معدنی باید حداكثر 15 میلی متر باشد .)

در این كارخانه از سه نوع سنگ شكن استفاده می شود .در مرحله اول سنگ شكن فكی قرار دارد كه سنگهای عظیم الجثه را به قطعات كوچكتری تبدیل می كند .سنگ شكن فكی معمولا برای خرد كردن سنگهای سخت استفاده میشود.
سنگ شكن های فكی

این سنگ شكنها دارای دو فك هستند كه یكی ثابت و دیگری متحرك می باشد .اسا س ساختمان این سنگ شكنها از دو صفحه كه نسبت به هم دارای زاویه حاد میباشند ، تشكیل می شود كه یكی از آنها حول لولایی مفصل شده است به گونه ای كه نسبت به فك دیگر كه ثابت است باز و بسته می شود . فكها می توانند حالت دندانه دار یا محدب یا مقعر داشته باشند . سنگ شكنهای فكی دندانه دار جهت خرد كردن سنگهای سخت و بزرگ می باشند .
نحوه شكستن سنگ توسط سنگ شكنهای فكی

قطعه سنگهای عظیم الجثه را در دهانه ورودی سنگ شكن میگذارند، این سنگها بین فكها محكم گرفته شده و گیر می كند زیرا فكها در حال حركت به طرف یكدیگرند. سرعت این حركت بسته به ابعاد دستگاه می باشد یعنی هر چه دستگاه بزرگتر باشد فك متحرك سرعتش كمتر خواهد بود . باید برای یك سنگ در هر مرحله كه بین د.و فك خرد می شود زمان كافی وجود داشته باشد تا قبل از آنكه مجددا بین دو فك گیر كند به موقعیت جدیدی به سمت خروجی سنگ شكن سقوط نماید .

میزان و ارتفاع این سقوط به مقداری است كه مجددا لای فكها گیر كند در هر بار خرد كردن ابتدا فك متحرك خیلی سریع سنگ را گیر می اندازد و سپس از سرعت آن كاسته می شود ولی در عوض نیروی بیشتری روی سنگ اعمال می شود تا جاییكه سنگ شكن به انتهای كورس (مسیر حركت خود ) برسد . حال به هنگام جدا شدن فكها از یكدیگر قطعات خرد شده سنگ تا نقطه دیگری سقوط می كنند.

این قطعات ریز شده برای مرحله آسیاب مناسب نیست برای این منظور این سنگها را بعد از اینكه از سنگ شكن فكی عبور كرد برای تبدیل به قطعات بسارریزتر به سنگ شكن ژیراتوری می برند تا به اندازه قطعات مورد نظر دست پیدا كنند . اندازه این ذرات پس از عبور از سنگ شكن ژیراتوری باید در حدود 15 میلی متر باشد .

بعد از این مرحله نوبت آن است كه سنگهای خرد شده در شنگ شكن فكی را به سنگ شكن دیگری به نام سنگ شكن ژیراتوری منتقل كنیم. هدف از این كار بدست آوردن دانه بندی ریزتر میباشد.
اكسید كرم

یكی از اكسیدهایی است كه رنگهای متنوعی می دهد . از كرم می توان قرمز ، زرد كمرنگ ، قهوه ای و سبز به وجود می آورد و این رنگها بستگی به لعابی دارند كه اكسید كرم در آنها مصرف شود . در همه لعابهای فاقد اكسید روی و لعابهایی كه خیلی سرب ندارند ایجاد یك نوع سبز می نماید ولی سبزی انها به قشنگی سبز اكسید مس نیست . در حرارتهای 950 درجه سربی كه مقدار آلومینای آن كم است ممكن است ایجاد رنگ قرمز یا نارنجی كند . در لعابهای سربی كه مقدار كمی سود دارند مقدار یك درصد آن زرد روشنی ایجاد می كند ، در اینجا نیز باید حرارت 950 باشد .

كرم در لعابهایی كه اكسید روی دارند ایجاد رنگ قهوه ای می نماید . رنگ قهوه ای برای زیر رنگی ، از مخلوط كردن كرم و اكسید روی به وجود می آید اگر اكسید كرم به لعابی كه مقداری اكسید قلع دارد اضافه شود قهوه ای متمایل به قرمز ایجاد می كند و وقتی كرم به همراه كبالت در لعاب مصرف شود در حرارت 1250 درجه سبز آبی خوشرنگی به وجود می آورد .

به جای اكسید كرم می توان بی كرمات پتاسیم به كار برد ولی بی كرمات پتاسیم محلول بوده و سمی نیز می باشد .
اكسید منگنز

این اكسید نسبت به كبالت و مس ، رنگ كننده ضعیفی است و در لعابهای سربی و قلیایی تقریبا ایجاد رنگ قهوه ای متمایل به بنفش می نماید .اكسید منگنز به همراه اكسید آهن در

لعاب ایجاد رنگ قشنگی می نماید و همراه با اكسید كبالت ، بنفش متمایل به قهوه ای ایجاد می كند .

اكسید نیكل

فرمول اكسید سبز نیكلNIO و فرمول اكسید سیاه نیكل NI2O3 می باشد . اكسید نیكل در لعاب رنگهای متنوع ایجاد می كند ولی اكثرا رنگ قهو های به وجود می آورد . مقدار كمتر از یك درصد آن در همه لعابها ایجاد رنگ خاكستری می كند . ولی وقتی مقدار آن به 2 در صد می رسد به رنگ قهوه ای متمایل می شود .

اكسید نیكل باعث می شود كه رنگهای دیگر به رنگ خاكستری تبدیل شوند . اكسید نیكل خود ماده دیر گدازی است و بیشتر باعث مات شدن رنگ می شود .
اكسید ونادیوم

این اكسید در لعاب ایجاد رنگ زرد می نماید . مقدار آن باید 8تا 10 در صد باشد.
كرمات آهن

كرمات آهن در لعاب ایجاد خاكستریهای مختلف می نماید و یكی از موادی است كه باعث تغییر سایر رنگها می شود
اكسید اورانیم

مقدار 10% اورانات سدیم رنگ زرد ایجاد می كند .اكسید اورانیم در لعابهای زیاد سربدار ایجاد رنگ قرمز می كند .
آنتی مون

اكسید آنتی مون در لعابهای سربی ایجاد رنگ زرد می نماید .
مرحله تولید كاشی لعاب خورده

بیسكویتهایی كه تولید شده بود توسط واگن هایی به خط لعاب برده میشوند ودر آنجا بر روی نوار نقاله قرار می گیرند .درابتدا یك نفر با چكش مخصوص ضربه ای به كاشی ها می زند و اگر كاشی دارای ترك باشد با این ضربه می شكند . كاشی های سالم توسط نوار نقاله به جلوترهدایت میشود و در این مرحله یك لایه نازك چسب به نام فیكساتوربر روی بیسكویت ریخته می شود نوار نقاله همچنان كاشی را به سمت جلوهدایت می كند . كمی جلوتربوسیله دستگاه دیگری روی كاشی لعاب ریخته می شود . مقدار لعابی كه روی كاشی ریخته می شود بستگی به كارخانه داشته به این صورت كه برا ی قرار دادن مقدار زیاد لعاب روی كاشی سرعت نوار نقاله را كم كرده و برعكس .

بعد از این، نوار نقاله بیسكویت را به جلوتر هدایت می كند . دراین مرحله به دستگاه شابلون می رسیم دراین مرحله بر روی بیسكویت طرح انداخته می شود اگر قرار باشد كه بیسكویت دارای یك طرح با چند رنگ مختلف باشد . چند دستگاه شابلون را در كنار هم قرار میدهند .نمونه طرح بر روی پارچه مخصوصی در آورده میشود كه به وسیله سوراخهایی بامش 77 رنگها روی كاشی ریخته می شود .و نوار نقاله به سمت جلو و كوره رولر هدایت می شود .

بیسكویت هایی كه دارای لعاب هستند داخل كوره رولر می شوند و حدود 50 دقیقه در دمای حدود 1100 حرارت می بینند . پس از این مرحله نوار نقاله به سوی مرحله بسته بندی هدایت می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی در صنایع كارخانه كاشی خزر ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی در صنایع كارخانه كاشی خزر – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی در صنایع كاشی خزر;کاراموزی در صنایع كاشی خزر;کارورزی در صنایع كاشی خزر;دانلود گزارش کارآموزی در صنایع كاشی خزر;صنایع كاشی خزر;صنایع كاشی خزر;كارخانه

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *