گزارش كارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری) 46 صفحه + doc

گزارش كارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری) در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 46

حجم فایل: 32 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری) در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

تاریخچه 1

ماسه قالبگیری 3

منشاء پیدایش ماسه در طبیعت 5

هوازدگی 7

عوامل موثر در هوازدگی 11

انواع ماسه های طبیعی 13

آماده سازی ماسه 14

خواص فیزیكی ماسه قالبگیری 17

قالبگیری قطعات آلومینیومی (دو درجه ای) 27

ذوب ریزی 31

انواع بوته 32

مذاب مصرفی 36

قسمتهای مختلف كوره زمینی 36

انواع مدل 37

چدن ریزی 38

افزودن منیزیم به مذاب 40

قالبگیری قطعات سنگین 44

قالبگیری قطعات سبك 45

ذوب 47

انواع سلاكس 47

مخلوط كن ماسه CO2 48

تاثیر سرعت سرد كردن بر روی اعوجاج 54

نتایج 50

اهمیت سرعت های سرد كردن بر چقرمگی فولادهای كار گرم 54

تاثیر سرعت سرد كردن به چفرمگی قالب 55

بهداشت و ایمنی در واحدهای ریخته گری 57

كلیاتی راجع به مواد منتشره 57

نوع سوخت مورد استفاده 59

تنظیم مشعل 59

روشهای تهویه برای كوره های شعله ای 60

مواد منتشره از كوره های ذوب در فرایند تولید فلزات غیر آهنی 61

برنج ، برنز و سایر آلیاژهای مس 61

آلیاژ آلومینیوم و منیزیم 64

تاریخچه :

این شركت ریخته گری در سال 1368 آغاز به كار كرده است . از همان ابتدا كار خود را با ذوب آلومینیوم توسط یك كوره زمینی شروع كرده و درصدد بود تا بتواند محصولات تولیدی خود را هر چه بیشتر توسعه داده و در زمره شركت های ریخته گری مطرح ایران قرار دهد این شركت با تولید قطعات ریختگری سبك وزن آلومینیومی كار صنعتی خود را شروع كرد و هم اكنون علاوه بر ذوب آلومینیوم ،چدن داكتیل یا SG نیز توسط كوره های دوار ذوب كرده و قطعات مختلف صنعتی را تولید و به بازار عرضه می كند. امروزه ذوب چدن بسیار زیاد در صنعت مطرح است و روز به روز قطعات مختلف را با آلیاژهای متفاوت چدن ریخته گری شده و عرضه می شوند.

1- اره چدنی – لوله های چدنی (در سایزهای مختلف )– دریچه فاضلاب(در سایزهای مختلف) – پمپ – واترپمپ – رنده – منی فولد – اگزوز – سر سیلندر- قطعات سایپا دیزل-

تجهیزات شركت :

1- 2 عدد كوره زمینی

2- تعداد 7 عدد كوره دوار

3- جرثقیل ذوب ریزی

4- بوته های مختلف با ظرفیت ههای متفاوت

5- دستگاه مخلوط كن ماسه Co 2

6- دستگاه آلات تراشكاری

7- ریل مخصوص بوته

8- دستگاه شات بلاست

محصولات شركت

1- لوله های چدنی شامل زانویی –سه راهی و ….

2- اره های چدنی

3- دریچه های فاضلاب

4- پمپ

5- واتر پمپ

6- رنده

7- منی فولد

8- اگزوز

9- سر سیلند

10- قطعات مختلف سایپا دیزل

11- كلاهك چراغ

12- پایه صندلی

13- پوسته گیربكس شیرهای گاز با اینچ بالا

این كارخانه دارای قسمتهای زیر می باشد :

1- محل تولید قطعات ،آلومینیومی

2- گود ماسه دان جهت قالبگیری قطعات آلومینیومی

3- محل تولید قطعات چدنی كوچك

4- محلی برای قرارگیری كوره های دوار

5- انبار مخصوص مواد اولیه ریخته گری

6- گود ماسه دان بزرگ برای قالبگیری قطعات چدنی سبك

7- قسمت تولید قطعات چدنی سنگین وزن

8- قسمت تراشكاری

ماسه قابگیری

بخش عمده تولید قطعات ریختگری در قالب های ماسه ای انجام می شود برای تولید یك تن قطعه ریختگی ممكن است به 4 تا 5 تن ماسه قالبگیری نیاز باشد.نسبت ما بین مقدار ماسه – فلز می تواند از 10 به 1 تا 1 به 25/0 متفاوت باشد كه این نسبت به اندازهقطعات ریختگی و روشن قالبگیری مورد استفاده ،بستگی دارد . در هر حال مقدار ماسه ای كه باید دریك كارگاه ریخته گریبا ماسه نگهداری شود زیاد است و كیفیت آن نیز باید كنترل شود تا قطعات ریختگی سالم تولید شود.

انواع مختلفی از ماسه برای قالبگیری به كار می رود فرآیند های ریخته گری در ماسه (Sand – Casting Processes) متنوع هستند و هر یك بااستفاده از قالب های تهیه شده از ماسه تر (green sand) ماسه خشك (dry sand) ،ماسه ماهیچه (core sand) ، ماسه با چسب سیمان .

(Cement – bonded sand) ،ماسه قالبگیری پوسته ای (shell – molding sand) و قالبگیری بدون درجه (Flaskless molding) و نظایر آنها ،انجام می شود . شكل (1)مقابل قالب هایی را كه برای ریخته گری قطعات فولادی تهیه شده است نشان می دهد. در تصویر (2) دیگر قالبگیری در گودال كه از طریق مونتاژ ماهیچه های ماسه ای بزرگ آماده شده است ملاحظه می شود.

منشأ پیدایش ماسه در طبیعت

در بسیاری ا زنقاط پوسته جامد كره زمین محل هایی را می توان یافت كه در آنها تجمعی از ماسه وجود دارد . اینگونه محل ها كه به معدن طبیعی ماسه موسوم هستندبواسطه عوامل مختلفی بوجود آمده اند . در معادن مختلف طبیعی می توان ماسه هایی با شكل و اندازه و جنس متفاوت یافت . ماسه در زمره سنگهای رسوبی است كه طی فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین وبر اثر یك سلسه . تحولات بواسطه خرد شدن و تجزیه سنگ ها و سپس انتقال و رسوب گذاری پدید آمده است . فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین شامل فرآیند های تخریبی و فرسایشی (erosion) مختلفی است كه طی آنها خرد شدن و تجزیه و تفكیك شدن و سپس حمل (transpor tation) مواد به نقاط دیگر انجام می شود. بنابراین در ابتدا تحولات تخریبی – فرسایشی باعث خود و ریز شدن ،تجزیه و تفكیك شدن سنگ ها می شود و سپس عوامل دیگر ذرات را به مناطق دیگر جابجا می كنند و بر اثر رسوب گذاری (depostion) تجمعی از شن ، ماسه ، خاك رس و امثال آنها پدید می آید .

شكل(3) مقابل نموداری از تحولات و فرآیندهای بیرونی زمین را نمایش می دهد.

فرآیندهای بیرونی تغییر دهنده زمین كه منجربه پیدایش تجمعی از ماسه و امثال آن در نقاط مختلف می شود را می توان با توجه به تحولات و عوامل زیر مورد بررسی قرار داد.

هوازدگی

(Weathering) فرآیندی است كه مورد متراكم و پیوسته سطح زمین را به موادی نرم و ناپیوسته تبدیل می كند این فرآیند اثر عوامل فرسایش دیگررا در جابجا كردن مواد آسانتر می كند . به طور كلی «هوازدگی » عبارت است از «خرد شدن » و تجزیه شیمیایی سنگ ها در محل خود به علت تأثیرات آب ،هوا و موجودات زنده .

فرآیند هوازدگی به سه گروه ،هوازدگی فیزیكی،هوازدگی شیمیایی و هوازدگی زیستی تقسیم بندی می شود.

1- هوازدگی فیزیكی

در این نوع فرآیند هوازدگی ،عوامل فیزیكی باعث خردشدن و متلاشی شدن سنگ ها می شوند .

الف – انجماد آب در شكاف سنگ ها

در اثر یخ بستن آب تقریباً‌ 9 درصد به حجم آن افزوده می شود و در محیط بسته فشاری معادل 140 كیلو گرم بر سانتی متر مربع اعمال می نماید. اگر آب در شكاف سنگ منجمد شود و این عمل به طور مكدر انجام می شود . فشارهای ایجاد شده بیش از مقاومت سنگ است و می تواند سخت ترین و مقاوم ترین سنگ ها را نیز درهم بشكند . شاید مهمترین عامل خرد شدن سنگ ها ، یخ بستن آب در داخل حفره ها و شكاف های آنها باشد.

ب- تغییرات درجه حرارت

اغلب اجسام بواسطه بالا رفتن دما انبساط (expension) و بواسطه كاهش دما انقباض (contraetion) حاصل می كنند. سنگ ها نیز بواسطه تغییرات شبانه روزی یا سالیانه درجه حرارت چنین واكنشی نشان می دهند. انبساط و انقباض مكدر سنگ ها سرانجام به خرد شدن سطحی آنها منجر می شود. زیرا اولاً قابلیت هدایت حرارتی سنگ ها كم است و باز شدن درجه حرارت ،سطح یك سنگ بیش از قسمتهای داخلی آن منبسط می شود و ثانیاً‌ كانیهای گوناگون تشكیل دهنده یك سنگ ،دارای ضریب انبساط حرارتی یكسان نیستند و در نتیجه ، تغییر درجه حرارت موجب می شود كه كانیهای مختلف به مقدار متفاوتی تغییر حجم دهند.

تغییرات درجه حرارت به تنهایی عامل مهم هوازدگی نیست بلكه این عامل به همراه آب نقش مهمی را ایفا می كند.

ج – رشد بلورها

اگر محلول نمك ها به هر علتی به داخل شكاف یا منفذ سنگ ها راه یابد و در آنجا متبلور شود . احتمال دارد باعث خرد شدن سنگ شود . اگر چه تبلور یك محلول با انجماد ساده یك مایع كاملاً‌ متفاوت است ولی رشد بلورها در شكاف سنگ ها می تواند اثری شبیه به یخ بستن آب ولی ضعیف تر به جا بگذارد.

د – تشكیل كانیهای جدید

اگر كانیهای یك سنگ به كانیهای جدیدی تبدیل شود و حجم كانیهای جدید پیش از كانیهای اولیه باشد ،این ازدیاد حجم می تواند سبب فشرده شدن ذرات كانیها به یكدیگر و خرد شدن سنگ شود.

ه – فرسایش بخش سطحی توده سنگ ها
در پاره ای از سنگها یك سری درز به موازات سطح خارجی دیده می شود . احتمالاً علت تشكیل این گونه درزها آن است كه تا وقتی كه سنگ ها (مثلاً توده ای آذرین ) در زیر زمین قرار دارند تحت فشار سنگ های بالایی هستند ولی اگر فرسایش سنگ های فوقانی باعث ظاهر شدن سنگ های زیرین در سطح زمین شود . آنجایی كه این سنگ ها فشار طبقات فوقانی آزاد می گردند ، قسمتهای سطحی آنها انبساط پیدا می كند .در نتیجه این انبساط،یك سری درز به موازات سطح خارجی آنها به وجود می آید. این نوع هوازدگی موجب ورقه شدن (exfolition) قسمت های سطحی توده می شود . در شكل 4 چگونگی این پدیده نشان داده شده است .

نتایج

با كوئنچ مستقیم ماده درC31 در هر دقیقه J19 حاصل شد و طبق استاندارد DC 9999-1 ،80% حد نهایی ،یعنی J22 ،است .

روش كوئنچ منقطع در مقایسه با كوئنچ مستقیم كاهش اندكی را نشان داد ،ولی كماكان بالای 80% حد نهایی می باشد و یك تأثیر به سزایی را براعوجاج داشته است .

جهت كنترل دقیق سیكل عملیات حرارتی ،یعنی درجه حرارت سختی ،زمان ماندن در دمای داخل قالب كار گذاشته شوند. مورد نظر و سرعت سرد كردن ،سوراخ های ترموكوپل باید به

بسیا رمهم است كه مغزه ترموكوپل در مركز مقطع حاكم قالب قرار داده شود؛بخصوص اگركوئنچ منقطع انجام شود كه باید در قسمت های قطور قرار داشته باشد. استفاده از كانالهای آب برای ترموكوپل به علت دقت لازمه در خواندن درجه حرارت مغزه توصیه نمی شود.

سرعت سرد كردن C 28 در هر مینیمم دقیقه جهت بهبود ،چقرمگی ماده ضروری می باشد اعوجاج حاصله طی سریع سرد كردن می تواند با مرحله كردن كوئنچ كاهش یابد كه خود این عمل یكسان سازی درجه حرارت های سطح و مغزه ،قبل از كوئنچ با تشكیل منطقه مارتنزیتی و بدون كاهش چقرمگی را موجب می گردد . این مسئله لازم است در قسمت های قطور انجام شود.

مسلماً استفاده از سوراخ های ترموكوپل و به این ترتیب ،كنترل صحیح و دقیق درجه حرارت های سطح و مغزه با عملیات های حمام نمك یا بستر سیال ممكن نمی باشد به این دلیل است كه عملیات كوئنچ در خلأ با فشار گاز در نظر گرفته می شود.

علاوه بر این ،امكان تعیین حد نهایی چقرمگی ماده وجود دارد. همچنین سیكل عملیات حرارت كنترل می شود كه 80% از حد چقرمگی ایجاد شده و به این ترتیب عمر قالب بهببود می یابد.

نتیجه سختی 46 تا 47 راكول است . چهار آزمایش با استفاده از سرعت های مختلف سرد كردن در یك كوره خلأ انجام شد كه شكل 2 یك نمونه سیكل عملیات حرارتی را نشان می دهد.

آنچه كه درپایان عملیات و درنتایج حاصله مشهود بود (شكل 3 را ببینید) این است كه افزایش سرعت سرد كردن سطحی ،چقرمگی ماده را بهبود می بخشد . مشخص است كه میزان سرد شدن سطحی C 8/28 به ازاء هر دقیقه میزان چقرمگی را حدود 80% حد نهایی چقرمگی موجب می گردد.

سریع سرد كردن از تشكیل كاربیدهای مرزدانه ای جلوگیری كرده و امكان ایجاد فاز بینهایت را كاهش داده یا از تولید آن ممانعت می كند .رسوب مرزدانه ای و تشكیل بینایت به عنوان دو عامل كاهش دهنده چقرمگی سطح قالب شناخته شده اند.

مقایسه ریز ساختارها نسبت به سرعت سرد كردن رد شكل 4 نشان داده شده اند. ریزساختار نمونه آزمایشی كه در C16 به ازاء هر دقیقه سرد شده است ،وجود كاربید مرزدانه ای را نشان می دهد كه این امر خود كمابیش بر كاهش چقرمگی تأثیر می گذارد . دیاگرام CCT برای مواد نمونه آزمایشی در شكل Δ نشان داده شده است .

قابل توجه است كه درانجماد C40 به ازاءهر دقیقه ،افزایش مقاومت به ضربه را موجب نمی گردد. سرعت سرد كردن روغنی در مقایسه باكوئنچ 5bar در نیتروژن می تواند 10 بار سریع تر صورت گیرد . بنابراین ،افزایش جزیی در چقرمگی ممكن است تنها با افزایش قابل توجهی در سرعت سرد كردن حاصل گردد.

با انجام آزمایشی بر روی نمونه های مختلف همراه با عملیات حرارتی قالب ها ،مقاومت به ضربه بالایی با سرعت انجماد سطحی به میزان C28 به ازاء هر دقیقه به دست آمده است.

عدم موفقیت در ایجاد مقاومت به ضربه بالا كه مدنظر می باشد تنها یك بار اتفاق افتاد وبا انجام تحقیق و بررسی ،كاربیدهای اولیه در ماده دلیلی بوده است بر پایین بودن سطح چقرمگی كه درشكل 6 این امر مشهود است .این كاربیدهای اولیه در ماده آنیل شده یافته شده اند.

اهمیت سرعت های سرد كردن بر چقرمگی فولادهای كار گرم

مقدمه

دستیابی به بهترین خواص گرم موجود در فولادهای كارگرم مصرفی برای قالبهای ریخته گری فشاری ،به كنترل دقیق و جدی فرآیند عملیات حرارتی نیازمند می باشد.

جهت بهبود عملكرد قالب ؛درجه حرارت ،زمان نگهداری و سریع سرد كردن باید طی فرآیند سختی به دقت عمل شده و كنترل گردند. با كنترل این پارامترها ؛چقرمگی قالب می تواند با كاهش اثرات اندازه دانه درشت ،كاربیدهای مرزدانه ای و تشكیل فازهای پرلیت و یا بینیت و در آخر ،بهبود عملكرد قالب به بیشترین حد برسد. تأثیر متقابل این پارامترها بر یكدیگر و عواملی كه موجب ایجاد بهترین روند كاری می گردند مورد بررسی قرار گرفته است.انتخاب و كنترل درجه حرارت های سختی و زمان های نگهداری به آسانی با كوره های پیشرفته خلأ هماهنگ می شوند. با توجه به این مسئله ،در این مقاله عمدتاً سریع سرد كردن و اثر آن بر روی ریزساختار و چقرمگی مورد بررسی قرار می گیرند.

تأثیر سرعت سرد كردن به چقرمگی قالب

برای انجام آزمایشات قالبی با ابعاد 16×62×87 میلی متر مورد استفاده قرار می گرفت . برای تحلیل مشخصات عملیات حرارتی 4 قالب دارای سوراخ های سطحی ترموكوپل به عمق 16 میلی متر و قطر 3 میلی متر و سوراخ های ماهیچه های دوقلو كه درمركز قطورترین قسمت كار گذاشته شده اند ،به كار رفت . دو نمونه آزمایشی در نزدیكی سوراخ سطحی ترموكوپل به آنها جوش داده شد. (شكل 1 ) .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری) ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری) – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری);کاراموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری);کارورزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری);دانلود گزارش کارآموزی شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری);شرکت ذوب فلزات زندیه(ریخته گری);شرکت ;ذوب فلزات; زندیه;ریخته گری

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *