گزارش کارآموزی بررسی مدار برق سیستم مكش دستگاه اكسترودر كارخانه كیسه بافی 110 صفحه + doc

هیچ ایده تازه‌ای به یكباره از هیچ به وجود نمی‌آید ایده‌های تازه مجموعه شرایط هستند كه در آنها دیگر ایده‌ای قدیمی كاربردی ندارد ایران با دارا بودن استعدادهای بالقوه چه در نیروی انسانی و چه در زمینه ذخایر زیرزمینی از جمله داشتن ده درصد از ذخایر نفتی جهان وبزرگترین میادین گازی پس از روسیه یكی ازكشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 110

حجم فایل: 1.495 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

گزارش کارآموزی بررسی مدار برق سیستم مكش دستگاه اكسترودر كارخانه كیسه بافی خورجین گستر (سهامی خاص)

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول :مقدمه

فصل دوم: معرفی سازمان

تاریخچه …………………………….

موقعیت جغرافیایی …………………….

مأموریت …………………………….

كارگاه ……………………………..

فرآیند تولید سفارشی یا كارگاهی ………..

معرفی بخش‌های مختلف سازمان (بر مبنای ساختار)

تولیدات …………………………….

تجهیزات و ماشین آلات ………………….

مواد اولیه مصرفی …………………….

مشتریان محصولات ………………………

علامت مشخصه ………………………….

اصطلاحات فنی …………………………

فصل سوم :توصیف وضع موجود

فصل چهارم: سیستم مكش دستگاه الكسترودر

مشخصات كلی دستگاه اكسترودر ……………

طریقه‌ی ذوب شدن مواد ………………….

تغذیه دستگاه ………………………..

مشخصات مدار قدرت …………………….

عملكردها موتورهای مكش ………………..

منبع تغذیهDC مدار سیستم مكش ………….

اتوماسیون …………………………..

نحوه‌ی تنظیم چشمی‌های خازنی نرمال open …..

شیر برقی هوا جهت مكش …………………

سیستم حفاظتی مدار ……………………

علامت اختصاری سیستم مكش ……………….

فصل پنجم: نمونه‌هایی از نقشه برق دستگاه مكش

فصل ششم: نتایج و پیشنهادات

معرفی سیستم پیشنهادی …………………

بحث حفاظت صنعتی ……………………..

بحث انبارداری ……………………….

بازاریابی صنعتی و اهمیت آن در تولید ……

خلاصه نتایج و یافته‌ها ………………..

فصل هفتم : پیوست و ضمائم

فصل اول

مقدمه و كلیات

مقدمه :

هیچ ایده تازه‌ای به یكباره از هیچ به وجود نمی‌آید ایده‌های تازه مجموعه شرایط هستند كه در آنها دیگر ایده‌ای قدیمی كاربردی ندارد.

ایران با دارا بودن استعدادهای بالقوه چه در نیروی انسانی و چه در زمینه ذخایر زیرزمینی از جمله داشتن ده درصد از ذخایر نفتی جهان وبزرگترین میادین گازی پس از روسیه یكی ازكشورهای قدرتمند منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

از طرفی امكانات طبیعی دیگر، جغرافیایی سیاسی ویژه امكانات اجرایی وسیع، امتیازاتی است كه چشم انداز روشن و امید بخشی را برای سرمایه گذاری در این كشور ارائه می‌كند از جمله مناطق خاص تفرش كه از لحاظ آب و هوایی به دور از آلودگی‌های زیست محیطی و همچنین وجود فرهنگی غنی موجب شده است كه سرمایه گذاران را از خارج شهر به طرف خود جلب نماید از جمله شركت خورجین گستر كه تولیدات آن در سطح كلان، گونی پلاستیكی‌ می‌باشد.

مواد اولیه آن از محصولات پتروشیمی است كه مختصری در مورد این نعمت خدادادی توضیحاتی را به نظر خوانندگان عزیز می‌رسانیم.

پتروشیمی از دو كلمه پترو (نفت) و شیمی تشكیل شده است.

این نفت برای اولین بار در سال 1942 توسط عده‌ای از تولید كنندگان مواد شیمیایی به كار برده شد. امروز نقش كلیدی صنعت پتروشیمی در توسعه اقتصادی كشورهای مختلف جهان بر كسی پوشیده نیست و نیاز روز افزون جوامع بشری به محصولات تولیدی آن، توجه كشورهای مختلف را به ایجاد كارخانه‌های تولیدی و جلب سرمایه به سمت پتروشیمی معطوف داشته است. یكی از مهمترین ویژگی‌های صنعت پتروشیمی بر ارزش افزوده بسیار بالای آن است. بدین معنی كه با تغییرات شیمیایی و فیزیكی بر روی هیدروكربورهای نفتی و گازی می‌توان ارزش محصول را به میزان ده تا پانزده برابر افزایش داد. از دیگر ویژگی‌‌های پتروشیمی، تنوع محصولات آن در تأمین مواد اولیه هزاران كارگاه و كارخانه صنایع پایین دستی می‌باشد كه از نظر اشتغال زائی كسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار مؤثری در اقتصاد كشور دارد.

از جمله طرح‌هایی بزرگی كه در ایران به مرحله اجراء درآمده است می‌توان به پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) اراك، اصفهان، تبریز، ارومیه، خراسان، DPA رازی، كربن اهواز، متانول شیراز، خارك اشاره كرد.

ارزش محصولات پتروشیمی هم اكنون بیش از 5/1 میلیارد دلار در سال است كه پیش بینی می‌شود در پایان سال 2005 میلادی 5/7 میلیارد دلار برسد و انتظار می‌رود از این مبلغ حدود 5 میلیارد دلار به خارج از كشور صادر شود. طرح استراتژیك توسعه تولیدات شركت ملی صنایع پتروشیمی با بیش از 30 پروژه مهم در 15 سال آینده دستیابی به 43 میلیون تن فرآورده مختلف پتروشیمی را محقق می‌سازد. به طور كلی پتروشیمی در ساخت موادی نظیر لاستیكها، پلاستیكها، شوینده‌ها، چسبها، رنگها، سموم و لیاف مصنوعی كه هر كدام مواد اولیه صدها مواد دیگر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما در اینجا به بررسی شركت خورجین گستر كه به تولید گونی پلاستیكی از محصولات پتروشیمی می‌باشد می‌پردازیم.

اصولاً در كشور در حال توسعه‌ئی كه افزایش و بهبود ظرفیت صنعتی را در رأس برنامه‌های بلند مدت خود قرار داده باشد، به زودی در می‌یابد كه استاندارد كردن مشخصه‌ها و اندازه گیری و كنترل كیفیت محصولات یكی از اجزای اصلی برنامه‌های توسعه آن كشور می‌باشد. در بسیاری از این كشورها معمولاً محصولات تولید شده جهت مصرفی داخلی حتی با كیفیت پایین نیز به فروش رسانده می‌شود، زیرا اینگونه كشورها یا دارای بازار رقابتی هستند و یا اساساً فاقد آن می‌باشند. در چنین شرایطی بحث كیفیت صرفاً به صور شعار مطرح شده و از جایگاه واقعی خود برخوردار نمی‌باشد اما در صورت توجه به این واقعیت كه رشد و شكوفایی اقتصادی در كشورهای مرهون توسعه صادرات آن كشور می‌باشد آنگاه صادرات به سادگی به اهمیت كاهش هزینه‌های تولیدی جهت رقابت در بازارهای منطقه‌ای یا جهانی پی می‌برد.

مسلماً هیچ گونه تردیدی در اذهان یك ملت و به ویژه تولید كنندگان در مطلوب بودن كاهش هزینه‌ها وجود ندارد، ولی ممكن است در نظر برخی از آنها این واقعیت كه بهبود یك كیفیت باعث كاهش هزینه‌ها و نه افزایشی می‌گردد، مورد تردیدی می‌باشد. در این صورت باید توجه داشت و اگر محصولی نتواند وظیفه خود را انجام دهد عمر كافی نداشته باشد، یا از ظاهر مناسبی برخوردار نباشد نه تنها بازارهای منطقه‌ای یا جهانی بلكه رضایت مشتریان داخلی خود را نیز از دست خواهد داد. بنابراین مفهوم گسترده كیفیت را رضایت و خواست مصرف كننده تعیین می‌كند، در این راستا هدف كنترل كیفیت تأمین یك سیستم مؤثر برای تمركز اقدامات یك شركت یا كارخانه در جهت ایجاد، حفظ و بهبود كیفیت محصول و انجام امور تولیدی، توزیع و خدمات در جهت اقتصادی ترین سطحی كه به رضایت مصرف كننده منجر شود، می‌باشد.

متأسفانه تا كنون در كشور ما برخورد سیستماتیك با مقوله كنترل كیفیت نشده و بیشتر به جنبه‌های فنی موضوع و آن هم به طور ناقص نظیر ابزار و تجهیزات اندازه گیری، فرامین اندازه گیری، دستگاه‌های خاص آزمایشگاهی و … توجه گردیده است. اگر چه نمی‌توان و نباید فكر این جنبه به عنوان بخشی از یك سیستم كنترل كیفیت گردید و همواره باید توجهی خاص به آن و مراحل تكامل آن به مبذول داشت اما عدم توجه به سایر بخشهای این سیستم نظیر سازماندهی، ثبت اطلاعات، تكنیكهای آماری و … اهداف اساسی مذكور خواهد گردید.

معمولا در صنایعی كه توجه كمی به كنترل كیفیت می‌شود، اولین تأیید در این مورد تمركز دقیق بر روی برنامه ریزی بازرسی، روشهایی برای علامت گذاری و هزینه یابی اقلام رد شده، سیستم مورد نیاز جهت بازاریابی محصولات معیوب و … می‌باشد. در كارخانه‌هایی كه قبلاً وظایف بازرسی تعریف و به مورد اجاره درآمده است اولین مرحله بنیان وظایف پیشگیری می‌باشد، كه شامل مطالعه اقتصادی وضعیت، مشكلات هماهنگی، فرهنگ كیفیتی، تحلیل سوابق و استفاده از برخی ابزارهای آماری ساده می‌شود.

یك سیستم پیشرفته كنترل كیفیت آماری قادر به ثبت نتایج درخشان است ولی اولین مرحله در كارهای كیفیتی نمی‌باشد. ابزارهای آماری مورد استفاده باید متناسب با سطح توسعه فنی غالب در كارخانه باشد. وقتی كارهایی از قبیل موارد فوق انجام و متداول گردیده، استفاده از روشهای آماری پیشرفته نظیر نمودارهای كنترل، گرسیون، تحلیل واریانس و … می‌تواند آغاز گردد.

به امید سربلندی همه‌ی جوانان ایرانی و فردایی درخشان برای ایران عزیز

فصل دوم

آشنایی كلی با محیط كارآموزی

تاریخچه

كارخانه خورجین گستر كه از سال 1377 تاسیس شده است در حدود نه سال می‌باشد كه به فعالیت خود در شهرستان تفرش ادامه می‌دهد و نظیر چنین كارخانه‌ای كه به تولید نخ و كیسه پروپیل (p.p) مشغول می‌باشد در سطح كشور معدود می‌باشد و لذا دارای قدمت زیادی نبوده و امیدوار است كه با مدیریت صحیح و حمایت بخشهای دولتی و همچنین مردم شهرستان بتوانند در جهت گسترش كارخانه و انبوه سازی تولیدات گامی مهم را بردارند.

كارخانه خورجین گستر در سال 1376 قطعه زمینی در ناحیه صنعتی تفرش از جهاد سازندگی شهرستان تحویل گرفت و عملیات ساخت و ساز آن آغاز گردید.

عملیات اجرایی حدود یكسال و نیم طول كشید و در نهایت در نیمه دوم سال 1377 ماشین آلات خریداری شده كه بیشتر آنها از كشورهای اروپایی خریداری شده است به كشور وارد شده و در محل كارخانه نصب گردید. كه به صورت رسمی فاز اول آن در دهه فجر سال 1377 مورد بهره برداری قرار گرفت. در هنگامی كه استارت اولیه این شركت زده می‌شود استاندار استان مركزی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استان و شهرستان نیز حضور داشتند.

فاز دوم كارخانه در دهه فجرسال 1379 با حضور مسئولین محلی راه اندازی گردید و ظرفیت اسمی تولید كارخانه در سال 6250 تن می‌باشد كه در حال حاضر تولید كارخانه سالانه 6000 تن می‌باشد و با حداقل ضایعات انجام می‌شود و هم اكنون كه حدود نه سال از فعالیت شركت می‌گذرد از معدود كارخانجات نظیر خود در سطح كشور می‌باشد كه البته كارخانه‌ای مشابه در شهرستان فراهان نیز تاسیس شده است كه در جهت گسترش این قبیل كارخانه‌ها گامی موثر بوده.

موقعیت جغرافیایی

محل دفتر مركزی در تهران می‌باشد و محل كارخانه در استان شهرستان تفرش، ناحیه صنعتی شهدای تفرش كه تقریبا در 3 كیلومتری شهرستان واقع شده است و تا مركز استان تقریبا 85 كیلومتر فاصله دارد و این شهرستان دارای ارتفاع 2450 متر از سطح دریا بوده و در نتیجه دارای آب و هوای كاملاً كوهستانی می‌باشد.

مأموریت

در حال حاضر كارخانه هیچ نیرویی به عنوان مأمور به واحدهای دیگر ارسال نمی‌دارد و فقط صرفا جهت جابجایی كالای تولید شده دارای رانندگانی می‌باشد كه كالاهای مذكور را به شهرستان‌های مختلف از جمله تهران، مشهد، كرمانشاه و … ارسال می‌داند. در ضمن شركت از افراد هیئت مدیره كه اداره كارخانه و شركت را نیز عهده دار می‌باشند جهت بالا بردن دانش فنی و ارتقاء سطح كیفی تولیدات در سال، حدوداً 10 روز افراد مذكور به كور اتریش فرستاده می‌شوند تا از نزدیك با تكنولوژی كارخانه سازنده ماشین آلات آشنا گردند تا در كشور خودمان حتی الامكان از استفاده صحیح و پیچیدگی‌های فنی دیگر ماشین الات برخوردار باشند.

در راه اندازی كارخانه خورجین گشتر دو هدف اساسی دنبال شده است. هدف نخست كه به این منطقه از كشور توجه شده است جهت رفع معضل بیكاری جوانان بوده كه به دلیل داشتن هیچ گنه فعالیت اقتصادی و صنعتی چشمگیر و جلوگیری از كوچ و مهاجرت بی رویه به شهرهای بزرگ بوده است. بطوری كه اكثر جوانانی كه در این كارخانه مشغول به فعالیت هستند با پشتوانه كارخانه و حمایت‌ها و تشویق‌های مدیریت در خصوص ازدواج سر و سامان گرفته و جدیداً یك سری آپارتمان در فاصله چند كیلومتری كارخانه در دست احداث می‌باشد كه قرار است پس از تكمیل آنها به كارگران متاهل به صورت اجاره با اجاره‌های پایین تحویل داده شود كه خود یك قدم بسیار مفید در راستای مشكل مسكن جوانان شهرستان می‌باشد. البته در حال حاضر تعدادی از این آپارتمان‌ها در اختیار كارگران شركت قرار گرفته است.

هدف دوم نیاز كشورت در دوران سازندگی به مسئله بسته بندی كالاهای تولید شده به صورت فله‌ای در داخل كشور كه در صورت افزایش و توسعه تولیدات و صادرات به كشورهای همسایه و غیره نیز در نظر گرفته شده است كه این امر خود باعث ارز آوری به داخل كشور می‌شود. اما در حال حاضر كالای تولیدی شركت به شهرهای تهران، مشهد، كرمانشاه، و غیره … ارسال می‌گردد.

كارگاه

بخش كارگاه كارخانه وظیفه اصلی تعمیر دستگاه ها، ساخت قطعات و بازسازی قطعات آسیب دیده را در این بخش 3 نفر به صورت ثابت و یك شیفت 12 ساعته مشغول به كار می‌باشند و در كنار كارهای یاد شده عملیات جوشكاری و غیره توسط این افراد انجام می‌گیرد.

بطور كلی ساختمان‌های كارخانه شامل چند بخش می‌باشد:

الف) بخش اداری :ساختمانی با زیر بنای حدودا 600 متر مربع در دو طبقه ساخته شده كه طبقه اول مربوط به خدمات كارگری شامل، رختكن‌ها، سرویس بهداشتی، نهار خوری وآشپزخانه می‌باشد. طبقه دوم كه بیشتر حالت اداری دارد شامل حسابداری، معاونت و مدیریت كارخانه می‌باشد.

ب ) ساختمان‌های تولید و انبار : چند سالن سوله‌ای به مساحت 9000متر مربع وجود دارند كه یك قسمت آن دستگاه‌های اكسترودر یا تولید نخ وجود دارند. و یگ قسمت گونی بافی بوده كه توضیحات آن در بخش دیگری خواهد آمد. و یك قسمت دیگر چاپ و برش و دوخت و بسته بندی و انبار قرار دارد.

ج) بخش تعمیر و نگهداری : وظیفه اصلی این بخش تعمیر دستگاه‌ها، ساخت قطعات و بازرسی قطعات آسیب دیده می‌باشد كه در این بخش 3 نفر بصورت ثابت و یك شیفت 12 ساعته مشغول به كار می‌باشند و در كنار كارهای یاد شده عملیات جوشكاری و غیره را انجام می‌دهند.

فرآیند تولید سفارشی یا كارگاهی :

برای تولید و خدماتی كه باید در مقابل نیازهای مشتریان قابل انعطاف باشد. فرایند تولید پیوسته، به دلیل غیر قابل انعطاف بودن جوابگو نیست. بنابراین باید فرایند دیگری برای پاسخ گویی به این گونه تغییرات جانشین شود كه تولید سفارشی یا كارگاهی این كمبود را در فرآیند تبدیلی است كه بر اساس نیاز مشتریان محصولات گوناگونی را برای تبدیل كامل از مسیرهای مختلفی كه از منابع گوناگونی سرچشمه گرفته‌اند می‌گذرانند.

معرفی بخش‌های مختلف سازمان (بر مبنای ساختار)

1. مدیره : كه در راس تمام امور قرار گرفته و شخص مدیر عامل، عامل اجرایی با نظرات هیئت مدیره می‌باشد.

2. مدیر كارخانه :‌ كه مستقیماً دستورات خود را از شخص مدیر عامل دریافت نموده و در كلیه امور با ایشان و با نظرات ایشان عمل می‌نماید.

3. مدیر فنی : كه در محل كارخانه مستمر بوده و ایشان نیز دستورات كاری خود را از مدیر كارخانه دریافت می‌دارد و صرفاً در امور فنی فعالیت نموده و مسائل مربوط به پرسنل و اداری به عهده مدیر كارخانه می‌باشد.

4. سر شیفت‌ها : تعداد سرشیفت‌ها بر اساس سیاست كاری سه شیفت 8 ساعته، سه نفر بوده كه هر یك در زمان شیفت خود مسئولیت كامل از نظر پرسنل و مسائل فنی را عهده دار می‌باشد.

5. اپراتورها : تعداد آنها 6 نفر می‌باشد كه مانند سر شیفت‌ها بصورت شیفت 8 ساعته كه در واقع هر شیفت 2 نفر می‌باشد، در شركت مشغول به كار هستند. وظیفه اصلی اپراتورها تهیه نخ ازمواد (P.P) می‌باشد كه این عمل توسط دستگاه اكسترودر از مارك strax1400 كه در ادامه توضیح می‌دهیم، می‌باشد.

6. مكانیك‌ها : هر شیفت دارای 2 مكانیك بوده كه این افراد وظیفه اصلی‌شان رسیدگی به دستگاه‌های گردباف می‌باشد كه تعداد آنها 606 دستگاه می‌باشد. وظیفه اصلی مكانیك رسیدگی به شكایت فنی و سرویس آنها و نحوه بافت دستگاه‌ها می‌باشد كه تعویض قطعه‌ها و سرویس تحت نظر مدیر فنی سر شیفت‌ها كنترل می‌گردد.

7. مسئول تأسیسات : در كارخانه مسئول تاسیسات 2 نفر می‌باشند نفر كمكی بصورت 2 شیفت 12 ساعته مشغول به كار می‌باشند و وظیفه آنها حفظ و نگهداری دستگاه‌هایی از قبیل كمپروسورهای باد، چیلرها، تابلوهای برق می‌باشد كه مجددا توسط مدیر فنی عملیات نگهداری و سرویس كنترل می‌گردد.

8. نگهبانان : تعداد آنها در حال حاضر 3 نفر بوده كه بصورت 3 شیفت مشغول به كار می‌باشند و در ایام تعطیل به صورت 2 شیفت 12 ساعته كه در شب این كار یا دو نفر نگهبان انجام می‌شود.

9. بافنده‌گان : در حال حاضر تعداد بافندگان در كل 66 نفر می‌باشند از بین خواهران می‌باشند و چون نسبت به كارهای دیگر از دشواری كمتری برخوردار است به همین دلیل این قسمت را به عهده زنان گذاشته‌اند كه نسبت به مردان از قدرت بدنی كمتری برخوردارند و برای این كار مناسب‌تر می‌باشند. هر بافنده به طور متوسط 4 دستگاه گرد باف را اداره می‌كند و كلیه كار بافنده‌ها اعم از متراژ و كنترل كیفیت توسط سرشیفت‌ها كنترل می‌گردد.

  1. سرویس ایاب و ذهاب : در حال حاضر عملیات حمل و نقل كارگران را به كارخانه یك اتوبوس انجام می‌دهد كه در جاهای مختلف شهر كه تراكم بیشتری می‌باشد ایستگاه دارد و هر 24 ساعت 3 بار مسیر رفت و برگشت را به كارخانه انجام می‌دهد. البته اتوبوس فوق متعلق به بخش خصوصی می‌باشد كه از كارخانه ماهانه حقوقی دریافت می‌كند. این اتوبوس در سه ساعت مختلف راس ساعت‌های 5/5 صبح، 5/1 ظهر و 5/9 شب كار حمل و نقل كارگران به كارخانه و بالعكس را انجام می‌دهد.

تولیدات

تولیدات این كارخانه كه درمرحله اول با نخهای تولید شده در دینیرهای مختلف طبقه بندی می‌گردد كه به منظور بالا و پایین بودن وزن مخصوص كیسه‌های تولید شده در این كارخانه است. به عنوان مثال حداقل دینیرهای تولید شده در این كارخانه 570 و حداكثر 1450 می‌باشد كه بطور تقریبی وزن مخصوص درحدود 3 برابر می‌تواند متغیر باشد، سپس در مرحله بافت تولیدات از عرض 350 سانتی متر به صورت گرد بافت نشده (مجموعاً 75 سانتی متر) آغاز شده و به صورت 5 سانتی متر به 5 سانتی متر متغیر می‌باشد تا عرض 120 سانتی متر و همچنین به دلیل افزودنی رنگها متنوع و با توجه به خواسته‌های مشتریان در كیسه‌ها به كار برده می‌شود.

به طور و توسط وزن مخصوص در حدود 3 برابر می‌تواند متغیر باشد، سپس در مرحله بافت تولیدات از عرض 350 سانتی متر به صورت گردبافت نشده، مجموعاً 75 سانتی متر آغاز شده و به صورت 5 سانتی متر به 5 سانتی متر متغیر بوده تا عرض 120 سانتی متر.

تجهیزات و ماشین آلات

ماشین آلات عمده كارخانه كه شامل دستگاه تولید یا اكسترودر گرد بافت‌ها می‌باشند و از كارخانجات شركت استارلینگر[1]از كشور اتریش می‌باشد كه به شرح زیر می‌باشند :

  1. دستگاه تولید نخ اكسترودر[2] : این دستگاه به عنوان دستگاه استراكس (strax1400)1400 نیز نام دارد، وظیفه اصلی آن ذوب مواد p.p و تركیب آن با نسبت‌های داده شده با افزودنی‌های مربوطه مانند كلسیم و رنگ می‌باشد كه شامل 2 خط كامل بوده به ظرفیت تولید 450 كیلوگرم در ساعت نخ پلی پروپیلن p.p سالانه 6000 تن می‌باشد كه نخ‌های تولید شده توسط 480 عدد وایندر كه هر دستگاه به صورت مجزا می‌باشند به وسیله بویین‌های نخ تبدیل به دوك‌های نخ می‌گردد و سپس بعد از آزمایش از نظر مقاومت نخ و كشش آن بعد از تایید كنترل كیفیت به قسمت بافت منتقل می‌شود.

2. گردبافت‌ها : شامل 60 دستگاه گرد بافت از نوع چهار شاتل (ماكو) و 6 دستگاه از نوع 6 شاتل می‌باشند كه نخ‌های تولید شده در مرحله بافت به صورت تار و پود به دستگاه وارد می‌شوند و در مرحله تار توسط كریل به داخل دستگاه به صورت عمودی وارد گشته و در داخل دستگاه توسط شاتل‌ها قسمت پود به گونی اضافه می‌گردد و بدین شكل كیسه به صورت گرد بافته می‌شود و توسط یك عدد موتور و این در كشیده می‌شود و در مرحله آخر باز به وسیله یك موتور و این در جداگانه به صورت رول پیچیده می‌شود. لازم به ذكر است شركت افراد هیئت مدیره را كه در اداره كارخانه و شركت را نیز عهده دار می‌باشند. جهت بالا بردن سطح دانش فنی و ارتقاء سطح كیفی تولیدات درسال، حدوداً 10 روزبه كشورهای اروپایی فرستاده می‌شوند تا از آخرین دست آوردهای صنعتی متناسب با حرفه خود را مورد بازدید قرار دهند و در صورت داشتن شرایط و امكانات افزایش بهره وری صورت می‌گیرد.

3. دستگاه چاپ : گونی‌های تولید شده توسط یك دستگاه چاپ كه از نوع ایرانی می‌باشد به صورت كلیشه‌ای و رول چاپ، چاپ گشته و سپس به مرحله برش و دوخت منتقل می‌گردد.

  1. مرحله برش و دوخت : در این مرحله كیسه‌های چاپ شده توسط برش، بریده شده و سپس توسط یك دستگاه چرخ خیاطی اتوماتیك دوخته می‌شود كه در این مرحله دستگاه چرخ قادر به دوخت 30 تخته گونی در دقیقه می‌باشد و پس از دوخته شدن به این صورت عدل بندی شده و تحویل انبار می‌گردد.

5. تجهیزات جانبی : شامل چیلر جهت خنك كنندگی حوضچه آب و غلطك‌های آب سرد در دستگاه اكسترودر، كمپروسور باد جهت ایجاد فشار درپشت غلطك‌های كشش در دستگاه اكسترودر تجهیزات برقی دیگر مثل ترانس، خازن و تابلوهای برق را شامل می‌شود.

مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه اصلی این كارخانه پلی پیلن[3](p.p) این مواد در گریدهای متفاوت از جمله كشور خودمان ایران و در پتروشیمی بندر امام خمینی (ره)، تبریز و اراك تولید می‌گردد و در حال حاضر كارخانه به دلیل كیفیت بالاتر و پایین بودن نرخ تمام شده محصول نهایی در حدود 80% مواد وارداتی مصرف می‌نماید كه مواد فوق از كشور عربستان و كره به صورت عمده خریداری می گردد.

قیمت مواد در بازار جهانی دارای نرخ روزانه بوده و به دلیل بالا و پایین رفتن نرخ نفت خام در جهان متغیر می باشد ولی متأسفانه پتروشیمی‌های داخل كشور از این امر تبعیت نمی نمایند و در نتیجه در حال حاضر مواد تولید شده در بندر امام خمینی (ره)، تبریز و … دپو گردیده‌اند. این مواد در كشورهای مختلفی كه دارای ذخایر نفتی می باشند تولید می شوند و در كیسه های 25 كیلوگرمی بسته بندی می باشد كه موارد استفاده آن در ساخت انواع قطعات تزریقی نظیر لوازم آشپزخانه، اتومبیل، لوازم ورزشی، گونی بافی، حصیربافی، روكش سیم و كابل، وسایل بسته بندی، ساخت بدنه باتری ها، اسباب بازی، وسایل بازی، وسایل آزمایشگاهی، لوله های تحت فشار، لوله های مقاوم در درجه حرارت بالا، وسایل خانگی مانند (بدنه یخچال، ماشین لباس‌شوئی و غیره)، ظروف یكبار مصرف، نخ بسته بندی، بطری، جلد باطری، سرنگ طبی، صنایع موكت، فرش بافی و انواع پلاستیك كیسه‌ای و سفره ای می باشد.

كه این محصول یكی از صدها مواد استخراج شده از نفت و گاز در دنیا می‌باشد و دلیل مشكلات ذكر شده در كشورمان شركت خورجین گستر چیزی در حدود 80% از مواد مورد نیاز خود را از كشورهای عربستان و كره خریداری می شود.

علاوه بر (p.p) برای تولیدات این كارخانه كلسیم نیز مورد استفاده می باشد كه این محصول نیز به صورت وارداتی و تولید داخل موجود می باشد و به دلیل بالا بودن مقاومت نخو به مواد اولیه افزوده می‌شود و تقریباً 4 برابر قیمت مواد اولیه قیمت كلسیم می باشد.

علاوه بر (p.p) و كلسیم برای افزایش جذابیت محصولات از رنگ‌های مختلف نیز به صورت وارداتی و ساخت كشور می باشد ولی متأسفانه رنگ های ساخت كشور از لحاظ كیفیت به هیچ وجه با رنگ‌های تولید خارج قابل مقایسه نمی باشند و محصولات خارجی به مراتب كیفیت بسیار بالاتری دارند.

مشتریان محصولات

بطور كلی مشتریان به 3 بخش عمده تقسیم می شوند كه شامل:

1. مشتریان داخلی (دولتی): مانند سازمان های غله، شركت كشت و صنعت نیشكر، كارخانجات سیمان، كارخانجات گچ و ادارات كشاورزی جهت محصولهای كشاورزی مثل برنج، گندم، نخود و …

2. مشتریان خارج از كشور: كه عمدتاً كشورهای تازه استقلال یافته و در بعضی از موارد كشورهای افریقایی و اروپایی می باشند و نوع مصرف كیسه در كشورهای خارجی متفاوت بوده و دلیل عدم وجود نمایندگی خاص در خارج از كشور دسترسی به خواسته های مشتریان خارجی مقداری صادرات این كارخانه را به خارج از كشور با مشكل روبرو كرده است.

3. بازار: كه خریداران كیسه به صورت نرخ آزاد و توسط واسطه‌های بازار خریداری می گردد و مصارف متفاوت از جمله كارگاه‌های مبل سازی، كارخانجات موكت و فرش ماشینی و كشاورزان تولید كننده خصوصی می باشند كه البته كمترین درصد فروش به این بخش تعلق دارد و بیشترین درصد مشتریان دولتی می‌باشند.

علامت مشخصه

در روی رول‌ها علامت هایی قرار می گیرد برای برش یا این كه اگر زمانی رول تغییر مكان داد یا صفحه چاپی اگر زمانی تغییر حالت پیدا كند قسمت چاپی بر روی رول جابجا شده و كیسه های بیرون آمده با اشكالات زیادی مواجه می شود و در رده ضایعات قرار می گیرد. به همین علت بر روی كیسه ها یا رول ها علامت هایی تعبیر شده است كه به وسیله چشم الكترونیكی خوانده می شود. این چشم های الكترونیكی در قسمت هایی از دستگاه مورد نظر قرار دارد كه در موارد خاص اگر جابجایی یا جلو و عقب یا تغییراتی ایجاد شود به خاطر اینكه جلوگیری كرده و از به وجود آمدن ضایعات جلوگیری شود چشم های الكترونیكی با فرمان ها و اطلاعات كامپیوتری در زاویه های معین و مشخص آنها را مشخص می كنند.

این چشم های الكترونیكی با درصد اشتباه یا خطای پایین مواجه می‌باشند و این عملیات با چشمهای الكترونیكی و علامت های مشخص شده باعث می شود تغییر یا جابجایی و اشتباهی صورت نگیرد البته نه به صورت قطعی، چون درصد خطا را هیچگاه نمی توان صفر در نظر گرفت.

علامت هایی كه بر روی كیسه های تولید شده وجود دارد register mark setting up در این دستگاه 3 عدد رجیستر مارك وجود دراد، برای كیسه‌های تولید شده، بعد به وسیله دو سوزن گرفته شده و جلو می رود و حركت مقطعی برای تا خوردن و باز كردن در دو انتهای آن، در هنگام كج شدن كیسه یا رول به هر دلیلی ماشین متوقف می شود چه باید كرد كه ماشین ها متوقف نشوند این حالت به وسیله دو چشم الكترونیكی مشاهده می شود، اگر هر دو همزمان مشاهده كنند تأیید می‌شود و اگر همزمان دیده نشود و پس و پیش دانسته باشد متوقف می شود.

باید توجه داشت در حركت مقطعی دو طرف مقداری گرم می‌شود ولی حركت دائم باید مقدار زیادی گرم شود. فقط دو طرف یا دو لبه باید گرم شود. برای چسباندن دو لبه از یك قلتك استفاده می شود و به وسیله دستگاه هایی این تكه ها به صورت بالا و پایین قرار می‌گیرند.

حداكثر دما 650 درجه سانتی گراد می باشد و البته این گرمای هیتر است و گرمای درون آن متعادل و كمتر می باشد. تمام سیستم ها و سنسورها با برنامه كنترل محلی[4] (PLC) كنترل می شود.

این (PLC) وظایف مختلفی دارد و اطلاعات را از جاهای مختلف جمع‌آوری كرده و به كار می گیرد. دستگاه های كنترل كننده زیادی وجود دارد كه از جمله آنها Inverer & Covertor ولتاژ و فركانس لازم برای دور موتورها و از كامپیوترهای مركزی نیز برای كنترل استفاده می گردد.

اصطلاحات فنی

در انتها به تعریف برخی اصطلاحات فنی رایج در خصوص خط تولید كارخانه می پردازیم:

1. p.p پلی پروپیلن[5] : همان مواد اولیه اصلی است كه از نفت خام به صورت دانه های سفید رنگ مثل دانه های نقل اما به صورت بلور و شفاف می باشد.

2. شاتل: یا شوتل دستگاهی است كه نخ پود را در بین تار جهت بافت قرار می دهد.

3. استارلینگر[6]: سازنده دستگاه گردبافت (اتریش) كه در سال 2000 میلادی آن را ساخته است.

4. دینیر: 900 متر طول نخ در واحد وزن را دینیر می نامند.

5. جامبو: كیسه های بزرگ كه برای حمل و نقل در بنادر و كشتیرانی با ظرفیت های یك تن به بالا استفاده می شود.

6. بویین: وسیله ای كه نخ ها پس از تولید دور آن پیچیده می شوند.

7. زون: منطقه كه هیتر در آن قرار دارد كه 17 زون موجود می‌باشد.

8 . ماردون: شیفت مارپیچی كه مواد اولیه را به وسیله چرخش همانند چرخ گوشت به جلو تزریق می كند.

9. هیتر: وسیله ای گرمایی كه با ایجاد حرارت بسیار بالا باعث كشیده شدن نخ ها و استقامت آنها می شود.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” گزارش کارآموزی بررسی مدار برق سیستم مكش دستگاه اكسترودر كارخانه كیسه بافی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – گزارش کارآموزی بررسی مدار برق سیستم مكش دستگاه اكسترودر كارخانه كیسه بافی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
کار آموزیبررسی مدار برق سیستم مكش دستگاه اكسترودر كارخانه كیسه بافی خورجین گستر (سهامی خاص) ;توصیف وضع موجود;نمونه‌هایی از نقشه برق دستگاه مكش

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *