گزارش كارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای 46 صفحه + doc

گزارش كارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 46

حجم فایل: 1.358 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای در 46 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

عنوان صفحه

مقدمه………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 1

1- تاریخچه سازمانهای آموزش فنی و حرفه ای ……………………………………………………………………….. 2

2- مشخصات كلی و موقعیت مرکز آموزش فنی و حرفه ای …………………………………………………… 4

3- مقدمات بافندگی …………………………………………………………………………………………………………………….. 10

4- چله پیچی ……………………………………………………………………………………………………………………………….. 16

5- نخ کشی……………………………………………………………………………………………………………………………………. 24

6- بافندگی…………………………………………………………………………………………………………………………………….. 31

7- مکانیزم تشکیل دهنده و پودگذاری ……………………………………………………………………………………… 39

8- دفتین زدن در ماشین بافندگی پروژكتایل …………………………………………………………………………… 52

الف

9- مکانیزم کنترل و مراقبت ……………………………………………………………………………………………………….. 54

فهرست اشكال

عنوان صفحه

شكل 1-1 درجه مهارت كارآموزان………………………………………………………………………………………………. 3

شكل 2-1 موقعیت مكانی سازمان فنی و حرفه ای……………………………………………………………………. 4

شكل 2-2 محل قرارگیری ماشین آلات درسالن نساجی…………………………………………………………… 6

شكل 3-1 بوبین پیچی…………………………………………………………………………………………………………………. 13

شكل 4-1 درام………………………………………………………………………………………………………………………………. 20

شكل 5-1 نخ کشی مستقیم………………………………………………………………………………………………………… 27

شكل 5-2 نخ کشی جهشی…………………………………………………………………………………………………………. 27

شكل 5-3 نخ کش جناغی…………………………………………………………………………………………………………… 28

شكل 5-4 نخ کشی ترکیبی…………………………………………………………………………………………………………. 29

شكل 5-5 نمره گذاری شانه………………………………………………………………………………………………………… 30

شكل 5-6 نمره گذاری شانه………………………………………………………………………………………………………… 30

شكل 6-1 نمای کلی ماشین بافندگی…………………………………………………………………………………………. 31

شكل 6-2 لامل……………………………………………………………………………………………………………………………… 33

شكل 6-3 ورد و میلمیلك……………………………………………………………………………………………………………. 34

شكل 7-1 ماشین سولز-روتیp7200……………………………………………………………………………………….. 40

شكل 7-2 پروژکتایل…………………………………………………………………………………………………………………….. 47

شكل 7-3 انواع و ابعاد پروژکتایل………………………………………………………………………………………………… 48

شكل 7-4 تور شن بار…………………………………………………………………………………………………………………… 49

شكل 7-5 اهرم ضربه ومضراب…………………………………………………………………………………………………….. 49

شكل 7-6 مکانیزم پرتاب پروژکتایل……………………………………………………………………………………………. 50

شكل 7-7 کناره برگردان………………………………………………………………………………………………………………. 51

شكل 8-1 راهنما…………………………………………………………………………………………………………………………… 52

شكل 9-1 مكانیزم كنترل نخ تار…………………………………………………………………………………………………. 55

مقدمه :

ماشین بافندگی پروژکتایل در آغاز دهه 50 وارد بازار شد و هنوز هم در سراسر جهان به کارمی رود. به دلیل نوآوری های پیوسته و استفاده از سیستم های الکترونیکی پیشرفته و نیز استفاده از ریزپردازنده برای نظارت و کنترل وسایل مختلف این ماشین سطح بازده خوب و قابلیت کارکرد بالایی به دست آورده است. این ماشین به خصوص در حوزه ماشین های با عرض شانه زیاد جای خود را تثبیت کرده است.

در این ماشین بافندگی، پودگذاری به وسیله پرتابه های گیره دار کوچکی به نام پروژکتایل انجام می گیرد که تعداد آنها بستگی به عرض بافت دارد. این پرتابه ها به وسیله نخ گیره های خود نخ پود را از بوبین های بزرگ با پیچش گرفته و آن را از دهانه تار در یک جهت می گذراند. پروژکتایل به نوبت عمل می کند و به صورت پی در پی پرتاب می شود. بنابراین یکی پس از دیگری حرکت کرده و در فضا یک مسیر پیوسته و حلقوی را تعریف می کند. که گویی بر روی یک زنجیره نقاله قرار گرفته اند. پروژکتایل اول پود را به صورت یک دنباله در عقب خود گرفته و نگه می دارد. سپس به وسیله میله ای ترشن بار پرتاپ می شود. پروژکتایل از دهانه تار عبور کرده و نخ پود را از داخل نخ های تار می کشاند و پس از آن پایین می افتد و به وسیله قسمتی که از زیر ردیف نخ های تار عبور می کند با سرعتی کمتر به نقطه آغاز خود برمی گردد. در اینجا پروژکتایل برای گرفتن پود جدید به سمت مکان پرتاپ می رود. همزمان پروژکتایل های دیگر پی در پی حرکت کرده و همین عمل را انجام می دهد.

1- تاریخچه سازمان آموزشی فنی و حرفه ای:

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی که از ادغام سه نهاد آموزشی در 1359 و به منظور ارائه آموزش های فنی و حرفه ای تشکیل گردیده و براساس بیش از ده قانون موضوعه و ماده 151 قانون برنامه سوم و تنفیذ آن در برنامه چهارم متولی آموزشهای فنی و حرفه ای کوتاه مدت بوده و فعالیت های آموزشی خود را در دوبخش دولتی و غیردولتی اجرا می نماید.

رکن اصلی فعالیت های سازمان آموزش است که فرآیند آن ماموریت و رسالت سازمان را شکل می دهد و در قالب دوره های یک تا هیجده ماهه از طریق آموزش در مراکز ثابت، آموزش توسط تیمهای( سیار و زندان)، آموزش در پادگان ها، آموزش در صنایع آموزش در مرکز تربیت مربی و بالاخره آموزشگاههای آزاد ( بخش غیردولتی) نسبت عهده دار آموزش رایگان برادران و خواهران علاقه مند به کسب مهارت در رشته های مشروحه زیر می باشد:

هیدرولیک
پتوماتیک
مکانیک صنایع
نساجی
تراشکاری
فرزکاری
کارور cnc
تراش و فرز cnc
نقشه کشی ساختمان و صنعتی

10. برقکاری

11. طراح و نقشه کشی

12. رشته IT

13. ……….

مرکز آموزش فنی و حرفه ای امام حسین (ع) یزد که در سال………………. فعالیت خود را آغاز کرد با پذیرش کارآموز در سه شیفت صبح و بعدازظهر و شب به تامین و تربیت نیروی کارگر ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز بخشهای مختلف مستعی، کشاورزان و خدماتی کشور و ارتقا فرهنگ فنی جامعه اقدام نماید. میزان یادگیری دانش فنی و کسب مهارت کارآموزان حسب نیاز بازار کار به درجات مختلفی طبقه می شود این میزان در سازمان آموزش فنی و حرفه ای به شرح جدول زیر تقسیم بندی شده است.

بهداشت و رفاه :

مرکز در محیطی خوش آب و هوا قرار دارد. حیاط مرکز با گلها و درختانی آراسته شده و کارآموزان هنگام استراحت در بین کلاسها در این فضا به صحبت کردن و به بازی در فضای ورزشی( فوتبال و والیبال) آن مشغول هستند.

در داخل ساختمان یک اتاق به عنوان نمازخانه برای انجام فرضیه نماز می باشد.

بعضی از اتاق ها به عنوان کلاس درس می باشد که استاد در آن جا بحث های تئوری رشته ها را مطرح می کند تا کارآموزان از سروصدای کارگاهها دور باشند و بعضی از اتاق هم وجود دارد که در آن جا کارآموزان به دانسته های علمی خود جامع عملی بودن می پوشاند و به فعالیت های عملی و کارگاهی مشغول می شوند. بعضی از اتاق هم وجود دارد که کارهای اداری مرکز آموزش در آنجا رسیدگی و بررسی می شود.

سالن نساجی:

سالن در ساختمان شماره 2 مرکز قرار گرفته است. در بدو ورود به سالن در سمت چپ یک دستگاه چله پیچی بخشی قرار گرفته که تقریبا نیمی از فضای سالن را به خود اختصاص داده است. و در سمت راست سالن دو اتاق یکی برای انبار و دیگری به منظور رختکن مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار دستگاه چله پیچی، دستگاههای بافندگی قرار دارند.

چندلاکشی و چندلا تابی

برای تولید برخی از پارچه های مصارف خانگی یا سنتی مانند توری- پوپلین ، بارانی، نمدی، تسمه ها و همین نخهای دو رنگی و سایر کالاهای نساجی، نخ محکم و یکنواخت خاصی مورد نیاز است. برای این مصارف به تابندگی نخ نیاز است. نخ تابیده، از نخ دولاتابی دو یا چند نخ یک لا، تهیه می شود.

نخ تابیده در مقایسه با نخ یک لای با چگالی برابر از استحکام و یکنواختی بیشتری برخوردار است و سطح آن نیز صافتر است. چون نخهای یک لا به یکدیگر فشرده شده اند. اتصال بین الیاف مجزا کمتر است و هنگام گسیختگی نخ تعداد الیاف بیشتری با هم پاره می شود. یکنواختی در اثر چندلاکنی دویا چند نخ، روی هم قرار گرفتن محل های ضخیم و نازک نخهای تابیده بهبود
می یابد. معمولا نخ های مشابه به هم تابیده می شوند به طوری که جهت تاب در خلاف تاب نخ یک لا است و این کار ساختار یکنواختری به نخ می دهد. برای آن که حالت های تزیینی نظیر حلقه، حلزونی، گره مانند و غیره به دست آید. باید یک لا از نخ های تابیده نسبت به دیگری طول بیشتری داشته باشد. دولاتابی نخ پس از مراحل مقدماتی ماشین های تابندگی انجام می شود.

4- چله پیچی

منظور از چله پیچی عبارت است از پیچیدن تعداد معینی از نخ تار با ملول مشخص به صورت موازی روی نورد چله یا نورد بافندگی. در عمل چله پیچی، نخ از روی بوبین های بوبین پیچی و یا بوبین های حاصل از قسمت دولا تناب باز شده و پس از عبور از قسمتهای كشش دهنده و شانه و غیره بر روی نورد مخصوص چله پیچی یا اسنو بافندگی به طور موازی به صورت یك صفحه پیچیده می شود عمل چله پیچی ممكن است به سه روش زیر انجام شود:

الف) چله پیچی مستقیم Direct warping

ب) چله پیچی بندی (بخشی) Section warping

ج) چله پیچی روی نورد بخشی Section beam warping

در چله پیچی مستقیم تعداد مشخص از نخ روی نورد چله پیچیده می شود كه بعدا تعدادی از این نوردها پشت ماشین آهار قرار گرفته، پس از آهار دادن روی نورد مخصوص بافندگی به نام اسنو بافندگی پیچیده می شود.

در چله پیچی بخشی، ابتدا تعداد معین از نخ تار به صورت یك نوار روی یك نورد بزرگ شیبدار پیچیده می شود سپس از روی این نورد تعداد معین از نوارها (بخشها) بسته به خصوصیات پارچه تولیدی بازشده و روی اسنو مخصوص بافندگی پیچیده می شود این سیستم چله پیچی غالبا برای نخهای رنگی و دولا مورد استفاده قرار می گیرد.

در نورد پیچی بخشی، تعداد معینی از نخ تار روی نوردهای كوچك (بیم بخشی) ، پیچیده شده سپس با نوردها مستقمیا پشت قفسه ماشین بافندگی قرار می گیرند یا اینكه روی اسنو بافندگی برگردان می شوند این سیستم چله پیچی غالبا برای نخ های فیلامنت به كار برده می شود.

بسته به نوع بوبین مصرفی و قفسه ماشین چله پیچی در سیستم چله پیچی وجود دارد یكی سیستم منقطع و دیگری سیستم مداوم. در سیستم منقطع بوبین ها پس از اینكه یك مجموعه چله پیچیده شد و به انتها رسیدند ته بوبین ها از روی قفسه برداشته شده و بوبین های جدید جایگزین می گردند در این سیستم موقع تعویض بوبین، ماشین چله پیچی متوقف می گردد در سیستم مداوم ماشین چله پیچی یكسره كار می كند. و هر بوبین كه تمام شد بوبین جدی به آن گره زده می شود. هنگام عملیات چله پیچی كلیه نخ های تار باید تحت یك كشش ثابت و یكنواخت قرار گیرند.نورد چله باید كاملا استوانه ای و یكنواخت بوده، دانسیته آن در تمام نقاط یكسان باشد تمام نوردهای یك مجموعه كه با یك نوع نخ مشخصات یكسان تهیه شده اند و در مخاشین آهار با هم كار می كنند باید كاملا از نظر تنش نخ و دانسیته یكسان و یكنواخت باشند.

هنگام چله پیچی باید كاملا مطمئن بود كه چله های تهیه شده برای یك مجموعه آهار دارای طول یكسان و خواص فیزیكی و مكانیكی است.

ماشین های چله پیچی كارخانه بافندگی سازمان فنی وحرفه ای از نوع چله پیچی بخشی می باشد.

ماشین های چله پیچی بخشی به طور كلی از سه قسمت زیر تشكیل می شوند:

الف) قفسه

ب) درام شیبدار

ج) قسمت نوردپیچ

قفسه (creel)

بوبین های نخ در قفسه قرار می گیرند. تعداد آنها بسته به خصوصیات پارچه تولیدی و ظرفیت قفسه، باید قبلا تعیین شود. ظرفیت قفسه بوبین پیچی بین 400 تا 1000 بوبین است هنگام تعیین اندازه قفسه باید وزن نخ روی هر بسته، فضای قابل استفاده جهت قفسه و تعداد نوردهای لازم برای ماشین آها را در نظر گرفت.

قفسه یك ردیفه: (single End)

9- مکانیزم کنترل و مراقبت:

مکانیزم هایی هستند که برای اطمینان از کارکرد صحیح ماشین بافندگی جلوگیری از بافت
پارچه های معیوب( کنترل پارگی نخ تار و پود) و جلوگیری از صدمه وارد شدن به ماشین بافندگی روی ماشین نصب شده اند و در صورت پارگی نخ تار و پود و یا بروز هر گونه عیب مکانیکی یا الکتریکی ماشین بافندگی را متوقف می کند.

مکانیزم کنترل نخ تار:

یکی از مهم ترین مکانیزم های کنترل اتوماتیک ماشین بافندگی کنترل نخ پارگی تار می باشد. هدف اصلی از کنترل نخ پارگی تار آن است که در صورت پاره شدن نخ تار، ماشین بافندگی طی یک زمان کوتاه متوقف شود تا از بافته شدن پارچه بدون نخ تار و معیوب شدن آن جلوگیری شود و هم چنین زمان رفع نخ پارگی تار کاهش یابد. در نتیجه استفاده از مکانیزم کنترل نخ تار موجب بهبود کیفیت پارچه و افزایش بافندگی خواهد شد. برای کنترل تار پارگی از لامل و تیغه های
شانه ای استفاده می شود. برای هر نخ تار یک لامل مورد نیاز است. نخ های تار قبل از رسیدن به منطقه ی بافندگی از درون سوراخ های لامل ها عبور داده می شوند.

لامل ها تیغه های نازکی هستند که در وسط دارای یک چشم، جهت عبور نخ تار، بوده و دارای یک شیار نیز هستند که دنده ی شانه ای از داخل شیار آن عبور می کند و به تعداد نخ های تار روی چند دنده ی شانه ای در عرض ماشین توزیع می شود. مکانیزم کنترل نخ تار در ماشین
P7200 سازمان فنی و حرفه ای امام حسین(ع) یزد از نوع مکانیزم الکتریکی کنترل نخ تار
می باشد. این مکانیزم حرکت بسیار ساده است.

دنده ی شانه ای از دو ریل ساده تشکیل شده است که یکی از ریل ها به شکل U است و ریل دوم در داخل آن قرار دارد به طریقی که توسط دو لایه ی عایق از ریل U شکل مجزا شده است. ریل داخلی کمی بلندتر از ریل خارجی است. هر یک از ریل ها به دو قطب مختلف جریان ضعیفی متصل شده اند و مانند دو الکترود مثبت و منفی عمل می کنند.در صورت پاره شدن نخ تار و افتادن لامل به پایین جریان بین این دو قطب توسط لامل بسته می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای;کاراموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای;کارورزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای;دانلود گزارش کارآموزی ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای;ماشین بافندگی پروژکتایل در شركت فنی و حرفه ای;ماشین ;بافندگی ;پروژکتایل;شركت فنی و حرفه ای (نساجی)

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *