بررسی شناخت موتور XU7 JP/L/Z و اجزای آن 21 صفحه + doc

این دستگاه عملكرد خود را بر مبنای بسسیاری از اطلاعاتی كه از سنسورهای مختلف دریافت می دارد تنظیم می كند و عملیات های زیر را تحت كنترل قرار می دهد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 21

حجم فایل: 1.609 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

شناخت موتور XU7 JP/L/Z و اجزای آن

این سیستم تركیب شده از :

1. كنترل یونیت سیستم سوخت رسانی و جرقه

  1. 2. باك بنزین
  2. 3. پمپ بنزین برقی
  3. 4. رله دوبل
  4. 5. فیلتر سوخت
  5. 6. انژكتور
  6. 7. رگولاتور فشار بنزین

8. مجرای توزیع سوخت و مانیفولد هوای ورودی

  1. 9. دریچه گاز
  2. 10. پتانسیومتر دریچه گاز
  3. 11. استپ موتور

12. سنسور فشار مانیفولدر

13. سنسور دمای مایع سیستم خنك كننده موتور

14. سنسور دور موتور

15. كویل دوبل

16. باتری

17. سوئیچ اصلی

18. لامپ عیب یاب سیستم سوخت رسانی و جرقه

19. كانكتور اتصال به دستگاه عیب یاب

20. سنسور دمای هوای ورودی

21. پیش گرم كن دریچه گاز

22. سنسور سرعت خودرو

كنترل یونیت موتور (ECU) سیستم سوخت رسانی و جرقه :

این دستگاه عملكرد خود را بر مبنای بسسیاری از اطلاعاتی كه از سنسورهای مختلف دریافت می دارد تنظیم می كند و عملیات های زیر را تحت كنترل قرار می دهد .

محاسبه زمان و مراحل تنظیم پاشش :

– با تصحیح برنامه

– خود انطباقی

– موقعیت استارت زدن

– تصحیح ارتفاع ( ارتفاع محل كاركرد خودرو )

– قطع سوخت هنگام كاهش سرعت و اتصال مجدد

– تصحیح ولتاژ باتری

– تصحیح شرایط گذرا

محاسبه زمان جرقه در كویل دوبل :

– با تصحیح برنامه

– تصحیح دینامیكی

– كنترل ولتاژ كویل

عملكرد كنترل كننده های كمكی :

– پمپ بنزین برقی

– كمپرسور كولر ( سیستم تهویه )

– لامپ عیب یاب سیستم سوخت رسانی و جرقه

– سرعت سنج

– محدوده سرعت موتور

استپ موتور در وضعیت های زیر عمل می كند :

– در مرحله راه اندازی

– در دور آرام

– كنترل كردن شرایط گذرا

100- بعد از خاموش كردن موتور ، ولتاژ به مدت 4 تا 5 ثانیه به استپ موتور داده می شود.

سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی :

این سنسور بطور مداوم فشار درونی مانیفولد هوای ورودی را اندازه گیری میكند و از نوع پیزو الكتریك می باشد . ( یعنی با تغییرات فشار ، مقدار مقاومت الكتریكی آن تغییر می كند )

ولتاژ مثبت 5 ولت بوسیله ECU به این سنسور اعمال می شود و این سنسور به ازای هر فشاری ، یك ولتاژ متناسب به ECU بر می گرداند .

این اطلاعات به ECU اجازه می دهد تا جریان تزریق را متناسب با وضعیت های مختلف موتور ، و با ارتفاعات مختلف وفق دهد .

همچنین این اطلاعات برای تغییر آوانس های زمان جرقه به كار می رود .

تصحیح ارتفاع :

مقدار مكش هوا در موتور نسبت به فشار اتمسفر تغییر می كند و همچنین فشار اتمسفر به ارتفاع محل كاركرد خودرو بستگی دارد . سنسور فشار ، در داخل مانیفولد هوا قرار دارد كه تغییرات را محاسبه كرده و به تناسب آن زمان كنترل پاشش را تنظیم می نماید و بر اساس این تنظیم بنزین تزریق می كند . این اندازه گیری هنگامی صورت می گیرد كه موتور روشن و تحت بار زیاد و در دور كم می باشد .

سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی ( 1312 ) در حالت سوئیچ باز و موتور روشن در حال كار می باشد و اطلاعات فشار هوای ورودی را به ECU (1320) می دهد . این سنسور با 5VDC كار می كند و این ولتاژ را از طریق پایه 14 و سیم شماره 1355 از ECU ( 1320 ) دریافت می كند .

سنسور دور موتور :

سنسور دور موتور شامل یك پیچ است كه دور یك هسته مغناطیسی پیچیده شده است . هنگامی كه دنده های فلایویل در مقابل این سنسور قرار می گیرند ، تغییراتی در میدان مغناطیسی حاصل شده و باعث تولید یك ولتاژ متناوب a. .c می شود ، مه فركانس و دامنه این ولتاژ متناسب با دور موتور RPM می باشد . سنسور دور موتور روی پوسته كلاچ نصب شده كه در برابر 60 دنده فلایویل قرار دارد . دو عدد از دنده‌های فلایویل برای تشخیص TDC حذف شده اند . این سنسور دور موتور را حس می كند و یك سیگنال سینوسی مطابق با دور فلایویل به ECU از طریق سیم های 132 و 133 ارسال می كند و از طریق همین سنسور ECU متوجه روشن شدن موتور می شود ، لازم بذكر است كه سیم های 133 و 132 دارای شیلد منفی ( بدنه ) می‌باشند تا روی سیگنال ارسالی به ECU نویز نیافتد . این سنسور در زمان موتور روشن كار می كند كه از این سنسور برای محاسبه زمان های احتراق استفاده می شود.

پتانسیومتر وضعیت دریچه گاز :

این پتانسیومتر وضعیت دریچه گاز را به اطلاع ECU می رساند . این اطلاعات برای تشخیص دور آرام ( در حالت آزاد بودن پدال گاز ) ، تشخیص حالت تمام گاز ( فشرده بودن كامل ، پدال گاز ) كاهش سرعت و خاموش شدن بكار می رود همچنین در حالت اضطراری سنسور فشار مانیفولد هوای ورودی خراب شده عمل می كند .

ECU به این پتانسیومتر یك ولتاژ 5VDC می دهد گه با تغییرات دریچه گاز یك ولتاژ متناسب به ECU بر می گرداند .

این سنسور از طریق سیم های 1350 ، 1352 ، 1351 به پایه های 14 ، 30 و 16 ،

ECU (1320) متصل می شود ، ضمنا این سنسور در حالت سوئیچ باز و موتور روشن كار می كند تا ECU (1320) دقیقا از موقعیت دریچه گاز مطلع می شود .

سنسور دمای هوای ورودی :

این سنسور روی بدنه دریچه گاز نصب شده و اطلاعات مربوط به دمای هوای ورودی به مانیفولد را به ECU می دهد . این سنسور از نوع (Negative Temperature Coefficient ) NTC می باشد ، و با افزایش دما ، مقدار مقاومت الكتریكی آن كاهش می یابد .

پایه 1 سنسور ( 1240) به منفی ( بدنه ) احتیاج دارد كه از طریق سیم شماره (1342) و پایه 16 (ECU) تامین می شود و اطلاعات دمای هوای ورودی از طریق سیم شماره ( 1243) به پایه 31 (ECU) داده می شود . این اطلاعات را به روش تغییرات ولتاژ بین O.4V تا 4.8V به ECU بدهد و ECU (1320) بر طبق آن تصمیم گیری كند ، همچنین در زمان موتور روشن فعال می باشد و پس از خاموش شدن موتور از كار می افتد .

سنسور دمای مایع سیستم خنك كننده موتور :

این سنسور ( حرارت سنج ترمیستور ) در سیستم خنك كننده موتور قرار دارد ( بالای سیلندر ) و وضعیت حرارت حرارت موتور را به ECU اطلاع می دهد . این سنسور از نوع NTC می باشد . این سنسور شامل دو پایه می باشد و پایه شماره 2 آن از طریق سیم شماره M125 به منفی ( بدنه ) متصل می باشد وپایه شماره 1آن از طریق سیم شماره 1235 به شماره ECU 13 منتقل می شود واین اطلاعات را با روش تغییرات ولتاژ بین 0.4 v تا 4.8 v به ECU می دهد.

لازم به ذكر است این سنسور از زمان سوئیچ باز بكار می افتد ودر حالت موتور خاموش

از كار می افتد.

سنسور سرعت خودرو :

این سنسور اثر هال ، روی كابل سرعت سنج در محور خروجی گیربكس قرار دارد و بوسیله ولتاژ 12V تغذیه می شود . این سنسور اطلاعات را به ECU ( 8 پالس در هر دور – از سرعت 2Km/h به بالا ) می دهد ، كه تعیین كننده ضریب نسبت دنده می باشد و برای بهبود عملكرد خودرو مورد استفاده قرار می گیرد .

ولتاژ مثبت ورودی به پایه یك سنسور ( 1620) از طریق سیم شماره ( C C 17 ) و بعد از سوئیچ CA00 تامین می شود و این سنسور با تبدیل سرعت خودرو به پالس‌های الكتریكی آن را به پایه 27 (ECU) از طریق سیم شماره ( 1360 )اعمال می كند.

رله دوبل :

رله دوبل روی سینی فن قرار دارد و دارای 15 پایه می باشد و در چهار حالت ذیل كار می كند .

1- موتور خاموش:

یك ولتاژ مثبت دائم از طریق جعبه تقسیم ( BB10) به پایه 2 رله دوبل اعمال می شود و پس از عبور از بوبین رله سمت راست ( رله سمت راست داخل رله دوبل ) و از طریق سیم شماره 1233 به پایه ECU 4 ( 1320) می رسد و این ولتاژ مثبت دائم برای حفظ اطلاعات داخل حافظه ECU و از طرفی برای شروع بكار ، آماده باشد ، مصرف دارد .

ضمنا هر رله داخل رله دوبل دارای دو دیود متصل به دو سر بوبین برای از بین بردن ولتاژ معكوس در هنگام قطع ولتاژ بویین رله می باشد و دیگری برای جلوگیری از ولتاژ منفی بر روی بوبین رله می باشد .

2- سوئیچ باز :

در این حالت پس از اینكه سوئیچ باز می شود ولتاژ مثبت باتری پس از عبور از جعبه تقسیم BB10 و از طریق شماره CC به پایه 14 رله دوبل می رسد و پس از عبور از بویین رله سمت چپ داخل رله دوبل (1304) و از طریق سیم شماره 1236 وارد سنسور اینرسی ( 1203) شده و پس از خروج از این سنسور و از طریق شماره 1236A وارد پایه ECU 23 (1320) شده و در این هنگام است كه ECU (1320) متوجه می شود كه سوئیچ باز شده است و در این زمان ECU (1320) پایه 4 خود را منفی ( بدنه ) می كند و بواسطه این عمل رله سمت راست داخل رله دوبل ( 1304) بوبینش دارای ولتاژ منفی می شود . ( از طرفی ولتاژ مثبت را این بوبین از طریق سیم شماره BB21 و جعبه تقسیم قبلا دریافت كرده ) و عمل می كند ، و باعث می شود كنتاكتهایش بهم بچسبند و ولتاژ مثبت وارده به كنتاكتهای این رله ، سیم شماره 1217 به پایه ECU 35 (1320) برسد و از این به بعد ECU (1320) ، ولتاژ مثبت خود را از این پایه ( 35 ) تامین می كند .

3-موتور روشن :

در این حالت پس از اینكه ECU ( 3120) پالس هایی از طرف سنسور دور موتور ( 1313 ) دریافت كرده ، متوجه روشن شدن موتور می شود و در ازای آن پایه 23 خود را منفی ( بدنه ) می كند تا رله سمت چپ داخل رله دوبل ( 1304) فعال شود ، در نتیجه ولتاژ مثبت باتری به پمپ بنزین برقی ( 1210) از طریق سیم شماره 120 و كویل دوبل ( 1135) از طریق سیم شماره 1264 و پیش گرم كن هوای ورودی ( 1270) از طریق سیم 126 و انژكتورها از طریق سیم شماره 1210 می رسد . شایان ذكر است بعد از 4 الی 5 ثانیه بعد از خاموش كردن موتور سیستم به حالت موتور خاموش بر می گردد .

تذكر: پایه 16 (ECU – 1320) دارای یك منفی ( بدنه ) ایزوله شده می باشد كه برای سنسورهای حساس استفاده می شود و نباید به منفی ( بدنه) خودرو متصل گردد.

كویل دوبل :

این كویل از نوع استاتیكی – دوبل می باشد . ( سیستم دلكو وجود ندارد) .

ECU (1320) عمل تقسیم ولتاژ را انجام می دهد و در هر لحظه دو تا از خروجی های كویل دارای ولتاژ بالا می باشد و یا به عبارتی ترتیب جرقه را خود ECU (1320) تعیین می كند .

با توجه به اطلاعاتی كه سنسور دور به ECU می دهد و نشانگر TDC ( نقطه مرگ بالا) می باشد ، و كنترل یونیت ( 1320) ترتیب جرقه را بصورت ( 3 با 2 و 1 با 4 ) اعمال می كند .

این كویل چهار عدد خروجی دارد كه به چهار عدد شمع روی سرسیلندر متصل می باشد و یك ولتاژ مثبت از طریق سیم شماره 1264 و رله دوبل به سر مشترك اولیه های كویل متصل می باشد ، و دو سر دیگر اولیه های كویل از طریق سیم های شماره 113 و 114 به پایه های 1 و 19 از ECU (1320) متصل می باشند كه با منفی ( بدنه ) شدن این پایه ها توسط ECU (1320) در پانویه های كویل دوبل ولتاژ مثبت ( حدود 15000 ولت ) برای عملیات جرقه زنی خواهیم داشت . لازم به ذكر است خازن متصل به پایه شماره 4 كویل دوبل و برنه آن برای گرفتن نویزهای تولیدی سیستم كویل و حذف نویزهای مزاحم برای سیستم ها ی الكترونیكی می باشد .

استپ موتور ( موتور مرحله ای ) :

استپ موتور بر روی بدنه دریچه گاز نصب شده است و بصورت الكتریكی توسط كنترل یونیت ( 1320) ، كنترل می شود .

این قطعه جربان هوا به داخل دریچه گاز را كنترل می كند در صورتی كه :

– تهیه یك جریان هوای اضافه در مرحله سرد راه اندازی

– كنترل دور آرام ، مطابق با بار موتور و حرارت آن

– بهبود حالت های گذرا ( مثل روشن شدن كولر )

این قطعه یك موتور DC مرحله ای می باشد كه به هر بار ولتاژ مثبت و منفی ( بدنه ) هایی كه به پایه هایD C B A آن داده می شود ، شفت این موتور یك پله (Step) به راست و یا چپ می چرخد ( لازم به ذكر است كه ولتاژ مثبت و منفی با یك منطق خاصی به پایه های این استپ موتور اعمال می شود .)

با توجه به اینكه شفت این موتور با هربار چرخش 1.8 درجه به چپ یا راست می گردد، در نتیجه به 200 مرحله یك دور كامل می زند و از طرفی شفت این موتور به یك میله مارپیچ متصل است كه به هر پله (STEP) ، 0.04 mm به جلو یا عقب می رود .

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” بررسی شناخت موتور XU7 JP/L/Z و اجزای آن ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – بررسی شناخت موتور XU7 JP/L/Z و اجزای آن – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
بررسی شناخت موتور XU7 JPLZ و اجزای آن;كنترل یونیت سیستم سوخت رسانی و جرقه;محاسبه زمان جرقه در كویل دوبل

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *