گزارش كارآموزی شبكه Admini stratar 59 صفحه + doc

راه‌اندازی، كنترل و نگهداری شبكه شاید یكی از مشكل‌ترین و دشوارترین بخشهای كاری یك Administrator یا مسئول سایت باشد چون مشكلات و عیوب ناشی از سخت افزارهای یك شبكه، با مشكلات وعیوب‌ ناشی از برنامه‌های نرم افزاری شبكه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظیم شبكه مشكلی به وجود آید، وقت زیادی تلف خواهد گردید تا بفهمیم مشكل از ناحیه سخت افزاری است یا نرم

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 59

حجم فایل: 128 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

مقدمه

راه‌اندازی، كنترل و نگهداری شبكه شاید یكی از مشكل‌ترین و دشوارترین بخشهای كاری یك Administrator یا مسئول سایت باشد. چون مشكلات و عیوب ناشی از سخت افزارهای یك شبكه، با مشكلات وعیوب‌ ناشی از برنامه‌های نرم افزاری شبكه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظیم شبكه مشكلی به وجود آید، وقت زیادی تلف خواهد گردید تا بفهمیم مشكل از ناحیه سخت افزاری است یا نرم افزاری لذا این جزوه حاصل تجربیات عملی اینجانب در مدت 240 ساعت كارآموزی در شرکت خدمات فنی ساعت شهر شرق می‌باشد كه شامل مباحثی در موردAdministrator شبكه، پروتكلها، سرویس‌های شبكه و طریقه نسب و بكارگیری آنها می‌باشد تا شاید كمكی هر چند ناچیز در جهت رفع مشكلات و موانع دانشجویان عزیز در این زمینه باشد.

تنظیم و كنترل برنامه Network Nelghborhood

بعد از نصب كارت شبكه آیكون تنظیمات آن در درون Conrtol Panel یا همچنین میز كار یا Desktop جهت تنظیمات قابل مشاهده است.

جهت تنظیم شبكه كافی است شما روی آیكونNetwork Neighborhood كلیك راست نموده و گزینهProperties را انتخاب نمایید.

قبل از شروع كار و تنظیمات لازم می‌دانم شما را كمی با این پنجره و مشخصات آن آشنا نمایم.

درون این پنجره پوشه‌های (Tab) گوناگونی وجود دارد و مهمترین آنها قسمت Configurations یا پیكربندی شبكه و بخش Jdentification یا مشخصات و شناسایی كامپیوتر می‌باشد.

در بخش Configurations یا پیكربندی معمولاً‌ گزینه‌های جهت بكارگیری، Client Protocols ( ) adapters ( ) ( ) وservices ( ) وجود دارد.

Clients .

نرم افزارهای Clients شما را قادر می‌سازد كه پرینترها و فایهای مشترك (Shared) را در كامپیوتر‌های دیگر مشاهده و استفاده نمایید.

Adapters.

adapters ، یك وسیله سخت افزاری است كه از نظر فیزیكی مشخص می‌كند كامپیوتر شما به شبكه متصل است.

Protocol :

نشانگر یك زبان مشترك است كه كامپیوترها جهت ارتباط با یكدیگر از شبكه نیاز دارند. (كامپیوترها باید از یك زبان مشتركTcp/Ip جهت ارتباط با یكدیگر استفاده نمایند.)

Services:

بعضی از سرویسهای شما را قادر می‌سازند كه شما بتوانید فایلهای و پرینترهای خود را با دیگران در شبكه مشترك (Share) نمایید و سرویسهای دیگری جهت گرفتن پشتیبان اتوماتیك از سیستم (Automatic system bacukp) تنظیمات و ثبت از راه دور (Remote Registory) و عامل كنترل و مشاهده شبكه(Network Monitor Agent) وجود دارند.

در زیر این گزینه‌ها سه دكمه Remove AddوProperties وجود دارد كه با كلیك روی دكمه Add پنجره‌ای باز می‌شود كه شما می‌توانید در صورت نیاز از آن protocol) services clint (adapter مورد نیاز خود را اضافه نمایید.

و درصورتی كه بخواهید گزینه‌ای را حذف نمایید آن را انتخاب نموده و روی دكمه Remove كلیك نمایید. برنامه حذف خواهد گردید.

با انتخاب گرینه‌ای و كلیك روی دكمه properties شما مشخصات و تنظیمات جزئی و بیشتری را در پنجره باز شده مشاهده خواهید نمود.

در بخش Primary Network Logon ، شما می‌توانید با كلیك در مثلث پایین رو، نوع اتصال به شبكه را انتخاب نمایید. این بخش نشان می‌دهد كه كدام شبكه اتصال شما را پشتیبانی خواهد نمود. بنابراین شما از آن شبكه استفاده نمایید. مثلاً اگر شما windows Logon را انتخاب نمایید شما به ویندوز 98 متصل بوده و در صورتی كه شبكه شما قطع باشد شما هیچ پیامی بر این مبنی نخواهید داشت. ولی اگر گزینه Client for Microsoft network را انتخاب نموده باشید، هنگام ورود به ویندوز پنجره‌ای از شما نام كاربرد (User Name) و رمز ورود (password) و احتمالاً Domain یا نام شبكه را از شما خواهد خواست و در صورتیكه شبكه شما دچار مشكل باشد، پیامهای هشدار دهنده رد این بخش مشاهده خواهید نمود.

در قسمت انتهایی این پنجره یك دكمه فشاری به نام File and printers Sharing وجود دارد كه با كلیك روی آن پنجره دیگری باز می‌شود كه شما می‌توانید با كلیك درون جعبه‌های دو گزینه موجود اجازه دهید دیگران از فایلها و پرینترهای Share شده و مشترك شما استفاده نمایند.

در قسمت Tab (Identification) یا مشخصات كامپیوتر شما سه كادر وجود دارد كه عبارتند از:

Computer Name :

در جلو این كادر شما می‌توانید نام كامپیوتر خود را برای شناخته شدن در شبكه برای دیگران درج نمایید. (حداكثر 15 حرف و بدون فاصله باشد.)

Workgroup :

نام گروه كامپیوتری است كه در ارتباط می‌باشند و كامپیوترها باید هم جهت مشاهده و هم قرار گرفتن در یك گروه حتماً دارای یك Workgroup مشترك باشند. (حتماً رعایت حروف بزرگ و كوچك در این قسمت دقت شود و در اینجا هم بیش از 15 حرف و فاصله ممنوع است. بهتر است جهت راحتی كار اسمی مشخص و كوچك و با حروف بزرك نوشته شود. مثلاً SAF )

Computer Descrption:

در این بخش شما میتوانید جهت مشخص شدن دقیق هر كامپیوتر توضیحات خاصی را درج نمایید كه اختیاری است و دیگران را قادر می‌سازد اطلاعات بیشتری را در رابطه با آن كامپیوتر در صورت لزوم مشاهده نمایند.

تنظیم شبكه

همانطور كه گفتیم جهت تنظیم شبكه روی آیكون Network Neighborhood كلیك راست نموده و سپس گزینه properties را انتخاب می‌نماییم.

در پنجره باز شده دقت می‌كنیم حتماً گزینه‌های مورد نیاز موجود باشند از جمله:

Client for Microsoft nework

Dial- up Adapter

Tcp/Ip

File and printer sharing for Microsoft

Network

در صورتی كه یكی از آنها نبود به روشی كه گفته شد با كلیك بر دكمه Add آن را انتخاب و اضافه می‌نماییم. مثلاً برای اضافه نمودن پروتكل Tcp/Ip روی دكمه Add كلیك كرده و از پنجره دكمه Add موجود را كلیك می‌كنیم. پنجره‌ای باز می‌شود كه دو قسمت می‌باشد.

در بخش Network Protocols پروتكل مورد نیاز مثلاً Tcp/Ip را انتخاب می‌نماییم. برای افزودنFile and printer sharing for Microsoft Network روی دكمه File and printer sharing واقع در پنجره Configuration كلیك نموده و در كادر جعبه‌ای گزینه‌ها كلیك كرده و انتخاب می‌نماییم.

بعد از تنظیم و كنترل Configuration در قسمت Identification كلیك نموده و یك اسم به كامپیوتر خود جهت شناسایی راحت دیگران در شبكه در قسمت نام كامپیوتر (Name Computer) توضیحی در زمینه آن كامپیوتر می‌نویسیم كه لزومی نیست.

بعد از اتمام تنظیمات اگر روی دكمه OK كلیك نمایید، پنجره شروع به فعالیت نموده و نسبت به تنظیم و نصبت برنامه‌های تنظیمی اقدام می‌كند و احتمالاً سی دی ویندوز ویا درایور یا راه‌انداز كارت شبكه را از شما خواهد خواست كه با هدایت آن به مسیر مربرطه و نصب موارد خواسته شده كامپیوتر مجدداً راه‌اندازی (Restart) شده و بالا خواهد آمد و در صورتی كه گزینه Client for Microsoft network را در پنجره Configurationدر بخش Primary Network Logon انتخاب نموده باشید، كامپیوتر هنگام بالا آمدن پنجره ورودی كاربر را بالا خواهد آورد و شما با نوشتن نام كاربر و رمز ورود می‌توانید وارد شبكه شوید.

دقت شود كه می‌توانید در صورت عدم رمز ورودی را برای راحتی همه خالی گذاشته و شماره كامپیوتر را به عنوان نام كاربر نوشته و دكمه OK را كلیك نمایید.

تذكر

مشاهده می‌شود بعضی از كاربران بدون زدن دكمه OK ویا Enter با زدن دكمه Cancel یا دكمه Escape وارد كامپیوتر می‌شوند كه در این صورت قادر نخواهند بود از شبكه استفاده نمایند. شما برای اطمینان از اینكه كاربر دست وارد شبكه گردیده است، اگر در قسمت Start كلیك نموده و در بخش Log off نام كاربر را ببینید، مطمئن می‌شوید كاربر وارد شبكه گردیده و می‌توانید از آن استفاده نمایید. ولی اگر در آن قسمت چیزی نبود نشان می‌دهد كه كاربر با زدن دكمه كنسل (Cancel) وارد شبكه نگردیده است.

استفاده از شبكه و عمل sharing

اگر شبكه یك سایت درست راه‌اندازی شده باشد و مشكلی نباشد، هنگامیكه شما دو بار روی آیكون Network Neighborhood كلیك می‌نمایید قادر خواهید بود كامپیوترهای مورد نظر وارد آن شده واز برنامه‌های مشترك آن (Shared) استفاده نمایید.

توجه: حتماً كامپیوتر مورد نظر نیز روشن باشد و ضمناً برنامه‌ای را Share كرده باشد. چگونه می‌شود برنامه‌ای را Share نمود كه دیگران نیز به آن از كامپیوتر ما دسترسی داشته باشند؟

نكته مهم: فقط درایوها (d:; CD-rom floppy A;c) ، سی دی و پوشه‌ها قابل اشتراك هستند و در صورتی بخواهیم فایل یا سندی را Share نماییم، حتماً ابتدا آن را در پوشه‌ای قرار دهیم.

برای عمل Sharing روی درایو و یا پوشه مورد نظر كلیك راست نموده و گزینه Sharing را انتخاب می‌كنیم. پنجره‌ای باز می‌شود كه در قسمت دكمه رادیویی Shared as كلیك می‌نماییم.

می‌توانیم در بخش Comment نام یا توضیح خاصی جهت اطلاع افرادی كه آن پوشه را می‌بینید بنویسیم. (مثلاً CD-Rom ) و با زدن دكمه OK پوشه یا درایو ما به شكل یك دست خواهد شد كه نشان می‌دهد این پوشه ما مشترك قرار داده شده است و در صورتی كه مجدداً بخواهیم آن را از حالت اشتراك در بیاوریم تا كامپیوترهای دیگر به آن دسترسی نداشته باشند، كافی است مجدداً روی آن كلیك راست نموده و گزینه Not Shared را انتخاب نماییم. با زدن OKاز حالت اشتراك درآمده و شكل دست نیز از روی آیكون Share شده. پاك خواهدشد.

در پنجره باز شده Shared سه گزینه در بخش پایین وجود دارد كه بطور پیش فرض همیشه گزینه Read only یا فقط خواندنی فعال است و به كاربری كه از فایل مشترك استفاده می‌كند، فقط اجازه می‌دهد آن را دیده، در صورت لزوم برای خود كپی نمایید ولی حق ویرایش، حذف و یا تغییراتی در آن را ندارد.

اما اگر گزینه Full و یا Depended on the password را انتخاب نماییم و در جلوی كارد آنها پسووردی درج كنیم و به كاربر كامپیوتر دیگر دهیم. او قادر خواهد بود با دادن رمز درخواستی تغییرات مورد لزوم را نیز بر روی آن وارد نمایید، لذا دقت كنید در صورت عدم نیاز همیشه از گزینه Read only استفاده نمایید.

چند تذكر:

-اگر سی دی رام خود را Share نمایید می‌توانید از كامپیوتر‌های دیگر از آن استفاده نمایید و برنامه‌های موجود در آن را در كامپیوترهای دیگر كپی نموده و یا نصب كرده استفاده نمایید ولی اگر برنامه‌ای را نصب نمایید كه احتیاج به سی دی داشته باشد باید همواره كامپیوتر مورد مشترك روشن بوده و آمار دادن اطلاعات باشد. توجه شود كه سی دی‌های اجرایی كه احتیاج به سی دی دارند را باید در سی دی رام هر دستگاه جداگانه گذاشته و اجرا نمایید و نمی‌توانید از چند دستگاه به اجرای آن در سیستم اقدام نمایید.)

-اگر از كامپیوتری برنامه‌ای سنگین و طولانی را برای كامپیوترهای مختلف می‌خواهید كپی نمایید چون این عمل كار آن كامپیوتر را بسیار كند می‌كند در یك لحظه اجازه دهید یك یا دو دستگاه این عمل را انجام دهد و سپس می‌توانید جهت سرعت دادن به كار از آن دو دستگاه نیز جهت اشتراك گذاری استفاده نمایید و سرعت كار را افزایش دهید.

مواظب باشید در وسط عمل كپی و یا نصب، كسی كامپیوتر مشترك دهنده فایل را خاموش ننماید.

-در هنگام بستن كامپیوتر اگر پیامی بدین مضموم:

3 …) users using your computer There are one (2

ظاهر شود، نشان می‌دهد كه یك یا چند كامپیوتر دیگر دارند از برنامه‌های كامپیوتر شما استفاده می‌نمایند. لذا منتظر و یا مطمئن شوید كه دیگر به كامپیوتر شما متصل نبوده و كاری ندارند و سپس اقدام به خاموش نمودن سیستم نمایید.

بررسی سایر گزینه‌های Network neighborhood

اگر روی آیكون شبكه یا Network neighborhood كلیك راست نمایید گزینه‌های دیگری را علاوه بر Properties مشاهده خواهید نمود.

نصب و تنظیم برنامه Wingate جهت اتصال شبكه به سرور و اینترنت

از آنجایی كه استفاده از ویندوز NT و یا ویندوز Advanced Server 2000 جهت اتصال نرم‌افزاری شبكه و نگهداری و كنترل آن برای خیلی از سایتها مشكل می‌باشد، توصیه می‌شود از بنرامه ساده Wingate كه یك برنامه بسیار قوی و ساده می‌باشد جهت انجام این امور استفاده نمایید. این برنامه كه قفل شكسته آن نیز در بازار در درون سی دی ها وجود دارد می‌توانید از اینترنت نیز آن را Download نمایید.

تذكر مهم:

این برنامه فقط روی سرورسایت نصب خواهد گردید و بطور اتوماتیك به دستگاههایی كه در یك گروه كاری قرار دارند و به این سرور متصل هستند یك IP آدرس خواهد داد و هیچ احتیاجی نیست به دستگاهها بطور دستی آیپی آدرس دهیم.

نكته:

این برنامه علاوه بر ویندوز 98 قابل نصب بر روی ویندوز2000 وNT نیز می‌باشد و تمامی مراحل تنظیم آن یكسان و شبیه بوده و فقط دقت شود كه برنامه Wingate قابل نصب مخصوص NT را باید اجرا نمایید (Wgntsetup) نه ویندوز 98 (Wg9xsetup).

1-مراحل تنظیم سرور قبل از نصب

2-مراحل نصب برنامه Wingate

3-مراحل تنظیم Wingate

4-نحوه تنظیم دستگاههای موجود در شبكه جهت اتصال به شبكه

5-نحوه استفاده از برنامه Wingate برای كنترل شبكه

مراحل تنظیم سرور قبل از نصب

قبل از نصب Wingate باید شما فقط سرور خود را به نحوی كه گفته می‌شود آماده نمایید.

ابتدا روی آیكون Network Neighborhood كلیك راست نموده و گزینهProperties را انتخاب نمایید. (نحوه تنظیم كردن شبكه و این بخش قبلاً بطور كامل بیان گردیده است) در پنجره Configuration گزینه TCP/IP را انتخاب نمایید و سپس روی دكمه Properties كلیك نمایید تا پنجره‌ای باز گردد.

درهمه كامپیوترها به پیش فرض قسمت Obtain an IP address automaticaly تیك خورده و فعال است. (این گزینه قادر می‌سازد كامپیوتر از سرور بطور اتوماتیك IP address بگیرد.) شما در سرور بایستی گزینه پایینی آن یعنی Specify an Ipaddress را كلیك نموده و آن را فعال سازید، بعد از فعال نمودن، كادرهای پایین آن جهت درج آدرس فعال خواهند گردید و شما قادر خواهید بود یك آدرس به سرور خود دهید و سپس بعد از نصب Wingate بقیه دستگاهها بطور تصادفی (Random) یك آدرس ار سرور خواهند گرفت. درقسمت IP address یك آدرس معتبر مثلاً 10.0.0.1 را نوشته و در بخش Subnet Mask نیز عددهای 0.255.0.0 را درج نمایید و سپس دكمه OK را كلیك كرده و كامپیوتر رامجدداً راه‌اندازی نمایید.

بعد از نصب Wingate، دستگاهها IP آدرس‌هایی مثل 10.0.0.2و 10.0.0.3 و الی آخر را بطور اتوماتیك خواهند گرفت.

مراحل نصب برنامه Wingat

بعد از نصب سرور سراغ برنامه Wingat رفته ابتدا شماره سریال نامبر (Key) مثلاً در اینجا f0401f6970300d197276e13 را یادداشت یا كپی نموده و سپس برنامه نصب آن را اجرا می‌نمایید (برای ویندوز Wg9xsetup 98 و جهت ویندوز 2000 و یاNT از این Wgntsetup استفاده نمایید.)

بعد از اجرا ابتدا پنجره توافقنامه یا قراردادنامه می‌آید.

كه با كلیك روی گزینه Iagree موافقت خود را اعلام می‌كنید و وارد پنجره بعدی می‌شود كه گزینه ( این دستگاه را به عنوان سرور Wingat شناسایی و تنظیم نمایید سپس مجدداً پنجره دیگری كه هشدار می‌دهد این برنامه مخصوص ویندوز 95 و 98 می‌باشد ظاهر می‌شود.

و شما با كلیك دكمه Next وارد پنجره License Info خواهید گردید. در این پنجره حتماً گزینه اول (Install or Upgrade your Wingate Enter your key below) را انتخاب نموده و در كارهای پایین كه فعال می‌شوند مشخصات را درج نماییدو مثلاً در بخش License Name كلمه schoolnet و در بخش License Key همان كدی كه قبلاً كپی نموده‌اید مثلاً f040dlf6970300d197276e13 وارد نمایید و سپس دكمه Next را كلیك كنید.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش كارآموزی شبكه Admini stratar ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش كارآموزی شبكه Admini stratar – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
كارآموزی شبكه Admini stratar;مراحل نصب برنامه Wingat;تنظیم و كنترل برنامه Network Nelghborhood;Services

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *