کارآموزی کارخانه کمپوت وکنسرورضوی 19 صفحه + doc

كارخانه كمپوت و كنسرو ممتاز رضوی زیرمجموعه كارخانه كنسرو و سردخانه رضوی است، كه دارای ظرفیت پائین تری نسبت به كارخانه اصلی می باشد و در محدوده جدایی ازكارخانه اصلی واقع شده

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 19

حجم فایل: 19 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقدمه:

كارخانه كمپوت و كنسرو ممتاز رضوی زیرمجموعه كارخانه كنسرو و سردخانه رضوی است، كه دارای ظرفیت پائین تری نسبت به كارخانه اصلی می باشد و در محدوده جدایی ازكارخانه اصلی واقع شده.

این كارخانه كه از موقوفات آستان قدس رضوی است و در شهرك صنعتی مشهد در خانه 1 واقع شده است.

تولیدات این كارخانه شامل سس مایونز، سس كچاپ انواع كنسرو و كمپوت (بستگی به فصل).

كه در زمان كارآموزی اینجانب تولیدات كارخانه شامل سس مایونز و كچاپ و كنسرو لوبیای آبگوشتی و كمپوت گلابی بوده است.

كارخانه حدوداً 30 نفر پرسنل اصلی و موقت داشته كه در زمان پیك كاری تعدادی كارگر فصلی اضافه می شود.

و آزمایشگاه كنترل كیفی كارخانه در هر شیفت 2 كارشناس فنی دارد.

پروسه تولید كنسرو لوبیای آبگوشتی:

لوبیا بعد از خریداری به وسیله كامیون وارد كارخانه شده، نمونه گیری شده و آزمایشات كنترل كیفی لازم بر روی آن انجام می گیرد. و بعد از مثبت بودن آزمایشات كیفی لوبیای ما كه از نوع آبگوشتی می باشد وارد انبار می شود.

آزمایشات كیفی كه بر روی لوبیا انجام می شود شامل: تست خار و خاشاك، تعداد در 100 گرم و … می باشد كه در زیر به آنها اشاره می شود.

لوبیا توسط كارگران از كیسه ها تخلیه و وارد دستگاه شن گیر (بوجاری) شده سپس وارد شن شوئی شده و كاملاً شسته و تمیز می شود و سپس در شبكه های بزرگ به مدت 48 ساعت خیس می خورد.

بعد از طی این مدت در روز كاری، ابتدا در حوضچه شستشو لوبیاها شسته شده و سپس با بالابر یا الواتور به دستگاه بلانچ وارد می شوند كه دمائی حدود 120 درجه سانتی گراد دارد سپس بعد از طی مسیر بلانچ بر روی نوار سورت انتقال یافته كه توسط كارگران كاملاً تمیز شده و لوبیاهای خراب جدا می شوند.

بعد از آن به سینی پر كن وارد شده كه دستگاهی چرخان است و دارای مخازنی به وزن قوطی ماست كه توسط اوپراتور و توسط تیغه مربوطه مخازن كاملاً پر شده و به كیل مورد نظر می رسند و در انتدا به داخل قوطی ها تخلیه می شوند.

قوطی ها از طریق نوار مخصوص از قسمت مربوطه كه عملیات استریل بر روی آنها انجام شده وارد خط می شود.

قوطی های پر شده به مرحله بعدی كه تنظیم دقیق وزن است می رسند و توسط كارگر این كار صورت می گیرد. كارگر قوطی ها را فقط چك می كند و در صورت خالی بودن سر قوطی یا افزایش بیش از حد قوطی آنها را تعدیل می نماید و وزن قوطی ها را هر چند دقیقه اندازه می گیرد تا طبق استاندارد مربوطه باشند.

سس كنسرو لوبیا هم كه مخلوطی از انواع ادویه جات می باشد مانند (گلپر، پودر كاری، پودر پیاز، فلفل قرمز، فلفل سیاه و فلفل سفید، سركه و روغن) در این قسمت به قوطی ها توسط فیلر سس اضافه می شود. سپس قوطی به داخل تونل انراست رفته و پس از طی زمان لازم و عبور از آن دربندی شده و سپس اتوكلاونداری صورت می گیرد.

كه در اتوكلاو عملیات استریل بر روی آن انجام می شود. عملیات پخت 70 دقیقه به طول می انجامد و دمای لازم برای این عمل 321 درجه سانتی گراد معادل 2/1 آنگستروم است.

سپس قوطی ها به داخل حوضچه آب سرد منتقل شده و سرد می شوند. بعد از سرد شدن و خشك شدن اتیكت زده شده و تاریخ تولید و مدت انقضاء توسط جت پرینتر بر روی آنها ثبت می شود.

بعد از آن بسته بندی و داخل دستگاه شرینك شده و بسته بندی كامل می شود. انبارگذاری آخرین مرحله تولید است.

قوطی ها 15 روز قرنطینه می شوند تا طی این مدت اگر شكلی برای آنها پیش آید معدوم شوند. و می توان گفت كنسروها مدت 18 ماه تا 2 سال تاریخ انقضاء دارند.

در صورت اتمام مدت قرنطینه و نبود شكل خاص كمپوت لوبیای آبگوشتی ما آماده روانه شدن به بازار مصرف می باشد كه توسط ماشین بارگیری شده، فاكتور می شوند و از كارخانه خارج.

آزمایشات كنترل كیفی مربوطه:

آزمون درصد خار و خاشاك لوبیا: ابتدا توسط دستگاه روپ از ماشین محل لوبیا نمونه برداری شده و به آزمایشگاه آورده می شود و این آزمایش به شرح زیر انجام می گیرد:

– مقدار 100 گرم از نمونه را با ترازو وزن كرده و دراین مقدار نمونه میزان شن و سنگ، درصد لوبیای معیوب، درصد لولپه ها و درصد لوبیای چروكیده و آفت زده را مشخص می نمائیم. بعد از این عدد را بر كل نمونه تعمیم می دهیم و میزان افت محصول را مشخص كرده.

– آزمایش وزن كنسرو لوبیا: كنسرو را توسط سرباز كن باز كرده و سطح سس كنسرو را بر روی قوطی از داخل علامت زده كه این علامت برای آزمون درصد پر ی است كه به آن اشاره می شود.

درصد پری كنسرو بر طبق استاندارد باید 60% وزن آبكش لوبیا باشد.

قوطی لوبیا را بر روی صافی آبكش خالی كرده و آن را می شوئیم سپس لوبیا ها را وزن نموده و قوطی خالی را هم وزن می نمائیم. سپس وزن كل قوطی را از قوطی خالی كم كرده و وزن محتوری قوطی به دست می آید.

سپس تناسب بسته و درصد آن را به دست می آوریم.

برای مثال:

وزن محتوی 432 = 60 – 492

وزن آبكش شده 219 گرم

وزن قوطی خالی 60 گرم 100% 432

وزن كل قوطی 492 گرم 50% = x% 219

آزمایش درصد پری:

قوطی علامت زده را برداشته و تا علامت آن آب معمولی می نمائیم سپس وزن پر می نمائیم. (برای نمونه 460 گرم)

مجدداً وزن پر شده را هم می گیریم. برای نمونه 483 گرم سپس تناسب گرفته و درصد پری را محاسبه می نمائیم.

100% 483

درصد پری 95% = x% 460

آزمایش درصد نمك سس كنسرو لوبیا:

درب قوطی را باز كرده سپس سس آن را جدا و 1 گرم از آن را در بشری ریخته و به وسیله ترازو وزن می نمائیم. سپس آن را به وسیله 2 سی سی آب مقطر رقیق كرده و چند قطره كرومات پتاسیم به آن اضافه می نمائیم و با نیترات نقره از تیتر می نمائیم. نقطه ختم عمل با رنگ قرمز آجری مشخص می شود.

وزن نمونه: 1 گرم

حجم تیتر: 8/0

و سپس به وسیله فرمول زیر % نمك آن را به دست می آوریم:

8/0 % نمك % =

تست تعداد لوبیا در 100 گرم:

برای این آزمایش ترازو را صفر كرده و 100 گرم لوبیا را وزن می نمائیم. و تعداد لوبیا در 100 گرم را شمرده. استاندارد مربوطه حداكثر 95 عدد لوبیا در 100 گرم می باشد كه نامناسب بودن لوبیا توسط این رنج مشخص می گردد.

استاندارد برخی از موارد مهم در كنترل كیفی (لوبیا):

نمك حداكثر 2 می باشد درصد روغن حداكثر 4

تعداد در 100 گرم حداكثر 95 PH بالاتر از 5/4

وزن آبكش 60% درصد پری 90% حجم كل

رنگ لوبیا: یكنواخت و رنگ سس باید قرمز و یكنواخت باشد كه مربوط به سس گوجه می باشد.

نكته مهم! اصلاح طعم كنسرو به وسیله اسید سیتریك، سركه و آبلیمو مجاز است و در صورتی كه از شبكه استفاده شده باشد مقدار آن نباید از 4% تجاوز كند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” کارآموزی کارخانه کمپوت وکنسرورضوی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – کارآموزی کارخانه کمپوت وکنسرورضوی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
کارآموزی کارخانه کمپوت وکنسرورضوی;استاندارد برخی از موارد مهم در كنترل كیفی لوبیا;پروسه تولید كنسرو لوبیای آبگوشت

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *