آزمایش تراكم خاک 8 صفحه + doc

هدف از انجام عملیات تراكم ، كاهش میزان تخلخل خاك است وجود آب تا میزان مشخصی سبب تسهیل این عملیات می شود بدست آوردن این حد رطوبت و وزن مخصوص خشك بیشینه خاك پس از بكار بردن میزان معینی انرژی كوبشی ،‌هدف مهم آزمایش تراكم است

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 8

حجم فایل: 56 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

آزمایش : تراكم ( compaction )

هدف از انجام عملیات تراكم ، كاهش میزان تخلخل خاك است . وجود آب تا میزان مشخصی سبب تسهیل این عملیات می شود .بدست آوردن این حد رطوبت و وزن مخصوص خشك بیشینه خاك پس از بكار بردن میزان معینی انرژی كوبشی ،‌هدف مهم آزمایش تراكم است .

مقدمه

در هنگام ساخت و اجرای بزرگراهها ، فرودگاهها و سازه های دیگر متراكم كردن خاك یك امر ضروری جهت بهبود مقاومت خاك می باشد . پروكتور (1933) یك آزمایش تراكم ازمایشگاهی ابداع كرد تا بوسیله آن حداكثر وزن مخصوص خشك خاك كه برای تراكم درمحل می تواند استفاده شود را تعیین كند این آزمایش به نام آزمایش تراكم پروكتور مشهور می باشد .

توضیحاتی در مورد مبحث تراكم

زمانیكه به یك خاك نیرو وارد می شود دانه های جامد خاك روی هم می لغزند و در محیط متراكم تری قرار می گیرند و نشست خاك كم می شود . در محیط متراكم تر خاك دارای زاویه اصطكاك داخلی بیشتری است و در نتیجه مقاومت برشی خاك بیشتر می شود . به مسئله تراكم خاك در پروژه هایی نظیر راهسازی و احداث سد برخورد می كنیم و بدین ترتیب مقاومت برش یا به عبارتی توان باربری خاك را افزایش می دهیم از روش های زیر برای متراكم كردن استفاده می شود .

غلطك (roller‌)

با استفاده از غلطك برای اغلب كارهای مهندسی می توان خاك را متراكم نمود بدین ترتیب كه در پروژه های راهسازی لایه ها تا 20 سانتیمتر و سد سازی تا 60 سانتی متر ریخته شده و روی آن مقداری آب پاشیده می شود و با گذر چند بار غلطك‌، خاك متراكم می گردد رطوبت موجب می شود دانه های خاك به اصطلاح « روغنكاری » شده وزاویه اصطكاك داخلی آن ها كم شده و متراكم تر
می گردد .

انواع غلطك

غلطك چرخ فلزی :

از غلطك های چرخ فلزی عموما در كارهای آسفالتی استفاده می شود و از غلطك های لرزان یا سنگین چرخ فلزی برای متراكم كردن خاك درشتدانه استفاده می گردد . ارتعاش موجب لرزداندن دانه ها شده و دانه ها از بالا به پایین بهتر متراكم می شوند .

چرخ لاستیكی :

از این نوع غلطك برای خاكهای ماسه ای و خاكهای درشتدانه ای كه پوك هستند و زیر غلطك چرخ فلزی خرد می شوند استفاده می شود و خاك را از بالا به پایین متراكم می كنند .

پاچه بزی:

این نوع غلطك برای تراكم خاك های رسی استفاده می شود . این نوع غلطك مخصوصا در هسته سد خاكی كاربرد دارند و خاك را از پایین به بالا متراكم می نمایند .

روش vibroffototion : این روش برای خاكهای ماسه ای ریز دانه كه دارای عمق زیادی هستند استفاده می شود ، بدین ترتیب كه دستگاه vibroffototion كه دارای وزن سنگینی در حدود 2 تن است و مجهز به جت آب در بالا وپایین است ، روی لایه مورد نظر قرار می گیرد .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” آزمایش تراكم خاک ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – آزمایش تراكم خاک – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
آزمایش تراكم خاك;روش dewatering;روش پیش بازگذاریperloding ;آزمایش T99 آشتو;خاكهای ریزدانه ;روش پروكتور

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *