کارآموزی معماری – آزادشهر- خیابان جهاد- فلكه مركزی – كوچه دهم 20 صفحه + doc

در دنیای امروز و آینده فن آوری كارهای اجرایی همراه با نوآوری كه هر روز صنعت ساختمان را متاثر می كند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست كارهای عملی ساختمانی را ایجاب می كند نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوك و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف كردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 537 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مطالب

عنوان صفحه

بخش اول : آشنایی كلی با مكان كار آموزی 1

بخش دوم : آموخته های اجرایی 1

گزارش اصلی 1

1 ـ تعریف و هدف از داربست 1

ـ انواع داربست 2

2 ـ سنگ كاری 5

تعریف سقف 9

پوشش سقف های شیب دار 10

تعریف سقف كاذب و انواع آن 12

موزاییك فرش 14

طریقه ساخت موزاییك 16

سرامیك كاری 17

سفید كاری 21

مقدمه :

در دنیای امروز و آینده فن آوری كارهای اجرایی همراه با نوآوری كه هر روز صنعت ساختمان را متاثر می كند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست كارهای عملی ساختمانی را ایجاب می كند .

نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوك و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف كردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد .

از آنجا كه مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در كارگاههای آموزشی و یا در كارگاههای اجرایی ساختمانی كمك شایایی به ما خواهد نمود .

تشكر وقدردانی :

در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست كارگاه شركت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم .

بخش اول : آشنایی كلی با مكان كار آموزی

این پروژه مدرسه ای است دو طبقه با اسكلت بتونی و سقف تیرچه بلوك كه دارای 3 قسمت اصلی و كلی می باشد :

1 ـ قسمت شرقی مدرسه كه مربوط به كلاس دانش آموزان می باشد .

2 ـ قسمت مركزی كه ساختمان اداری مدرسه است .

3 ـ قسمت غربی مدرسه كه شامل نمازخانه می شود . نمای این ساختمان كاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد . در گذشته در این مكان مدرسه و سرویس وجود داشت كه بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی كه 8 چشمه می باشد درست شد ، سقف سرویس هم از جنس سفال است .

4 ـ زمان اجراء كار : این پروژه نزدیك به 3 سال می باشد كه در دست اجراء است و باید تحویل داده شود .

بخش دوم : آموخته های اجرایی

گزارش اصلی :

یكی از عمده كارهایی كه در این مدت مشاهده كردم نصب و جمع كردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این كار مربوط به نصب سنگ بود كه توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود .

1 ـ تعریف و هدف از داربست

كارگر تا زمانی كه روی زمین ایستاده ، می تواند تا ارتفاع محدودی كار كند و برای ادامه كار در قسمت بالا ، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد . بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود ، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود . این وسیله در كارهای ساختمانی داربست نام دارد . در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند ،‌ با ریختن تدریجی خاك به زیر پای بنا ، كف را كم كم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می كردند . پس از احداث و انجام ساختمان ، خاك ریخته شده را برمی داشتند تا به كف

اولیه برسند . از یك طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند ، انسان را وادار كرد تا از وسیله ای سبك و راحت برای این منظور استفاده و جمع كردن داربست كند . همراه با سبكی و راحتی ، مسأله ی ایمنی ، سرعت در برپایی ، استفاده و جمع كردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست كیافت .

ـ انواع داربست

1 ـ داربست كوتاه :

در ساختمانهایی با ارتفاع كم و در ساختمان های داخلی ، ار داربست های كوتاه و سبك استفاده می كنند . معمولا در این مورد دو عدد شبكه و یك یا دو تخته زیر پا قرار
می دهند این كار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی كه از شبكه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبكه ، احتمال سقوط كارگر را به دنبال دارد . استفاده از خرك به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبكه است . خركها را از چوب یا فلز می سازند . خركهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد 8×8 یا 10×10 سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای كافی تخته های چپ و راست و دستك به كار برند از كارایی خوبی برخوردارند . حداكثر فاصله دو خرك از یكدیگر 3 متر است و در صورت نیاز ، 2 خرك را می توان روی هم قرار داد به شرط آنكه ارتفاع آنها از 4 متر بیشتر نشود . با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی ، داربستی موقت برای كارهای سبك می سازند .

2 ـ داربست بلند فلزی :

این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متر یا حداقل 4 میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می كنند با اتصال لوله ها به یكدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً كوتاه می توان داربستی ثابت و محكم بوجود آورد و از آن برای كار در ارتفاع استفاده كرد . برای جلوگیری از واژگون شدن ، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار كرد . حداكثر فاصله دو مهار از یكدیگر 6 متر است .

ـ وسایل اتصال و متعلقات مربوط كبه داربست بلند فلزی :

1 ـ بست زوجی : این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است .

2 ـ بست گردان : به وسیله این بست ، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل كرد .

3 ـ بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی 90 درجه به یكدیگر وصل می كند .

4 ـ میله ی شكاف دار اتصال : برای طویل كردن دو لوله ی داربست به كار می رود .

5 ـ پایه ی قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود .

3 ـ داربست ( سكوی ) پیش آمده :

این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سكو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند . این داربست به دیواره های ساختمان تكیه دارند و در مكان هایی كه بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممكن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد . همین طور كه ساختمان بالا می رود ، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید .

2 ـ سنگ كاری :

1 ـ ابزار : دستگاه فرز حافظ دار ـ خط كش ـ میخ سركج ـ كاردك و گونیا

2 ـ مراحل كار گذاشتن سنگ پلاك :

الف ) در نما سازی گسترده ، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یك یا در چند رج استفاده می شود .

ب ) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاك شیری یا به رنگ دیگر یا یك سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود كه جلوه خاصی به نما می دهد .

ج ) گاهی بعد از كار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود . لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود .

د ) بعد از كار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود .

ـ اسكوپ زدن سنگ :

در سنگ كاری باید اصول اسكوپ كردن سنگ را با دقت در قطعات اجراء كرد ، زیرا نصب سنگ بدون اتصال به اسكلت و سقف كاری سبب جدا شدن سنگ از سطح كار
می شود كه گاهی ممكن است خطرات جانی داشته باشد . روش اسكوپ كردن سنگ زمانی به درستی انجام می شود كه دیوار چینی و كار گذاشتن سنگ هم زمان انجام شود ، اما در حالتی كه دیوار چینی انجام شده باشد چنگك اسكوپ از یك طرف در شیار

سنگ و از طرف دیگر در محل نیمه ای از سقف كاری خالی شده نشست خواهد داشت . پس از جای گرفتن اسكوپ در دیوار به وسیله ی ملات گچ و آجر آبخور شده پر كردن سوراخ صورت می گیرد .

ـ مهار كردن سنگ پلاك بوسیله سیم مفتول :

1 ـ در این روش به وسیله ی دو سوراخ مورب نسبت به كنار سنگ كه در پشت سنگ انجام می گیرد سوراخ ها در ضخامت سنگ به هم می رسند . مشابه این سوراخ از دو ناحیه پایین و بالا نیز انجام می شود .

2 ـ سیم مفتول كه دارای جنس نرم و از نوع آهن سفید است از دو سوراخ پایین عبور داده می شود . پس از قلاب زنی محكم ، مفتول به طرف سوراخ های بالا كشیده شده پس از عبور از سوراخ فوقانی بالاتر از سطح سنگ ادامه می یابد .

3 ـ میخ سركج به سقف كاری كوبیده شده سیم مفتول به میخ سركج متصل می شود .

اتصال سنگ پلاك بوسیله ی مفتول میخ سركج به اسكلت

دوغاب ریزی پشت سنگ :

برای اینكه دوغاب به سطح سنگ روان نشود ورق فلزی را به شكل نیمه قیف باز در
می آورند سپس آن را در فضای خالی پشت سنگ قرار داده ، آن را به دست نگه داشته آنگاه دوغاب را به وسیله ی ملاقه به درون قیف می ریزند كه به پشت سنگ روان شود .

دوفاب باید شل باشد كه كاملاً پشت سنگ را بطور سرتاسری پر كند از این رو اگر گرفتگی در ناحیه ی سنگ پیدا شود بوسیله ی میله زنی عمودی بسیار آهسته مسیر را باز كرده دوغاب را به پایین هدایت می كنیم . عمل دوغاب ریزی باید به سرتاسری در چندین مرحله انجام شود تا توپری ملات و فشار از یك نقطه سبب رانش و شردادن سنگ از محل نصب نشود .

با چكش زنی بسیار آهسته بر سطح سنگ به طوری كه سنگ از جای خود جابجا نشود ـ نشست و اثر دوغابه در پشت سنگ به طور كامل مشخص می شود یعنی چنانچه صدای خالی یا صدای بم از آن برنخیزد ، عمل دوغاب ریزی به شیوه ی اصولی انجام پذیرفته است .

تعریف سقف :

سقف پوششی است برای جلوگیری از نفوذ عوامل طبیعی به درون ساختمان از جمله عوامل طبیعی می تواند تابش مستقیم آفتاب ، وزش باد ، و نیز باران و برف را نام برد . همچنین با یك پارچه شدن سقف و دیوارها ، ساختمان در مقابل نیروهای فیزیكی وارده از مقاومت بیشتری برخوردار خواهد شد .

تعریف سقف شیب دار :

سقف شیب دار به سقفی می گویند كه زاویه ی شیب آنها با افق بین 10 تا 70 درجه باشد . تعیین شیب سقف به بستگی به مقدار بارندگی ، نوع پوشش و طراحی منطقه ای دارد . سقف های شیب دار متداول عبارتند از : یك طرفه ، دو طرفه و چهار طرفه

طریقه شیب دار كردن سقف ها :

سقف شیب دار از دو قسمت اسكلت و پوشش تشكیل می شود یكی از راههای شیب دار كردن سقف ، استفاده از خرپاهای مثلثی یا فلزی است كه در كاری كه من در این مدت به عنوان كارآموزی مشغول بودم از خرپای فلزی استفاده شده بود . بار سقف توسط خرپاها به دیوارها یا ستون ها وارد می شود و دیوارها بار را به پی ساختمان منتقل
می نمایند . در دهانه های بزرگ برای شیب دار كردن سقف ، تیرهای فلزی را كه به آنها
« سوله » می گویند به كار می برند در صورتیكه سقف شیب دار ؟؟؟ مورد نظر باشد ، می توان قالب سقف را طبق شیب مورد نظر اجرا كرد پس از آماتوربندی و بتن ریزی روی قالب شیب دار ، سقف شیب دار بتنی به وجود خواهد آمد .

یك روش شیب دار كردن سقف ، ایجاد اختلاف ارتفاع در دیوارهای ساختمان است .

پوشش سقف های شیب دار :

از وظایق پوشش سقف های شیب دار ، هدایت آب باران و برف به خارج از ساختمان و جلوگیری از ورود آنها به داخل ساختمان است . چون معمولا ً دسترسی به سقف های شیب دار به آسانی میسر نیست و این نوع سقف ها هم ، پیوسته در معرض عوامل جوّی مانند ، باران ، برف و … قرار دارند ، باید در انتخاب پوشش آنها ، دقت فراوان به عمل آید تا از دوام كافی برخوردار باشند .

بطور كلی انتخاب پوشش بستگی به نوع اسكلت ( خرپا ) ، بارهای وارده ، مصالح محلی ، امكانات موجود و نمای مورد نظر دارد .

انواع پوشش های متداول سقف های شیب دار عبارتند از :

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” کارآموزی معماری – آزادشهر- خیابان جهاد- فلكه مركزی – كوچه دهم ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – کارآموزی معماری – آزادشهر- خیابان جهاد- فلكه مركزی – كوچه دهم – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
کارآموزی معماری آزادشهر خیابان جهاد فلکه مرکزی کوچه دهم;انواع داربست ;سرامیک كاری

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *