گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو 46 صفحه + doc

گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 46

حجم فایل: 38 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

نمودار سازمانی و تشكیلات 6

ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته كارآموز 8

عیب یابی 10

چرخ دنده های جلو موتور و طرز تنظیم آنها 22

تعمیر شاتون ، میل لنگ و یاتاقان 30

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

1- تاریخچه سازمان :

تكنولوژی درجهان امروزاز ویژگی خاصی برخوردار است و اگر به بخت واقبال معتقد باشیم می توانیم بگوییم تكنولوژی از واژه هائیست كه با اقبال خوبی مواجه است .

چرا كه دارندگان آن به آسانی میتوانند بر طالبین آن حكومت كنند. امروز نه تنها احتیاج به اقدامی جدی برای استثمار ندارند بلكه كشورهای جهان سوم خود به استقبال استثمار میروند . چون درخواست تكنولوژی بدون توجه به مسائل دانش فنی آن چیزی جزئ اسارت و استثمار نخواهد بود . متاسفانه كشور ما این اسارت را تجزیه كرده است چرا كه پیش از دویس میلیارد در سی سال گذشته برای صنعت سرمایه گذاری كرده اما تقریباً از صنعت چیز قابل توجهی نداریم در حالیكه كشورهای دیگر با سرمایه گذاری خیلی كمتراز این به صورت یك كشورصنعتی درآمده اند.

در میان صناع مختلف صنعت خودرو دارای اهمیت بیشتری است زیرا ان را معمولاً مادر صنایع دیگر می نامند . دلیل عمده اهمیت این صنعت عبارتند از : كاربرد وسیع ، پچیدگی، گستردگی قطعات مورد نیاز و در نتیجه وسیع بودن كارخانجات مرتبط با این صنعت، ارزش افزوده در صنعت خودرو است .نگاهی گذرا به وضعیت این صنعت در كشورهای پیشرفته صنعتی ما را با اهمیت این صنعت بیشترآشنا می سازد . از كلیه اتومبیلهای تولید شده در جهان در سال 2000 میلادی 85 % آن در سه بخش عمده صنعتی جهان تولید شده است . از این رقم حدود 28% مربوط به كشورهای اروپایی ، 29 % مربوط به آمریكا و 28 % مربوط به ژاپن است . ژاپن در فاصله سالهای 76 تا 85 میلادی 52% و از سال 85 تا 2000 حدود 200% رشد در تولید داشته است و این رقم افزایش برای تولید آن هم در حد تولیدات ژاپن بسیارزیاد است . در نتیجه تعیین سیاست در مورد این صنعت از تصمیم گیری های مهمی است كه مسئولان نظام باید بدان به صورت عمیق توجه كنند چرا كه مسئولان نظام باید بدان به صورت عمیق توجه كنند چرا كه این موضوع نقش مهمی در استقلال یا به عكس وابستگی دارد . میان خودروها نیز خودروی سواری بعلت مصرف فوق العاده آن نسبت به خودروهای دیگر نقش مهمتری را ایفا می كند در این جا تاریخچه خودروی سبك در ایران را بررسی و هم چنین تاریخچه كارخانه ایران خودرو.

اولین اتومبیل در سال 1280 هجری شمسی برای استفاده مظفرالدین شاه واردایران شد این اتومبیل جنبه تشریفاتی داشت و در خیابانهای نامناسب آن زمان گاه گاه تردد می نمود . اما بیشتر مواقع به دلیل اشكالات فنی (وگاهی به دلیل عدم پرداخت حقوق راننده آن) در گوشهای از قصر شاه متوقف بود . در حدود بیست سال بعد ورود اتومبیل برای مصارف شخصی توسط اعیان و اشراف آغاز شد و به تدریج نیز تعدادی برای مصارف عمومی وارد گردید به طوریكه بر اساس آمار موجود در سال1307 هزار و پانصد دستگاه خودرو شخصی و هزار دستگاه نیز كرایه وجود داشت . در سال 1321 حدود 130 دستگاه اتومبیل سواری به طور یكجا وارد شد . ورود اتومبیل هر سال افزایش یافت تا سال 1326 حدود 3000 دستگاه در سال وارد كشور شد . در سال 1324 حدود 10000 دستگاه اتومبیل وارد ایران شد . در طی این سالها تنها كار تولیدی كه در زمینه خودرو در ایران انجام می شد تولید اطاقهای چوبی آن هم بیشتر برای قسمت بار كامیون ها بود . در سال 1366 اولین كارخانه مونتاژخودرو جهت مونتاژ جیپ دو دیفرانسیل توسط شركت سهامی جیپ ایران بادریافت شش میلیون ریال وام از وزارت اقتصاد افتتاح شد . در سال 1340 شركت فیات ایتالیا اقدام به سرمایه گذاری در ایران جهت مونتاژ اتومبیل فیات 1100 نمود اما پنچ سال بعد از تولید آن متوقف شد . در سال 1341 انعقاد قرار دادی با شركت تالبوت جهت تولید اتومبیل در ایران مورد بررسی قرار گرفت . از جمله مدلهای تالبوت می توان به مدل Hanter اشاره كرد كه برای كشورهای آسیایی در نظر گرفته شده بود كه امتیاز آن به ایران واگذار گردید كه نامش همنام تیر افسانه ای آرش كمانگیر پیكان نامیده شد .در سال 1343 وزارت اقتصاد با اتخاد سیاستی جدید از صدور مجوز مونتاژ جلوگیری می كند و انعقاد قرار داد تالبوت را منوط به تولید قطعات بدنه و شاسی و پرس آنها در ایران می كند . متاسفانه عدم پیگیری این سیاست در سال 1346 خط مونتاژ اتومبیل های آریا و شاهین تحت امتیاز شركت آمریكن موتورز ،در كارخانه جیپ آغاز به كار می كند . در همین سال خطوط مونتاژ ژیان نیز تحت امتیاز سیتروئن فرانسه ، د ركارخانه سایپا به راه انداخته می شود . سال 1348 در تاریخ صنعت خودرو ایران باید سال وانت نامید . در این سال خط مونتاژ وانت پیكان در شركت ایران خودرو وانت مزدا در شركت مزدا وانت در شركت ایران كاوه آغاز بكار نمودند . مونتاژ وانت در شركت ایان كاوه از سال1356 متوقف شد . در طی همین سالها شركت جیپ 45 در صد از سهام خود را به شركت جنرال موتورز آمریكا فروخت به دنبال آن در سال 1352 خط مونتاژ آریا و شاهین تعطیل نمود و خط مونتاژ شورلت مدل های 2500 و 2800 را راه اندازی نمود. در همین سال مونتاژ اتومبیل رنو 5 نیز در شركت سایپا آغاز شد . در سال1354 شكت ایران خودرو خط تولید خود را با ساخت سالن رنگ وكارگاه پرس توسعه داد . به این ترتیب در صد ساخت داخل اتومبیل پیكان افزایش یافت . در سال 1355 شركت جیپ خط مونتاژ شورلت را به خط مونتاژ اتومبیلهای شورلت نوا، بیوك وكادیلاك تبدیل نمود . آخرین بخش قطعات ان اتومبیل ها در سال1364 وارد شد .و از آن پس تولید این اتومبیل ها در سال1364 وارد شد و از آن پس تولید این اتومبیل ها نیز متوقف شد .

حال با نگاهی به گذشته مشاهده می شود كه بجز پیكان كه از ابتدا با قصد تولید و ساخت در داخل و با این سیاست اقدام به ساخت آن شده است از تولید بقیه اتومبیل های ذكر شده خبری نیست . سیاست اعمال شده در موتور پیكان باعث شده بود كه حتی پیش از انقلاب نیز تولید پیكان به رقم بالایی از خود كفائی دست یابد .

و به همین صورت تنها محصولات تولیدی كارخانه ایران خودرو و اواخردهه 60 و اوایل دهه 70 تولید پیكان وپیكان وانت بود . البته پیكان در ابتدا دارای یك مدل ساده بود . ولی بعد ها در قالب سه مدل پیكان دولوكوس (با چراغهای پهن تر در جلو وعقب نسبت به دیگر مدلها و جلو داشبورد و تجهیزات مناسبتر) پیكان كار لوكس (ساده) و پیكان جوانان (با دو كاربراتور روبروی سیلندر ) تولید و به بازار عرضه شد ولی از اواخر دهه 60 تا هم اكنون فقط مدل دو لوكس توسط ایران خودرو تولید می شود .

همچنین از اوایل دهه 70 به بعد ابتدا خط مونتاژ و سپس تولید اتومبیل های پژو 405 در انواع GL GLX تحت امتیاز شركت پژو فرانسه در ایران خودرو آغاز شد .

در چند سال شركت ایران خودرو مبادرت به تولید اتومبیلهای پژو پرشیا (پارس) پژو RD 1600 و پژو 206 وخودرو ملی سمند نموده است .

همچنین شركت ایران خودرو با توجه به تولید خو.دروهای جدید در چند سال اخیر و با بكار گیری و راه اندازی نمایندگی های مجاز و تعمیر و فروش محصولات و همچنین عاملین مجاز سرویس دهی خدمات بعد از فروش و تاسیس شركتهای ایساكو به منظور تولید قطعات یدكی و لوازم جانبی اتومبیلهای تولیدی خودرو و شركت امداد خوردو ایران پایگاههای ثابت و سیار در سراسر كشور جهت سرویس دهی وكمك .و تعمیرات به خریداران محصولات ایران خودرو و شركتهای مرتبط دیگر با این كارخانه دامنه فعالیتهای خود را گسترش داده است . و خود را به عنوان مهمترین قطب صنعتی تولید خودرو در كشورو خاورمیانه معرفی نموده است

4-سنگ زدن كپه شاتون

سر بزرگ شاتون ممكن است به دلایل زیر دو پهن شده و از حالت گردی خارج شده باشد.

1- نرسیدن روغن به یاتاقانها به علت نقصی كه در یكی از قسمتهای سیستم روغن كاری ممكن است به وجود آید.این عمل باعث می شود كه یاتاقانها بیش از اندازه گرم شده و گریپاژ گردد. در این صورت پوسته به میل لنگ چسپیده و سر بزرگ شاتون خراب می گردد.

2- در مواردی كه فشار یاتاقانی كم باشد.ممكن است زبانه پوسته یاتاقانها بریده و از جای خار مربوط خارج شده و سپس پوسته یاتاقان گشته و جلوی مجرای روغن گرفته شود.

3- خلاصی بین یاتاقانهای شاتون و میل لنگ بیش از حد مجاز بوده و در اثر ضربه های وارده از طرف پیستون كپه شاتون كوبیده شد ه و ممكن است تغییر شكل پیدا كند در این صورت بایستی كپه پایین شاتون را باز كرده و پس از بستن به دستگاه سنگ زنی كپه ، آن را سنگ می زنند.

روش كار بدین نحو است كه بازوی A را درسمت راست قرار داده و كپه را به گیره مخصوص دستگاه می بندند. حالا دستگاه را روشن كرده و با حركت بازو A به سمت چپ ، كپه را سنگ می زند. بوسیله پیچ B كه مدرج بوده و مخصوص بار دادن می باشد می توان بار یكنواخت به آن داد.

همچنین الماس آرایش سنگ كه روی گیره دستگاه بسته شده در حین سنگ زدن ، سنگ را نیز صاف می كند. در بعضی موارد لازم است كه شاتون را به دستگاه سنگ زنی بسته و آن را نیز سنگ زد و همچنین كپه های یاتاقانهای ثابت موتور را نیز قبل از ثابت تراشی ، به این دستگاه بسته و سنگ می زنند.

میزان سنگ زنی از كپه پایین یا بالای شاتون بستگی به وضعیت خرابی داخل شاتون دارد.

5-تراش و سنگ زنی شاتون

پس از سنگ زنی كپه شاتون ، كپه را روی شاتون بسته و بوسیله ساعت اندازه گیری (ساعت داخل سیلندر) قطر سر بزرگ شاتون را اندازه می گیرند تا مقدار دو پهنی آن مشخص شود.

سپس قطر استاندارد آنرا از كتابچه راهنما ی اندازه های یاتاقانها پیدا كرده و درجات میكرومتر خارجی را روی این اندازه قرار داده و ساعت اندازه گیری را روی صفر تنظیم می كنند.

عمل تراش و سنگ زنی شاتون بوسیله دستگاه شاتون تراش انجام می گیرد. بدین ترتیب كه شاتون را بر روی برج دستگاه قرار داده و بوسیله سه نظام آنرا ثابت می كنند. عمل سنتر كردن سوراخ بزرگ شاتون نسبت به محور میل تراش ، بوسیله میكرومتر ساعتی انجام می گیرد در این حالت عقربه میكرومتر ساعتی بایستی كمترین انحراف را نشان دهد

تعیین طول تیغچه بوسیله میكرومتر مخصوص دستگاه شاتون تراش انجام می گیرد ، یعنی تیغچه را روی محور تراش بسته و نوك میكرومتر را روی تیغچه قرار داده و بوسیله پیچ تنظیم تیغچه طول آنرا مشخص نموده و بوسیله پیچ نگهدار ، تیغچه را سفت می كنند.

اگر میزان دو پهنی سربزگ شاتون006/0اینچ (15/0میلیمتر)یاكمترباشدمی توان به وسیله محورسنگ زنی كه درسمت راست واقع شده است،آن راسنگ زده وبه قطراستانداردرسانید.درصورتی كه مقداردوپهنی كمتر ازمقدارفوق باشد.بایدبامیل لنگ تراش وتیغچه كه درسمت چپ دستگاه است،تراشیده سپس بوسیله سنگ آنرا صیقل داد.

توجه:موقعیكه شاتون برروی دستگاه سواربوده وسربزگ شاتون سنتر شده است.میتوان علاوه برتراش،عمل سنگ زنی رانیزدرصورت نیاز انجام داد.

توجه: در صورت سنگ زنی كپه شاتون و تراش سر بزرگ شاتون ، طول شاتون كوتاه می شود. و در نتیجه كورس پیستون كمتر از مقدار اصلی می گرددكه این عمل سبب كم شدن ضریب تراكم موتور شده و عمل احتراق را در موتور مختل می كند.

در چنین حالتی تراش كار ماهر می تواند با استفاده از بوشهای نیمه تمام ( بوش هایی كه قطر داخلی آنها كوچكتر از بوشهای معمولی است به عبارت ساده تر بوش چاقتر است) مركز بوش گجن پین را به اندازه فاصله كوتاه شده ، بالاتر ببرد. لذا طول شاتون را به همان اندازه قبلی برگرداند

6-شرح دستگاه شاتون تراش

شاتون تراش مجهز به میل لنگ سنگ زنی و میل لنگ تراش بوده و دارای برج مخصوص بستن شاتون می باشد.

حركت افقی برج (به سمت چپ یا راست) روی كشویی دستگاه ، بوسیله فرمان دستی انجام می گردد. در صورتیكه حركت اتوماتیك آن بوسیله دكمه برقی كه روی تابلوی برق قرار گرفته عملی می گردد.

حركت برج به سمت جلو و عقب به كمك فرمان دستی كوچكی بوده كه به همراه اهرم دستی كه در بالای برج قرار گرفته برای سنتر كردن سر بزرگ یا كوچك شاتون استفاده می شود.

برای بستن شاتون روی برج معمولا سه عدد سه نظام به اندازه های مختلف (1و2و3) نسبت به قطر سر بزرگ و سر كوچك شاتون همراه دستگاه می باشد.

جهت راه انداز قسمتهای مختلف شاتون تراش ، سه عدد الكتروموتور به شرح زیر در آن نصب شده است:

1- الكتروموتور اصلی ، جهت به كار انداختن دستگاه.

2- الكتروموتور حركت اتوماتیك میز

3- الكتروموتور مخصوص سیستم خنك كننده(آب صابون)

اهرم های سمت راست و چپ به ترتیب اهرمهای راه اندازی میل لنگ سنگ زنی و میل لنگ تراش است.

مقدار بار و انتخاب سرعت لازم در جدولی برروی ماشین نوشته شده است. ولی به طور كلی دستور صحیح راه اندازی و نگهداری از دستگاه در كتابچه راهنمای ماشین نوشته می شود.

7-كلیات مربوط به میل لنگ

میل لنگ از فولاد ویژه و به طریقه ریخته گری یا آهنگری ساخته شده است كه برای جلوگیری از خمیدگی و پیچیدگی میل لنگ و همچنین افزایش مقاومت مكانیكی آن در برابر نیروهای وارده ، عملیات حرارتی (سخت كاری ) برروی آن انجام می شود. سپس ثابتها و لنگهای متحرك آن را سنگ زده و پولیش می نمایند

هر میل لنگ دارای تعدادی تكیه گاههای ثابت و و لنگهای متحرك می باشد.تعداد لنگهای متحرك در موتورهای خطی به نسبت به تعداد سیلندرهای موتور است. در صورتیكه در موتورهای V شكل ، برای هر لنگ میل لنگ ، دو عدد شاتون بسته می شو. تعدا ثابتهای میل لنگ حداكثر 1 عدد بیشتر از تعداد لنگهای ( متحركها) بوده و یا اینكه ممكن است تعداد لنگهای موتور كمتر باشد.

افزایش تعداد ثابتها در یك موتور سبب كاهش بارها و فشارها شده و در نتیجه پهنای ثابتها كوچكتر خواهد بود. همچنین با در نظر گرفتن مساحت یاتاقانهای ثابت در دو موتور مشابه ، هر چه قطر یاتاقان بزركتر باشد میل لنگ بار بیشتری را تحمل خواهد كرد.

جهت روغن كاری لنگها و ثابتها میل لنگ دارای مجاری روغن (سوراخ)بوده و این مجراها در ثابتهای میل لنگ به طور مستقیم قرار گرفته اند. مجاری مورب ، مجراهای مستقیم را به لنگهای متحرك میل لنگ وصل می كنند. همانطوریكه در پیش گفته شد روغن از این مجراها گذشته و پس از عبور از سوراخ پوسته یاتاقان متحرك ، وارد شاتون شده و دیواره سیلندر و پوش گجن پسین را روغن كاری می نماید.

نیروهای نامتعادل ، سبب لرزش و فشارهای زیاد روی یاتاقانهای ثابت میل لنگ شده و باعث خمیدگی یا پوسیدگی میل لنگ می گردد. برای جلوگیری از این وضع بایستی میل لنگ استاتیكی و دینامیكی بالانس شود.

بالانس استاتیكی در موقع سكون میل لنگ انجام می شود. بدین معنی كه میل لنگ را روی دو لبه تیز دستگاه بالانس استاتیكی قرار می دهند. اگر میل لنگ حركت نكرد و ساكن ماند میل لنگ بالانس می باشد. در صورتیكه شروع به گردش كرد معلوم می شود كه یك قسمت میل لنگ سنگین بوده و آنرا به سمت پایین می كشد.

لذا از فلز قسمت پایین بایستی برداشته شود ، تا سبك شده و به حالت تعادل یا بالانس دراید.

بالانس دینامیكی به وسیله دستگاه مخصوصی كه میل لنگ را با سرعتهای مختلف به حركت در می اورد انجام می شود. در این حالت ، عقربه دستگاه ، محل و مقدار فلزی را كه بایستی برداشته شود مشخص می كند. پس از برداشتن فلز دوباره دستگاه را بكار انداخته و میل لنگ را آزمایش می كنند. در صورتیكه لرزشی مشاهده نگردید معلوم می شود كه دستگاه بالانس شده است.

در بعضی از میل لنگها با استفاده از وزنه های تعادل ،میل لنگ را بالانس می كنند. وزنه های تعادل بعضا سر هم با میل لنگ ریخته شده و یا به طور جداگانه به بازوهای میل لنگ پیچ شده است.

8-اندازه گیری قطر ثابتها و متحركهای میل لنگ

اندازه گیری ثابتها و متحركهای میل لنگ بوسیله میكرومتر خارجی انجام می شود ، تا مقدار سائیدگی یا دو پهنی آن معلوم گردد. اگر دو پهنی میل لنگ بیش از 001/0 – 0015/0 اینچ (025/0-035/0 میلیمتر) باشد. بایستی بوسیله دستگاه میل لنگ تراش ثابتها و متحركهای آن را آنقدر سنگ زد تا به اندازه استاندارد برسد. دستگاهی كه بیشتر در اندازه گیریهای میل لنگ به كار می رود میكرومتر ساعتی است كه اغلب بروی پایه مخصوصی سوار میباشد.

كوچكترین درجات میكرومتر ساعتی 01/0 میلیمتر بوده و محیط دایره ساعت به 100 قسمت تقسیم شده است. لذا اگر عقربه بزرگ 1 دور محیط دایره را طی كند عقربه كوچك روی رقم 1 قرار گرفته و نشان دهنده 1 میلیمتر حركت نوك میكرومتر ساعتی خواهد بود پس عقربه كوچك میلیمتر ساعتی ، تعداد دورهای عقربه بزرگ را نشان می دهد.

اخیرا میكرومترهای خارجی و كولیسهای مجهز به سیستم دجیتال كه به وسیله باتری كوچكی كار می كند به بازار عرضه شده است. گر چه هنوز كاربرد آن در كارگاهها معمول نشده ولی ارقام حاصل از اندازه گیری به آسانی و به دقت خوانده می شود.

20 ـ علل صدمه دیدن یاتاقان ها

نتیجه 1 ـ نرسیدن روغن به یاتاقان ها ـ در صورت نرسیدن روغن یا كم شدن مقدار آن بعلت تماس دو فلز ( بیت یاتاقان و لنگ میل لنگ ) ، یاتاقان ها داغ شده و مواد یاتاقانی روی آن ذوب واز بین میرود . سپس پوسته یاتاقان ها به میل لنگ چسبیده وحتی ممكن است كه شاتون را نیز شكسته و از بلوك موتور بیرون بزند . علت نرسیدن روغن به یاتاقانها علاوه بر افزایش یا كاهش خلاصی روغن یاتاقان ها ، ممكن است در اثر بسته بودن لوله های روغن ، نقص اویل پمپ ، نقص دستگاه تنظیم فشار و یا كمی روغن در كارتر موتور باشد .

در ضمن پس از تعمیر اساسی وجمع كردن موتور ، با وجود روغن در كارتر ، یاتاقان ها روغن نداشته ویا اینكه مقدار آن كم میباشد . در این صورت استارت زدن و روشن كردن موتور ممكن است كه به یاتاقان ها صدمه برساند . لذا در كارگاه های مجهز قبل از روشن كردن موتور ، بوسیله دستگاه مخصوصی ، سیستم روغنكاری را با روغن پر می كنند .

2 ـ وجود ذرات خارجی در روغن ـ مواد خارجی یا بصورت ذرات خاك یا بصورت براده های فلزات ( چدن ـ فولاد ومواد یاتاقانی ) در روغن موتور وارد میشود .

براده های فلزات كه معمولا از سائیده شدن قطعات متحرك موتور ، از قبیل خیز بادامك های میل سوپاپ ، تایت ها ، دنده های جلو موتور ، دنده های اویل پمپ ، انگشتی های سوپاپ ، میل تایپت ها ، دیواره های سیلندر ، رینگ های پیستون وغیره تولید میگردد. این مواد بوسیله روغن موتور شسته شده و هنگام تعویض فیلتر و روغن ، خارج میگردد . براده های فلزات كه هنگام تراشكاری ، بوجود میآید بایستی قبل از بستن موتور كاملاً شستشو داده شود .

اگر ذرات درشت بر روی یاتاقان ها نشسته باشد ، فلز یاتاقان را به سمت بالا فشار داده و سطح یاتاقانی را كم می كند . در صورتیكه این ذرات خیلی درشت باشند ، با حركت میل لنگ ، بر روی یاتاقان ها و میل لنگ شیار انداخته و یا باعث كنده شدن مواد یاتاقانی میشود .

3 ـ خستگی یاتاقان ها ـ بارهای زیادی كه به یاتاقان ها وارد میشود ، فلز یاتاقانی را خسته كرده و سپس شكافته و پوسته پوسته میگردد.لذا در اثر از بین رفتن فلز یاتاقان ، بقیه مواد یاتاقانی سخت كار كرده و خیلی زود خسته میشود. در یاتاقان ها زودتر از بین میرود . صدمه دیدن یاتاقان ها در اثر خستگی كمتر پیش میآید مگر در موارد استثنائی ، مثلاً ثابت ها و متحرك های میل لنگ سائیده شده و یا دو پهن شده باشد . در این صورت ، یاتاقان ها بیشتر مورد تنش قرار میگیرد . مخصوصاً كپه بالائی شاتون ، بار بیشتری را تحمل كرده و خسته می شود .

4 ـ كونیك ( مخروطی )بودن لنگ میل لنگ ـ در صورت كونیك بودن لنگ ها ، بیشتر باربه یك قسمت یاتاقان وارد میشود . در نتیجه این قسمت بیشتر داغ شده و مواد یاتاقانی آن از بین میرود . این حالت نبایستی با وضعی كه در اثر كجی شاتون بوجود می آید اشتباه شود . زیرا در صورت كونیك بودن لنگ های میل لنگ ، هر دو نصفه یاتاقان در همان سمت صدمه خواهد دید . در حالیكه كجی شاتون باعث از بین رفتن دو طرف مقابل میگردد .

5 ـ وجود مواد خارجی در پشت پوسته یاتاقان ها ـ اگر ذرات خاك بین پوسته یاتاقان و كپه مربوطه قرار گیرد . سبب میشود كه یاتاقان در محل خود بطور صحیح ننشیند . در این صورت خلاصی روغن كم شده و هم چنین فضای خالی در پشت پوسته یاتاقان بوجود میآید . این عمل از خنك شدن یاتاقان ها جلوگیری می كند .هر دو مورد باعث صدمه دیدن یاتاقان ها میشود .

6 ـ جابجا شدن كپه ها ( شاتون ها و ثابت ها ) هنگام بستن موتور ممكن است كه كپه های شاتون ها یا ثابت ها بر عكس خسته شوند . در این صورت پوسته یاتاقان ها در جای خود درست ننشسته و یاتاقان ها صدمه خواهند دید .

7 ـ پیچیدگی بلوك موتور ـ در صورت پیچیدگی بلوك موتور ، ممكن است خط مركزی ثابت ها در یك امتداد نبوده واز سنتر خارج شده باشند . لذا موتوری كه با این نوع بلوك پیچیده كار كند یاتاقان های آن صدمه خواهد دید . اگر مقدار پیچیدگی بلوك كم باشد میتوان بوسیله دستگاه ثابت تراش ، آنها را تراش داده و باندازه استاندارد رسانید و در ضمن ثابت ها نیز در یك امتداد قرار خواهند گرفت.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو;کاراموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو;کارورزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو;دانلود گزارش کارآموزی فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو;فروش و تعمیر در نمایندگی مجاز ایران خودرو;فروش ;تعمیر ;نمایندگی مجاز; ایران خودرو

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *