گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان 14 صفحه + doc

گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 14

حجم فایل: 16 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان در 14 صفحه ورد قابل ویرایش

شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان

شركت كشت و صنعت فعالیت خود را در مقیاس 48400 هكتار از اراضی دشت مغان با عنوان كردن بهره گیری صحیح و مدار از اراضی قابل شرب دشت و نیز گسترش كشاورزی مكانیزه و همپا نمودن آن با صنایع وابسته از نیمه دوم سال 1351 آغاز نمود.

از طرف وزارت كشاورزی و منابع طبیعی پس از بررسیهای مقدماتی اقدام به برنامه ریزی جامعی برای پای گذاری یك مجتمع عظیم كشت و صنعت در مقیاس یاد شده از اراضی منطقه شد و پس از آن بلافاصله برنامه گسترده مزبور زیر عنوان «طرح كشت وصنعت و دامپروری مغان » به مرحله اجرا در آمد . به منظور اینكه طرح یاد شده قادر به تحقق كامل مسئولیتهای و ظایف و اهداف محوله گردد در سال 1353 با تقدیم لایحه ای به مجلسین شورای ملی و سنا پیشنهاد بنیانگذاری شركتی به نام «شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری مغان» شد . لایحه مزبور در اسفند ماه 1353 به تصویب مجلسین رسید و به دولت ابلاغ گردید . سهامداران شركت ، وزارت كشاورزی و منابع طبیعی ، برنامه و بودجه ، صنایع و معادن و وزارت امور اقتصادی و دارایی بودند . سرمایه اولیه این شركت 7 میلیارد ریال بوده و در 17 اسفند 1353 بنیانگذاری شده است .

اهداف این شركت عبارت بود از :

– گسترش و عمران اراضی كشاورزی

– افزایش تولید پروتیئن حیوانی

– افزایش تولید میوه

– افزایش تولید شكر

– كاهش اتكا به واردات فراورده های مزبور

– ایجاد مشاغلی تازه و بهبود سطح زندگی در منطقه

مجتمع كشت و صنعت و دامپروری مغان در منتهی الیه شمال شرق آذربایجان قرار دارد . وسعت این مجتمع در زمان تاسیس و مطابق طرح 48400 هكتار بود ولی در حال حاضر سند رسمی شركت برای 63000 هكتار می باشد . در حال حاضرفعالیتهای آن شامل زراعت، دامپروری، باغداری و صنایع وابسته میباشد.

زراعتهای اصلی مجتمع گندم، جو، یونجه ، چغندر قند، پنبه و ذرت بذری،
دانه ای و علوفه ای است .

پروار بندی گوسفند ، گوساله ، شتر و همچنین پرورش گاوهای شیری ، تولید شیر و نگهداری زنبور عسل از عمده فعالیتهای دامپروری این شركت است .

مجتمع دارای كارخانجات قند ، پروسس میوه ، لبنیات ، سردخانه ، خوراك دام ، پروسس بذر و تصفیه پنبه می باشد ، باغداری نیز از عمده فعالیتهای دیگر این مجتمع بوده كه در حدود 2500 هكتار از اراضی را زیر گونه های مختلف سیب ، گلابی ، هلو ،‌شلیل ، گیلاس ، آلبالو ،‌فندق ، انار و گردو برده است .

این مجتمع آمادگی دارد تا فراروده های باغات خود را برای مصرف تازه كنسرو ، آب میوه و میوه خشك به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه نماید . ناگفته نماند در شركت كشت و صنعت مغان حدود 100 كیلومتر راه ارتباطی وجود داشته و بیش از 5 هزار نفر در آن مشغول به كار می باشند .

بهره برداری از اراضی دشت مغان در حالت فعلی بوسیله زارعین خصوصی و بخش دولتی (عمدتاً كشت و صنعت و دامپروری مغان ) صورت می گیرد . مساحت اراضی زارعین بین 35-30 هزار هكتار و اراضی دولتی بیش از 63 هزار هكتار و محدوده قنات ، نهرها ، تاسیسات و كانالها 10 هزار هكتار است . شركت كشت و صنعت علاوه بر اراضی وسیع كشاورزی ، تاسیسات و كارخانجات بزرگی را نیز شامل می شود كه اكثراً در دست اجار می باشد . برآورد به هنگام سرمایه گذاری طرح كشت و صنعت و دامپروری مغان در سال 1357 حدود 38 میلیارد ریال و تا پایان سال 1359 كلاً مبلغ 38/22 میلیارد ریال از طرف سازامان برنامه و بودجه تامین و به هزینه رسیده اشت . به گفته دست اندركاران برای رفع نواقص و مسایل موجود در مجتمع كشت و صنعت مغان حدود 10تا 15 میلیارد تومان اعتبار لازم است . به گفته كارشناسان و دست اندر كاران مجموعه ای كه در حال حاضر تحت عنوان شركت كشت و صنعت و دامپروری مغان عمل می كند در دنیا منحصر به فرد و بی نظیر است ،‌به علت اینكه پیوستگی واحد های تولیدی ، وسعت ، تعدد فعالیتها و مدیریت واحد ، آن از كشت و صنعتهای دیگر جهان متمایز می كند . سالانه در این شركت حدود 150 تا 250 میلیون متر مكعب مصرف می شود و ارزش محصولات تولیدی آن 2 میلیارد تومان در سال برآورد می شود .
فعالیتهای صنعتی

در طرح اولیه شركت ایجاد كارخانجات قند و پروسس به منظور تبدیل محصولات تولیدی به فراورده های با ارزش افزوده و كارخانه خوراك دام پیش بینی نموده و تعدادی از این كارخانجات در طول زمان تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت و تعدادی نیز در دست احداث بوده و برخی نیز در برنامه های سالهای آتی احداث خواهند شد . به علاوه برخی از كارخانجاتی كه در طرح اولیه منظور نشده بود (مانند كارخانه پنیر و كارخانه پروسس بذر) به دلیل ضرورت امر بر مجموعه فعالیتها اضافه شد .

اهم فعالیتهای صنعتی عبارتند از :
كارخانه قند

با ظرفیت اسمی 5000 تن در روز یكی از دو كارخانه معظم چغندر قند كشور می باشد كه از سال 62 به بعد فعالیت خود را آغاز كرده است .

برخلاف پیش بنی اولیه در توجیه لزوم تاسیس كارخانه ، متاسفانه شرایط اقلیمی منطقه برای حصول به عیارهای پیش بینی شده در طرح (5/16 تا 17 در صد) مناسب نبوده و عیار موجود در منطقه در سطح خیلی پایین تر (5/11 تا 5/10) می باشد . این امر بهره برداری كامل از ظرفیت كارخانه را از نظر فنی نا ممكن ساخته است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر را از نظر فنی نا ممكن ساخته است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت است . برای رفع مشكل و افزایش عیار چغندر قند طرح تحقیقاتی به هزینه شركت كشت و صنعت در دست اجرا می باشد . عملكرد كارخانه در سالهای اولیه بندرت از صد هزار تن تجاوز نموده است ولی از سال 1371 با تمهیدات انجام شده هر ساله بیش از 200 هزار تن چغندر به كارخانه واصل گردیده است .

با توسعه روابط با جمهوری آذربایجان و با راهنمایی فنی كارشناسان مجرب شركت در سالهای اخیر سطح قابل توجهی از اراضی همجوار به زیر كشت این محصول رفته و چغندر تولیدی در كارخانه قند شركت مورد استحصال قرار گرفته است . ضمنا به منظور استفاده كامل از ظرفیت كارخانه و بهره برداری از آن در سالهای اخیر برنامه تصفیه شكر خام نیز بر فعالیتهای كارخانه افزوده شده است و سالانه حدود 20 هزار تن شكر زرد وارداتی به شكر سفید تبدیل و به بازار عرضه می شود . سطح كل كارخانه قند 299600 متر مربع و زیر بنای آن 82500 متر مربع است و توست یك شركت لهستانی ساخته شده است .
آزمایش سالم بودن سیم پیچ كمپرسور بسته

وسایل و ابزار مورد نیاز : مولتی متر یا اهم متر ، فاز متر ، انبردست ، پیچ گشتی و یك كمپرسور مستعمل .

مراحل انجام كار :

1- در جعبه ی اتصال برق كمپرسور را باز می كنیم .

2- سلكتور مولتی متر را بر روی اهم (R*10K) قرار دهید و عقربه ی آن را بر روی صفر تنظیم می كنیم .

3-یكی از سیم های رابط اهم متر را به بدنه ی كمپرسور و سیم دیگر رابط را به ترتیب به ترمینالهای مشترك ، رانینگ و استارت كمپرسور وصل می كنیم . در صورتی كه در سه حالت عقربه اهم متر منحرف نشود سیم پیچ كمپرسور اتصال بدنه ندارد .

4- سلكتور اهم متر را بر روی درجه ی R*1 قرار می دهیم و صفر آن را اتنظیم می كنیم .

5- یكی از سیم های رابط اهم متر را به ترمینال C و سیم رابط دیگر را اول به ترمینال S و به ترمینال R كمپرسور وصل می كنیم . در دو حالت بایستی عقربه ی اهم متر منحرف شود و مقدار مقاومت بین C-R كم تر از مقاومت بین C-S باشد .

6- یكی از سیم های رابط اهم متر را به ترمینال R و سیم رابط دیگر را به ترمینال S كمپرسور وصل می كنیم . در این حالت بایستی مقدار مقاومت خوانده شده از اهم متر برابر با مجموع مقاومت های بین C-R و C-S باشد .

7- كمپرسور را به برق وصل كنید . بایستی دارای دهش در لوله ی دهش و مكش در لوله ی مكش باشد .

اورلود یك وسیله ی حفاظتی است و هنگامی كه جریانی بیش تر از جریان مجاز كمپرسور از آن عبور كند و یا در اثر اختلال پیش آمده كمپرسور بیش از اندازه گرم شود جریان برق را قبل از این كه به سیم پیچ كمپرسور صدمه ای برسد قطع می كند . بدین علت اورلود در مدار با سیم پیچ كار كمپرسور به طور سری قرار می گیرد. یك سر اورلود به ترمینال مشترك سیم پیچ كمپرسور و سر دیگرش به جریان برق متصل می شود .

اورلود یك گرم كن (هیتر) و یك تیغه ی بی متالی تشكیل شده است كه به طور سری به هم دیگر متصل شده اند .

با عبور جریان اضافی از اورلود گرمكن آن گرمای زیادی تولید می كند كه این گرما باعث قطع شدن تیغه ی بی متالی می شود كه در نتیجه كمرسور خاموش می شود .
تایمر دیفراست

به منظور جلوگیری از كاهش قدرت برودتی اوپراتور بایستی برفك های تشكل شده بر روی اوپراتور ذوب شود. عمل آب كردن برفك را دیفراست می گویند .زمان و مدت دیفراست به طور خودكار به وسیله ی تایمر (ساعت)دیفراست تنظیم می شود .

برای انجام عملیاتی نظیر هواگیری(وكیوم كردن) سنجش فشارهای سیستم ، تخلیه و شارژ سیستم از ماده ای مبرد ، شارژ روغن به سیستم و بالاخره تحت فشار قرار دادن سیستم با گاز ازت از شیر چند راهه یا مانیفولد استفاده می شود . یك مانیفولد كامل مجهز به فشار نمای زیاد فشار نمای فشار كم (فشار نمای مركب). دو شیر دستی مربوط به فشار بالا و پایین و سه عدد شیلنگ فشار قوی مهره ای 4/1 اینچی است كه برای آب بندی كردن آن ها از واشرهای لاستیك مصنوعی استفاده می كنند و با دست می توان آن ها را كاملاً سفت و آب بندی كرد .

شیر دستی ، شیلنگ و فشار نمای سمت چپ كه به رنگ آبی می باشند قسمت فشار كم مانیفولد سمت چپ كه به رنگ آبی می باشند قسمت فشار كم مانیفولد را تشكیل می دهند و به قسمت فشار كم سیكل تبرید متصل می شوند و شیر دستی شیلنگ و فشار نمای سمت راست كه به رنگ قرمز می باشند قسمت فشار زیاد مانیفولد را تشكیل می دهند و به قسمت فشار زیاد سیكل تبرید متصل می شوند . شلنگ وسطی (زرد رنگ)به خط شارژ (كپسول ماده مبرد ، پمپ وكیوم ، كمپرسورهای هوا ، ظرف روغن) متصل می گردد .

وقتی شیرهای دستی (آبی و قرمز ) بسته باشند مسیر شیلنگ های كناری با شیلنگ وسط بسته می شود و وقتی شیرهای دستی باز باشند مسیر شیلنگهای كناری با شیلنگ وسط باز می گردد . مسر گیج آبی و گیج قرمز با شیلنگ قرمز در هر دو موقعیت شیر دستی باز می باشد . بعضی از مانیفولدهای سرویس به جای استفاده از شیلنگ های رنگی فقط از یك رنگ كه معمولاً سیاه است استفاده می كنند . بر روی شیلنگ های مانیفولد فشار نهایی كار بر حسب Psi نوشته شده است و نبایستی از آن ها برای فشارهای بیش تر از انچه قید شده است استفاده نمود .

اوپراتور (تبخیر كننده ) یكی از اجزای اصلی سیكل تبرید می باشد كه در آن مایع مبرد تبخیر می شود و در نتیجه محیط اطراف اوپراتور سرد می گردد . اوپراتور ممكن است در اثر ضربه دیدن یا تماس اشیای نوك تیز با آن در موقع جدا نمودن ظروف یخ از كف اوپراتور ، سوراخ شود و یا ان كه به علت چندین سال كار مداوم قسمتی از لوله های آن فرسوده شده و سوراخ گردد . برای تعیین محل نشت یا عدم نشت اوپراتور بایستی آن را با گاز ازت تحت فشار قرار داد و تمام قسمت هایش را با محلول كف صابون آزمایش كرد .

كنانسور (تقطیر كننده)یكی دیگر از اجزای اصلی سیكل تبرید است كه در آن گاز داغ خارج شده از لوله ی دهش كمپرسور تقطیر و تبدیل به مایع می شود .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی در كشت و صنعت مغان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی در كشت و صنعت مغان;کاراموزی در كشت و صنعت مغان;کارورزی در كشت و صنعت مغان;دانلود گزارش کارآموزی در كشت و صنعت مغان;كشت و صنعت مغان;كشت و صنعت ;مغان

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *