گزارش كارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون 30 صفحه + doc

گزارش كارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون در 30 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 30

حجم فایل: 24 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش كارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون در 30 صفحه ورد قابل ویرایش

چكیده مطالب:

این گزارش كار آموزی در كارخانه تكمیل تهران پایون نوشته شده این كارخانه به طور كلی به فعالیت چاپ و تثبیت ابعادی مشغول می باشد ، چاپ در این كارخانه با ماشین چاپ ترانسفر صورت می گیرد و عملیات تثبیت برای چاپ ترانسفراگر از نوع Star باشد با ماشین فیكسه انجام می شود و عملیات تثبیت ابعادی و خشك كردن بوسیله استنتر صورت می گیرد . برای پارچه هایی كه لازم باشد تكمیل خارزنی و تیغ زنی انجام می شود. در ابتدای كار سر تا قه دوزی و ماشین و ینچ برای شستشو قرار داده شده است موقعیت جغرافیایی نحوه قرار گیری ساختمانها وطرز قرار گیری ماشین آلات به طور كامل توضیح داده شده همراه با توضیحاتی در مرود نیروی انسانی كارخانه در این گزارش كار ماشین آلات و كاركرد هر كدام همراه با نسخه های كاری آنها توضیح داده شده اند . همچنین درباره بازده كاركرد نوع محصولات نوع كاری كه روی آنها صورت می گیرد و موارد رعایت استاندارد آن در كارها توضیح داده شده – سیاستهای نگهداری و تعمیر ماشین الات به طور كامل شرح داده شده – نحوه بازاریابی و تبلیغات كارخانه نیز همراه با معرفی شخص مسئول شرح داده شده است و در آخر به بررسی مشكلات كارخانه و مشكل آب مورد نیاز و پساب كارخانه پرداخته ایم

مقدمه :

این گزارش در طی كار آموزی تابستان 1383 در كارخانه تهران پایون تهیه گردیده است در این شركت كار آموزان با توجه به رشته تحصیلی خود و طبق برنامة مشخص با توجه به برنامه زمانی دوره كار آموزی از سوی مسئولین كارخانه به واحدهای مختلف معرفی می شوند و برای اینجانب كه در رشته شیمی نساجی مشغول به تحصیل هستم و با توجه به علاقة بنده به كار تكمیل و چاپ و رنگرزی بخش تكمیل در نظر گرفته شد .

به همین دلیل گزارش كار اینجانب شامل بخش تكمیل – چاپ میباشد كه از نظر مراحل و چگونگی كار در مراحل بعدی توضیح داده می شود در این قسمت گزاری به طور اجمالی و گذرا از بخش تكمیل كارخانه تهران پایون و بخش شستشو و چاپ و تثبیت ابعادی داده می شود .

البته لازم به ذكر است كه در این گزارش بیوگرافی و مشخصات كارخانه از نظر موقعیت جغرافیایی و اداری نیز توضیح داده می شود .

فصل اول

1-1- تاریخچه كارخانه :

كارخانه تهران پایون و شركت تهران پایون در سال 1380 تأسیس و شروع به كار كرد دفتر اصلی كارخانه كه جهت هماهنگی و پذیرش سفارشات می باشد در تهران قرار دارد و كارخانه در شهرك صنعتی هلجرد واقع در كیلومتر 5 اتوبان كرج – قزوین قرا ردارد .

این كارخانه در ابتدا كار خود را با ماشینهای تیغ – خار – تیغ برش ماشین شستشو و استنتر آغاز كرد . و بعد از گذشت چند ماه برای توسعة كار خود ماشینهای چاپ ماشین فیكسه سنگشور و وینچ را خریداری كرد . برای انجام كار این ماشینها ابزار آلات جانبی نیز مورد نیاز است كه در كارخانه موجود می باشد از جمله : دیگ روغن به همراه پمپ – دیگ بخار – مشعل برای دیگها – آبگیر یا خشك كن – دولاكن تاقه- ماشین دوخت برای اتصال سر تاقه ها به هم و مبدلهای برق و ماشین تاقه پیچی و وكیوم كیسه به دور آن.

1-2- فضای كارخانه و طرح استقرار :

این كارخانه در زمینی به مساحت m2 4000 بنا شده. كه دارای دو درب در دو طرف می باشد كه جهت سهولت در كار حمل و نقل و صرف انرژی و زمان كمتر از یك درب برای ورود مواد اولیه و از درب دیگر برای خروج محصولات استفاده می كنند .

كارخانه دارای یك سوله به مساحت m2 2000 می باشد كه در كنار آن بخش اداری آن قرار دارد كه ساختمانی كوچك و در حدود m2 30 میباشد .

فرم قرار گرفتن سوله در زمین طوری است كه به دربها نزدیك باشد و همچنین در محلی قرار گرفته است كه اگر قصد توسعه كارخانه باشد بتوان سوله دوم را در كنار ان قرار داد.

در داخل سوله ماشین آلات به نحوی قرار گرفته اند كه كمترین نیاز به جابجایی پارچه باشد ولی ممكن است بسته به نوع كالایی كه مورد تكمیل قرار می گیرد این ترتیب تغییر كند مثلاً شاید پارچة ما نیازی به تیغ برش نداشته باشد و یا نیازی به خارزنی یا تیغ نداشته باشد البته به نظر من امكان بهتر قرار گرفتن ماشینها وجود داشت ولی به دلیل برخی مسائل فنی و ایمنی به ناچار ترتیبی را كه در شكل خواهید دید برای ماشینها در نظر گرفته اند .

به خاطر ایمن سازی بیشتر و جلوگیری از آلودگیهای احتمالی ناشی از روغن گازوئیل و دود مشعلها اتاقی در حدود m2 100 در كنار سوله قرار دارد كه دیگهای روغن و بخار به همراه مشعلها و تانكر گازوئیل در كنار آن قرار دارند .

1-3- نوع مالكیت :

این كارخانه خصوصی می باشد و دو مالك دارد ولی خوشبختانه شركای مالك این كارخانه از نظر مالی واختلاف نظر در كار با هم مشكلی ندارند وتوانسته اند كارخانه را در مدت كوتاهی به یكی از مراكز خوب چاپ و تكمیل پارچه تبدیل كنند .

1-4- نوع محصولات :

این كارخانه بیشتر با تولید كنندگان پارچه های گردباف و استرچ و تولید كنندگان لباسهای زنانه در رابطه است . از اینرو بیشتر پارچه هایی كه كار تكمیل دراین كارخانه روی آنها انجام می شوند پارچه های كشبافت پنبه ای – پنبه پلی استر لاكراپنبه و … میباشد .

در طی مراحل مختلف كار بر روی پارچه ها بسته به نوع آنها و كاربردشان عملیات تكمیلی صورت می گیرد ، عملیات اصلی كه انجام می شود و باعث شده كه كارخانه را به خاطر مرقوبیت این مرحله از كاربشناسند تثبیت ابعادی و تغییر در عرض پارچه و گرفتن كجی و یا به طور كلی عملیات ماشین استنتر می باشد .

1-5- مواد اولیه و میزان آن :

این كارخانه پارچه های بافته شده توسط كارخانجات دیگر را تكمیل می كند و خود دارای خط بافندگی نمی باشد از اینرو تولید كنندگان پوشاك پارچه های خریداری شده را به كارخانه فرستاده و طرح چاپ و یا درخواستهای دیگر خود را از قبیل رنگ و اسنتتر را به صورت سفارش از كارخانه می خواهند .

بنابراین كارخانه خرید پارچه ندارد و مواد اولیه ای كه خریداری می كند به شرح زیر می باشد .

– دتر جنت و نرم كن :

كه در هر مرحله خرید آنها مقدار مشخصی وجود ندارد و بسته به مقدار بودجة در نظر گرفته شده و مقدار مصرف احتمالی یا مصرف یك تا دو ماه خریداری می شود .

– كاغذ چاپ :

كاغذ چاپ خریداری شده باید طرحی باشد كه مشتری می خواهد و كارخانه به اندازه متراژ پارچه ای كه سفارش گرفته كاغذ را خریداری می كند البته به دلیل محدود بودن طرحهای كاغذها به دلیل وارداتی بودن آنها برخی طرحهای خاص را مشتریان ترجیحاً خود خریداری می كنند و همراه پارچه به كارخانه می فرستند .

– روغن :

همیشه در انبار كارخانه روغن وجود دارد تا اگر ماشینها در اثر حرارت و یا نشتی روغن كم كردند بتوان سریع روغن جدید را جایگزین كرد بنابراین همیشه باید به مقدار كافی اندوخته داشته باشند و به صورت عادی بین 15 تا 20 بشكه روغن همیشه در انبار وجود دارد .

– رنگ

– اوره

– سولفات امونیم

– غلظت دهنده

– اسیدهای مورد نیاز

1-6- میزان رعایت استانداردها :

– از نظر رعایت استانداردها برای مواد تاجائیكه بودجه كارخانه اجازه بدهد و مشتری حاضر به پرداخت هزینه ها باشد مواد با كیفیت خوب استفاده می شود در غیر اینصورت اگر پارچه ارزش كافی را نداشته باشد به نفع هر دو است كه از مواد با كیفیت پائینتر و در مواردی از مواد جایگزین استفاده شود

– از نظر استاندارد بودن ماشین ها به دلیل قدیمی بودن اكثر ماشینها، به ناچار با تغییرات در آنها و تغییر در نسخه های كار سعی به استاندارد كردن پروسه می شود ولی این كار خالی از اشكال نمی باشد و در مواردی نمی توان به كیفیت مطلوب در محصول رسید.

– از نظر استاندارد بودن فضای كاری و سیستمهای تهویه می توان گفت سالن در حد مطلوبی قرار ندارد درهای سالن دوتایی می باشند تا در هنگام ورود و خروج هوای كمتری جابجا شود ولی به دلیل استاندارد نبودن پنجره ها ونبودن سیستم خنك كننده در سالن در هنگام كار كردن ماشینها فنهای سالن باید روشن باشد كه این كار باعث می شود دمای سالن و رطوبت آن مقدار ثابتی نباشد ( تعداد 14 فن بر روی سقف سوله قرار دارد )

– استاندارد بودن طرح ساختمان : برای رعایت نكات بهداشتی سرویسهای بهداشتی در خارج از سالن قرار گرفته اند ولی تنها در یك طرف وجود دارد و كارگران مدت زمان زیادی را باید صرف رفت و برگشت كنند و در زمانی كه كار زیاد باشد این رفت و برگشتها مشكلساز می شوند

– رعایت نكات بهداشتی : برای پاكیزه نگهداشتن محیط كار 4 نفر مسئول می باشند كه یك نفر مسئول محوطه خارج سالن و سرویسهای بهداشتی می باشد كه این شخص سرایدار كارخانه نیز می باشد سه نفر دیگر مسئول قسمتهای عقبی – میانی و جلوئی سالن می باشند كه نظافت كف سالن ماشینها و خارج كردن ضایعات را بر عهده دارند و همچنین در جابجا كردن كالاها نیز كمك می كنند .

– یك نفر مسئول آشپزخانه می باشد كه علاوه بر آشپزی نظافت آشپزخانه و دفتر را به عهده دارد .

– استاندارد بودن فضای آموزشی : كلاسهای آموزشی در همان دفتر كارخانه انجام می شود و تقریباً هفته ای یكبار تمام كارگران در آنجا جمع شده و نكاتی كه باید در زمان كار رعایت كنند و همچنین نسخه های جدید كار به آنها تعلیم داده می شود البته این راهنمائیها در حین كار نیز ادامه دارد

1-7- مدیریت كارخانه :

هر روز یكی از صاحبان كارخانه در دفتر اصلی و یكی در دفتر كارخانه می باشد برای نظارت دقیق بر سالن یك مهندس نساجی در داخل سالن مشغول به كار می باشد .

مدیریت فروش و بازاریابی بر عهده یك نفر است كه در دفتر اصلی در تهران مشغول به كار است وظیفه این شخص گرفتن سفارشات و معرفی كارخانه به واحدهای تولیدی می باشد .

1-8- تكنولوژی مورد استفاده در كارخانه ونوع ماشین آلات :

ماشینهای مورد استفاده در كارخانه همگی قدیمی می باشد و فرسوده واكثر ماشینها فاقد پلاك مشخصات می باشند ، ماشینها كه در حال حاضر مشغول به كار هستند و قابل شناسایی بودند در زیر نامبرده شده اند .

1- استنتر : ساخت كشور چك اسلواكی

Elitex

Xoncern textilnicho

Strojirens tvi
CHRASTAVA

– ساخت سال 1988

– دارای عرض cm 240

– 6 خانه

– سیستم گرمایی از نوع روغن

– سیستم هدایت نوع سوزنی

– دارای فولارد و Over feed

– مداوم

2- ماشین تیغ :

این ماشین برای تیغ زدن پارچه های فتر و مخمل استفاده می شود

Franc Moler

– 22 پره

– مداوم

– دارای سیلندر 2 متری

3- ماشین خار : arbach

Machinenfabrik

– ساخته شده در سال 1966

– عرض ماشین 240 سانتی متر

– دارای 14 غلتك ( 7 غلتك خار و 7 غلتك شانه)

– مداوم

4 – ماشین چاپ كاغذی (ترانسفر):

MONTI

– ساخت كشور ایتالیا

– دارای سیلندر روغن

– عرض نمد 2 متر

– مداوم

5 – ماشین وینچ:

– ساخت ایران

– 3 متری

– غیر مداوم

– ظرفیت 250 كیلو گرم

6- ماشین سنگشور:

– ساخت ایران

– ظرفیت 150 كیلوگرم

– غیر مداوم

7- دیگ روغن:

– 2 میلیون Cal

– دارای پمپ Ksb جهت گردش روغن

8- دیگ بخار :

– ظرفیت 1 تن

– دارای یك مشعل

– جهت تولید بخار برای به جوش آوردن آب

9- دولاكن تاقه ( مداوم)

10- خشك كن ( غیر مداوم)

11- تیغ برش پارچه های كیسه ای ( مداوم)

12- مبدل برق

Typ

50 Hz

440 V

5500 VA

1000A

24 / 240V

1050 A

15 KA

1-9- ضایعات كارخانه واستهلاك :

– برای جلوگیری از استهلاك بیش از حد ماشینها و با توجه به اینكه ماشینها قدیمی و مستهلك می باشند دو نفر را مسئول رسیدگی به ماشینها قرار داده اند كه مسئولیت تعمیر و نگهداری ماشینها را دارند ،

ضایعات كارخانه پائین می باشد به جز در مواردی كه استنتر تازه راه اندازی می شود و برای رسیدن به كیفیت مطلوب و تنظیم ماشین ممكن است متراژهای اولیه پارچه از بین برود و كیفیت خود را از دست بدهند .

كاغذهای چاپ نیز بعد از استفاده توسط تولیدیهای پوشاك خریداری می شود البته با قیمت خیلی ارزان كه برای تهیه الگو برش در تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند ، و یا برخی از آنها كه طرح مورد پسندی دارند و دارای جنس نسبتاً خوبی هستند برای استفاده در كاغذ كادوهای ارزانقیمت برده می شوند

در باقی ماشینها با كمی دقت و تجربه می توان ضایعات كالا را به حداقل رساند

1-10- مشكلات كارخانه :

كارخانه به دلیل نداشتن امكانات و وسائل جدید ونداشتن كادری با معلومات كافی قادر به رقابت خوبی با كارخانه های بزرگتر نمی باشد واز سویی به دلیل كمبود بودجه كارخانه قادر به تعویض ماشین آلات و استخدام افراد با تجربه ای كه در زمینه نساجی تحصیلات دارند نمی باشد .

این موارد باعث می شوند كه روند كار به كندی صورت گیرد و كارخانه نتواند پاسخگوی تمام مشتریان خود باشد ودرنتیجه مشتریان به سوی مراكز دیگری می روند .

1-11- امكانات رفاهی كارخانه:

كارخانه مسئولیتی برای رفت و آمد خدمه ندارد و تنها امكاناتی كه برای كارگران در نظر گرفته است عبارتند از

– غذا ( برای شیفت روز ناهار كارگران بر عهده كارخانه می باشد )

– سرویسهای بهداشتی دارای حمام می باشند كارگران دارای بیمه می باشند

– جای مناسبی برای صرف غذا و استراحت كارگران در نظر گرفته نشده است .

1-12- تعداد نفرات وكارمندان و پستهای آنها

– یك نفر مهندس برای نظارت بر سالن

– دو مكانیك برای رسیدگی و تعمیرات كه در مواقع دیگر در ابتدا وانتهای استنتر مشغول به كار هستند .

– سه نظافت چی داخل سالن كه مسئولیت حمل كالاها را نیز بر عهده دارند

– دو نفر مسئول ماشینهای چاپ می باشند

– یك نفر مسئول ماشینهای شستشو و آبگیری

– دو نفر در زمان كار استنتر در میان دستگاه كار می كنند كه مسئول هماهنگی بین دو نفر دیگر و مراقبت از درجه های دما و فشار سنج می باشند

– یك نفر مسئول موتور خانه و برق می باشد .

– یك نفر مسئول آشپزخانه و نظافت بیرون سالن

فصل سوم

1-3- كنترل كیفیت:

در این بخش كیفیت كالای تكمیل شده مورد سنجش قرار می گیرد كاگران در هنگام طاقه پیچی تنها می توانند ایرادات بزرگ پارچه را مشاهده كنند.

برای این كار تكه ای از پارچه تكمیل شده را مورد آزمایشاتی قرار می دهند تا میزان آب رفتگی بعد از تثیت را اندازه گیری كنند كه سعی بر این است كه این آبرفتگی به حداقل برسد .

استحكام پارچه معمولاً افت میكند كه ما باید توجه داشته باشیم افت استحكام حداقل باشد . این كار را با تستهایی از قبیل تست سایش – تست خمش – مقاومت در برابر كشش ( كشش تا حد پارگی ) انجام می دهیم

البته در این در این كارخانه آزمایشگاه مجهزی برای تست كنترل كیفیت در نظر گرفته نشده و كیفیت كالا را به صورت نسبی می سنجند و پارچه تكمیل شده را با یك نمونه شاهد از پارچه خام مقایسه می كنند . تا افت خواص در حد مورد قبولی باشد .

ثبات چاپهای صورت گرفته را با استفاده از تست سایش می سنجند و مقاومت سایشی پارچه چاپ شده را اندازه می گیرند .

2-3- منبع آب مورد نیاز و پسابهای كارخانه :

1-2-3- آب مورد نیاز كارخانه از چاه تأمین می شود و همانطور كه می دانیم این آب چاه دارای سختی زیادی می باشد كه در صنعت نساجی مشكلات زیادی را برای ما ایجاد می كند آبی كه در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای شرایط زیر باشد

سیلیس 3-5/0

سختی كل ( معادل caco3 ) 5/2-0

آهن ( معادل Fe ) 2/0-1/0

منگنز ( معادل mn ) 2/0-0

قلیایی ( در مقابل متیل اورانژ ) ( معادل Caco3 ) 64-35

مجموع جامدات محلول در آب 150-65

PH 5/8-7

( توجه شود كه ارقام بالا بر حسب p.p.m میباشند )

برای رسیدن به این مقدار از سختی آب بعد از ته نشین كردن آب در استخرها مواد سختی گیر به آن اضافه می كنند تا سختی آب به صورت كمپلكس تبدیل شود و در مراحل بعدی مزاحم واكنش نشود و یا به عبارتی راندمان را پائین نیاورند

– سختی گیر آب :

جهت تولدی كمپلكس محلول در آب با فلزات سنگین كه موجب سختی آب می‌گردند بكار می رود

فرمول شیمیایی : اتیلن دی آمین استات سدیم

ظاهر : مایع شفاف

PH : قلیایی

ماهیت یونی : آنیونیك

حلالیت : در آب سرد به هر نسبتی محلول است

زمان نگهداری : حداقل به مدت یكسال در شرایط معمولی قابل نگهداری می باشد

خواص :

فلزات سنگین نامحلول در آب در محدوده وسیع PH توسط این ماده تشكیل كمپلكس محلول در آب داده و هر چقدر PH محیط بالاتر رود این عمل سریعتر انجام می گیرد . ضمنا با استفاده از این ماده املاح ته نشین شده در آب نیز محلول می گردند در حین رنگرزی با توجه به اینكه برخی از رنگها در مقابل املاح موجود در آب حساسیت دارند باید از این ماده جهت از بین بردن سختی آب استفاده نمود البته در مورد رنگهای كمپلكس فلزی و بعضی از رنگهای راكتیو نباید از این ماده استفاده نمود همینطور در رنگرزی در ماشینهایی كه از جنس مس با روی ساخته شده كاربرد این ماده توصیه نمی شود .

پایداری :

این ماده پایداری فوق العاده ای دارد . در حدود دمای 400 درجه سانتیگراد تخریب میشود . در مقایسه با عوامل كمپلكس كننده معدنی این ماده حتی اگر در مدت زمان طولانی در دمای 200 درجه سانتیگراد باقی بماند هیدرولیز نمی شود ضمنا اسیدها و بازهای قوی هیچكدام باعث تخریب آن نمی گردند .

كابرد :

بطور كلی در صنایعی كه املاح موجود در آب ایجاد مزاحمت می نمایند به استثنای مورد ذكر شده فوق می توان از سختی گیر فوق استفاده نمود میازن استفاده ان 2/0 گرم در لیتر به ازای هر سختی المانی است .

( سختی آلمانی 100 میلی گرم Cao در یك لیتر آب است )

2-2-3- آبی كه از شستشوی پارچه قبل و بعد از تكمیل و آبی كه از حمامهای رنگرزی و سفید گری و مرسریزاسیون و كلا عملیات تكمیلی باقی می ماند دارای مواد شیمیایی میباشد بخشی از این مواد می توانند ته نشین شده و بخشی دیگر از طریق بیوشیمیایی یا شیمیایی اكسیده شوند حضور تركیبات آلی كلردار و مواد سمی همانند فلزات سنگین تا حد مجاز قابل قبول است

· ماكزیمم دما در محل خروج پساب oC 35

· PH در محل خروج پساب 9-6

· مواد ته نشین شوند 1 میلی لیتر بر لیتر و بعد از 5/0 ساعت ته نشین می شود

· بوهای نامطبوع به مشام نرسد

· بعد از رنگزدایی پساب هیچ رنگی قابل رؤیت نباشد

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون;کاراموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون;کارورزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون;دانلود گزارش کارآموزی چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون;چاپ و تثبیت ابعادی كالا در كارخانه تكمیل تهران پایون;چاپ ; تثبیت ابعادی كالا

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *