گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن 44 صفحه + doc

گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن در 44 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 44

حجم فایل: 35 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن در 44 صفحه ورد قابل ویرایش

شركت بازرگانی سایپا یدك به عنوان بازوی خدمات بعد از فروش محصولات سایپا در سال 1370 تاسیس گردید و فعالیت خود را از ابتدای سال 1371 آغاز نمود ماموریت اصلی این شركت ایجاد بستری تجاری – فنی است تا از رهگذر آن خریداران محصولات سایپا بتوانند بهترین خدمات مورد لزوم را در شرایط و هر مكانی استفاده نمایند و از انتخاب خود همیشه راضی باشند .

اصل مشتری مداری شعاری است كه بر پایه آن كلیه روابط و تشكیلات این شركت بنا شده است . مركز نظر سنجی شركت سایپا یدك كه اولین مركز نظر سنجی در صنعت خودرو ایران می باشد در سال 1375 تاسیس شد و در جهت ارتباط مستقیم با دارندگان خودروهای سایپا و دریافت پیشنهادات و انتقادات آنها و سنجش رضایت مشتریان پایه گذاری گردیده است .

سیستم گردش اطلاعات این شركت كاملاً مكانیزه می باشد به طوری كه با پذیرش خودرو در عوامل مجاز در اقصی نقاط كشور اطلاعات مربوط به نقایص خودرو و نیز قطعات یدكی به واحد گارانتی شركت منعكس می گردد و در این مرحله سیستم بازرگانی اقدام به صدور فاكتور و قبض حواله انبار جهت ارسال قطعات به عوامل مجاز می كند وجود چنین سیكل مكانیزه و شبكه رایانه ای بین شركت سایپا یدك و عوامل مجاز باعث تسریع در امر خدمات رسانی و به دنبال آن رضایت مندی مشتریان شده است شركت سایپا یدك برای رفاه مشتریان با فراهم نمودن قطعات استاندارد مورد تائید شركت سایپا اقدام به ارائه قطعات یدكی از طریق نمایندگی های فروش قطعات كرده است كه عرضه قطعات در خارج از نمایندگی های مجاز را به عهده دارند .

در راستای تامین خدمات محصولات صادراتی شركت سایپا با تاسیس نمایندگی های خارج از كشور (به شرح ارائه شده در بخش نمایندگی ها ) و ارسال قطعات به آنها پیشرفت مهمی در ارائه خدمات بعد از فروش مطلوب در خارج از كشور حاصل شده است در داخل كشور با توجه به ارائه مدل های جدیدی از تولیدات سایپا از جمله خودروی زانتیا در سال جدید شركت سایپا یدك پیش بینی های لازم برای ارائه خدمات پس از فروش مطلوب را نموده است در جهت توسعه ارائه خدمات در سطح كشور تعداد عوامل مجاز این كشور در ابتدای سال 1380 به بیش از 200 مورد نمایندگی مجاز و 45 مورد عامل تعمیراتی رسید . این عوامل جهت سرویس دهی به خوردوهای پرایدء وانت نیسان و رنو 21 در حال حاضر و برای خودرو زانتیا در سال جدید آماده شده اند به موازات توسعه عوامل مجاز در شهرها این شركت اقدام به ایجاد سرویس های امداد سیار نموده كه با استفاده از گروههای تععمیرات سیار در جاده های مهم كشور جهت آسایش مشتریان محترم مورد استفاده واقع می شود .

نمایندگی سایپا یدك بروجن

نمایندگی سایپا یدك در شهرستان بروجن در تاریخ 7/3/79 به صورت رسمی تاسیس شد و شروع به خدمت جهت رفاه مشتریان نموده است . این نمایندگی در 5 كیلومتری شهرستان بروجن در جاده بروجن مباركه قرار دارد و دارای 25 نفر پرسنل می باشد كه سیكل كاری آنها به صورت زیر می باشد .

تعمیر سوپاپ و سر سیلندر موتور 13

چرخ دنده های جلو موتور و طرز تنظیم آنها 18

تعمیر شاتون، میل لنگ و یاتاقانها 26

تراش ثابت ها 50

صافكاری و نقاشی اتومبیل 61

سیستم سوخت رسانی بنزینی
سر سیلندر : در روی سر سیلندر بسته شده و دارای محفظه احتراق است . و جنس آن از آلومینیوم یا چدن می باشد .
سیلندر : بزرگترین قطعه موتور است كه در آن سوراخهایی برای عبور پیستون و روغن و آب و… وجود داردد . شامل قطعاتی مانند : 1-بوش سیلندر 2- پیستون 3- شاتون4- رینگ كمپرسی و رینگ روغنی گژن پین میل لنگ میل سوپاپ یاتاقانهای ثابت و متحرك اویل پمپ پمپ بنزین دلكو واتر پمپ فیلتر روغن در سیلندر قرار دارد و یا بسته می شوند .

علت تركیدن سر سیلندر و سیلندر :

1- یخ زدن آب موتور 2- گرمای بیش از حد موتور 3- بیش از حد سفت كردن پیچهای سر سیلندر

كارتر : در پایین سیلندر بسته و مخزن روغن است .

واشر سرسیلندر : بین سیلندر قرار می گیرد و وظیفه آن آبندی كردن بین سرسیلندر و سیلندر وجلوگیری از خارج شدن كمپرس و قاطی شدن آب و روغن می باشد و علت سوختن آن 1-جوش آمدن و یا داغ كردن موتور 2- تاب برداشتن سیلندر 3- شل بودن پیچهای سر سیلندر 4- تركیدگی سر سیلندر .

علائم سوختگی واشر سر سیلندر : 1- خارج شدن دود سفید و آب از اگزوز 2- كم شدن آب رادیاتور 3- گرم و بد كار كردن موتور 4- كاهش قدرت موتور 5- شیری رنگ كردن روغن 6-ظاهر شدن حباب در روی آب رادیاتور (با گاز دادن موتور )

علائم تاب برداشتن سر سیلندر :سوختن پی در پی واشر سر سیلندر
دلیل نفوذ آب به داخل اطاق احتراق

1-سوختن واشر سر سیلندر 2-شل بودن پیچهای سر سیلندر 3- ترك برداشتن سرسیلندر

پیستون : كارش به وجود آوردن كمپرس در موتور می باشد ساختمان پیستون : استوانه ای است كه در قسمت بالا و پایین باز است و رینگ های كمپرسی و روغنی روی آن قرار دارد . علت گریپاژ نمودن پیستون در سیلندر 1- جوش آمدن موتور و گرمای بیش از حد موتور 2- نداشتن روغن یا نرسیدن روغن :انواع رینگ : رینگ كمپرسی – رینگ روغنی -رینگ كمپرسی به منظور آب بندی بین سیلندر و پیستون در شیار پیستون نصب می شود و پس از خروج كمپرسی اطاق احتراق به داخل كارتر جلوگیری می كند .

رینگ روغنی به منظور پاك كردن روغن بدنه سیلندر و برگشت آن بداخل كارتر و جلوگیری از رفتن روغن به اطاق انفجار می باشد .

تفاوت رینگ روغنی و كمپرسی : رینگ كمپرسی در بالای پیستون و رینگ روغنی در پایین رینگ كمپرسی است هم چنین رینگ روغنی دارای سوراخ می باشد .

توجه : اگر رینگ كمپرسی خورده و یا بشكند كمپرسی از بالای پیستون رد می شود و موتور قدرت كافی را نخواهد داشت .

علائم خورده ویا شكسته شدن رینگ : از اگزوز دود سیاه مایل به آبی بیرون آمده و موتور قدرت كافی را نخواهد داشت .
دلایل كمپرس در قسمتهای موتور

1-دلیل كاهش كمپرس موتور : 1- فیلر نبودن سوپاپها 2-آب بندی نبودن كیت یا لبه سوپاپ 3-سوختن سوپاپها 4-سوختن واشر سرسیلندر 5-شل بودن پیچهای سر سیلندر 6- تركیدگی سر سیلندر

2-دلیل كمپرس به داخل كارتر : 1-خورده شدن وچسبیدگی وشكستن رینگ 2- مقابل هم بودن چاك رینگها 3-گشاد شدن سیلندر 4-ترك برداشتن پیستون

3-دلیل كمپرسی در رادیاتور :1-سوختن واشر سر سیلندر 2-ترك برداشتن سر سیلندر

شاتون : در بالا به وسیله گژن پین و در پایین به میل لنگ بسته می شود و شامل 1- سر شاتون كه به گژن پین وصل است 2-بدنه شاتون 3-انتهای شاتون كه به یاطاقان متحرك میل لنگ بسته می شود .

گژن پین : لوله ای (توخالی)است كه پیستون را به شاتون وصل می كند و جهت جلو گیری از بیرون آمدن گژن پین دو طرف آن خار فنری وجود دارد و تشخیص خرابی آن در موقعی كه موتور سرد است صدای گژن پین به خوبی به خوبی شنیده می شود ولی در موقعی كه موتور گرم است صدای گژن پین كمتر شنیده می شود .

میل لنگ :حركت خطی شاتون را به حركت درونی تبدیل كرده و به وسیله زنجیر (و یا در گیر شدن با دنده یا تسمه مخصوص)میل سوپاپ نیز به حركت در می آورد و هم چنین به وسیله تسمه پروانه واتر پمپ دینام پروانه را می گرداند و فلایویل كه در انتهای میل لنگ بسته می شود قدرت را به كلاچ منتقل می كند .

ساختمان میل لنگ : به طور كلی ساختمان میل لنگ از قسمتهای زیر تشكیل شده است .

1-پولی سر میل لنگ كه برای عبور تسمه پروانه است 2-چرخ دنده سر میل لنگ كه باعث گردش میل سوپاپ می شود 3- محور ثابت و متحرك كه محور ثابت به بدنه سیلندر (یاتاقان ثابت) و محور متحرك به دسته پیستون (یاتاقان متحرك )بسته می شود 4- لنگهای تعادل 5- مجرای عبور رون 6- فلانج اتصال فلایویل

انواع لقی : لقی افقی – عمودی كه لقی افقی در اثر خورده شدن بغل یاتاقانی زیاد می گردد ولی لقی عمودی در اثر خورده شدن یاطاقان ثایت زیادی می شود.

دلایل بریدن میل لنگ : 1-سفت بودن یاطاقانهای متحرك و ثابت 2- تعویض دنده معكوس در دور زیاد 3-نداشتن بغل یاتاقانی و خلاصی حركت میل لنگ 4- گاز دادن زیاد در سر بالایی

قطعات میل سوپاپ : 1-چرخ دنده سر میل سوپاپ 2-بامكها 3- دنده مورب 4- دایره خارج از مركز 5- تكیه گاه ثابت

وظایف میل سوپاپ : 1-چرخ دنده سرمیل سوپاپ به وسیله دنده سر میل لنگ می گیرد .2-سوپاپ های دود و هوا به وسیله بادامكها باز و بسته می شود 3-اویل پمپ و دلكو به دو میله دنده مورب می گردند 4-پمپ بنزین مكانیكی به وسیله دایره خارج از مركز كار می كند 5- تكیه گاه ثابت برای جلوگیری از لرزش و حركت عرضی می باشد .

شرح چگونگی درگیری میل لنگ و میل سوپاپ : اگر دو چرخ دنده با هم فاصله داشته باشند و به وسیله زنجیر یا تسمه دندانه دار و اگر دو چرخ با هم فاصله نداشته باشند در گیری دنده با دنده می باشد و نسبت گردش میل سوپاپ به میل لنگ به دو می باشد یعنی در مقابل یك دور گردش میل سوپاپ دو دور میل لنگ می گردد .

نقطه تایمیتگ : در هنگام جا زدن میل لنگ و میل این دو نقطه (علامت) باید در مقابل هم باشند و در غیراین صورت موتور روشن نشده و با قدرت كافی ندارد .

یاطاقان ثابت به وسیله كپه های ثابت در روی ثابت میل لنگ به بدنه سیلندر بسته می شود . و وظایف یاتاقان میل لنگ جلوگیری از از خرابی میل لنگ می باشد و دلایل سوختن آنها 1-نرسیدن روغن به یاتاقان و2- گرمای زیاد موتور می شود كه اگر یاتاقان بسوزد باعث كم شدن فشار روغن می شود و یاتاقان متحرك به وسیله شاتون در محور در محور متحرك میل لنگ بسته می شود . بغل یاتاقانی از حركت طولی میل لنگ جلوگیری می كند و سوراخهای روی یاتاقان برای عبور روغن تعبیه شده است .

انواع سوپاپ : بر دو نوع 1- سوپاپ هوا (گاز)2- سوپاپ دود

تفاوت سوپاپهای دود و هوا : سوپاپ هوا پهن تر از سوپاپ دود است 2-لبه سوپاپ دود از سوپاپ هوا تیز تر می باشد 3- ساقه سوپاپ دود كلفت تر از سوپاپ هوا می باشد 4-جنس سوپاپ دود محكم تر از سوپاپ هوا است برای اینكه بیشتر با حرارت در تماس می باشد .

قطعات متصل به سوپاپ : فنر سوپاپ پولك سوپاپ خار سوپاپ لاستیك سوپاپ

شكل سوار شدن سوپاپ ها در موتور : 1-ایستاده كه در این طریق سوپاپ در بدنه سیلندر قرار می گیرد 2- آویخته كه كه در این طریق به صورت آویزان در سر سیلیدر قرار می گیرد .

قطعات سوپاپ آویخته : بادامك تایپیت میل رابط اسبك (انگشتی )میل اسبك پیچ تنظیم فیلر گیری پولك سوپاپ خار سوپاپ فنر سوپاپ لاستیك سوپاپ سوپاپ

ترتیب قرار دادن سوپاپها در یك موتور 4 سیلندر معمولاً به شرح زیر است : دود – هوا- هوا – دود دود-هوا هوا – دود

در زمان تنفس سوپاپ هوا و در زمان تخلیه سوپاپ دود باز می شود و در بقیه زمانها سوپاپ ها بسته هستند (زمان تراكم و زمان انفجار هر دو سوپاپ بسته هستند و كار لاستیك سوپاپ این است كه كار كاسه نمد را انجام می دهد و از نفوذروغن به اطاق احتراق جلوگیری می كند وساق سوپاپ از آن عبورمی كند .)

طریقه ورود روغن به اتاق احتراق 1- از طریق لاستیك سوپاپ 2-از طریق رینگهای پیستون می باشد و كیت (گاید)سوپاپ كه ساق سوپاپ از آن عبور می كند برای جلوگیری از حركت عرضی سوپاپ در سر سیلندر می باشد وكار بادامك میل سوپاپ باز كردن سوپاپ می باشد وكار بستن سوپاپ را فنر سوپاپ انجام می دهد .

2-روش فلز پاشی

برای این كار معمولاً از آلیاژ فولاد كه بصورت سیمی با قطر كم است استفاده می كنند . این سیم بر روی فر فره ای پیچیده شده و بداخل دستگاه مخصوص ( پیستوله ) وارد می شود . پیستوله دارای سه محل بستن لوله های لاستیكی است كه به ترتیب لوله های اكسیژن و استیلن و هوای فشرده می باشند . گاز های اكسیژن و استیلن ، بروشی كه در جوشكاری مرسوم است به طرف سوزن دستگاه میرود .هوای فشرده از مجرای دیگر وارد شده و پره های توربینی را بكار میاندازد . حركت توربین پس از عبور از دنده های كم كننده سرعت ، سیم فولادی را بطور یكنواخت بداخل پیستوله میبرد .موقعیكه سیم وارد سوزن دستگاه میشود بوسیله شعله اكسیژن و استیلن ذوب شده و بصورت قطرات بسیار ریز روی سطح لنگ های میل لنگ و ثابت ها پاشیده میشود . لازم بیادآوری است كه باید قبل از شروع كار ، سطح یاتاقانهای میل لنگ را بصورت آجدار در آورد . و این كار را می توان بوسیله تیغچه یا آجدار انجام داد .

13 ـ جوشكاری میل لنگ های شكسته

میل لنگ موتورممكن است بدلیل سائیدگی لنگ هایاكجی آن شكسته شود ،دراین صورت میتوان آنراجوشكاری نمود.نتیجه كاربسیار رضایت بخش بوده است .اماپس ازجوشكاری بایدعمل كج گیری انجام گیرد.هم چنین پس ازسنگ زدن لنگ هاوثایت های میل لنگ قبل ازبستن آن برروی موتور بایستی آنرابالنس نمود.

میل لنگ های شكسته معمولاپس ازجوشكاری ،مختصری ازمقاومت مكانیكی آنهاكم میشود.ولی چون ضریب اطمینان مقاومت میل لنگ زیاداست .میتوان ازاین كاهش چشم پوشی نمود.

14 ـ تشخیص ترك های میل لنگ

تشخیص ترك های میل لنگ بوسیله دستگاه مخصوص ترك یاب انجام میشود .دراین دستكاه باعبورجریان برق بمدت چندثانیه ،میدان مغناطیسی ایجادشده وترك های میل لنگ بوسیله چراغ ماوراءبنفش دیده میشود.

پس ازتمیزكردن وچربی زدائی نقاط تماس میل لنگ ،آنراروی پایه های جناغی قرار می دهند (فاصله دو پایه نسبت به طول میل لنگ قابل تنظیم می باشد).

حالاكلیدبرق دستگاه رادرمحل (1)قرارداده پدال رابرای چندثانیه فشارمی دهید .دراین حالت جریان برق روی عقربه آمپرمترمشاهده می شود (مقدارجریان برق برای هر25میلیمترقطرثابت میل لنگ تقریبا500آمپراست).

درصورتیكه جریان برق كمترازمقدارفوق باشد ،كلید را درمحل (2)قرار میدهند (نقاط(2) (3) مخصوص میل لنگ های اتومبیل های وكامیون هااست).درنقطه(4) عبورجریان برق خیلی قوی بوده وعملاتشخیص ترك های میل لنگ مشكل می باشد .

پس ازمعلوم شدن محل قراردادن كلید برق ،مركب مخصوص رابه صورت پودر می باشند.با استفاده ازكنترل پائی مدت 5سال جریان برق را ازمیل لنگ عبور میدهید.

توجه: دراین حالت نباید میل لنگ راچرخاند.زیرا درنقاط تماس میل لنگ باپایه های جناغی ،جرقه الكتریكی ایجاد میشود.

دراین حالت كلید برق رابسته وبكمك چراغ ماوراء بنفش روی ذرات مركب فلورسانت ،ترك های میل لنگ به صورت خطوط سبز مشاهده میگردد.حالامیل لنگ راچرخانیده وسمت دیگرمیل لنگ را نیز بهمین روش آزمایش می كنند .

یادآوری:

1-اگرطول میل لنگ بیشترازحد اكثر فاصله دوپایه جناغی باشد ،بایدعمل ترك یابی دردودفعه انجام گیرد.

2-درموقع ترك یابی اگرعوض خطوط سبز ،خطوط آبی مشاهده گردد.بایستی مركب راعوض نمود،زیراممكن است كه مركب بتدریج فاسدشده باشد.

3-درموقع انجام آزمایش ،ممكن است شوك های الكتریكی دربدن شخص آزمایش كنندبوجودآید.گرچه شدت جریان خیلی بالااست ،ولی خطری وجودندارد.زیرا ولتاژبرق فقط7ولت می باشد.

4-بااینكه دراین آزمایش ،جریان برق متناوب است .ولی میدان آهنربائی دائمی نبوده وازبین بردن آن ضروری نیست.

15ـ تراش ثابت ها

هنگام تعمیر اساسی موتوراتومبیل ،ضمن بازدید بلوك موتور ،ممكن است درمحل ثابت هاپیچیدگی مشاهده شود .یااینكه ثابت هاازحالت گردی خارج شده باشند .البته این عمل دراثرگرم یاسرد شدن بیش ازاندازه موتور بوده ویا دراثرنیروهای وارده به ثابت ها و یا میل لنگ ایجاد میگردد.پیچیدگی وهم چنین دو پهن شدن ثابت ها ممكن است بدلیل نرسیدن روغن به یاتاقانها بوده ویا دراثرفرسودگی اویل پمپ یا بسته بودن مسیر روغن باشد .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن;کاراموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن;کارورزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن;دانلود گزارش کارآموزی در نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن;نمایندگی مجاز سایپا یدك بروجن;نمایندگی مجاز; سایپا یدك ;بروجن

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *