گزارش كارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا 41 صفحه + doc

گزارش كارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا در 41 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 41

حجم فایل: 30 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا در 41 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

پیشگفتار 1

موقعیت نیروگاه و شرح مختصری از مشخصات آن 3

مولد بخار (بویلر) 7

توربین 11

ژنراتور 13

پست فشار قوی 15

مشخصات سایر قسمت های نیروگاه 16

اصول كلی نیروگاه بخار 20

تغذیه مصرف داخلی نیروگاه 27

دیاگرام تك خطی 34

باطریها 44

طرح آتی ودر دست اقدام در نیروگاه نكا 50

پیش گفتار

گزارشی كه پیش رو دارید حاوی مطالبی كه اینجانب در نیروگاه نكا مشغول به انجام دوره كارآموزی بوده می باشد و سعی بر آن داشته كه اطلاعات و مطالب بیشتری را در خصوص چگونگی انجام مراحل تولید و كاركرد قطعات و دستگاههای مختلف بدست آورده تا در آینده مثمر ثمر واقع شود .

در بخش اول نگاهی كوتاه برچگونگی و بررسی اصول تولید نیروی الكتریكی در واحد بخار و اصول و مبنای كار (بهره‌برداری)واحد بخار خواهیم داشت و در بخش دیگر به قسمت واحد گازی نیروگاه كه در آنجا مشغول به انجام دروه كارآموزی بوده‌ام اشاره شده است .

«آب دریا را اگر نتوان كشید هم به قدر تشنگی باید چشید»

بخش اول

نیروگاه بخار

1- موقعیت نیروگاه نكا

2- سیكل آب و بخار

3- تغذیه داخلی نیروگاه بخار

موقعیت نیروگاه و شرح مختصری از مشخصات آن

الف: موقعیت جغرافیایی

نیروگاه نكا در استان مازندران به فاصلة 30 كیلومتری شمال جاده ساری – نكا در منطقه ای به نام میان كاله در ساحل دریای مازندران قرار گرفته است.

نیروگاه نكا به وسیله 3 رشته جاده به شرح زیر :

1- نیروگاه ، نكا به طول تقریبی 25 كیلومتر

2- نیروگاه ، دشت ناز ، فرخ‌آباد – ساری به طول تقریبی 45 كیلومتر

3- نیروگاه ، دشت ناز ، جاده ساری – نكا به طول 35 كیلومتر

به شهرهای نكا و ساری متصل می باشد

ب: شرح مختصری از مشخصات نیروگاه

نیروگاه نكا با داشتن 4 واحد 440 مگاواتی قدرت تولید 1760 مگاوات را دارا میباشد، سوخت اصلی نیروگاه گاز و سوخت كمكی ان سوخت سنگین (مازوت) است . آب مصرفی نیروگاه جهت تولید بخار و به حركت درآوردن توربین از طریق 3 حلقه چاه عمیق و اب خنك كن نیروگاه از دریا تأمین می گردد .

نیروی لازم برای راه‌اندازی نیروگاه از طریق شبكه سراسری و در صورت قطع ان از وجود دو واحد توربین گاز به قدرت 6/137 مگاوات تأمین می گردد .

1- سوخت

سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی می باشد كه از منابع گاز سرخس تأمین و به وسیله یك رشته خط لوله به نكا منتقل می گردد . سوخت كمكی نیروگاه مازوت (سوخت سنگین) است كه از طریق راه‌آهن مازندران و تانكر به ایستگاه تخلیه سوخت واقع در نكا تحویل و توسط خط لوله به نیروگاه منتقل می گردد .

درضمن ایستگاه تخلیه دیگری در نیروگاه وجود دارد كه تانكرها را می توان در آن محل تخلیه كرد .

مجریان طرح – پیمانكاران – مشاوران

كارفرما وزارت نیرو – شركت توانیر

مهندس مشاور شركت كامیران

اجرا كنندگان طرح كنسرسیوم بی.بی.سی – ببكاك – شركت بیل

فینگر برگر (كنسرسیوم مازندران)

الف: كارهای ساختمانی و محوطه

محوطه سازی شركت بیل فینگر برگر bill finger berger

ب: دیگ بخار و تصفیه خانه شركت ببكاك Babcok

ج: توربین ، ژنراتور و كنترل شركت براون باوری B . B . C

د: پست فشار قوی شركت میتسوبیشی

مشاور طرح پست فشار قوی شركت میل – مهاب

تاریخ عقد قرارداد نیروگاه 30آگوست 1975 برابر با 8/6/54

تاریخ عقد قرارداد پست 26ژانویه 1976 برابر با 6/10/55

تاریخ شروع عملیات ساختمانی

نیروگاه تاریخ عقد قرارداد

تاریخ شروع عملیات ساختمانی

پست تابستان 56 (1977)

مشخصات تانكهای سوخت و میزان مصرف نیروگاه به شرح زیر است :

حجم تانك سوخت سنگین واقع در ایستگاه تخلیه m 7000

حجم تانك سوخت سنگین واقع در ایستگاه نیروگاه m 70000*2

ارتفاع تانك سوخت سنگین واقع در ایستگاه تخلیه m 34/2 + 5/17

قطر تانك سوخت سنگین واقع در ایستگاه تخلیه m 75

حجم تانك سوخت سبك m 1000

ارتفاع تانك سوخت سبك m 9/10

قطر تانك سوخت سبك m 11

مصرف سوخت سنگین m / h 95 * 4

مصرف گاز Nm / h 110000 * 4

چنانچه بعللی ارسال سوخت (گاز – مازوت) به نیروگاه قطع گردد میزان سوخت ذخیره برای باركامل حداكثر 14 روز می باشد .

آب مصرفی ، آب خنك كن و تصفیه خانه

آب شیرین مصرفی نیروگاه بوسیله 3 حلقه چاه عمیق كه در حومه ایستگاه تخلیه سوخت واقع در نكا قرار دارد ، به صورت زیر تأمین می گردد :

ابتدا آب خروجی از این چاهها بداخل دو استخر سرپوشیده واقع در ایستگاه تخلیه سوخت ریخته شده و به وسیله یك خط لوله 25 كیلومتری به دو استخر سرپوشیده دیگر به حجم كل 1500 مترمكعب كه در مجاورت تصفیه خانه نیروگاه قرار دارند ، سرازیر و از آنجا به یك مخزن مرتفع (75 متر) با حجم m 450 پمپ می گردد از این منبع قسمتهای مختلف نیروگاه

1- آب آتش نشانی

2- آب شرب مصرفی

3- آب مورد نیاز تصفیه خانه

تغذیه می گردد .

– تغذیه مصرف داخلی نیروگاه :

انرژی لازم جهت تغذیه مصارف داخلی نیروگاه از جمله موتور پمپ های روغنی و آب روغن و سوخت و فن های مختلف و غیره از انرژی تولیدی خود نیروگاه تأمین می گردد . جهت تغذیه مصارف داخلی یك نیروگاه كه در شكل صفحه نشان داده شده است . انرژی لازم جهت مصارف داخلی هر یك از واحدها از خروجی ژنراتور اصلی مربوطه انشعاب می گردد و در این مدار هم به علت اشكالات احتمالی در شبكه ها می تواند فیدر مصرف داخلی دچار تغییرات ولتاژ و فركانس گردد ولی تغییرات فركانس را می توان به علت جزئی بود نشان پذیرفت همان طوریكه اشاره شد تغییرات شدید ولتاژ به علت ایجاد اتصال كوتاه در بیرون از شبكه می تواند با عملكرد سریع حفاظتهای مدرن در كوتاهترین زمان طوری محدود شود كه به فید مصرف داخلی هیچ گونه صدمه ای وارد نگردد به علاوه ولتاژ اولیه ترانس مصرف داخلی كه انشعاب آن بلافاصله بعد از ژنراتور قرار دارد ولتاژ خروجی ترانس برابر ولتاژ باسهای مصرف داخلی می باشد بالاترین مقدار را در اثر یك اتصال كوتاه در شبكه به علت افت ولتاژ در ترانس واحد و مسیر كابلها با نقطه اتصال كوتاه داراست این تغییرات هم بدین طریق حفاظت می گردد كه تحریك ژنراتور در موقع بروز اتصال كوتاه در شبكه بطور اتومات به وسیله تنظیم كننده ولتاژ سریع تقویت می شود و مسئله مهم بخصوص در این نوع مدار این است كه تاسیسات مصرف داخلی هر واحد بكلی از هم مجزا بوده بطوریكه اشكال در یك واحد هیچ گونه اثری در واحدهای دیگر نخواهد داشت جهت راه اندازی واحدهای بخاری از حالت ساكن احتیاج به یك منبع تغذیه جداگانه ای است كه این انرژی معمولا‍‌َ از شبكه اصلی گرفته می شود .

1-3- مشخصات مصرف داخلی نیروگاه نكا :

نیروگاه حرارتی نكا دارای مصرف كننده های مختلف با سطح ولتاژهای مختلف می باشد مصرف كننده های V 24 و V 48 كه برای تغذیه سولونوئید والوها و كارتهای فرمان ابزار دقیق استفاده می شود و مصرف كننده های V 220 و V 380 كه برای روشنایی و موتورها با قدرت پایین تر استفاده می شود و بعضی از الكتروموتورها قدرت آن زیاد بوده و تغذیه آن برق KV 3/6 می باشد به همین منظور برای هر واحد یك سوییچ گیر KV 3/6 و برای چهار واحد یك سوییچ گیر KV 3/6 مشترك در نظر گرفته شده است . در زمانی كه ژنراتور واحد ولتاژ داشته باشد . از خروجی KV 21 ژنراتور یك انشعاب گرفته شده و به ترانس BT می رود . این ترانس دارای دو سیم پیچ خروجی می باشد كه هر كدام برق KV 21 را تبدیل به KV 3/6 می كنند و یك خروجی آن كه باس BA و خروجی دیگر آن به باس BB می رود . این دو باس مصرف كننده های بزرگ را تغذیه می كنند . همچنین از این باسها چهار انشعاب گرفته شده و به ترانسهای CT1 CT2 CT3 CT4 می رود و تبدیل به V 380 می شود و مصرف كننده های V 380 از این طریق تغذیه می شوند . در صورتی كه ژنراتورها خروجی نداشته باشد و در ابتدای راه اندازی از طریق شبكه دو عدد ترانس T6 T5 در پست نیروگاه در نظر گرفته شده است كه یك خروجی آنها KV 20 می باشد و خروجی T5 به ترانس استارت آپ 10 BT 01 و خروجی T6 به ترانس استارت آپ 10 BT 02 می رود و در این ترانسها برق KV 20 تبدیل به KV 3/6 شده و خروجی آن به باسهای 10 BN و 10 BM كه سویچ گیر KV 3/6 مشترك را تشكیل می دهد می رود . از این طریق ما می توانیم در ابتدای راه اندازی استفاده كرده و واحد را راه اندازی نماییم . این باسها در حالت كار عادی واحدها نیز در مدار بوده مرف كننده های KV 3/6 عمومی نظیر كمپرسورها را تغذیه می نماید . اگر چنانچه بخواهیم كار تعمیراتی روی ترانسها انجام دهیم . بعنوان مثال اگر بخواهیم مقره های ترانس T6 را شست و شو دهیم یا تعمیرات روی بریكرهای KV 20 مربوط به واحد بخار (4482) را انجام دهیم می توان باس كوپلر (10 CA / CB مربوط به كمپرسورها ) و ( 10 CC / CD مربوط به تاسیسات شیمی ) و ( 10 CG / CH مربوط به تجهیزات آب دریا ) و ( 10 CE / CF مربوط به تاسیسات روشنایی) و ( 10 CJ / CK مربوط به تجهیزات سوخت رسانی) را با OFF كردن بریكرهای فوق از 10 BM همزمان ON نمود

در موقع انجام این مانور لازم است كه اپراتور كمپرسورخانه در محل كمپرسورها حضور داشته باشد و یكی از كمپرسورهای 15 یا 16 بطور دستی در مدار و بقیه كمپرسورها در حالت اتومات باشند ( توسط اپراتور كمپرسورخانه) وقتی باس كوپلرها بسته شد به مسئول پست جهت بی برق كردن ترانس T6 و یا قطع كردن بویلر (4482) اطلاع داده شود (توسط اپراتور مسئول الكتریك یا مهندس شیفت) پس از قطع بریكر KV 20 (4482) یا OFF شدن ترانس T6 ، باس كوپلر 10 BN ، 10BM بطور اتوماتیك می بندد و سپس تمامی باس كوپلر یاد شده همزمان با ON شدن تغذیه اصلی 10BM روی OFF قرار داده می شود دیزلهای اضطراری 1 و 2 مربوط به تاسیسات عمومی نیروگاه استارت و با ظرفیت 5/2 یا 3 مگاوات به مدار آورده می شود (توسط اپراتور كمپرسورخانه) عمل استارت دیزلهای جهت پایداری و سیفتی بیشتر شبكه انجام می گیرد . حالا مهندس شیفت بهره برداری به مسئول پست جهت شروع كار تعمیرات روی ترانس T6 یا بریكر (4482) اطلاع می دهد . پس از اتمام كار تعمیرات و انجام كار تعمیرات و انجام تست های لازم روی ترانس T6 و یا بریكر 4482 مسئول پست خاتمه كار را به مهندس شیفت اطلاع داده و تحت نظارت مهندس شیفت توسط اپراتور الكتریك كه ولتاژ از طریق پست (T6) وصل شد دوباره تمامی باس كوپلرهای یاد شده با OFF كردن بریكلرهای فوق از 10 BM همزمان ON می گردد و باس كوپلر 10 BM / BN قطع می گردد . حال زمانی كه ولتاژ KV 3/6 را روی تابلو مربوطه دیده ، كلید سنكروتاكت را در جایش قرار داده و 180 درجه به سمت راست چرخانده و سلكتور را در وضعیت تست قرار داده و بعد دكمه ON بریكلر 102θ 10 BM ، 103 θ 10 BM 00 مربوط به ترانس را فشار داده ، در این موقع چراغ TEST OK روشن می شود و بعد از خاموش شدن چراغ TEST OK سلكتور را در وضعیت اتومات قرار داده و دوباره فرمان ON صادر می گردد در این هنگام بریكلر با تاخیر زمانی بسته می گردد . آنگاه مجدداَ مصرف كننده ها را روی 10 BM قرار می دهند یعنی بریكر تغذیه باس V 380 از طریق 10 BM وصل و همزمان باس كوپلر مربوطه قطع می گردد . پس از اتمام اینكار یعنی برقرار شدن 10 BM از طریق T6 كار مانور و عملیات در پست خاتمه یافته و وضعیت باسها و باس كوپلر به حالت عادی می باشد .

2-3- مصرف داخلی ترانس اگزیلری (كمكی) (BT) ، ترانس سه سیم پیچه

چنانچه در شكل نشان داده شد كه اغلب از ان استفاده می گردد در این طرح شین مصرف داخلی به دو یا چندین قسمت تقسیم می شود و هر قسمت توسط یك سیم پیچ زكوندر ترانس مصرف داخلی بطور جداگانه فید (تغذیه) می گردد . البته به جای اینكه ترانسی با دو یا چندین سیم پیچی زكوندر استفاده شود می توان جهت هر یك از شین ها ترانس كوچكتری در نظر گرفت و از ان طریق شین مربوطه را فید نمود بدین ترتیب در هر قسمت سهم شبكه از مقدار قدرت اتصال كوتاه به نسبت تقسیم بندی ترانس كاسته می شود بدین معنی كه ما تقسیم بندی شین مصرف داخلی به دو شین تقریبا نصف می گردد و هم چنین مقدار پیك اولیه جریان اتصال كوتاه تحویلی توسط موتورها در اثر یك اتصال كوتاه ابتدا به نسبت معینی كم گشته اما ابتدا باید توجه داشت كه موتورهای شین دیگر هم اینچنین جریان اما بطور خفیف از طریق سیم پیچی ترانس مربوطه بخود در هنگام اتصال كوتاه در یكی از قسمت ها به نقطه اتصالی فید می نماید . تقسیم بار مصارف داخلی هر واحد بر روی شین ها می تواند بطور سیمیتریكال انجام گیرد بخصوص اینكه این نوع تقسیم بندی جهت دو شن بسیار مفید می باشد چون موتورهای مهم مانند اف دی فن ، بویلر فید پمپ ، كندانسیت پمپ – (cw) پمپ اغلب به طور زوج در نظر گرفته می شوند .

3-3- سیستم اتومات تغییر تغذیه داخلی واحدها

تغذیه داخلی هر یك از واحدها معمولاَ به دو طریق انجام می پذیرد كه یكی از طریق ترانسهای مصرف عمومی نیروگاه و دیگری توسط ترانس مصرف داخلی هر واحد می باشد كه در طریق دوم باید ژنراتور در دور نامی و بار خروجی ژنراتور حداقل ده درصد فواید نامی واحد باشد برای تغییر مصرف داخلی هر واحد از حالت اول به دوم می توان از دستگاه سنكروسكوپ استفاده نمود و همزمان یكی از كلیدها بسته و دیگری را باز نمود نظر به اینكه این عمل یعنی بسته نمودن یك كلید و باز نمودن كلید دیگر و در نتیجه تغییر تغذیه داخلی واحد از یك حالت به حالت دیگر و بالعكس باید توسط اپراتور را انجام گیرد .

1-4- در حالت بهره‌برداری باطریها :

محل قرار گرفتن باطریها باید از نظر ساختمانی و ایزولاسیون دیوارها و كف با قسمتهای دیگر ساختمان متفاوت بوده و ساختمان محل قرار گرفتن باطریها باید از تهویه كامل برخوردار باشد به این محل باطریخانه گفته می شود .

باطریهای مورد استفاده در نیروگاهها معمولاُ از نوع قلیایی بوده و بیشتر از باطریهای نیكل – كادیم (NI-CAD) استفاده می شود در این باطریها الكترود مثبت آلیاژی از نیكل و الكترود منفی كادیم می باشد و الكترولیت آن محلول پتاس است .

2-4- اهدافی كه در انتخاب باطریها باید مد نظر باشد بشرح زیر است :

1- استحكام و ساختمان مكانیكی و ابعاد هندسی مناسب .

2- تعمیر و نگهداری ساده

3- طول عمر زیاد

4- كمی وزن و حجم بطور نسبی

5- برآورده شدن ظرفیت مناسب با نیاز نیروگاه و انطباق جداول منحنی‌های مشخصه شارژ و دشارژ باطریها با نیاز فنی نیروگاه

3-4- مشخصات فنی كه باطریها باید داشته باشند .

1- امكان شارژ كامل تا ولتاژ نهایی باطری

2- امكان دشارژ كامل بدون هیچگونه كاهشی از ولتاژ می نیمم

3- امكان نگهداری باطری در درجه حرارتهای مختلف در حالت تخلیه

4- امكان باردهی با آمپر زیاد در لحضات اولیه منطبق با منحنی های مربوطه

5- امكان شارژ سریع و معمولی منطبق با منحنی های مربوطه

4-4- اصطلاحات فنی مورد استفاده در سیستم باطریها :

– ولتاژ نامی همان ولتاژ نامی مرسل باطری است كه در نكا 2.2 V می باشد .

– اختلاف ولتاژ عبارتست از اختلاف بین ماكزیمم ولتاژ باطری با شارژ شده و می نیمم ولتاژ قابل قبول باطری تخلیه شده.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا;کاراموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا;کارورزی در نیروگاه برق سلیمی نكا;دانلود گزارش کارآموزی در نیروگاه برق سلیمی نكا;نیروگاه برق سلیمی نكا;نیروگاه برق ;سلیمی نكا

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *