کارآموزی کامپیوتر سازمان دانش آموزی استان گلستان 19 صفحه + doc

دنیای امروز، دنیای تغییر و تحولات سریع اجتماعی و علمی است دنیایی است که حرکت کردن در آن نیاز به داشتن اندیشه های فرافکن قوی، قدرت تجزیه و تحلیل، آینده نگری، برنامه ریزی و نهایتاً هدفدار بودن است امروز دیگر اندیشه های کند سنتی و مدیریت سنتی و حال نگری در افراد، آنها را از ادامه حرکت با چرخه های جامعه باز می دارد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 19

حجم فایل: 202 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

فهرست مطالب

فصل اول: ضرورت و فلسفه تشكیل سازمان دانش آموزی. 1

فصل دوم: تاریخچه تشكیل سازمان. 3

تاریخچه تصویب اساسنامه سازمان دانش آموزی. 3

فصل سوم: آشنایی با اساسنامه سازمان دانش آموزی. 5

اهداف سازمان دانش آموزی. 6

وظایف سازمان دانش آموزی. 6

ویژگی های سازمان از زوایا و ابعاد مختلف.. 8

آشنایی با محیط کاری در اداره سازمان دانش آموزی. 10

مقدمه و تشکر

دنیای امروز، دنیای تغییر و تحولات سریع اجتماعی و علمی است. دنیایی است که حرکت کردن در آن نیاز به داشتن اندیشه های فرافکن قوی، قدرت تجزیه و تحلیل، آینده نگری، برنامه ریزی و نهایتاً هدفدار بودن است. امروز دیگر اندیشه های کند سنتی و مدیریت سنتی و حال نگری در افراد، آنها را از ادامه حرکت با چرخه های جامعه باز می دارد.

در قالب این مستندات قصد دارم تا تجربیات و فعالیت های خود را در این مدت كوتاه جهت ارائه به دانشگاه به رشته تحریر در آورم.امیدوارم كه در این امر مهم بتوانم موفق باشم. در اینجا جا دارد از زحمات مسئوولان سازمان دانش آموزی بخصوص از سرپرست كارآموزی كه كارشناس كانونها را بر عهده داشتند وهمچنین از استاد كارآموز خود جناب آقای مهندس برومند كه نه فقط در طول این دوره كارآموزی بلكه در تمام دوران تحصیلیم در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان مطالب بسیاری از وی آموختم تشكر و قدر دانی نمایم دان شاءالله كه آنان از من به عنوان یك دانشجو راضی باشند.

فصل اول: ضرورت و فلسفه تشكیل سازمان دانش آموزی

در این فصل ضرورت و فلسفه سازمان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است:

الف) در اصل سوم و نوزدهم قانون اساسی مبنی بر موظف بودن دولت جمهوری اسلامی ایران برای مشاركت عامه در تعیین سرنوشت فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی مردم از هر قوم و قبیله ای كه باشند تأ كید شده است لذا نسل نوجوان و جوان كه از مهمترین و حساسترین آحاد مردم هستند .لزوم ایجاد بستر مناسب برای مشاركت آنان به طریق مختلف از وظایف مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

ب) از ابتدای پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) بیانگزار این حركت همواره بر توجه و استفاده و بكارگیری اقشار مختلف جامعه در اداره امور تأ كید داشتند.

ج) مقام معظم رهبری نیز بارها در فرمایشات خود بر رسیدگی به امور جوانان و نوجوانان تأ كید داشته اند در سال 1366 ایشان در پیامی خطاب به مجمع رسیدگی به امور جوانان فرمودند: نقش عظیم جوانان و نوجوانان پسر و دختر نه تنها در جامعه انقلابی ما بلكه در كل جامعه بشری با محاسبه آینده و مسئولیتهای بالقوه و در كنار مسئولیتهای بالفعل این قشر عضیم نمودار می گردد و از این روست كه نادیده گرفتن مسئولیت اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی نسل نوپا و كودك انگاشتن آنان حتی در سنین بالای بلوغ بصورت آفت اجتماعی پدیدار می شود و این مجمع باید در دگرگون سازی آن و ایجاد ذهنیت واقع گرایانه نسبت به این نسل برومند طرحی نو و اساسی در اندازد.

در جای دیگر از این پیام خطاب به بزرگسالان می فرمایند: كه پدران و مادران و مربیان و معلمان و استادان باید بدانند كه تعلیم و تربیت این نسل نه در تعلیم و تربیت رسمی منحصر و نه از تعلیم و تربیت عمومی جداست. زیرا كه این دو با هم پیوسته و وابسته اند و نسل نوپا شریك طبیعی كلیه فعالیتها سیاسی ، اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی نسل پیشین است.

د)دیدگاه جناب آقای مددی-ریاست محترم سازمان دانش آموزی-نسبت به پركردن اوقات فراقت صاحب نظران معتقدند اوقات فراقت یكی از مهمترین عوامل و بستر خلاقیت و ابتكار و نوآوری در دانش آموزان است. كسب تجارت علمی یكی از دستاوردهای مهم اوقات و كسب این تجارب برای نوجوانان یكی از امور ضروری و حیات بخش است.نوعآ در چارچوب مدارس كسب این نوع تجارب كمتر اتفاق می افتد.

یادگیری اجتماعی برای زندگی اجتماعی مورد نیاز است و بدون دارا بودن مهارتهای زندگی امروزه موفقیت ها در سطح جامعه كاهش پیدا می كند و یكی از رموز موفقیت افراد دارا بودن اجتماعی است. لذا اوقات فراقت را بخصوص تابستان را فرصت مناسب و ارزشمندی برای تقویت این مهم تلقی می كنیم.

مشكلاتی كه ما در كشور داریم در مورد اوقات فراغت باعث می شود كه نتوانیم به نحو مطلوب و شایسته از این فرصت استفاده كنیم.نگاه به اوقات فراقت با جنبه های هزینه ای بودن آن نه سرمایه گذاری كردن موجب شده است كه در طول چند سال گذشته سرمایه گذاریهای لازم انجام نشود.

فصل دوم: تاریخچه تشكیل سازمانتاریخچه تصویب اساسنامه سازمان دانش آموزی

چنانچه بخواهیم تصویری از تاریخچه تصویب اساسنامه سازمان دانش آموزی ترسیم نماییم شایسته است از نقطه ابتدایی كه شمای كلی اساسنامه مطرح و تدوین شد آغاز كنیم كه در اوایل مهر ماه سال 1376 صورت گرفت.

1) تدوین اساسنامه بعنوان مرحله نخست 5 ماه به طول انجامید این كار بطور مشترك توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور اداری و استخدامی انجام شد.

2) پس از طی مرحله اول با صدور ابلاغ توسط ریاست محترم جمهوری در بهمن ماه 1376 مبنی بر پیگیری تشكیل سازمان مرحله دوم آغاز شد.آغاز این مرحله با تشكیل كمیسیون مشترك بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی صورت گرفت كه مدت 7 ماه بطول انجامید طی این این مرحله بررسی دقیق و كارشناسی شده ای صورت گرفت ودر یك برنامه از تعداد دویست هزار دانش آموز پیرامون موضوعات مختلف مرتبط با سازمان نظر خواهی شد و نیز طرح تشكیل سازمان و اساسنامه مربوط با كارشناسان و صاحبنظران و مدیران آموزش و پرورش مطرح و بررسی گردید و در پایان این مرحله اساسنامه نهایی به دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع شد.

3) مرحله سوم كه از مهرماه 77 در شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز گردید.به مدت 8 ماه طول كشید پس از طی 14 جلسه كارشناسی اساسنامه سازمان دانش آموزی و بررسی نهایی آن در كمیسیون معین شورای عالی انقلاب فرهنگی در نهایت ،اساسنامه در جلسه 441 مورخ 21/2/78 همان شورا طرح و بتصویب رسید و در تاریخ 2/4/78 از جانب رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به آموزش و پرورش ابلاغ گردید تا نسبت به تشكیل آن اقدام شود.

4) در مرحله چهارم و طی 7 ماه معاونت پرورشی مامور پیگیریهای اولیه و تمهید مقدمات راه اندازی سازمان شد كه با تفویض اینكار به اداره كل فعالیتهای دانش آموزی در این مرحله گروه مطالعاتی تشكیل و پس از بحث و تبادل نظر در ساعات متمادی در 14 محور نتایج آن ارائه شد كه حاكی از چگونگی حركت برای تشكیل سازمان بود با صدور ابلاغ اعضای هیأت امنا(اولین ركن سازمان) و برگزاری اولین جلسه این هیات در تاریخ 26/8/78 این مرحله نیز به اتمام رسید.

5) مرحله پنجم انتخاب رئیس سازمان. رئیس سازمان با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و تأیید اعضای هیأت امنا انتخاب گردید از آنجا كه رئیس سازمان رئیس شورای برنامه ریزی یعنی ركن دوم سازمان نیز در نظر گرفته شده بود لذا فعالیت این شوراها نیز آغاز شد. در ابتدا جناب آقای رضا مددی – رئیس سازمان رئوس برنامه ها و اقدامات 6 ماهه خود را به شورا ارائه و پس از تصویب آن در شورا كار ادامه پیدا كرد.

فصل سوم: آشنایی با اساسنامه سازمان دانش آموزی

اساسنامه سازمان دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران پس از تهیه پیش نویس آن توسط اداره كل فعالیت های دانش آموزی و تعیین اهداف ، اصول، سیاستها و برنامه های آن به سازمان امور اداری و استخدامی ارسال گردید و پس از اظهار نظر سازمان ، در دستور كار شورای عالی انقلاب فرهنگی یعنی بالاترین مرجع قانونگذار امور فرهنگی كشور قرار گرفته و نهایتاً در جلسه 441 مورخ 21/2/78 به تصویب این شورا رسید. پس از تصویب جهت راه اندازی به وزارت آموزش و پرورش كه وزیر ، رئیس هیأت امنای سازمان دانش آموزی نیز می باشد ، ابلاغ گردید،وزیر آموزش و پرورش نیز طی ابلاغی به معاونت پرورشی مسئولیت تمهید مقدمات راه اندازی سازمان را به ایشان محول نمودند و پی گیری راه اندازی سازمان در معاونت پرورشی توسط اداره كل فعالیت های دانش آموزی دنبال شد.

از جمله اقدامات انجام شده تشكیل گروههای مطالعاتی و كمیته های تخصصی و دعوت از اعضاء هیأت امنا برای تشكیل اولین جلسه آن بود. كه در اولین جلسه رئیس سازمان سازمان دانش آموزی انتخاب گردید.با انتخاب رئیس سازمان ، مسئولیت پیگیری و راه اندازی سازمان به وی محول گردید. اساسنامه سازمان ، مبین قوانین ، مقررات و ظوابط سازمان دانش آموزی می باشد كه مبانی و ویژگیهای كلی و اساسی تشكیل سازمان را مشخص می نماید.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” کارآموزی کامپیوتر سازمان دانش آموزی استان گلستان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – کارآموزی کامپیوتر سازمان دانش آموزی استان گلستان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
سازمان دانش آموزی استان گلستان;ضرورت تشكیل سازمان دانش آموزی;اساسنامه سازمان دانش آموزی

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *