گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی 33 صفحه + doc

گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی در 33 صفحه ورد قابل ویرایش

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 33

حجم فایل: 56 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی در 33 صفحه ورد قابل ویرایش

آشنایی با مفاهیم اولیه پست الكترونیك

1- پست الكترونیك

ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیكی (E-mail) می گوییم. پست الكترونیكی شباهت بسیار زیادی با پست معمولی دارد. فرستنده نامه هر زمان كه بخواهد می تواند پیام خود را ارسال كند و گیرنده نیز در هر زمان كه بخواهد می تواند پیام های فرستنده را بخواند. یك نام الكترونیكی در واقع یك فایل است. وقتی مقصد یك نامه الكترونیكی را اسال می كند، این فایل از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر می‌رود تا به مقصد برسد و به صندوق پستی سیستم گیرنده رفته و در آنجا ذخیره می‌شود تا گیرنده نامه به ان مراجعه كرده و آن را دریافت كند. پست الكترونیك یكی از مشهورترین سرویس های اینترنت است. سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند كه امكان ایجاد صندوق پست الكترونیكی و ارسال و دریافت نامه های الكترونیكی را به صورت رایگان در اختیار كاربران قرار می دهند و معمولاً فضایی از3MB تا 100MB یا حتی بیشتر در اختیار كاربر جهت نگهداری نامه ها می دهند.

پست الكترونیك (Email) ارسال و دریافت نامه از طریق كامپیوتر را پست الكترونیك می گوییم.

2- مزایای پست الكترونیك

از مزایای پست الكترونیك می توان به موارد زیر اشاره كرد:

– سرعت بالا در ارسال نامه ها

عملیات ارسال نامه بدون توجه به مسافت، معمولاً در عرض چند ثانیه انجام می شود و تفاوت نمی كند.

– هزینه پایین

هزینه ارسال نامه به وسیله پست الكترونیك بسیار پایین تر از هزینه ارسال نامه با پست معمولی است. در بسیاری از كشورهای دنیا پست الكترونیك به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دارد.

– قابلیت دریافت نامه ها در هر جای دنیا

گیرنده نامه با داشتن یك صندوق پست الكترونیك می تواند در هر كجای دنیا و در هر ساعت از شبانه روز كه بخواهد به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشد و نامه‌های خود را دریافت كند.

– امكان ارسال نامه به افراد و گروه های مختلف

در پست الكترونیك می توان یك نامه را بدون داشتن هزینه اضافی، به گروه های مختلف كه ممكن است شامل صدها یا هزاران عضو باشند ارسال كرد.

– استفاده از آخرین اطلاعات علمی، تجاری، فرهنگی و…

یكی از مزایای پست الكترونیك، امكان عضویت در گروه های خبری و فهرست های پستی است كه اعضاء این گروه ها در هر لحظه از آخرین رویدادها و تحقیقات مربوط به آن گروه آگاه می شوند و می توانند در موضوعات مورد علاقه به وسیله پست الكترونیك به بحث و تبادل اطلاعات بپردازند.

– امكان ارسال متن، تصویر، صوت، فیلم و یا هر فایل دیگر

به همراه نامه الكترونیكی می توان فایل های مختلفی را برای گیرنده ارسال كرد.

3- آدرس پست الكترونیك چیست؟

برای آنكه بتوانیم از پست الكترونیك استفاده كنیم، باید یك آدرس پست الكترونیك داشته باشیم. در واقع آدرس پست الكترونیك شبیه صندوق پستی است. هر نامه ای كه به آدرس پست الكترونیك ما ارسال شود، در این صندوق نگهداری می شود و هر نامه‌ای را كه بخواهیم ارسال كنیم از طریق همین صندوق ارسال می شود. در اینترنت سرویس دهنده های پستی وجود دارند كه به كاربران آدرس پست الكترونیك اختصاص داده و عملیات ارسال و دریافت را انجام می دهند.

آدرس پست الكترونیك را می توانیم با عضویت در سایت های سرویس دهنده پست الكترونیك رایگان نظیر Hat mail Yahoo! غیره به دست آوریم. آدرس پست الكترونیك در اینترنت به شكل عمومی user name@ Domain تعریف می شود.

همانطور كه مشاهده می شود، آدرس پست الكترونیك از دو قسمت تشكیل شده است:

– قسمت اول از آدرس پست الكترونیك

نام كاربری یا شناسه ای است كه توسط كاربر انتخاب می شود معمولاً افراد قسمتی از نام یا نام خانوادگی خود را به عنوان نام كاربری انتخاب می كنند.

– قسمت دوم آدرس پست الكترونیك

پس از علامت@ قرار می گیرد، نام حوزه سازمانی یا شبكه سرویس دهنده پستی است. شبكه سرویس دهنده پستی ممكن است ISP باشد كه شما از آن جهت ارتباط با اینترنت استفاده می كنید و یا یك سرویس دهندده پستی رایگان نظیر Yahoo باشد.

4- برنامه های كاربردی استفاده از پست الكترونیك

معمولاً تمامی سرویس دهنده های پستی در اینترنت، امكان خواندن و نوشتن نامه را به صورت متصل به اینترنت (online) به كاربران مید هند. در این سایت ها پس از پرسیدن نام كاربری و كلمه عبور، نامه های رسیده در اختیار كاربر قرار می گیرد و امكان نوشتن و حذف كردن نامه ها وجود دارد. اما برای كسانی كه مكاتبات و نامه‌های زیادی دارند این روش وقت گیر بوده و هزینه بالایی دارد. چون در مدت خواندن یا نوشتن نامه باید كاربر به اینترنت متصل باشد. به همین منظور برنامه های كاربردی زیادی جهت دریافت و ارسال نامه های الكترونیكی به وجود آمدند. این برنامه ها به سرویس دهنده پستی متصل می شوند و نامه های رسیده را دریافت می‌كنند. سپس می توان ارتباط با اینترنت را قطع كرد و به صورت Offline نامه های رسیده را خواند، یا اینكه به صورتOffline نامه ها را نوشت و پس از اتصال به اینترنت، نرم افزار كاربردی این نامه ها از طریق سرویس دهنده پستی ارسال كند. دو برنامه بسیار معروف و محبوب پست الكترونیك Outlook Express محصولات شركت مایكروسافت وnets Cpe Messenger از شركت Netscape است در ادامه با برنامه Outlook Express 6.0 آخرین محصول شركت مایكروسافت آشنا می شویم.

5- آشنایی باOut look Express

برای اجرای نرم افزار Outlook Express در منوی شروع روی آیكنE-mail كلیك می كنیم پس از اجرای برنامه Outlook Express ابتدا پنجرهConnection Dial-up ظاهر می شود تا ارتباط با اینترنت برقرار شود با كلیك بر روی دكمهConnect اتصال به اینترنت انجام می شود از نرم افزار Outlook در حالت Offline نیز استفاده نمود برای این كار روی دكمهWork offline كلیك می كنیم.

كادر متنی

در این كادر آدرس پست الكترونیك شخص یا اشخاصی را كه می خواهیم نامه به آنها ارسال شود تایپ می كنیم اگر بخواهیم نامه به چند ادرس ارسال شود، بین آدرس ها علامت ویرگول قرار می دهیم.

كادر متنی (carbon copy)

اگر بخواهیم رونوشتی از نامه را برای شخص یا اشخاصی دیگر ارسال كنیم آدرس پست الكترونیكی آنها در كادر متنی CC (كپی كاربن) تایپ می كنیم (بین ادرس ها علامت ویرگول قرار می دهیم)

كادر متنی (Blind carbon copy) BCC

اگر بخواهیم رونوشتی از نامه را برای شخص یا اشخاص دیگری ارسال كنیم به طوری كه گیرندگان CC TO از دریافت این نامه توسط آن اشخاص بی اطلاع باشند، آدرس پست الكترونیك آنها را در كادر متنی BCC (كپی كاربن مخفی) تایپ می كنیم (بین آدرس ها علامت ویرگول قرار می دهیم).

كادر متنی Subject

موضوع نامه را در این كادر متنی وارد می كنیم درج موضوع نامه به گیرنده نامه كمك می كند تا قبل از باز كردن نامه از موضوع داخل نامه مطلع شود.

كادر ویرایش متن نامه

در این كادر می توان متن نامه را تایپ نمود در بالای این كادر، ابزارهای ویرایش متن نظیرFont، سایزUnderline Italic Bold انتخاب رنگ و تنظیم هم ترازی متن قرار دارد این كادر ویرایش و نوار ابزار آن مشابه نرم افزار Wordpad ویندوز است، می‌توانیم متن تایپ شده را توسط نوار ابزار به فرمت دلخواه تغییر دهیم.

1- بعد از انجام تایپ نامه، با كلیك كردن روی دكمه ؟؟ در نوار ابزار پنجره New message نامه ارسال می شود روش دیگر انتخاب گزینه send message از منوی file یا فشردن كلید های Alt+S است.

2- اگر در حال حاضر به اینترنت متصل نیستیم ولی می خواهیم این نامه را بعداً‌ ارسال كنیم می توانیم از گزینه file گزینه send later را انتخاب كنیم با این روش این نامه به پوشه Otubox منتقل می شود، تا زمانی كه به اینترنت متصل می شویم و دكمه ؟؟ را از نوار ابزار كلیك كنیم.

3- گاهی اوقات ممكن است بخواهیم نامه ناتمامی را به طور موقت ذخیره كنیم تا در زمان دیگری نامه را تكمیل و ارسال كنیم برای این كار از منوی file گزینه save را انتخاب می كنیم یا اینكه كلیدهای ctrl+s را فشار می دهیم با این عمل، نامه در پوشه Drafts ذخیره می شود. بعداً می توانیم با مراجعه به پوشه Drafts نامه را تكمیل كرده و آن را ارسال كنیم.

استفاده از غلط یاب املایی

نرم افزار Outlook Express امكان غلط یابی املایی كلمات را دارد. البته غلط یاب املایی معمولاً برای زبان های خارجی نظیر انگلیسی تعریف شده است و در صورتی كه غلط یاب املایی فارسی بر روی كامپیوتر شما نصب شده باشد امكان غلط یابی متون فارسی وجود دارد.

برای استفاده از غلط یاب املایی و یافتن لغت های غلط عملیات زیر را انجام می‌دهیم:

1- در پنجره ویرایش نامه كلیدF7 را می زنیم و یا روی كلید؟؟ از نوار ابزار كلیك می‌كنیم.

2- در صورت یافتن غلط، پنجره Splling ظاهر می شود كه در این پنجره لغت اشتباه در قسمت Net In Dictionery نمایش داده می شود همچنین لیستی از حدس لغتی كه غلط یاب املایی در مورد كلمه صحیح می زند در قسمت Suggections نمایش داده می شود.

3- از لیست Suggestion كلمه صحیح را انتخاب می كنیم و یا كلمه صحیح را در قسمت Change تایپ می كنیم.

4- دكمه ؟؟ را جهت تغییر كلمه غلط به به كلمه انتخاب شده، كلیك می كنیم.

5- اگر بخواهیم غلط یاب، اشتباه این لغت را یكبار نادیده بگیرد، دكمه ؟؟ را كلیك می كنیم و در صورتی كه بخواهیم غلط یاب در این نامه دیگر این لغت را غلط نگیرد، دكمه ؟؟ را كلیك می كنیم.

6- اگر بخواهیم غلط یاب، لغت یافت شده را به عنوان یك لغت جدید به لغت نامه خود اضافه كند دكمه ؟؟ را كلیك می كنیم. بعد از این لغت اضافه شده در این نامه و همه نامه های بعدی نیز به عنوان یك لغت صحیح شناخته خواهد شد.

ضمیمه كردن فایل

اگر بخواهیم همراه نامه ای كه می فرستیم، فایلی را ضمیمه كنیم از منویInsert گزینه File Attachment را انتخاب می كنیم پنجره محاوره ای باز می شود كه امكان انتخاب یك یا چند فایل را می دهد. در این پنجره پس از انتخاب فایل ها از روی دیسكت، دكمه ؟؟ را كلیك می كنیم.

انتخاب گیرنده نامه از كتابچه آدرس

در هنگام ایجاد نامه جدید، اگر آدرس شخصی را كه می خواهیم برای او نامه ارسال كنیم، بخواهیم از كتاب ادرس (Assress Book) انتخاب كنیم، كافیست در پنجره New Messageروی ؟؟ ؟؟ یا ؟؟ كلیك كنیم تا پنجره Select Recipients ظاهر شود در این پنجره لیست اسامی كسانی كه در كتاب آدرس وارد شده اند، نمایش داده می شود. با انتخاب هر شخص و كلیك كردن یكی از دكمه های ؟؟ ؟؟ ؟؟ می توان آن شخص را به لیست گیرندگانTo یا BCC CC اضافه كرد. در این پنجره امكان جستجو در كتاب ادرس وجود دارد. در ادامه همین فصل با كتابچه آدرس بیشتر آشنا می شویم.

ارسال نامه با اولویت بالا و اولویت پایین

نامه ها می توانند با سه اولویت (یا درجه اهمیت) ارسال شوند:

اولویت پایین (Low Priority)

اولویت معمولی (Normal Priority)

اولویت بالا (High Priority)

نامه هایی كه ارسال می كنیم در حالت عادی با درجه اهمیت معمولی ارسال می شوند. از نظر سرعت ارسال نامه بین نامه ها با اولویت های مختلف فرقی نمی كند. در واقع اولویت یك علامت برای گیرنده نامه است كه توجه داشته باشد این نامه از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و او به این نامه توجه ویژه ای داشته باشد و در صورت امكان زودتر از بقیه نامه ها این نامه را مطالعه كند.

اگر بخواهیم نامه ای با اولویت بالا یا پایین ارسال شود عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- در پنجره ایجاد نامه، از منوی Message زیر منوی Priority یكی از اولویت های Low/ High را انتخاب می كنیم، روش دیگر كلیك كردن روی فلش سمت راست دكمه ؟؟ از نوار ابزار و انتخاب یكی از اولویت های ؟؟ یاHigh است.

2- پس از اتمام متن نامه، دكمه ؟؟ را جهت ارسال كلیك می كنیم. گیرنده این نامه وقتی نامه را دریافت می كند در كنار عنوان این نامه علامت را مشاهده می نماید.

ارسال نامه به یك گروه یا لیست توزیعی

در واقع وقتی ما یك نامه را به یك گروه ارسال می كنیم، این نامه به همراه افراد عضو گروه ارسال می شود. برای ارسال نامه به یك گروه كافیست نام آن گروه را در قسمت To تایپ نماییم و نامه را ارسال كنیم البته قبلاً باید گروه و اعضای آن را در نرم افزار Address Book تعریف كرده باشیم.

ارسال نامه به صورت متنی و گرافیكی

نامه جدیدی كه تهیه می كنیم می تواند به دو صورت متنی (Text) یا گرافیكی به فرمتHTML باشد اگر نامه را به صورت متنی تهیه كنیم، دیگر قادر به تعیین فونت یا تنظیمات متن نخواهیم بود اما نامه متنی دو مزیت زیر را دارد:

حجم كمتری دارد گیرنده نیازی به داشتن نرم افزار مخصوصی جهت دیدن نامه ندارد.

برای تهیه نامه به صورت متن عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- از منوی Format گزینه Plaintext را انتخاب می كنیم. با این عمل نوار ابزار ویرایش متن از بالای كادر ویرایش متن حذف می شود و كادر متن به صورت ساده متنی تغییر می كند.

اگر نامه را به صورت گرافیكی تهیه كنیم، قادر خواهیم بود برای نامه تصویر زمینه انتخاب كرده و نامه را به صورت زیبایی تهیه كنیم اما نامه گرافیكی دو عیب دارد:

1- حجم نامه زیاد خواهد بود و ارسال آن توسط شما و دریافت آن توسط گیرنده زمان گیر است.

2- نرم افزار شخص گیرنده نامه، باید فرمت HTML را پشتیبانی كند.

برای تهیه نامه به صورت گرافیكی عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- از منوی format گزینه Rich text (HTML) را انتخاب می كنیم.

2- برای پوشاندن زمینه نامه با یك تصویر یا رنگ دلخواه، از منوی format گزینه Back ground را انتخاب می كنیم.

3- در منوی format با انتخاب Pocture یك تصویر را به عنوان پیش زمینه انتخاب می كنیم در ضمن با انتخاب color می توانیم پیش زمینه نامه را با یك رنگ مشخص، رنگ آمیزی كنیم.

4- در منوی format با انتخاب گزینه sound می توانیم یك فایل صوتی را به عنوان زمینه نامه ارسال كنیم به صورتی كه دریافت كننده نامه، با باز كردن آن نامه، این فایل صوتی را یك یا چند بار بشنود.

تنظیمات پنجره Outlook Express

محیط كار پنجره Outlook Express را مطابق سلیقه خود می توانیم تنظیم نماییم. مثلاً می توانیم نوار ابزارهای پنجره Outlook Express را نمایش داده و یا پنهان نماییم و یا ستون هایی خصوصیات نامه ها را تغییر دهیم.

اضافه یا كم كردن تون ها در پوشه Indox

در حالت پیش فرض در پوشه Indox ستون های ؟؟ وreceived subject from برای هر نامه نمایش داده می شوند در صورتی كه بخواهیم یكی از این ستون ها را حذف نماییم و یا ستون دیگری را اضافه نماییم، عملیات زیر را انجام می دهیم:

1- پوشه Indox را انتخاب می كنیم.

2- در پنجره سمت راست بر روی نوار ستون ها راست كلیك كرده و از منوی ظاهر شده گزینه Columns را انتخاب می كنیم.

3- در پنجره Columns ستون های مورد نظر جهت نمایش را انتخاب می كنیم و در انتخا دكمه OK را كلیك می كنیم.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
گزارش کاراموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی;کاراموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی;کارورزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی;دانلود گزارش کارآموزی کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی;کامپیوتر، آشنایی با پست الكترونیكی;کامپیوتر;پست الكترونیكی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *