گزارش کارآموزی واحد دو اتیل هگزانول مجتمع پتروشیمی اراک 103 صفحه + doc

ایجاد یك مجتمع پتروشیمی جهت تولید مواد پایه ای و میانی با استفاده از خوراك اصلی نفتا و تبدیل آنها به فرآورده های نهایی پلیمری و شیمیایی می باشد مجتمع پتروشیمی اراك در جوار پالایشگاه اراك در كیلومتر 22 جاده اراكبروجرد و در زمینی به وسعت 523 هكتار قرار دارد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 103

حجم فایل: 123 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

الف) هدف و انگیزه تاسیس مجتمع:

ایجاد یك مجتمع پتروشیمی جهت تولید مواد پایه ای و میانی با استفاده از خوراك اصلی نفتا و تبدیل آنها به فرآورده های نهایی پلیمری و شیمیایی می باشد

مجتمع پتروشیمی اراك در جوار پالایشگاه اراك در كیلومتر 22 جاده اراك-بروجرد و در زمینی به وسعت 523 هكتار قرار دارد.

مجتمع پتروشیمی اراك یكی از طرحهای زیر بنائی و مهم می باشد كه در راستای سیاستهای كلی توسعه صنایع پتروشیمی و با اهداف تامین نیاز داخلی كشور و صادرات ایجاد و به بهره برداری رسیده است.طرح احداث یك مجتمع پتروشیمی در جوار پالایشگاه هفتم با توجه به رهنمودهای شورای عالی اقتصاد در مورد جایگزینی صادرات محصولات پتروشیمی با صدور نفت خام و استمرار رشد تولید صنایع پتروشیمی در رابطه با اهداف و برنامه های آتی پتروشیمی و همچنین سیاست خود كفایی كشور از اواخر سال 1361 مورد توجه قرار گرفت

در ایران ایجاد صنایع مادر پتروشیمی و تولید فرآوردهای پلیمری و شیمیایی برای تامین نیازمندیهای صنایع پایین دستی از وظایف شركت ملی پتروشیمی می باشد. در گذشته به این رشت توجه زیادی نشده و بیشتر فعالیت این صنعت در تهیه كودهای شیمیایی منحصر می شد. تا قبل از جنگ تحمیلی این شركت جهت تولید مواد پلیمری تنها كارخانه پتروشیمی آبادان را در حال بهره برداری داشته كه محصول آن PVC فقط بخشی از نیازهای داخلی را تامین می نمود. در سال 1362 تاسیس پتروشیمی ایران/ژاپن مطرح گردید كه این طرح درمراحل پایانی نصب وساختمان

قرارداشت كه بعلت جنگ تحمیلی و مشكلاتی كه برای تكمیل آن با شركت ژاپن وجود داشت، تكمیل آن معوق باقی مانده است. همچنین این شركت در گذشته احداث یك پتروشیمی در جوار پالایشگاه آبادان نیز در دست مطالعه داشته است كه در شرایط بوجود آمده در منطقه اجرای چنین طرحی در منطقه امكان پذیر نمی باشد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نظر به اهمیت فوق العاده فرآورده های پتروشیمی در ایجاد خود كفایی و توسعه و رونق صنایع پایین دستی، شركت های صنایع پتروشیمی ضمن توجه به ادامه و توسعه فعالیتهای جاری تولید مواد الفینی و آروماتیكی را برای پایه گذاری صنعت پتروشیمی در صدر طرحهای اجرایی خود قرار داد و مترصد موقعیت و مكانی مناسبی برای اجرای چنین طرحی بوده است تا اینكه بر اساس انگیزه های ذكر شده اندیشه ایجاد یك مجتمع پتروشیمی در اراك بوجود آمد و و بلافاصله مطالعاات لازم در این مورد آغاز گردید.

اصولا احداث مجتمع پتروشیمی در جوار پالایشگاه از نظر تامین مواد اولیه مورد نیاز و وابستگی های مختلف دیگر كاملا از لحاظ اقتصادی و فنی قابل توجیه بوده و در اكثر كشورهای جهان متداول می باشد و از نظر اقتصاد كلی كشور كاملا مقرون بصرفه است.

در همین رابطه بررسیهای انجام شده نشان می دهد كه احداث مجتمع در اراك علاوه بر امتیاز تامین خوراك از پالایشگاه هفتم از نظر موقعیت جغرافیایی امكانات وسیع شبكه ارتباطی راهها، امكان توسعه صنعتی و نزدیك بودن به محلها مصرف اصلی فرآورده های تولیدی بسیاری مناسب است. مضافا اینكه این محل از تمركز صنایع پتروشیمی در جنوب كشور اجتناب شده است.

این طرح در سال 1363 به تصویب رسید و پس از طی مراحل طراحیو نصب و ساختمان در سال1372 فاز اول مجتمع در مدار تولید قرار گرفت. در ادامه كار به منظور بهبود مستمر و تولید بیشتر و متنوع تر واحدهای دیگر مجتمع تكمیل و واحد اتو كسیلات بعنوان آخرین واحد مجتمع در سال 82 راه اندازی و در مدار تولید قرار گرفت

از سال 79 همزمان با تكمیل واحدها طرحهای توسعه ای مجتمع نیز با هدف افزایش ظرفیت مجتمع آغاز گردیده است.

از سال 1378 با تصویب هیئت مدیره و پس از بررسی های دقیق عملكرد مجتمع، شركت در بازار بورس پذیرفته شد و واگذاری سهام آن آغاز گردید.

كه سهامداران آن عبارتند از:

– شركت ملی صنایع پتروشیمی

– شركت سرمایه گذاری بانك ملی ایران

– شركت مدیریت سرمایه گذاری بانك ملی ایران

– سازمان تامین اجتماعی

– شركت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی كشور

– شركت سرمایه گذاری تدبیر

– شركت سرمایه گذاری پتروشیمی و سایر سهامداران

ب) اهمیت تولیدات و خوراك مجتمع

ظرفیت كامل تولیدات مجتمع بالغ بر 1138020 تن مواد پایه ای، میانی و نهایی می باشد كه نیاز بخش وسیعی از صنایع داخلی را تامین و مازاد فرآورده ها به خارج صادر می شوند.

از مشخصه های استثنایی مجتمع پتروشیمی اراك استفاده از دانش های فنی، تكنولوژی و فرآیندهای پیشرفته می باشد.

تولدات مجتمع بسیار متنوع و عمدتا گریدهای مختلف را شامل می شوند. از لحاظ انتهاب خطوط تولید كمتر مجتمعی را می توان یافت كه مانند مجتمع پتروشیمی اراك تركیبی از تولیدات پلیمری و شیمیایی ارزشمند و حتی شاخه خاصی از تولیدات نظیر سموم علف كش ها را یكجا داشته باشد. مجتمع پتروشیمی اراك از لحاظ تنوع ارزش فرآورده ها نقش حساس آن در تامین نیاز صنایع مهم كشور كم نظیر می باشد.

مصارف تولیدات مجتمع بسیار متنوع و دارای طیف گسترده است. در بخش تولیدات شیمیایی كلیه فرآورده ها شامل اكسید اتیلن /اتیلن گلیكها – اسید استیك/وینیل استات-دواتیل هگزانل/ بوتانلها/ اتانل آمین ها و اتوكسیلانها به اضافه سموم علف كش ها كاملا در كشور منحصر به فرد می باشند و نیاز صنایع مهمی در كشور را تامین نموده و مازاد آنها به خارج صادر می شود. در بخش پلیمری نیز فرآورده های ارزشمند و استراتژیك انتخاب شده اند كه بعنوان نمونه می توان گریدهای مخصوص تولید سرنگ یكبار مصرف – كیسه سرم- بدنه باطری- گونی آرد- الیاف و همچنین مواد اولیه ساخت بشكه های بزرگ به روش دورانی و نیز گرید مخصوص تولید لوله های آب- فاضلات و گاز و لاستیك پی بی آر را نام برد.

اولویت مصرف فرآورده های مجتمع برای تامین نیاز صنایع داخل كشور است در این ارتباط تولیدات مجتمع سهم بسزایی در تامین نیاز صنایع پایین دستی دارد به نحوی كه نیاز بالغ بر 5000 واحد پایین دستی را تامین می نماید.

خوراك اصلی مجتمع نفتای سبك و سنیگین است كه از پالایشگاه های اصفهان و اراك از طریق خط لوله تامین می شود.خوراك دیگر مجتمع گاز طبیعی است است كه از خط لوله سراسری مجاور مجتمع اخذ می گردد. ضمنا حدود 6000 تن آمونیاك و حدود350 میلیون متر مكعب در سال مصرف گاز طبیعی مجتمع می باشد كه از خط سوم سراسری تامین می گردد.

ج) حفظ محیط زیست و نیروی انسانی

در طرحی مجتمع بالاترین استاندارد ها و معیارها جهت حفظ محیط زیست منظور شده است بنحویكه تقریبا هیچ نوع مواد مضربه طبیعت تخلیه نمی شود. نمونه بارز اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از آلودگی محیط زیست، وجود واحد بسیار مجهز تفیه پسابها و دفع مواد زائد در مجتمع است.

در این واحد با بكارگیری تكنولوژی پیشرفته كلیه آبهای آلوده به مواد شیمیایی و روغنی و پسابهای بهداشتی و غیره تصفیه میگردد. این واحد قادر است ماهیانه بالغ 250000 متر مكعب آب را تصفیه نموده و بعنوان آب جبرانی به سیستم اب خنك كننده مجتمع تزریق نماید.

ضمنا كلیه مواد دوریز جامد و مایع نیز در كوره زباله سوز سوزانده شده و دفع می شوند. ایجاد فضای سبز به اندازه كافی از اقدامات دیگر مجتمع در جهت حفظ محیط زیست می باشد.

كل نیروی انسانی شاغل در مجتمع بالغ بر 1769نفر می باشد كه حدود 1213 نفر فنی و 556 نفر ستادی می باشند بر اساس سیاست كلی دولت جمهوری اسلامی ایران بخشی از كارها به بخش خصوصی واگذار گردید كه در این راستا چندین شركت با بیش از هزار نفر نیرو در بخش های خدماتی – تعمیراتی و غیره در مجتمع فعالیت دارند .

شركت پترو شیمی اراك به منظور تامین مسكن مورد نیاز كاركنان، به موازات احداث مجتمع طرح عظیم خانه سازی را در شهر مهاجران و در شهر اراك اجرا نموده است.

پروژه خانه سازی شهر مهاجران شامل 1521 واحد ویلایی و 984 واحد آپارتمانی است كه در زمینی به مساحت 150 هكتار در مجاورت مجتمع اجرا گردید و هم اكنون مورد استفاده كاركنان و خانواده آنها می باشند .

كلیه امكانات رفاهی و فرهنگی نظیر مهمان سرا ، بازار ، مدرسه ، مسجد، دبیرستان ، درمانگاه ، تاسیسات تفریحی ، ورزشی و سایر تاسیسات شهری در این شهر تاسیس شده است كه نمونه بارز عمران و آبادی ناشی از اجرای طرحهای زیر بنایی در منطقه است . ضمنا دو مجتمع آپارتمانی كلا شامل 224 واحد به اضافه چند واحد ویلایی در شهر اراك متعلق به شركت است كه همگی مورد استفاده كاركنان مجتمع می باشند .

د . واحدهای مجتمع :

• واحد های فرایندی :

– واحد های فرایندی مجتمع شامل 19 واحد است كه در نمودار صفحه 11 منعكس می باشد .

• واحد های سرویس های جانبی :

– آب بدون املاح : ظرفیت 450 متر مكعب در ساعت

– واحد تولید بخار : 500 تن در ساعت

– واحد نیروگاه : ظرفیت كل تولید 125 مگاوات

– برجهای خنك كننده : شامل 7 برج

– واحد های هوای فشرده یا هوای ابزار دقیق : 5 كمپرسور هر كدام 26 هزار نرمال متر مكعب در ساعت به ظرفیت كل 130 هزار نرمال متر مكعب

– واحد تفكیك نیتروژن و اكسیژن از هوا به ظرفیت: اكسیژن 14500 نرمال متر مكعب و نیتروژن 6000 نرمال متر مكعب در ساعت .

• واحدهای عمومی (آفسایت) شامل :

– مخازن مواد شیمیایی ، سیستم بازیافت كاندنس ها ، سیستم آب خام ، سیستم گاز ، سیستم سوخت مایع ، مخازن خوراك ، مخازن محصولات مایع ، سیستم آتشنشانی ، مخازن گاز هیدروژن ، سیستم مشعل مجتمع ، واحد تصفیه پساب صنعتی ، سیستم توزیع شبكه برق ، شبكه مخابرات ، اتصالات بین واحد ها و سیستم جمع آوری و دفع آبهای زاید.

ه . دستاوردهای مهم مجتمع :

• دارنده گواهینامه مدیریت كیفیت ISO 9001

•دارنده گواهینامه مدیریت زیست محیطی ISO 14001

•دارنده گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001

• دارنده جایزه تندیس طلایی بین المللی كیفیت محصول سال 2000

•دارنده جایزه كیفیت و مدیریت بازار یابی از شركت GQM سال 2001

•دارنده عنوان صنعت سبز نمونه كشور در سال 1378

• اخذ 2 رتبه سوم تحقیقات از جشنواره بین المللی خوارزمی به خاطر اجرای طرح •جایگزینی حلال بنزن با تولوئن در واحد PBR و تولید كلرو استیل كلرایدبه روش

مستقیم .

•پذیرفته شدن در بازار بورس به عنوان اولین مجتمع در سطح صنایع پتروشیمی ایران .

•دومین شركت برجسته از لحاظ نو آوری درسطح وزارت نفت در سال 81 .

و- واحدهای فرآیندی و نمودار جریان تولید و مصارف عمده محصولات مجتمع پتروشیمی اراك.

مقدمه:

1- تهیه گاز سنتز

2- تولید بوتیر آلدئیدچ

3- تولید الكل

1- مقدمه

بخشهای پروسسی واحد شامل قسمت های ذیل می باشد:

  • تهیه گاز سنتز (Synthesis Gas Preparation)
  • هیدروفرمیلاسیون پروپیلن(LP Hydroformylation of Propylene)
  • واحد الکل(Alcohol Plant)

مقدمه ذیل، شامل شرح مختصر هریک از بخشهای پروسسی فوق می باشد:

1-1 تهیه گاز سنتز(Synthesis Gas Preparation)

گاز سنتز از ریفرمینگ (Reforming) گاز طبیعی توسط بخار با دمای بالا، در لوله های کوره تولید می شود. ترکیب مطلوب گاز اصلاح شده (reformed Gas) بصورت نسبت H2/CO ، مستقیماً با اضافه کردن مقدار صحیح از دی اکسید کربن به خوراک کوره، حاصل می شود.

دی اکسید کربن از جریان گاز اصلاح شده و جدا شده، و سپس با CO2 جبرانی (make up) که خارج از محدوده واحد تامین می شود، ترکیب شده و پس از تقویت فشار به کوره برگشت داده می شود تا با خوراک گاز طبیعی و بخار مخلوط گردد.

گاز خروجی از واحد جداسازی CO2، که عاری از CO2 می باشد، سرد شده و تقویت فشار می گردد تا بدین ترتیب گاز سنتز نهائی برای واحد OXO فراهم آید.

نسبت H2/Co در حدود 1:1 جهت بازدهی عملیات هیدروژناسیون، کنترل می شود.

2-1 تولید بوتیرآلدئید(Butyraldehyde Production)

گاز سنتز، برای تولید مخلوط 10:1 از نرمال و ایزوبوتیرآلدئید، با پروپیلن در حضور کاتالیستی با پایه رودیم (Rhodium) واکنش می دهد. آلدئیدهای محصول در واقع گازهای عریان شده از محلول کاتالیست موجود در راکتور، توسط گاز در چرخش می باشند، که جهت جداسازی آلدئید خام، میعان می شوند. دو ایزومـر موجود توسط تقطیر جزء به جزء (Fractional distillation) جدا می شوند و سپس در واحد الکل به یکی از سه محصول الکل تبدیل می شوند.

3-1 تولید الکل (Alcohol Production)

2- اتیل هگزانول و نرمال بوتانول از نرمال بوتیرآلدئید و ایزوبوتانول از ایزوبوتیرآلدئید حاصل می شوند.

برای تولید 2-اتیل هگزانول ، ابتدا نرمال بوتیرآلدئید در حضور کاتالیست کاستیک به شکل محصول میانی اتیل پروپیل اکرولئین آلدولیزه (Aldolise) می شود و سپس عملیات هیدروژناسیون بر روی این ماده صورت می پذیرد.

نرمال بوتانول و ایزوبوتانول توسط هیدروژناسیون آلدئیدهای متناسب با آنها تولید می شوند. هیدروژناسیون در فاز بخار و در لوله های دارای بستر کاتالـیستی صـورت می پــذیرد و الکل خــام با میـعان جزئی (Partial Condenstion) گاز در چرخش، جداسازی می شود. الکل خام جهت تولید محصول نهائی تقطیر می شود.

تولید گاز سنتز

1- مقدمه

2- خط سیر پروسس

2- تولید گاز سنتز(Synthesis Gas Preparation)

1-2- مقدمه

واحد گاز سنتز جهت تولید گاز سنتز (H2+Co) برای واحد تولید بوتیرآلدئید تحت واکنش OXO طراحی شده است. خط مسیر پروسس را می توان با سر فصلهای ذیل تشریح نمود:

  • گوگردزدایی از گاز طبیعی(Natural Gas Feedstock Desulphurisition)
  • عملیات ریفرمینگ و بازیافت حرارت اتلافی(Reforming & Waste Heat Recovery)
  • جداسازی Co2 (Co2 Removal)
  • تقویت فشار گاز سنتز(Synthesis Gas Compression)
  • سیستم بخار(Steam System)

1-1-2 شیمی گوگردزدائی(Chemistry of Desulphurisation)

بمنظور حفاظت کاتالیست موجود در لوله های کوره از سمی شدن توسط گوگرد که باعث از بین رفتن اکتیویته کاتالیست می شود ، خوراک گاز طبیعی بایستی گوگردزدایی گردد .ترکیبات آلی گوگرددار در خوراک ،تحت کاتالیست اکسید مولیبدنیم کبالت (Cobalt molybdenum oxide) با هیدروژن واکنش داده وبه سولفید هیدروژن (H2S) تبدیل می شوند.

سولفید هیدروژن تشکیل شده توسط واکنش با اکسید روی، جذب شده وبدین ترتیب میزان گوگرد در خوراک به حد مجاز خواهد رسید.

واکنش های انجام یافته به ترتیب ذیل می باشند:

RHS+H2RH+H2S

R2S+2H22RH+H2S

ZnO+H2SZnS+H2O

2-1-2 شیمی عملیات ریفرمینگ توسط بخار (Chemistry of Steam Reforming)

واکنش ریفرمینگ اساساً، واکنش بین یک هیدروکربن با بخار جهت تشکیل منواکسید کربن و هیدروژن می باشد. در صورت وجود بخار اضافی، این محصولات اساسی به تولید دی اکسید کربن و متان می انجامند، لذا گاز اصلاح شده، حاوی متان، دی اکسید کربن، منواکسید کربن و هیدروژن بهمراه بخار اضافی خواهد بود.

مقادیر هر یک توسط تعادل شیمیایی که تحت تاثیر شدید دما و فشار است، تعیین می گردد.

واکنش اولیه بصورت ذیل می باشد:

CnHm+nH2OnCo+(n+m/2)H2-Heat

واکنش های تبدیلی عبارتند از:

(واکنش انتقالی گاز-آب)(Watter Gas Shift Reaction)

Co+H2OCo2+H2

(واکنش بخار-متان)(Methane- Steam Reaction )

CH4+H2OCo+3H2

گازطبیعی گوگردزدایی شده با بخار ودیاکسید کربن مخلوط شده وبه کوره رفرینگ که لوله های آ ن دارای کانالیست نیکل آلومینای فرستاده می شود. ترکیب گاز اصلاح شده،که لوله های کوره را در دمای تقریبی 900 0C و فشارbar 12 ترک می کند، با کم بودن جزء متان وبالا بودن تقریبی اجزاء منواکسید کربن و هیدروژن مشخص وتعریف می گردد.

3-1-2 عملیات ریفرمینگ با اضافه کردن CO2 (Reforming With CO2 Addition) :

همچنانکه از واکنش گاز-آب پیداست، اضافه کردن CO2 به سیستم باعث افزایش تشکیل منواکسید کربن در واکنش ریفرمینگ می گردد. در صورتیکه دی اکسید کربن موجود در گاز اصلاح شده، برگشت داده شود و همراه با خوراک وارد سیستم گردد. چنین عاملی باعث افزایش میزان کربن در خوراک می شود، که اثر خود را بصورت تشکیل منواکسید کربن در محصول نهائی گاز سنتز می گذارد و بدین ترتیب راندمان واحد افزایش می یابد.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش کارآموزی واحد دو اتیل هگزانول مجتمع پتروشیمی اراک ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش کارآموزی واحد دو اتیل هگزانول مجتمع پتروشیمی اراک – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کار آموزی واحد دو اتیل هگزانول مجتمع پترو شیمی اراك;اهمیت تولیدات و خوراك مجتمع;دستاوردهای مهم مجتمع

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *