گزارش كارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار 33 صفحه + doc

گزارش كارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار در 29 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 33

حجم فایل: 27 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار در 29 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه

مشخصات فیزیكی 1

مشخصات ریخته گری ذوب 2
تقسیم بندی آلیاژها 3

آلیاژسازها (Hardeners) 7

كنترل تركیب 10
برگشتی ها و قراضه ها 12

گاززدایی Degassing 17

اكسیژن زدایی 20

احیاء كننده ها 21

فلاسك های گازی 23
تصویه : فیلتر كردن 25

جوانه زاها Grainrefiners 27

آلومینیوم مس 33

تولید آلیاژ 36

آلومینیوم – سیلیسیم 37

تولید آلیاژ 38

ماهیچه 40

– قسمت ماهیچه سازی 42

– قسمت ریخته گری 43

-سالن ویبراسیون 45

-مراحل سنگ زنی و تراشكاری 46

-تست عملیات حرارتی 46

-كوره aging 47

-قسمت كنترل 48

-مرحله شستشو 50

مشخصات فیزیكی

آلومینیم یكی از عناصر گروه سدیم در جدول تناوبی است كه با تعداد پروتون 13 و نوترون 14 طبقه بندی الكترونی آن به صورت زیر می باشد :

(1S2);(2S2)(2P6);(3S2)(3P1)

كه در نتیجه می توان علاوه بر ظرفیت 3 ، ظرفیت 1 را نیز در بعضی شرایط برای آلومینیم در نظر گرفت .

آلومینیم از یك نوع ایزوتوپ تشكیل شده است و جرم اتمی آن در اندازه گیری های فیزیكی 9901/26 و در اندازه گیری های شیمیایی 98/26 تعیین گردیده است . شعاع اتمی این عنصر در 25 درجه سانتی گراد برابر 42885/1 آنگسترم و شعاع یونی آن از طریق روش گلداسمیت برابر A57/0 بدست آمده است كه در ساختمان FCC و بدون هیچ گونه تغییر شكل آلوتروپیكی متبلور می شود .

مهمترین آلیاژ های صنعتی و تجارتی آلومینیم عبارت از آلیاژ های این عنصر و عناصر دوره تناوبی سدیم مانند منیزیم ، سیلیسیم و عناصر دوره وابسته تناوب مانند مس و یا آلیاژ های توام این دو گروه است .

(Al-CuMgSi);(Al-CuMg);(Al-SiMg);(Al-Cu);(Al-Si);(Al-Mg)

سیلیسیم و منیزیم با اعداد اتمی 14 و12 همسایه های اصلی آلومینیم می باشند و بسیاری از كاربرد های تكنولوژیكی آلومینیم بر اساس چنین همسایگی استوار است .

ثابت كریستالی آلومینیم A0414/4 = a و مطابق شرایط فیزیكی قطر اتمی آن 8577/2 = dAl می باشد . بدیهی است حلالیت آلومینیم به نسبت زیادی به قطر اتمی بستگی دارد و مطابق آنچه در مباحث متالوژی فیزیكی بیان می گردد ، اختلاف قطر اتم های حلال و محلول نباید از 15 % تجاوز نماید ، در حالی كه شكل ساختمانی و الكترون های مدار آخر نیز در این حلالیت بی تاثیر نیستند .
مشخصات ریخته گری و ذوب
آلومینیم و آلیاژ های آن به دلیل نقطه ذوب كم و برخورداری از سیالیت بالنسبه خوب و همچنین گسترش خواص مكانیكی و فیزیكی در اثر آلیاژ سازی و قبول پدیده های عملیات حرارتی و عملیات مكانیكی ، در صنایع امروز از اهمیت زیادی برخور دارند و روز به روز موارد مصرف این آلیاژ ها توسعه می یابد . عناصر مختلف مانند سیلیسیم ، منیزیم و مس در خواص ریخته گری و مكانیكی این عنصر شدیداً تأثیر می گذارند و یك رشته آلیاژ های صنعتی پدید می آورند كه از مقاوت مكانیكی ، مقاوت به خورندگی و قابلیت ماشین كاری بسیار مطلوب برخوردارند . قابلیت جذب گاز و فعل و انفعالات شیمیایی در حالت مذاب از اهم مطالبی است كه در ذوب و ریخته گری آلومینیم مورد بحث قرار می گیرد .
تقسیم بندی آلیاژ ها

آلیاژ های آلومینیم در اولین مرحله به دو دسته تقسیم می گردند :

الف ) آلیاژ های نوردی (Wrought Alloys) كه قابلیت پزیرش انواع و اقسام كارهای مكانیكی ( نورد ، اكستروژن و فلز گری ) را دارند .

ب ) آلیاژ های ریختگی (Casting Alloys) كه در شكل ریزی و ریخته گری های آلومینیم با گسترش بسیار مورد استفاده اند . آلیاژ های نوردی كه در مباحث شكل دادن فلزات مورد مطالعه قرار می گیرند از طریق یكی از روش های شمش ریزی (مداوم ، نیمه مداوم ، منفرد ) تهیه می گردند و پس از قبول عملیات حرارتی لازم ، تحت تاثیر یكی از زوش های عملیات مكانیكی به شكل نهایی در می آیند .

آلیاژ های ریختگی آلومینیم كه مورد بحث این پروژه نیز می باشند از طرق مختلف ریخته گری ( ماسه ای ، پوسته ای ، فلزی و تحت فشار )شكل می گیرنند و مستقیماً و یا بعد از عملیات حرارتی ( در صورت لزوم )در صنعت استفاده می شوند .

در مورد آلومینیم و سایر آلیاژ ها كشور های مختلف استاندارد های متفاوتی به كار می برند كه مشخصه درجه خلوص و یا میزان نا خالصی ها و سایر تركیبات آلیاژ می باشد . استاندارد آلیاژ های آلومینیم علاوه بر مشخصه های ارقامی كه در جداول 1 و 2 درج گردیده است به كمك رنگهای اصلی نیز آنجام می گیرد . نمونه چنین رنگهایی در استاندارد انگلیسی عبارت است از :

آلومینیم خالص رنگ سفید

آلومینیم ـ مس رنگ سبز

آلومینیم ـ منیزیم رنگ سیاه

آلومینیم ـ مس ـ نیكل رنگ قهوه ای

آلومینیم ـ روی ـ مس رنگ آبی

آلومینیم ـ سیلیسیم (منیزیم ) رنگ زرد

آلومینیم ـ سیلیسیم ( مس ) رنگ قرمز

در ایران متأسفانه هنوز استانداردی برای صنایع آلومینیم بكار نمی رود و به رابطه كارخانه با كشور های مختلف سیستم های متفاوت انگلیسی ، امریكایی ، بلژیكی و غیره بستگی دارد. مقایسه استاندارد های مختلف جهانی تقریباً مشكل و در مورد آلیاژ های ریختگی نیز با اندك تفاوت چنین مقایسه ای آمكان پذیر می باشد .

آلیاژ سازها (Hardeners)

این عناصر كه به نام های Temper Alloys و Master Alloysنیز نامیده می شوند به مقدار زیادی در صنایع ریخته گری آلومینیم به كار می روند ، زیرا آلومینیم با نقطه ذوب كم اغلب قادر به ذوب و پذیرش مستقیم عناصر با نقطه ذوب بالا نیست (مس 1083 درجه ، منگنز 1244 درجه ، نیكل 1455 درجه ، سیلیسیم 1415 درجه ، آهن 1539 درجه و تیتانیم 1660درجه سانتی گراد ) . همچنین عناصر دیگری كه نقطه ذوب بالا ندارند ، دارای فشار بخار وشدت تصعید و اكسیداسیون می باشند كه در صورت استفاده مستقیم درصد اتلاف این عناصر شدیدا افزایش می یابد ( منیزیم ، روی ) . تركیب شیمیایی و نقطه ذوب بعضی از آلیاژ ها كه در صنایع آلومینیم به كار می رود .مشخصات متالوژیكی آلیاژ ها در فصل جداگانه ای مورد مطالعه قرار خواهد گرفت . تهیه آلیاژ ساز ها معمولا در كار گاههای ریخته گری نیز انجام می گیرد در این مواقع اغلب روش های زیر مورد استفاده است .

معمولا قطعات عنصر دیر ذوب را ریز نموده و در فویل های الومینیمی پیچیده و یا در شناور های گرافیتی قرار داده ودر داخل مذاب الومینیم (800 درجه تا 850 درجه تحت فلاكس )فرو می برند و سپس آن را به هم میزنند.

گاز زدایی (Degassing)

همانگونه كه در مباحث قبل و كتاب اصول ریخته گری تشریح گردیده است گاز های محلول در مایع بعد از انجماد به دلیل تنش سطحی مذاب و عدم امكان خروج كامل به صورت حباب هایی با اندازه های مختلف در قطعه ریخته شده باقی می مانند كه خواص مكانیكی و وزن مخصوص قطعه را شدیدا كاهش می دهند . در مورد ذوب آلیاژ های آلومینیم ، هیدروژن تنها گازی است كه به صورت محلول در مایع و حباب در جامد ظاهر می گردد و از این رو عملیات گاز زدایی (هیدروژن زدایی ) در ذوب آلومینیم و آلیاژ های آن از اهمیت خاص برخوردار است . میزان حلالیت هیدروژن در مذاب آلومینیم به درجه حرارت و فشار خارج ( نسبت به فشار داخل ) بستگی دارد و همین امر پایه و اساس گاز زدایی آلومینیم را تشكیل می دهد . لذا كنترل درجه حرارت برای اجتناب از جذب گاز كه بایستی حد اقل ممكن باشد اولین عاملی است كه در جریان ذوب مورد توجه قرار می گیرد . معمولا درجه حرارت مذاب را 720ـ740 درجه سانتی گراد اختیار می كنند تا علاوه بر تحدید حلالیت گاز از سیالیت نسبتا مناسب و ویسكوزیته كم برخوردار باشد .

ـ ذوب در خلاء (فشار كم )

ذوب در خلاء به دلیل عدم وجود گاز های محیطی ، علاوه بر تقلیل میزان هیدروژن از شدت اكسیداسیون و امكان وجود سایر تركیبات غیر فلزی نیز می كاهد . مهمترین اصل در این روش تقلیل فشار خارجی است كه در نتیجه حلالیت هیدروژن را به نسبت زیادی تقلیل می دهد . این روش در صنایع امروز در حال توسعه است .

ـ گاز زدایی با گاز های بی اثر

افزودن گاز های بی اثر مانند ازت و ارگون باعث آن می گردد كه فشار نسبی داخل مذاب افزایش پیدا كرده و در نتیجه از حلالیت هیدروژن كاسته شود.

آزمایشات رانسلی (Ransley) نشان می دهد كه چنانچه گاز ارگون یا ازت به مقدار cc1 بر دقیقه به داخل مذاب رانده شود فشار داخلی راندمان استخراج هیدروژن برابر 52% است و چناچه گاز بی اثر برابر دقیقه/cc5 به داخل مذاب دمیده می شود :

بایستی توجه داشت كه كه در آن a درصد هیدروژن در مخلوط گازی می باشد و از این رو گاز های بی اثر مانند ارگون ، هلیم و ازت (در صورت عدم وجود منیزیم ) می توانند به عنوان مواد دگازر به كار روند .

آلومینیم مذاب معمولا توسط آرگون خشك برای تقلیل فشار خارجی ( افزایش فشار داخلی )به نسبت گاز زدایی می شود كه در نتیجه مقدار هیدروژن را از 34/0 سانتی متر مكعب بر 100 گرم به 034/0تقلیل می دهد و معمولا این عمل در كوره های بوته ای ثابت توسط كپسول های گاز ارگون (مخلوط گازی ) انجام می شود .

تركیب فلوئور مضاعف سدیم سیلیسیم( Na2SiF6) نیز كه در درجه حرارت مذاب تجزیه می شود و گاز {F4Si } را كه نسبت به مذاب آلومینیم بی اثر است ، تولید می كند نیز با همان نتایج گاز های ازت و ارگون روبرو است جز آنكه سدیم حاصل نمی تواند در آلیاژ های منیزیم دار به كار رود .

تولید آلیاژ

مس به دلیل نقطه ذوب بالا ، 1083 درجه سانتی گراد ، به صورت خالص به آلیاژ اضافه نمی شود و بیشتر از آمیژان 50-50و آمیژان اوتكتیك 33-67 استفاده می كنند برای ساخت آمیژان ها ابتدا مس را ذوب می كنند و از ایجاد حرارت فوق ذوب جلوگیری نموده و آلومینیم را در قطعات كوچك و به دفعات 4تا 5 مرتبه به آن می افزایند . در عمل بعد از ذوب آلومینیم ، درجه حرارت فوق ذوب را تا 30درجه بالا می برند و سپس آمیژان را به نسبت مورد لزوم به آن می افزایند .كلیه عملیات كیفی مذاب بعد از افزایش مس آنجام میگیرد و فقط فلاكس های پوششی قبل از افزایش آمیژان مس همواره با شارژ به بوته داده می شوند .

آلومینیم –سیلیسیم

سیلیسیم در تمام آلیاژ های تجارتی آلومینیم وجود دارد و در انواع آلیاژ های ریخته گری و به خصوص در سیلومین ها مقدار آن تا 13 درصد می رسد .

از دیاگرام تعادل این دو عنصر نتیجه می گردد كه حلالیت سیلیسیم در آلومینیم در درجه حرارت محیط نا چیز است و از 05/0درصد تجاوز نمی كند و سیلیسیم نا محلول با فاز آلومینیم با حلالیت نا چیز در شبكه ساختمانی خود باقی می ماند كه دارای ساختمان اوتكتیكی و درشت و سوزنی شكل است و بهمین دلیل به وسیله سدیم شبكه آن را ظریف می كنند . تاثیر سیلیسیم در خواص مكانیكی آلیاژ آلومینیم به ساختمان میكروسكوپی و چگونگی انجماد آن بستگی دارد و از این رو این آلیاژ در شرایط مختلف تولید ( ماسه ، فلزی ، تحت فشار ) خواص متفاوتی دارد كه در شكل 4 مشخصات كلی آن درج گردیده است و از آنها چنین استنباط می گردد كه قالب های فلزی ، بهترین نتیجه را در ریخته گری این آلیاژ دارد.

این آلیاژ ها عملیات حرارتی بخصوصی ندارند و خواص مكانیكی آنها تغییرات عمده ای در اثر عملیات محلولی و پیر سختی ندارد . سیلیسیم با افزایش سیالیت آلیاژ (تركیب اوتكتیك ) و كاهش درصد جذب گاز تسهیل انجماد پوسته ای ،خواص ریخته گری آلیاژ را بهبود می بخشد و از این نظر آلیاژ بسیار مناسبی می باشد .
تولید آلیاژ

سیلیسیم معمولا به صورت آمیژان آلومینیم – سیلیسیم با تركیب 13% یا22% سیلیسیم به مذاب افزوده میشود كه این آلیاژ در اثر القاء سیلیسیم خورد شده به مذاب آلومینیم ، تولید می گردد . سیلومین ها به سهولت در آلومینیم مذاب حل می شوند . نقطه ذوب آنها حدود 580درجه سانتی گراد می باشد . بایستی توجه داشت كه اعمال دگازین و فلاكسینگ همواره قبل از ظریف كردن با سدیم انجام می گیرد .
مشخصات قالب

آلیاژ های آلومینیم با كلیه روش های مختلف ریخته گری ( ماسه ، كچ، پوسته ای ، سرامیك )و در قالب های فلزی و تحت فشار قابلیت ریخته گری دارد . تمام آلیاژ های صنعتی و تجارتی این عنصر با یكی از طرق فوق تولید می گردد كه در آن میان ریخته گری در ماسه ، در قالب های فلزی و تحت فشار از گسترش بیشتری برخوردار است . به دلیل نقطه ذوب و وزن مخصوص كم این آلیاژ ها قالب های مورد استفاده كم تر تحت تاثیر واكنش های حرارتی و هیدرو استاتیكی مذاب قرار می گیرنند و از این رو سطح ریختگی و دقت ابعاد آن از كیفیت بهتری نسبت به سایر آلیاژ های سنگین و آهنی برخوردار است . مشخصات مختلف قالب ها و مواد آن در سایر كتب ریخته گری تدوین گردیده است و در این مبحث به اختصار ، قالب ها و مواد آن مورد مطالعه قرار می گیرند .

لازم به تذكر است كه روش ریخته گری و كنترل كیفی مذاب و كیفیت شرایط ریخته گری در خواص مكانیكی محصول نهایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و فقط تركیب شیمیایی آلیاژ نمی تواند خواص مكانیكی و فیزیكی را تعیین مثی كند . در جدول های بخش پنجم نمونه ای از تغییرات خواص نشان داده شده ودر جدول زیر تاثیر روش ریخته گری در خواص مكانیكی دو نوع آلیاژ مختلف آلومینیم مشخص گردیده است .
ماهیچه

انواع ماسه های نرم سیلیسی همراه با چسب های روغنی ، رزینهای فنلی ، سیلیكات سدیم و انواع چسب های گرم و سرد در ساخت ماهیچه های آلومینیم ریزی بكار می روند كه مشخصات كلی زیر را دارند :

الف) نرم و ریز هستند

ب)گاز بسیار كمی تولید می كنند

پ)استحكام زیادی ندارند و فقط نیرو های در حمل و نقل و در جا گذاری را تحمل می كنند .

ت)قابلیت از هم پاشیدگی سریع دارند .

تا جمعاً علاوه بر ایجاد سطوح ساف و عدم تخلخل در سطح ، در مقابل انقباض آزاد آلیاژ مقاومتی نداشته باشند . مشخصات عمده چسب های ماهیچه در صنایع آلومینیم ریزی در جدول زیر درج گردیده است .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار;کاراموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار;کارورزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار;دانلود گزارش کارآموزی ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار;ریخته‌گری در كارخانه ذوب فلزات ایمن‌كار;ریخته‌گری ;كارخانه ;ذوب فلزات ;ایمن‌كار

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *