گزارش كارآموزی عمران ساختمان 37 صفحه + doc

ابتدا بر آورد لازم به عمل می آید تا مقدار مصالح لازم مشخص شود ، ابعاد تیرچه ها از روی نقشه های اجرایی بدست می آیند می توان تیرچه ها را سفارش داد و هم می توان در كارگاه ساخت

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 37

حجم فایل: 21 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مطالب :

اجرای سقف تیرچه و بلوك

ایزولاسیون پای ستون ها

اجرای كرسی چینی اندود ماسه سیمان روی كرسی و ایزولاسیون روی آن

آجر چینی دیوار های خارجی

اجرای گچ و خاك روی دیوارها و سقف

تهیه و نصب چهار چوب در ها و پنجره های فلزی

تاسیسات برقی

تأسیسات مكانیكی ، لوله های چدنی فاضلاب ، كانال كولر

چك لیست نظارتی كرسی چینی و بلوكاژ كف

چك لیست نظارتی عایق كاری روی كرسی چینی

چك لیست نظارتی آجر كاری

چك لیست نظارتی اندود گچ و خاك

چك لیست نظارتی ساخت و نصب چهار چوب درب ها و پنجره ها

چك لیست نظارتی كرم بندی پشت بام

نظرات و پیشنهادات كار آموز

اجرای سقف تیرچه و بلوك

ابتدا بر آورد لازم به عمل می آید تا مقدار مصالح لازم مشخص شود ، ابعاد تیرچه ها از روی نقشه های اجرایی بدست می آیند . می توان تیرچه ها را سفارش داد و هم می توان در كارگاه ساخت .

پارامتر هایی را كه ناظر در خصوص تیرچه ها باید كنترل كند :

1- كنترل ساخت خرپای تیرچه

2- كنترل سایز و طول میلگرد ها طبق نقشه

3- كنترل فاصله خرپاها و ابعاد تیرچه

4- كنترل ارتفاع خرپا وفاصله آرماتورهای طولی

5- كنترل عرض ناودانی مورد نظر جهت ساخت تیرچه

برای تیر ریزی ، تیرچه ها را روی زمین یا روی سقف زیرین كه انجام شده می چینیم سپس یك نفر به طبقه ی بالا رفته و با كمك طناب یك سر تیرچه ها را بالا كشیده و روی تیر اصلی قرار می دهد بعد از بالا كشیدن یك سر آنها به سمت دیگر دهانه رفته و با استفاده از طناب سر دیگر آن را نیز بالا می كشد و روی تیر اصلی قرار می دهد حال با استفاده از بلوك هایی كه می خواهد در سقف قرار بگیرد فاصله بین تیرچه ها را تنظیم می كند بدین شكل كه یك عدد بلوك در ابتدای تیرچه و یك عدد نیز در انتها بین تیرچه ها قرار می گیرد لذا فاصله بین تیرچه ها تنظیم می شود . برای بهتر عمل كردن سقف ، در جهت تیر ریزی به اندازه ی 5 سانتی متر و در جهت عمود بر تیر ریزی به اندازه ی 10 سانتی متر در دو جهت فاصله داده می شود .

بعد از تنظیم فاصله بین تیرچه ها ، بلوك ها در بین آنها قرار داده می شود . برای چیدن بلوك ها ابتدا بلوك ها تا سقف زیرین كه اجرا شده است با كمك بالابر به بالا آورده می شوند ، حال برای سریع تر شدن عملیات می توان از سه كارگر استفاده كرد ، بدین شكل كه یك نفر بلوك را برداشته ودر دست می گیرد و نفر دوم با استفاده از یك چوب كه در سر آن مهاری ایجاد كرده ، چوب را به داخل بلوك برده و آن را بلند كرده و به نفر سوم كه بر روی تیرچه ها در طبقه بالا قرار دارد می دهد و نفر سوم آنها را دربین تیرچه ها قرار میدهد .

برای مهارتیرچه ها در زیر تیرچه ها و در جهت عمود بر تیر ریزی تكیه گاه هایی به نام به نام شمع قرار می دهند . برای كار گذاری شمع ها ابتدا چوبهایی به عرض تغریباً 15 سانتی متر را در زیر تیرچه ها ( در جهت عمود بر تیر ریزی ) با استفاده از سیم مفتول می بندیم سپس از زیر شمع را در زیر این چوب ها قرار می دهیم و آنقدر می پیچانیم تا سفت شود البته قبل از اینكه بلوك ها را بچینیم این شمع ها را می بندیم .

برای ایجاد فاصله ی 10 سانتی متری در جهت عمود بر تیرچه ها هیچ مشكلی وجود ندارد چون كه می توان از همین چوب های شمع ها استفاده كرد ولی برای ایجاد فاصله ی 5 سانتی متری دیگر نمی توان تخته قرار داد چون تخته ی زیر شمع ها قرار دارد لذا برای ایجاد این فاصله تكیه گاه بلوك را روی تیر اصلی قرار می دهیم و به اندازه ی 5 سانتی متر از آن را با استفاده از تیشه می شكنیم تا این فاصله تأمین شود .

در دهانه های بیشتر از54 متر در وسط دهانه در جهت عمود بر تیر ریزی یك فاصله ایی ایجاد كرده و از زیر تخته بسته و میلگرد گذاری می كنیم كه بعد از بتن ریزی به مانند یك تیر بتنی ( تای بیم ) می شود كه به صلبیت و یكپارچگی سقف كمك می كند .

بعد از چیدن بلوك ها میلگرد های حرارتی را مانند یك شبكه مش روی تیرچه ها اجرا می كنیم . فاصله این میلگرد ها از هم در جهت تیر ریزی 50 سانتی متر ودر جهت عمود بر تیر ریزی 25 سانتی متر می باشد . این میلگرد ها را با استفاده از مفتول به میلگرد های تیرچه ها وتای بیم متصل می كنیم .

در كنسول ها علاوه بر میلگرد های افت و حرارت یكسری میلگرد های كششی قرار می دهند بدین صورت كه از انتهای كنسول تا تقریباً یك متر قبل از آن ادامه پیدا می كند .

بر روی هر تیرچه و در دو انتهای آن میلگرد های به نام میلگرد های اوتكا قرار می دهیم این میلگرد ها به اتصال بهتر تیرچه به تیر اصلی و همچنین به صلبیت سقف كمك كرده و با توجه به خم 45 درجه ی آن می توانند نیروی برشی را تحمل كنند و می دانیم كه در دو سر تیر ها برش ماكزیمم می باشد .

بعد از تكمیل شدن سقف پیمانكار درخواست اجازه برای بتن ریزی می كند و ناظر بعد از بازدید از سقف در صورت مورد تائید بودن اجازه ی بتن ریزی را می دهد .

در زیر به برخی از پارامتر هایی كه ناظر باید برای تایید سقف كنترل كند اشاره می كنیم :

1 – كنترل پیش بینی تكیه گاه مناسب جهت شمع ها

2 – كنترل نحوه ی اجرای تیرچه در دهانه ها طبق نقشه

3 – كنترل عدم شكستگی بلوك ها در حین اجرا

4 – كنترل فواصل میلگرد های حرارتی و مهار آنها

5 – كنترل خیز منفی سقف

6 – كنترل پیش بینی محل عبور لوله های تأسیسات

7 – كنترل تقویت اطراف محل سوراخ های تعبیه شده

8 – كنترل جوشهای اتصالات پلها و صفحات اتصال بادبندها كه در داخل بتن مدفون می شوند .

9 – كنترل تمهیدات لازم برای جلوگیری از نفوذ بتن به داخل بلوك ( معمولاً در دو انتهای تیرچه نفوذ بتن به داخل بلوك ها وجود دارد برای جلوگیری از نفوذ می توان سوراخ های این بلوك های انتهایی را با ملات گچ مسدود كرد . )

10 – كنترل تمهیدات لازم برای جلوگیری از فرار بتن (باید توجه داشت كه سوراخ های تیر های لانه زنبوری كه در ردیف های انتهایی هستند را با استفاده ازتخته پوشاند و با كمك سیم مفتول مهار كرد تا هنگام بتن ریزی ، بتن از این سوراخ ها فرار نكند . )

پیمانكار بعد از گرفتن اجازه از ناظر سفارش بتن می دهد .

شركت بتن ساز یك ساعت قبل از آوردن بتن گروهی را برای زدن ایستگاه پمپاژ به كارگاه می فرستد این گروه از تجهیزاتی مانند دستگاه پمپاژ بتن و لوله واتصالاتی برای هدایت بتن بر روی سقف مورد نظر كمك می گیرند . بهتر است كه این لوله ها از چشم پله یا نور گیر یا از یك فضای باز عبور داده شود چون كه این لوله هنگام پمپاژ بتن تكان شدیدی می خورد واگر آن را از بین تیرچه ها عبور دهیم ضربه ی شدیدی به آنها وارد می كند و اگر مهار نشود می تواند باعث شكستن بلوك ها و سفالها بشود .

بعد از زدن ایستگاه ، بتن توسط بنكرهایی كه ظرفیت آنها معمولاً بین 5 الی 56 متر مكعب می باشد آورده می شود و درون دستگاه پمپاژ ریخته می شود و دستگاه پمپاژ ، بتن را به طبقه ی مورد نظر پمپ می كند .

ناظر باید كنترل كند شخصی كه با دستگاه پمپاژ كار می كند به بتن آب اضافه نكند چون هر مقدار كه بتن شل تر باشد این دستگاه راحت تر بتن را پمپ می كند .

قبل از بتن ریزی باید به بلوك ها و سفالها آب داده شود تا هنگام بتن ریزی مرطوب باشند در غیر این صورت ناظر می تواند عملیات بتن ریزی را متوقف كند .

برای ریختن بتن حد اقل به 5 نفر نیاز می باشد به طوری كه یك نفر سر لوله ایی را كه از آن بتن پاشیده می شود را جابجا می كند ، دو نفر هم با استفاده از بیل بتن را پخش می كنند ، یك نفر هم با استفاده از ویبراتور بتن ریخته شده را ویبره می كند و یك نفر هم با استفاده ماله سطح بتن ریزی را صاف می كند .

بعد از اتمام بتن ریزی ( بعد از 24 ساعت ) باید تا 7 روز به بتن آب داده شود به طوری كه تا 3 روز اول بتن باید غرقاب باشد .

نكاتی كه ناظر باید كنترل كند :

1 – كنترل اسلامپ بتن

2 – گرفتن نمونه استوانه ایی یا مكعبی شكل

3 – مدت زمان سپری شده از لحظه ساخت بتن تا هنگام بتن ریزی

4 – كنترل مرطوب بودن بلوك ها و سفال ها

5 – كنترل استفاده از ویبراتور

6 – كنترل در محل های توقف بتن ریزی

7 – كنترل نگهداری بتن

8 – كنترل باز كردن شمع ها و قالب ها

ایزولاسیون پای ستون ها :

اولین مرحله بعد از اجرای فوندانسیون و اسكلت ایزولاسیون پای ستون ها می باشد . برای این كار ابتدا سطح فونداسیون و ستون را پاك كرده و سپس یك لایه قیر بر روی آنها می مالیم و یك لایه گونی روی آن می چسبانیم به همین ترتیب یك لا قیر و گونی دیگر چسبانده و در آخر یك لایه قیر روی آنها می ریزیم كه در مجموع دو لایه گونی و سه لایه قیر می شود .

چون stifner یا سخت كننده های پای ستون باعث پاره شدن گونی می شود در دو بلوك d وf ابتدا بتن درست كرده و در اطراف صفحه ستون ها قالب بسته و بتن ریخته می شود سپس از روی بتن عایق بندی انجام می گردد .

تا جایی كه امكان دارد نباید گونی را قطع كرد و در مقاطعی كه گونی قطع می شود باید به اندازه ی تقریباً 10 سانتی متر هم پوشانی یا over lap در نظر گرفت .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی عمران ساختمان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی عمران ساختمان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
كارآموزی عمران ساختمان;ایزولاسیون پای ستون ها;تهیه و نصب چهار چوب در ها و پنجره های فلزی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *